Sosyal medya

Kripto Para

El Salvador Bitcoin ‘i yasal para haline getirecek!

Kripto para birimi dünyası tarihinde ilk kez böylesine bir gelişme ile karşı karşıya. Bitcoin, El Salvador’da yasal para birimi haline gelmek üzere bir girişime tanık oluyor. El Salvador Bitcoin ‘i yasal para birimi haline getirme hamlesi ile Bitcoin’i resmi şekilde tanıyan ilk ülke olmuş oluyor.

El Salvador Bitcoin

El Salvador devlet başkanı Nayip Bukele, yaptığı bir açıklamada Bitcoin’i yasal para birimi haline getirecek yasa tasarısını kongreye göndereceğini bildirdi. Bu hamle, Bitcoin ve kripto para dünyası adına bir ilk.

Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansında yayınlanan bir videoda, El Salvador Başkanı Nayip Bukele, ülkenin dijital cüzdan şirketi Strike ile birlikte Bitcoin teknolojisini kullanarak, El Salvador’un modern finansal altyapısını inşa etmek için ortak çalışacaklarını açıkladı.

Strike’ın kurucusu Jack Mallers, bu hamlenin dünya çapında “savaş başlatan atış” olarak yankı bulacağını söyledi. El Salvador’da 3 ay yaşadığını ve orada havale yapmanın bile oldukça zor olduğunu söyleyen Mallers, Bitcoin benimsenmesinin bundan dolayı kolay olacağını ifade etti.

“…

El Salvador’un aktif nüfusunun %70’inden fazlasının banka hesabı yok. Finansal sistemde değiller. Benden bir plan yazmama yardım etmemi istediler ve Bitcoin’i birinci sınıf bir para birimi olarak gördüklerini ve bu insanlara yardım etmek için bir Bitcoin planı oluşturmamız gerektiğini söylediler.”

Bazı ülkeler Bitcoin’e karşı oldukça net ve sert tavırlar alırken, bazı ülkeler ise bu alana daha ılımlı yaklaşıyorlar. Ancak El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi haline getirerek dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Bu durum kripto para dünyası açısından oldukça önemli. Bitcoin’in fiat para birimleri ile birlikte var olması, geleneksel finansal sistemin dengelerinin değişmesine neden olabilir. Önümüzdeki süreci hep birlikte göreceğiz.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir