Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Mobil

Ekran yanması nedir ve bunu nasıl önleyebilirsiniz?

ekran yanması

LCD ve OLED ekranlar arasındaki farkı bilinçli tüketiciler ve teknolojiyi yakından takip edenler çok iyi biliyordur diye tahmin ediyoruz. Peki OLED ekranların en büyük baş belası olan ekran yanması sorununun ne olduğunu biliyor musunuz? Peki biliyorsanız nasıl önlenebileceği hakkında bir fikriniz var mı? Eğer Bu sorulara cevabınız HAYIR ise bu yazımız tam size göre!


Bakmakta fayda var: OPPO Find X3 Pro dxOMark puanı açıklandı!


Böyle bir sorunu OLED ekrana sahip olan sizler yaşamamış olabilirsiniz ancak yaşayamayacağınız anlamına da gelmiyor. Ayrıca yeni bir akıllı telefon alacak kişileri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu için satın alımlarını da oldukça etkiliyor. Özellikle pahalı amiral gemisi akıllı telefonlar artık neredeyse tamamen OLED ekran teknolojisini benimsediği için bu konu daha da önem kazanıyor. Apple, Google ve diğer telefon üreticileri, nadir de olsa  yanmanın bir sorun olabileceğini kabul ediyor ve garanti kapsamında destek veriyor. OLED teknolojisi de son yıllarda çok daha uygun fiyatlı telefonlarda olmasıyla birlikte sorunu daha da fazla tüketicinin gündemine getirmiş oldu.

reklam

Peki nedir bu ekran yanması?

ekran yanması

Gerçek bir yanma veya ısı olmadığı için “yanma” adı biraz yanıltıcı bir tabir olabilir. Bunun yerine, panelin herhangi bir yerinde kalıcı renk bozulması yaşayan bir ekranı tanımını yapmak daha doğru olabilir. Bu, ekrandaki bir metin veya görüntünün renklerinin solması veya diğer göze çarpan yamalar veya desenler şeklinde de olabilir. Ekran hala normal  bir şekilde çalışıyor, ancak ekran açıkken devam eden, fark edilir bir hayalet görüntü veya renk bozulması olarak karşımıza çıkabiliyor. Ekran yanması olarak kabul edilmek için bu belirtilerin kalıcı olması gerekir ve ekran tarafında yani donanımsal bir kusurdur. Yazılım ile düzeltilebilecek bir durum söz konusu değildir. Düzensiz renkler ve renk geçişleri, parlaklık veya ‘hayalet’ bir görüntü yanma belirtileridir. LCD panellerde de benzer sorunlarla karşılaşılabilir, ancak bunlar LCD’nin arka ışığının ve renkli matris tasarımının doğası gereği çok daha nadirdir. 

Ekran yanması nasıl oluşur?

ekran yanması

Ekran yanması aslında kendi başına oluşabildiği gibi telefon kullanıcılarının da bilerek sebep olabileceği nedenler yüzünden de olabilir. Bu tür ekran yanmasının nedeni, ekranın ışık üreten bileşenlerinin değişen yaşam döngüsüdür. Bu parçalar eskidikçe parlaklıkları değişir ve bu nedenle panelin renk üretimi zamanla kademeli olarak değişir. OLED ekranlar, eskidikçe bir miktar renk kayması yaşarlar, ancak bu akıllı yazılımlarla biraz hafifletilebilir ama yok edilemez. Ek olarak bu yanma ile ekranın bazı bölümleri diğerlerinden daha hızlı eskir. Bu sebeple, ekranın algılanabilir renklerini kademeli olarak bir alanda diğerinden daha fazla değiştirebilir ve geride hayalet bir görüntü gibi görünen bir görüntü bırakabilir. Pratikte ekran yanmasına sebep olunanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sürekli açık ekran (Always On Display) kullanım süresini maksimumda tutmak,
 • Yüksek parlaklık kullanımı sonucunda oluşan simge yanıkları,
 • Bildirim panelinde sürekli bildirimleri  bırakmak ve bildirimleri temizlememek,
 • Teni nesil telefonları parmak hareketleri (gesture) ile kullanmayıp sürekli navigasyon tuşlarıyla kullanmak,
 • Ekran uyku süresini maksimumda tutup ekranı sürekli açık bırakmak.

Ekran yanmasının önüne nasıl geçilir?

ekran yanması

Aslında yukarıda nasıl oluşur kısmında da bahsedilenlerin tam tersini uygulamak dersek yanlış olmaz. Ekran yanmasının önüne geçmek için OLED ekranlı telefonunuzu aldıktan itibaren bu kuraları uygularsanız ekranınız o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Ekran yanmasının önüne geçmek için şu metotları kullanabilirsiniz:

 • Ekran parlaklığınızı makul olduğu kadar düşük tutun. Artan parlaklık daha fazla akım gerektirir ve bu nedenle LED ömrünü kısaltır. Gerekmedikçe parlaklığı artırmayın.
 • Ekran kapanma zamanlayıcınızı kısaltın. Kullanmıyorken ekranı kapatmak, statik görüntülerin görüntülenmesini önleyecektir.
 • Telefonunuz destekliyorsa, Karanlık Modu kullanın. Daha koyu bir arayüz kullanmak, parlaklık miktarını azaltır ve LED’lerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.
 • Alternatif olarak, benzer bir özelliğin yanı sıra şeffaf bir gezinme çubuğu ve uygulama çekmecesi seçenekleri sunan bir başlatıcı seçin.
 • Daha koyu renklere sahip bir duvar kağıdı seçin ve ara sıra değiştirin. Ekranın alt yarısında renk bozulmasını önlemek için daha koyu temalar sunan klavyeler kullanın.
 • Düzenli olarak bir navigasyon/haritalar uygulaması kullanıyorsanız, çok fazla parlak statik UI öğesi içermeyen bir uygulama seçin.
 • Telefonunuz destekliyorsa, hareketle gezinmeye geçin ve navigasyon tuşlarını bırakın. Bu ekranın alt kısmında yanmayı da önlemeye yardımcı olur.
reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

2021 iPhone Fotoğrafçılık ödülü iPhone 7’nin!

Yazan:

iphone

Bilindiği üzere her sene  iPhone akıllı telefonlar ile çekilen fotoğraflardan oluşan bir yarışma düzenleniyor. Bu yarışmaya göre yarışma sonucunda kazanan kişi ve kullandığı telefon modeli açıklanıyor. Yarışmanın bu sene yapılan ayağında ise kazanan fotoğrafı çeken telefon iPhone 7 oldu.


Bakmakta fayda var: GM 21 Pro Alınır Mı? | O Ekran Olmamış Mı Ne?


Eski bir fotoğrafçının dediği gibi; en iyi fotoğraf makinesi cebinizde bulunan fotoğraf makinesidir. Bu yönden de bakacak olursak dünyada da bir günde milyonlarca fotoğraf çekildiğini düşünürsek bunlarında bir çoğunun iPhone telefonlar ile çekildiğini söylersek hiçte yanlış olmaz. Ödülü kazanan telefonun iPhone 7 olması aslında çok şaşırtıcı olsa da yeni nesil iPhone telefonlar ile kafa tutabilecek bir kamera performansı olduğunu görüyoruz.

reklam

Soğuk ve donmuş Transilvanya kışlık arazisinde iki çobanın bu fotoğrafı en beğenilen fotoğraf seçilmiş. Ortamın kasveti de düşünülünce ilginç ve değişik bir sonuç ortaya çıkmış. Büyük ödül de Hırvatistanlı Istvan Kerekes’e gitmiş.

iPhone

Birçok kategoride yapılan yarışmada iPhone 7 “Diğer” kategorisinde de birinciliği elde etti. “New Clothes for the Pole” adı verilen fotoğrafı Çinli Zerry Song çekmiş.

iPhone

Doğa temalı fotoğrafları birçok kişinin sevdiği bir gerçek. Ancak zor bir kategori olduğunu da söyleyebiliriz. Bu şekilde zor bir alanda yarışırken birçok fotoğraf arasından birinci olmak da kolay değil tabiki. Burada da “Pondering the Positives” adlı fotoğrafı Avusturalyalı Christian Horgan iPhone X ile çekmiş. Gerçekten de etkileyici bir kare olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone

Avusturalyalı Glenn Homann ise Abstract kategorisinde renklerin birbirine bağlandığı ve bir yol ile kesiştiği bu fotoğraf ile kategori birincisi olmayı başarmış. Fotoğrafı da iPhone 11 Pro ile çekmiş.

iPhone

Hayvan fotoğrafçılığı en zor kategorilerden bir tanesidir. Çünkü fotoğrafı çekilen hayvanın sürekli hareket halinde olması fotoğrafın kötü çıkmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden de fotoğraf çekmek zorlaşıyor. Ancak burada Hollandalı Laila Bakker  iPhone 11 Pro Max ile bir iguanayı çok iyi bir şekilde çekmeyi başarmış.

iPhone

Mimari kategorisi ise diğerleri kadar zorlu olmasa da birçok farklı açıyı bir arada yakalamak ve o perspektifi oluşturmak yetenek istiyor. Burada da Çinli Yuexiang Wang görece eski sayılabilecek iPhone 8 Plus telefonuyla güzel bir kare yakalamış.

iPhone

Eğer siz de diğer kategorilere ve bu kategorilerdeki iPhone telefonlar ile çekilen diğer kazananların fotoğraflarına bakmak isterseniz buradaki sayfadan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Telefonların Kameraları Corning Gorilla Glass ile Korunacak!

Yazan:

samsung

Corning, akıllı telefon kameralarını korumak için iki yeni Gorilla Glass türü piyasaya sürüyor. Samsung, Corning’in yeni teknolojisini kullanacak olan ilk akıllı telefon markası olacak. Yeni Gorilla Glass korumaları, görüntü kalitesini korurken telefon kameraları için çizilmeye karşı daha iyi dayanıklılık vaat ediyor.


Bakmakta fayda var: Cardano kurucusu ADA yatırımcılarını sevindirecek şeyler söyledi!


Corning, akıllı telefon kamera lenslerini korumak için yeni bir cam kompozit seti duyurdu. DX özellikli yeni Corning Gorilla Glass ve DX+ özellikli Gorilla Glass, daha fazla ortam ışığı yakalayıp yansımaları en aza indirirken akıllı telefon kameralarını çizilmelere karşı daha dayanıklı hale gelmesi için tasarlanmış.

reklam

samsung

Corning’e göre Samsung, kamera lensi camları için yeni Gorilla Glass DX ürünlerini kullanan ilk akıllı telefon markası olacak. Bu arada, Samsung ayrıca 2018’de Galaxy Watch’ta Gorilla Glass’ın DX’li başka bir sürümünü kullanan ilk marka olmuştu. Ancak o zamanlar teknoloji akıllı telefon kameralarında kullanıma uygun ve hazır değildi.

Corning, yeni Gorilla Glass camlarının telefon kameraları için etkili kılmak için, geleneksel yansıma önleyici kaplamalara kıyasla görüntü kalitesini bozmadan daha fazla dayanıklılık vaat ediyor. Şirket bunu nasıl başardığını ise Youtube’da yayınladığı videoda açıklıyor.

Şirket tarafından da “Kamera merceği için ışığın %98’ini yakalayan cam kompozitlerimiz, kamera tasarımının tüm kapasitesini artırıyor ve yüksek kaliteli görüntüler ve videolar oluşturmaya yardımcı oluyor. Gorilla Glass DX ürünlerimiz, nihai tüketici deneyimi için endüstrinin en iyi optik performans ve koruma kombinasyonunu sunuyor” açıklaması yapıldı.

Samsung’un hangi telefonunun Corning’in yeni kamera koruma camlarına sahip olacağı belli değil ancak duyurunun zamanlaması göz önüne alındığında, Samsung tarafından gelecek katlanabilir telefonlardan (yeni Fold veya yeni Flip) birinde olabilir. İleriki zamanlarda da Samsung’dan başka diğer akıllı telefon markalarının da bu teknolojiyi kullandığını görebiliriz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

POCO M3 Alınır mı?

Yazan:

POCO markasının ortalığı kasıp kavurduğu bu dönemde orta seviyeye yeni bir soluk getiren cihazı POCO M3’ü Eren yaklaşık 12 gün boyunca kullandı. Bir editör gözüyle değil de bir kullanıcı gözüyle modeli sizler için yorumladı ve alınır mı sorusunun cevabını gerekçeleriyle birlikte verdi. Poco M3, orta seviyedeki diğer rakiplerine oranla sunduğu özelliklerle dikkat çekiyor.


Bakmakta fayda var: POCO X3 Pro Alınır mı?


POCO M3 Teknik Özellikleri

reklam

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 662

GPU: Adren 610 GPU

İşletim Sistemi: Android 10

Arayüz: MIUI 12

4GB RAM + 128GB ROM

Ekran: 6.53″ FHD+ IPS LCD ekran

6.000 mAh pil (18W hızlı şarj desteği)

48 MP’lik ana kamera, 2 MP’lik makro kamera, 2 MP’lik derinlik sensörü, 8 MP’lik ön kamera,

162,3 mm yükseklik 77,3 mm genişlik 9,6 mm kalınlık 198 gr ağırlık

 

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval