Sosyal medya

Genel

E3 2021 etkinliğinin nasıl gerçekleşeceği belli oldu!

E3 2021
reklam

E3 2021 etkinliği ile alakalı sonunda kesin karar verildi. Oyun dünyası için oldukça önemli bir yere sahip olan etkinliğin bir dönem iptal olacağı iddia ediliyordu. Resmi açıklamanın bir türlü gelmediği etkinlik için nihai karar ortaya çıktı. Merakla beklenen etkinlik sanal ortamda takipçilerini karşılayacak. Ayrıca etkinliğin tarihinde de herhangi bir değişiklik olmadı. Oyun dünyasında gözler yaz mevsiminde gerçekleşecek E3 2021 etkinliğinde olacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: EN İYİ FOTOĞRAFI KİM ÇEKTİ? | S21 Ultra, Mate 40 Pro, Mi 10 Ultra ve Find X2 | Kör Randevu #2

reklam

E3 2021 sanal etkinlik olarak gerçekleşecek!

Covid-19 salgınının etkileri hala sürmekte. Birçok ülkenin aşılama ile önünü görmeye başladığı şu günlerde neredeyse iki yıldır doğru dürüst etkinlik gerçekleşmemekte. Hemen hemen birçok etkinlik internet üzerinden hayranlarına deneyim sunarken, bazı etkinlikler de iptal olmak durumunda kalmıştı. Oyun dünyasının kuşkusuz en önemli etkinliklerinden biri olan E3 de, bu durumdan oldukça etkilendi. Geçen sene iptal olan ve hayranlarını üzen etkinlik görünüşe göre geri dönüyor. E3 2021 adıyla tekrardan sahne alması planlanan etkinliğin durumu netleşti. Etkinlikten sorumlu şirket ESA, bu yıl oyun dünyasına geri döneceklerini resmen duyurdu. Ancak etkinlik fiziksel olarak gerçekleşemeyecek. Zira Coid-19’un etkileri ve birçok firmanın çalışanları ile seyahat etmek zorunda kalması, etkinliği sanal dünyaya girmek zorunda bıraktı. Firma etkinliğin tamamen sanal olarak gerçekleşeceğini resmen açıkladı. Ayrıca firma sanal etkinlik ile daha fazla takipçiye ve hayrana ulaşmayı da hedefliyor.

reklam
Aorus reklamı

Şimdiden çalışmaların başladığı etkinlik için birçok firma yerini aldı. Oyun dünyasının güçlü isimlerinden Nintendo, Xbox, Capcom, Konami, Ubisoft, Take-Two, Warner Bros., ve Koch Media, E3 2021 etkinliğinde yer alacak. Bununla birlikte ESA, ilerleyen günlerde katılımcı sayısının artmasını bekliyor. Zira etkinlik için ESA ince eleyip sık dokuyor. İlk başlarda iptal olacağı iddia edilen etkinliğin, sonunda sanalda olsa gerçekleşecek olması, hayranlar tarafından sevinç ile karşılandı. İlk dedikodular, ESA’nın etkinliği bir şekilde fiziksel düzenlemek istediği yönündeydi. Hatta bazı kaynaklara göre E3 2021 de iptal olma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Ancak firma tamamen sanal etkinlik ile kendisini oyun dünyasına tekrar hatırlatacak.

E3 2021

E3 2021 ne zaman?

E3 2021 etkinliği her zamanki tarihi olan yaz mevsiminde gerçekleşecek. Tamamen ücretsiz olacak etkinlik 12-15 Haziran tarihinde oyun dünyasına giriş yapacak. Merakla beklenen ve bir nevi geri dönen etkinlik için daha öncesinde de basına özel bir tanıtım gerçekleştirilecek. Bu sayede E3 2021 öncesi bazı yapımlar, oyun basınını karşısına ilk kez çıkacak. Konuyla alakalı bir açıklama yapan ESA CEO‘su Stanley Pierre-Louis, yirmi yıldır gerçekleştirdikleri bu etkinlikten kolay kolay vazgeçmeyeceklerini duyurdu. Bununla birlikte gelişen modern çağda etkinliği bir nevi “evrimleştirmek” istediklerinin de altını çizdi. Daha fazla takipçiye ulaşmak isteyen firma, tamamen sanal olacak etkinlik ile bu amacına ulaşabilir. Stanley Pierre-Louis, etkinlik ile birlikte oyun dünyasına en iyisini sunmak istediklerini belirtti.

E3 2021

Basit bir duyuru etkinliğinden fazlası olan E3, oyun dünyasının en ikonik olaylarından da biri. Tarihte önemli bir yeri olan etkinliğin, oyun dünyasında gerçekten önemli bir yeri var. Birçok oyunun ilk kez gösterildiği ve internet yaygınlaşmadan önce ciddi bir haber kaynağı olan etkinlik, yeni evrim geçirerek kendini yeni nesle hazırlıyor. Daha fazla takipçiye, izleyiciye ve hayrana ulaşmak için yoğun çaba harcayan ESA, etkinliğin basit bir video gösterisi olmaması için yoğun çaba harcıyor. Firma etkinliği “olabildiğince interaktif” yapmak istiyor.

E3 2022’nin tekrardan fiziksel olma ihtimali var!

Her ne kadar evrim geçirmek için yoğun çaba harcasa da, etkinliğin fiziksel katılım ile yarattığı etkiyi de göz ardı etmemek lazım. Zira fiziksel etkinlikler oldukça güçlü ekonomik girdilere sahip oluyor. Bu nedenle ESA, Covid-19’un 2022’de bitmesi durumunda tekrardan fiziksel etkinlikler yapacaklarını duyurdu. Ayrıca E3 2021’in geri dönüşlerine göre sanal ortamda yeni geliştirmeler de 2022 yılında hayranları karşılayacak.

E3 2021

E3 2021 etkinliğine geri dönecek olursak, firma henüz bazı bilgileri açıklamadı. Zira etkinliğin tam olarak hangi platformda gerçekleşeceği belli olmadı. Bununla birlikte canlı yayınların ne zaman nasıl olacağı da belli değil. İlerleyen zamanlarda etkinliğin günlük programının paylaşılacağı iddia ediliyor. Ancak o güne kadar elimizde etkinlik için yeterli bilgi ne yazık ki bulunmuyor. Bakalım efsanevi E3, Covid-19‘a rağmen tamamen sanal ortamda beklentileri karşılayacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Vivo V21 SE Google Play Console’a uğradı!

Yazan:

reklam

Vivo V21 SE modeli ile akıllı telefon dünyasına yeni bir yarışmacı kazandırmak istiyor. V serisinin yeni üyesi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Birçok sertifika sitesine uğrayan akıllı telefonun son durağı Google Play Console oldu. Bazı teknik özellikleri konuşulmaya başlanan akıllı telefonun kullanacağı işlemci ve RAM kapasitesi de kesinleşti. Orta seviye akıllı telefon 5G özelliği olmadan piyasaya çıkacak. Bununla birlikte akıllı telefonun tasarım detayları da ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz; My Huawei uygulaması, resmi olarak kullanıma sunuldu!

reklam

Vivo V21 SE 5G özellikli olmayacak!

Çinli üreticiler her geçen gün akıllı telefon dünyasına yeni ürünler kazandırıyor. Özellikle fiyat performans cihazları ile önemli bir yere sahip olan akıllı telefon üreticileri, alt seviyelerde pek çok standardı değiştirmeyi başardı. Bu firmalar arasında yer alan Vivo da yeni serisi ile piyasayı hareketlendirecek gibi gözüküyor. Çinli akıllı telefon üreticisi, V serisine yeni üyeler ekleyecek. V21 serisi için geri sayıma geçen akıllı telefon üreticisi, serinin üyelerine bir bir sertifikalar alıyor. Baz modelini birçok ülkede sertifikalandıran akıllı telefon üreticisi diğer modelleri de hafiften göstermeye başladı. V21 SE modelini de piyasaya çıkaracak olan firma, cihazı ile Google Play Console platformuna uğradı. Detaylı tüm teknik özellikleri belli olmayan cihazın bazı kilit özellikleri belli oldu. Akıllı telefon piyasadaki rakiplerinin aksine 5G özellikli olarak piyasaya çıkmayacak. Firma bu modelde 4G özellikli işlemci kullanıyor.

Vivo V21 SE

reklam
Aorus reklamı

Vivo V21 SE Qualcomm yapımı işlemci ile piyasaya çıkacak. Akıllı telefon gücünü Snapdragon 720G işlemcisinden alacak. Bununla birlikte akıllı telefon 8 GB RAM kapasitesi ile piyasaya çıkacak. iQOO U3 modeline bazı açılardan benzeyen akıllı telefonun 128 GB depolama alanına sahip olacağı iddia ediliyor. Zira iki akıllı telefonun da model numaraları oldukça benzer. iQOO U3 V2061A model numarasına sahip. Öte yandan V2061 model numaralı V21 SE, Hindistan’da kayıtlı bir cihazla IMEI yönünden de eşleşiyor. Tüm bunların yanı sıra akıllı telefonun bazı ekran özellikleri de ortaya çıktı. Ekran boyutu belli olmayan cihaz, 1080×2400 piksellik çözünürlük ile kullanıcılarını karşılayacak. Akıllı telefonun piksel yoğunluğu ise 440ppi. Google Play Console listesinde akıllı telefonun tasarım detaylarına ilişkin yeni bilgiler de ortaya çıktı. Cihazın önden görünüşünün yer aldığı liste sayesinde ekran tasarımı belli oldu. Akıllı telefon günümüz rakiplerine nazaran yenilikçi olmadığı gibi biraz da eski sayılabilecek bir tasarım anlayışına sahip.

Vivo V21 SE

Vivo V21 SE damla çentikli ekran ile geliyor!

Google Play Console ziyareti sırasında önden bir fotoğrafı da ortaya çıkan akıllı telefonun tasarım detayları bir nebze de olsa kesinleşti. Buna göre Vivo V21 SE damla çentikli ekran ile piyasaya çıkacak. Akıllı telefonun ekran boyunun 6 inçten fazla olacak olmasına kesin diyebiliriz. Bununla birlikte günümüz orta seviye akıllı telefonları daha çok delikli ekran ile piyasaya çıkarken, firmanın bu tercihi de oldukça ilginç olmuş. Firma çerçeve konusunda da bonkör davranmışa benziyor. Bir adet ön kamerası bulunan akıllı telefonun, kamera özellikleri henüz belli değil. Ayrıca cihazın arka tarafında da ikili kamera kurulumu olacağı iddia ediliyor. Ancak iddialarda kameraların özelliği ile alakalı bir bilgi yer almıyor. Android 11 işletim sistemi ile piyasaya çıkacak akıllı telefon ile alakalı daha fazla bilgi henüz yer almıyor. Tanıtım tarihi yakın olan cihazın, ilerleyen zamanlarda yeni bilgiler ile bizleri karşılaması da kuvvetle muhtemel.

Vivo V21 SE

Vivo V21 serisi, 27 Nisan tarihinde yapılacak etkinlik ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Çok fazla detayı ortaya çıkmayan akıllı telefon serisinde gözler tabi ki de baz model olan V21‘in üzerinde olacak. Zira firma V21 modeli ile kullanıcılara RAM kapasitesini arttırma imkanı verecek. 8 GB RAM kapasitesi ile piyasaya çıkacak akıllı telefon “sanal RAM” özelliği ile depolama alanından ilave 3 GB daha ekleyebilecek. Böylelikle kullanıcılara 11 GB‘lık RAM kapasitesi imkanı veriliyor. Bununla birlikte baz model 5G özellikli olarak piyasaya çıkacak. Akıllı telefonun Snapdragon 765G işlemciyle piyasaya çıkacağı iddia ediliyor. Birde Pro modeli olan akıllı telefon baz model ile benzer özelliklere sahip olacak. Bakalım firma yeni serisi ile bekleneni karşılamayı başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Epic Games, üç oyunu ücretsiz yaptı

Epic Games
reklam

Popüler dijital oyun platformlarından biri olan Epic Games Store her hafta farklı oyunları ücretsiz olarak dağıtmaya devam ediyor. Buna göre şirket, bugünden itibaren bir haftalığına Deponia: The Complete Journey, Ken Follet’s The Pillars of the Earth ve The First Tree oyunlarını ücretsiz olarak oyunculara sunuyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz: F1 2021 oyunu muhteşem fiyatı ile (!) duyuruldu!

reklam

Epic Games, kullanıcılarına her hafta bazı oyunları ücretsiz olarak sunmaya devam ediyor. Şirket, şimdi de toplam fiyatı 236,00 TL olan Deponia: The Complete Journey, Ken Follet’s The Pillars of the Earth ve The First Tree oyunlarını ücretsiz yaptı.

Epic Games

reklam
Aorus reklamı

Deponia: The Complete Journey

Daedalic Entertainment tarafından geliştirilen Deponia: The Complete Journey, macera, komedi ve bulmaca unsurlarını bir araya getiren eğlenceli bir oyun. Rufus, Deponia’dan kaçma denemelerinden birinde Goal ile tanışır. Elysiumlu güzel kıza delicesine aşık olan Rufus, yanlışlıkla onu konforlu yıldız gemisindeki koltuğundan eder ve terk edilmiş çöp gezegene düşmesine yol açar.

Bu kaza yeni ve dâhiyane bir planın fitilini ateşler: Rufus’un Goal’u uçan şehir Elysium’a geri götürmesi gerekmektedir ve Rufus bunu yaparken Goal’un Rufus’a hık demiş burnundan düşmüş kadar benzeyen pespaye nişanlısı Cletus’u taklit edebilir.

Deponia: The Complete Journey oyunu için önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8
 • İşlemci: 2.5 GHz Single Core İşlemci veya 2 GHz Dual Core İşlemci
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: OpenGL 2.0 uyumlu 256 MB RAM
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

Ken Follett’s The Pillars of the Earth

Ken Follett’s The Pillars of the Earth

Bu haftanın bir diğer ücretsiz oyunu ise The Pillars of the Earth. Ken Follett’in ‘Bir Katedralin Öyküsü’ romanından uyarlanan The Pillars of the Earth, 12. yüzyılda geçen ve hayali bir kasabaya kurulan bir katedralin etrafında dönen olayları ele alıyor. Eğer gerçekçi ve tarihi kurguları seviyorsanız, 22 Nisan tarihine kadar tamamen ücretsiz olarak dağıtılacak olan The Pillars of the Earth’e şans verebilirsiniz.

Ken Follett’s The Pillars of the Earth oyunu için önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Win 7, 8, 10, 32/64-bit
 • İşlemci: Quad Core CPU
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD R7 200 series, GeForce GTX 500 series
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Depolama: 13500 MB kullanılabilir alan

Epic Games

The First Tree

İki paralel hikayeyi merkezine alan üçüncü şahıs keşif oyunu olan The First Tree, Alaska’da, kayıp ailesini bulmaya çalışan bir tilkinin ve ona yabancı babasına yeniden bağlanan bir oğlun hikayesini konu alıyor.

Oğlun hikâyesi tilkinin The First Tree’ye doğru uzanan yolculuğu ile bütünleşirken, oyuncular yolculuk boyunca oğlun hayatından nesneleri ve hikâyeleri açığa çıkaracaklar.

The First Tree oyunu için önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows XP SP2+
 • İşlemci: 2.4GHz CPU Dual Core
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: Geforce GTX 750 / Radeon R7 260X with 1GB Memory
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

Epic Games

Epic Games üyesi olmak şart

Ücretsiz içeriklerini arşivinize eklemeniz için öncelikle bir Epic Games hesabınızın olması gerekiyor. Ayrıca bu hesabı da internet sitesi üzerinden dakikalar içerisinde ücretsiz olarak açıp hemen Epic Games oyunlarının keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak Deponia: The Complete Journey, Ken Follet’s The Pillars of the Earth ve The First Tree oyunlarını henüz indirmediyseniz 22.04.2021 saat 18:00’a kadar kütüphanenize ücretsiz bir şekilde indirmeniz mümkün. Söz konusu oyunları Epic Games hesabınızdaki kütüphaneye eklendikten sonra kalıcı olarak sizin oluyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo A94 5G resmi olarak tanıtıldı!

Yazan:

reklam

Oppo A94 5G modelini akıllı telefon dünyasına tanıttı. Orta seviyeye konumlandırılan akıllı telefonun teknik özellikleri ve tasarım detayları da lansman sayesinde kesinleşti. 5G özellikli orta seviye akıllı telefonlar arasında yerini alan cihaz önümüzdeki ay Avrupa‘da satışa çıkacak. Bununla birlikte akıllı telefonun fiyatı da belli oldu. Cihaz rakipleri ile neredeyse aynı seviyede fiyat etiketine sahip.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Cuma Raporu #150​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası

reklam

Oppo A94 5G resmen ortaya çıktı!

Akıllı telefon dünyasında orta seviye cihaz sayısı artmaya devam ediyor. Günümüzde birçok firma bu kategoriye ürün çıkartıyor. Dünya genelindeki kur fiyatları nedeniyle bazen oldukça tercih edilen bu akıllı telefonlar da git gide yeteneklerine yenilerini ekliyor. Son olarak 5G‘nin de yaygınlaşması ile, bu seviyede rekabet yeni bir boyut kazandı. Android işletim sistemli cihaz geliştiricileri arasında önemli bir yere sahip olan Oppo da yeni akıllı telefonu ile kullanıcılarına merhaba dedi. A94 5G modelini tanıtan Çinli teknoloji devi, piyasadaki yerini sağlama almak istiyor. Bununla birlikte Avrupa için satışa çıkacak akıllı telefon, aslında tamamen baştan yapılmış bir cihaz değil. Firma geçtiğimiz haftalarda Singapur’da tanıttığı Reno5 Z 5G modelini bir nevi yeniden düzenledi. Akıllı telefon, Reno5 Z 5G modelinden farklı herhangi bir yenilik sunmuyor. Firma aynı akıllı telefonu başka isimle başka pazarlara sunmayı tercih etmiş görünen o ki. Gerçi bu yöntem özellikle Çinli üreticilerin sıkça başvurduğu bir yol.

Oppo A94 5G

reklam
Aorus reklamı

Teknik özellikleri açıklanan Oppo A94 5G, Reno5 Z 5G modeli gibi MediaTek yapımı işlemci ile piyasaya çıkacak. Akıllı telefon gücünü Dimensity 800U işlemcisinden alacak. Özellikle fiyat performans ürünü orta seviye akıllı telefonlarda Dimensity serisi sıkça tercih ediliyor. 8 GB RAM kapasitesine sahip olacak akıllı telefon, 128 GB depolama alanı ile piyasaya çıkacak. Bununla birlikte akıllı telefonda microSD kart desteği bulunmamakta. Ancak 128 GB depolama alnı uzun bir süre kullanıcılara rahatça yetecek gibi gözüküyor. Öte yandan akıllı telefonun grafik biriminde ise Mali-G57 yer alıyor. Akıllı telefon 4310 mAh batarya kapasitesine sahip olacak. Bununla birlikte cihaz 30W‘lık hızlı şarj desteği ile kullanıcılarını karşılayacak. Orta seviye akıllı telefon rekabetinde önemli bir rakip olmak isteyen akıllı telefonun tasarım detayları da belli oldu. Cihaz tasarımsal anlamda önemli bir yeniliğe sahip değil.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Oppo Find X3 serisi için fiyat listesi ortaya çıktı!


Oppo A94 5G

Oppo A94 5G tasarım detayları

Akıllı telefon Reno5 Z 5G modeli ile birebir aynı. Akıllı telefonda 6.43 inçlik AMOLED FullHD+ ekran yer alıyor. Bununla birlikte cihazda delikli ekran teknolojisi mevcut. Bir adet ön kameranın yer aldığı akıllı telefonda 16 MP‘lık sensör kullanılmış. Öte yandan akıllı telefonda dört adet arka kamera dikkat çekiyor. Bu kameralar sırasıyla 48 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açı, 2 MP derinlik sensörü ve yine 2 MP makro kamerası şeklinde sıralanmakta. Tüm bunların yanı sıra akıllı telefonun parmak izi okuyucusu da ekran içinde yer alıyor. Ayrıca cihazda 3.5 mm‘lik kulaklık girişi de bulunmakta. USB-C girişi bulunan akıllı telefonda Bluetooth 5.1 teknolojisi yer alıyor. Genel hatları ile akıllı telefon günümüz orta seviye modellerine benzer anlamda tasarım detaylarını üzerinde taşımakta.

Oppo A94 5G

Oppo A94 5G modeli iki farklı renk seçeneği ile piyasaya çıkacak. Akıllı telefon siyah ve açık mavi renk seçenekleri ile kullanıcılarını karşılayacak. Ayrıca akıllı telefon Android 11 tabanlı, ColorOS 11.1 arayüzü ile piyasaya çıkıyor. Fiyatı da belli olan akıllı telefon, rakiplerine yakın bir etikete sahip olacak. Akıllı telefon 430 dolardan satışa çıkacak. Tüm bunların yanı sıra akıllı telefonun Türkiye‘ye gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak şu an için ne zaman geleceği ve fiyatının ne olacağı ile ilgili kesin bir bilgi yer almıyor. 3 Mayıs tarihinde satışların başlayacağı akıllı telefon bakalım beklentileri karşılayacak mı bekleyip göreceğiz.

Oppo A94 5G teknik özellikleri;

 • Ekran : 6.43 inç Full HD+ AMOLED
 • İşlemci: MediaTek Dimensity 800U
 • RAM: 8 GB
 • Ön kamera: 16 MP
 • Arka kamera: 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
 • Depolama alanı: 128 GB (microSD kart desteği yok)
 • Batarya: 4310 mAh
 • Şarj teknolojisi: 30W
 • İşletim sistemi: Android 11 tabanlı ColorOS 11.1
 • Port: USB-C
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler