Sosyal medya

Haber

Dünyada ve ülkemizde hangi internet tarayıcıları tercih ediliyor?

İstatistik firması Statcounter, hem mobil hem de masaüstü cihazlar için, küresel ve bölgesel olarak en çok kullanılan internet tarayıcıları verilerini raporladı. Yayınlanan verilerde Google Chrome’un ezici bir üstünlükle rakiplerine fark attığını görüyoruz.

Masaüstü kullanım istatistikleri;

reklam

Rapora göre, Chrome tarayıcısı şaşırtıcı bir biçimde, küresel masaüstü cihaz kullanım payının %69,89’unu kapsıyor. Chrome’u %9,53 ile Mozilla Firefox, ardından %6,96 pazar payı ile Safari takip etmekte. Microsoft’un, Internet Explorer ve Edge tarayıcıları, listede ilk 5 içinde yer alarak %4,77 ve %4,52’lik bir kısmı kapsıyor. Yakınlarda oyuncular için özel olarak yayınladığı Opera GX sürümüne rağmen, Opera ise masaüstü pazar payından kendine sadece %2,49’luk bir pay bularak, 6. sırada yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Spotify toplam kullanıcı sayısını açıkladı!

Mobil kullanım istatistikleri;

Mobil tarayıcılarda da yine %60,26’lık payıyla Google Chrome liderliği üstleniyor. Apple’ın Safari tarayıcısı ise pazarın %20,9’luk kısmını kaplayarak 2. sırada kendine yer ediniyor. Listenin geri kalanında ise sırasıyla, Samsung Browser, Uc Browser ve Opera yer alıyor.

Ülkemiz için internet tarayıcıları istatistikleri

Masaüstü cihazlar;

Ülkemizde de masaüstü cihaz verilerine göre, ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olan Google Chrome, yine ezici bir üstünlük sağlayarak %81,72 gibi bir pazar payıyla kendinden bahsettiriyor. Chrome’un ardından minik farklarla sırasıyla, Opera, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Safari geliyor.

Mobil cihazlar;

Mobilde ise durumlar ufakta olsa değişmekte, %70,82 gibi bir payla Chrome’un yine liderliğini sürdürdüğü tabloya göre, ikinci sırada %14,18 ile Safari yer almakta. Listenin geri kalanında sırasıyla, Samsung Tarayıcı, Opera ve Yandex Browser yer alıyor. Verilerden anlaşılabildiği kadarıyla kullanım alışkanlıkları ülkemizde kalıcılık kazanıyor, Apple cihazlara sahip bireyler, firmanın kendi tarayıcısını kullanmak yerine Google’ın Chrome tarayıcısını tercih ediyor gibi görünüyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Pingback: Dünyada ve ülkemizde hangi internet tarayıcıları tercih ediliyor? – webdizaynet

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei P40 serisi, Wi-Fi 6+ ile gelecek!

Huawei P40

Huawei P40 serisinin önümüzdeki ay gelmesi bekleniyor. Çin‘den gelen bir rapora göre, P40 serisinin Huawei tarafından şirket içi bir çözüm olan Wi-Fi 6+ ile geldiğini göreceğiz. Raporda ayrıca Huawei‘nin 24 Şubatta yeni Wi-Fi 6+ uyumlu routersleri açıklayacağı da iddia ediliyor. Şirket Wi-Fi 6+ üzerinde oldukça yoğunlaşmış durumda gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P40 ve P40 Pro, 5G desteğiyle göründü!

reklam

Wi-Fi 6+ ne kadar etkili olacak?

Wi-Fi 6+ teknolojisinin, Samsung Galaxy Note 10, Galaxy Note 10+ ve yeni piyasaya sürülen Galaxy S20 serisinde gördüğümüz Wi-Fi 6‘dan (802.11ax) tam olarak ne kadar iyi olduğu belli değil. Ne kadar iyi veya kötü olduğunu zamanla göreceğiz fakat Huawei oldukça iddialı gözüküyor, şu anlık kesin bir bilgi gelene kadar beklemek zorundayız.. Yaşadıkları Google sorunu ardından Huawei daha güçlü gelmeye çalışıyor, resmi açıklama geldiğinde ne kadar başarılı olduklarını göreceğiz.

Huawei P40

Weibo‘da bir Huawei yöneticisi, Wi-Fi 6‘ya sahip akıllı telefonların 1200 Mbps‘ye kadar teorik bir hıza ulaşabileceğini söyledi. Ancak gerçekte sadece 900 Mbps hızına erişebildiklerini belirtti. Bu durum, 2018‘de piyasaya sürülen Huawei Mate 20′nin başardığından daha kötü gözüküyor. Wi-Fi 6+‘ın ise şu anlık hangi hızlara ulaşabileceği bilinmiyor.

Raporun doğru olup olmadığını görmek için pazartesi‘ye kadar beklememiz gerekecek ve eğer doğru olursa, Wi-Fi 6+ hakkında çok daha fazla ayrıntıya sahip olacağız.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Z Flip, ABD stoklarını dolduruyor!

Samsung Galaxy Z Flip‘in geçtiğimiz hafta ABD‘de hızlı bir şekilde tükendiğini açıklayan firma, bugün çevrimiçi stoklarını dolduracak. Bu telefon ülke çapındaki perakende satış mağazalarda sınırlı miktarda mevcut. Kısa sürede çevrimiçi mağazalarda ise tükenmiş durumdaydı.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Flip dayanıklılık testine girdi!

reklam

Samsung Galaxy Z Flip hangi sitedeki stoklarını doldurdu?

Samsung, 21 Şubat Cuma günü yani bugün Galaxy Z Flip‘in Samsung.com‘daki stoklarını dolduracağını açıkladı. Bu da Samsung S20 serisinin ön siparişe başladığı zamana denk geliyor. Stoklar çok hızlı bir şekilde dolup tekrardan tükeniyor. Aynısı Galaxy S20 serisi için de olacak mı merak konusu.

Samsung Galaxy Z Flip

Galaxy Z Flip özellikleri neler?

Galaxy Z Flip şirketin ikinci katlanabilir akıllı telefonu. Snapdragon 855+ SoC ile güçlendirilen telefon, 2636×1080 piksel çözünürlüğünde 6.7 inçlik katlanabilir Dinamik AMOLED bir ekrana sahip. Samsung bu telefonu ile ekran konusunda oldukça başarılı bir iş yapmış durumda. Galaxy Z Flip kutudan Android 10 sürümü ve arayüz olarakta One UI 2.0 ile çıkıyor. Pil konusunda ise 3300 mAh değerinde bir pil kapasitesine sahip. Kamera dizilimi ise üç kamera olmak üzere, 12 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş açılı kamera ve 10 MP selfie kamerası ile geliyor. 256 GB depolama alanı ve 8 GB RAM ile birlikte gelmesinin yanı sıra SD kart desteği maalesef bu telefonda bulunmuyor.

Devamını oku

Yazılım

Microsoft Defender, iOS ve Android’e geliyor!

Windows, çoğu konuda mükemmellikten uzak bir işletim sistemi olsa da güvenlik tarafında iyi işler çıkarıyor. Genellikle kullanıcı deneyimine olumsuz etki etmeyen, iyi çalışan ve antivirüs uygulamalarına olan ihtiyacı çok büyük ölçüde azaltan Microsoft Defender, iOS ve Android işletim sistemlerine mi geliyor?

Microsoft Defender, uzun zamandan beri Windows 10 işletim sistemi içinde zararlı yazılım koruması, kimlik avı önleme ve ebeveyn kontrolleri görevlerini üstlenen, sistem içine gömülü bulunan Microsoft yazılımıdır. Piyasaya sürülmesi sonrası çoğu konuda antivirüs uygulamalarına ihtiyacı ortadan kaldıran yazılım diğer işletim sistemlerine de gelecek gibi görünüyor.

reklam

İlginizi çekebilir: Windows 10 Nisan 2020 sürümü ile sunulacak özellikler


CNBC’nin haberine göre Microsoft, çok yakında yazılımın iOS ve Android sürümlerini piyasaya sürecek. Microsoft Defender yazılımının Windows üzerinde ki ana görevi kötü amaçlı yazılımları tespit etmek. Fakat yazılımın mobil sürümleri ile kimlik avını önlemeye odaklanacağı belirtiliyor. Microsoft, Android tarafında Google Play Protect’e rakip olmak istiyor. iOS işletim sistemi kullanıcıları ise cihazlarına güvenlik yazılımı kurma alışkanlığına sahip değiller desek yanlış olmaz. Ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğimiz Microsoft, büyük bir pazar olarak gördüğü güvenlik yazılımları pazarında pay sahibi olmak istiyor.

Habere göre önümüzdeki günlerde yazılımın Linux sürümü de yayınlanacak. Kendi işletim sistemi ile mobil pazarda yer bulamayan Microsoft’un, uygulama ve servisleri ile tüm platformlarda bulunarak bu pastadan pay sahibi olma hedefinde olduğunu biliyoruz. Microsoft bu hedef doğrultusunda hamlelerini sürdüreceğe benziyor. Microsoft Defender yazılımının iOS ve Android sürümlerinin yayımlanacağı kesin tarih henüz duyurulmadı.

Devamını oku