Sosyal medya

Haber

Dünyada ve ülkemizde hangi internet tarayıcıları tercih ediliyor?

İstatistik firması Statcounter, hem mobil hem de masaüstü cihazlar için, küresel ve bölgesel olarak en çok kullanılan internet tarayıcıları verilerini raporladı. Yayınlanan verilerde Google Chrome’un ezici bir üstünlükle rakiplerine fark attığını görüyoruz.

Masaüstü kullanım istatistikleri;

reklam

Rapora göre, Chrome tarayıcısı şaşırtıcı bir biçimde, küresel masaüstü cihaz kullanım payının %69,89’unu kapsıyor. Chrome’u %9,53 ile Mozilla Firefox, ardından %6,96 pazar payı ile Safari takip etmekte. Microsoft’un, Internet Explorer ve Edge tarayıcıları, listede ilk 5 içinde yer alarak %4,77 ve %4,52’lik bir kısmı kapsıyor. Yakınlarda oyuncular için özel olarak yayınladığı Opera GX sürümüne rağmen, Opera ise masaüstü pazar payından kendine sadece %2,49’luk bir pay bularak, 6. sırada yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Spotify toplam kullanıcı sayısını açıkladı!

reklam
Aorus reklamı

Mobil kullanım istatistikleri;

Mobil tarayıcılarda da yine %60,26’lık payıyla Google Chrome liderliği üstleniyor. Apple’ın Safari tarayıcısı ise pazarın %20,9’luk kısmını kaplayarak 2. sırada kendine yer ediniyor. Listenin geri kalanında ise sırasıyla, Samsung Browser, Uc Browser ve Opera yer alıyor.

Ülkemiz için internet tarayıcıları istatistikleri

Masaüstü cihazlar;

Ülkemizde de masaüstü cihaz verilerine göre, ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olan Google Chrome, yine ezici bir üstünlük sağlayarak %81,72 gibi bir pazar payıyla kendinden bahsettiriyor. Chrome’un ardından minik farklarla sırasıyla, Opera, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Safari geliyor.

Mobil cihazlar;

Mobilde ise durumlar ufakta olsa değişmekte, %70,82 gibi bir payla Chrome’un yine liderliğini sürdürdüğü tabloya göre, ikinci sırada %14,18 ile Safari yer almakta. Listenin geri kalanında sırasıyla, Samsung Tarayıcı, Opera ve Yandex Browser yer alıyor. Verilerden anlaşılabildiği kadarıyla kullanım alışkanlıkları ülkemizde kalıcılık kazanıyor, Apple cihazlara sahip bireyler, firmanın kendi tarayıcısını kullanmak yerine Google’ın Chrome tarayıcısını tercih ediyor gibi görünüyor.

Adventure İstanbul
1 yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv

Hummer elektrikli SUV modeli 3 Nisan’da görücüye çıkıyor

Yazan:

Hummer elektrik SUV

Hummer elektrikli SUV modeli 3 Nisan tarihinde satışa çıkıyor. General Motors, tamamı elektrikli Hummer EV’nin SUV versiyonunu 3 Nisan’da tanıtacağını duyurdu. GM, geçtiğimiz Ekim ayında 350 mil menzil ve birçok yüksek teknolojik özellik barındıran kamyonet versiyonunu tanıtmıştı.


Okumak isteyebilirsiniz; Markalara Sorun: vivo | Selin Dayıoğlu

reklam

Hummer EV SUV modelleriyle markayı canlandırmak istiyor

Hummer’ın üst markası olan GM, elektrikli SUV modelinin ne zaman üretime başlayacağı hakkında bir bilgi vermedi. Ancak bu yılın sonunda montajına başlanması bekleniyor. Şirket bu modeliyle birlikte kamyon pazarında etki yaratmak istiyor. Bu yüzden yeni aracının arazi yetenekleri konusunda vurguda bulunuyor.

Hummer elektrikli SUV

reklam
Aorus reklamı

Küresel durgunluğun yakıt fiyatlarına olan etkisinden dolayı 2010 yılında Hummer modeli emekliye ayrılmıştı. Elektrikli araçların popüler olmasının ardından şirket yaptığı yatırımlarla Hummer modelini tekrar canlandırmak istiyor. Daha önceki haberlerimizde şirketin elektrikli araç vurgusunu ön planda tutan logo değişikliğinden bahsetmiştik.

Hummer, GM’nin yeni elektrikli akü platformu Ultium üzerine inşa edilen ilk araç olacak. Buna ek olarak 50 ila 200 kWh arasında değişen bir güç sunacak. Böylece 400 mil veya daha fazla bir sürüş menziline izin verecek. Kamyonlar için Ultium platformu, 800 voltluk akü paketleri ve 350 kW hızlı şarj özelliği içerecek.

GM, daha önce emekliye ayırdığı Hummer modelini elektrikli araç trendiyle birlikte tekrar canlandırmayı planlıyor. Markanın algısı ve kullanıcıların ilgisini göz önünde bulunduran şirketin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı ise merak konusu.Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus 9, Sony IMX789 ile Birlikte Gelecek!

OnePlus 9

Sony IMX789 ile birlikte gelecek olan OnePlus 9 modelinin kamera özellikleri ortaya çıktı. İşte OnePlus 9’un kamera özellikleri.

OnePlus 9 ile ilgilidetaylar gelmeye başladı. Realme bugün gelen bilgilere göre cihazı 23 Mart 2021 tarihinde tanıtacak. Bu tarihe kadar tüm özelliklerini ortaya dökecek olan OnePlus 9, şimdi tüm kamera detayları ile karşımızda. Gelin OnePlus 9‘un kamerasına göz atalım.

reklam

İlginizi Çekebilir: Realme 8 ve 8 Pro’nun Tanıtım Tarihi ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!


reklam
Aorus reklamı

OnePlus daha önceden de açıkladığı gibi yeni modelinde Sony’nin IMX789 sensörünü kullanıyor. Sony IMX789 modeli ile cihaza 120FPS ile 4K video kaydı özelliği getiriyor. Öte yandan IMX789 çift yerel ISO, çok yönlü otomatik odak ve gerçek zamanlı HDR deneyimi sağlıyor.

Ek olarak OnePlus 9 bu sensör ile DOL-HDR özelliğine sahip olacak. Bu sayede aynı anda HDR kalitesiyle birden fazla poz yakalarken, hareketli nesnelerde oluşan gölgeyi gideriyor. Dolayısıyla daha kaliteli ve göze hitap eden fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

OnePlus 9

Yine Sony IMX789 ile 140 derece görüş alanlı ekstra geniş görseller çekebiliyorsunuz. 16:11, 4:3 ve 16:9 oranlarında çekim sunan Sony IMX789, 12 bit RAW fotoğraflar çekebiliyor.

OnePlus 9 tüm bu özelliklere Sony IMX789 sayesinde sahip oluyor. Realme ön kameraya da yeni güncellemeler alarak 5-10 kat daha hızlı ve 15cm daha yakın odak sağlıyor. Öte yandan hareketli nesnelerde dahi odak kilidi bozulmuyor.

OnePlus 9‘un kamera özellikleri bu şekildeydi. Bakalım OnePlus 9’un özellikleri ne zaman kesinleşecek. Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sizler için önerdiğimiz ürünleri ve ekipmanları Hepsiburada üzerinden incelemek için buraya tıklayınız!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Google

Google Chrome bir diğer önemli güvenlik sorununu çözüyor

Google Chrome

Geçen ay Microsoft Tarayıcı Açığı Araştırmaları’ndan Alison Huffman, Google Chrome tarayıcısının bir güvenlik hatasını raporlamıştı. Ardından hemen harekete geçmek durumunda kalan Google, Chrome 89 ile beraber bu sorunu çözdü.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

CVE-2021-21166 koduyla bilinen güvenlik sorunu Chrome 89.0.4389.72 versiyonunu etkiliyordu. Ancak şimdi ise söylediğimiz gibi hatayı Google onarmış gibi duruyor. Bu süreçte güvenlik açığının bazı sorunlara neden olmuş olması da muhtemel. Yine de özellikle yüksek ciddiyette olarak nitelendirilen bu hatayı firmanın çözmesi önem taşıyor diyebiliriz.

Bununla beraber CVE-2021-21166 tabanlı bir başka güvenlik açığının daha sözü geçiyor. Ama firma bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşmıyor. Paylaştığı uyarıda hata detaylarının ve linklerin kullanıcıların çoğu güncellemeyi alana kadar gizli kalabileceğini belirten firma; hatanın üçüncü parti bir alanda da var olması olasılığına karşın kısıtlamaların devam edeceğini bildiriyor.

reklam
Aorus reklamı

Google Chrome

Güncellenen Google Chrome 89 versiyonu ise; firmanın stabil Windows, Mac ve Linux sürümü kullanıcılarının güncellemelerine açık hale gelmiş durumda.

Google Chrome Şubat ayında da buna benzer bir tehdit güncellemesi almıştı. Firmanın yine fazla bilgi paylaşmadığı o güvenlik açığı için de yararlanılmış olabileceği konuşulanlar arasındaydı.

Son olarak Chrome 89 versiyonunun hata çözümlemeleri dışında başka geliştirmeler ve yenilikler getirdiğini de hatırlatalım. Bunların arasında daha güvenli bir HTTPS protokolü kullanımı ve yine tehlikeli olması muhtemel indirmeleri kısıtlayan bir sistem de yer alıyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler