Sosyal medya

Drone

Disney’den düz duvara tırmanan robot

Bu bir kuş, bu bir uçak, hayır bu… Tabii ki Superman değil. Neyle tanımlayacağımı bilmiyorum ama RC zımbırtısı diyebiliriz.

Son zamanlarda alışılmışın dışında RC araçlar çıkmaya başladı. Zıplayanından tutun yuvarlananına kadar… Şimdi de Cüneyt Arkın gibi yüksek duvarları aşabiliyorlar.

reklam
Aorus reklamı

Disney, her zemin koşulunda gidebilecek dört tekerlekli bir araç yapmış. Adı da VertiGo. Aslında bunu çok basit bir yol ile yapmışlar. Hepiniz hovercraft araçlarını bilirsiniz. Aynı mantıkta çalışıyor. Tekerleklerinden bir itiş sağlamıyor, sadece gövdesinde bulunan boyutları yaklaşık 20 cm olan iki adet pervane ile hareket ediyor.tüm parçalar karbon fiberden ve 3B yazıcıda oluşturulmuş. Düz duvar atırmanabilmesinin sağyan şey hafifiliği. Videodada görebileceğiniz gibi ön tarafındaki ilerlemeyi sağlarken arka tarafında ki de duvara doğru ittirerek adeta yapışmasını sağlıyor.

Fiyatı hakkında bir bilgiye ulaşamadım ancak mağaza poşetini 10TL’ye satan bir fimanın bu ürünü de tuzlu olacaktır. Muhtemelen fiyatı gördüğümüzde “kapat abi kapat, bilgisayarı kapat, hatta fişi çek” tepkisini vereceğiz (en azından benimki öyle olurdu).

Adventure İstanbul

https://www.youtube.com/watch?v=e9P9_QM8cN8

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Drone

Ananas yaprakları kullanılarak drone parçaları üretildi

ananas yaprakları

Malezya’daki araştırmacılar, ananas yaprakları içindeki fiber maddesini, drone gövdesi yapabilecek kadar sert bir maddeye çevirmeyi başardılar.


İlginizi çekebilir: Sony, Airpeak prjoesiyle drone pazarına giriyor!

reklam
Aorus reklamı

Putra Üniversitesi’nden Profesör Muhammed Tarık Hamid Sultan, Reuters ile yaptığı konuşmada; ananas yaprakları kullanılarak elde edilen materyaller ile üretilen droneların, normal sentetik fiberle üretilenlere nazaran ağırlıklarına oranla güçlerinin daha fazla olduğunu söyledi. Tabii ki aynı zamanda hem daha ucuzlar hem de daha hafifler.

ananas yaprakları

Adventure İstanbul

Bununla birlikte zarar görmüş bir gövde gömülebiliyor ve sahip olduğu bio-bileşen maddesi araştırmacılara göre iki hafta içerisinde çözünüyor. Aynı şekilde bu materyal ile yapılan prototip cihazların yaklaşık 1000 metreye kadar uçtuğunu ve diğer dronelarda da olduğu gibi 20 dakikaya kadar havada kalabildiğini bildiriyorlar. Yine araştırmacılar daha ağır yükler taşıyabilen ve özellikle de tarımda kullanıma fayda sağlayabilecek daha büyük dronelar da geliştirmenin üzerinde çalışıyorlar. Konu ile alakalı paylaşılan videoya ise buradan ulaşabilirsiniz.


  • Güçlü ve nispeten uygun fiyatlı telefon arayışında iseniz bu listeye bir bakmalısınız.
  • Özellikle iş ve okul kullanımı için uygun, sağlam bilgisayarlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

Önceleri çiftçiler hasadın ardından yaprakları genellikle ya yakıyorlardı ya da atıyorlardı. Bu da hava kirliliğine neden olabiliyordu. Buna yönelik ilk olarak 2017 yılında başlayan proje ile ananas atıklarından devamlılık sağlanabilecek kullanışlı üretimler yapmak amaçlanıyordu.

Bu tip üretim çabaları tam da bu nedenle gerçekten takdire şayan. Çünkü atıkların bu şekilde satılması hem yetiştiricilerin gelirini yükseltebilme hem de çevreye yarar sağlama potansiyeline sahip.

Devamını oku

Drone

DJI, Amerika hükümetinin kara listesine alındı!

ABD hükümeti, geçtiğimiz yıl Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşında şimdiye kadar önemli adımlara imza attı. Huawei’nin de aralarında yer aldığı pek çok Çin markasına ağır yaptırımlar uygulanırken, bu firmalara yenileri eklenmeye devam ediyor. Son olarak DJI markasının da aralarında bulunduğu 60’tan fazla şirket, ülkenin ticaret ağındaki hareket alanını kısıtlayan varlık listesine alındı!


İlginizi çekebilir: POCO M3 ELİMİZDE! | İşte beklenen telefon!

reklam
Aorus reklamı

DJI ve pek çok Çinli şirket, ABD’nin yaptırım listesine girdi!

ABD başkanı Donald Trump, görevini önümüzdeki haftalarda seçilmiş yeni başkan Joe Biden’a devretmeye hazırlanıyor. Ancak Trump yönetimi, Çin’e karşı yürütülen katı tutumu sonuna kadar sürdürmek konusunda kararlı gözüküyor. ABD Ticaret Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada “varlık listesi” adı verilen yaptırım listesine yeni şirketler eklendiğini duyurdu. Çin merkezli 60’tan fazla şirket ülkenin kara listesine girerken, bunların arasında popüler drone üreticisi DJI ve yonga üreticisi SMIC dikkat çekiyor.

DJI drone

Adventure İstanbul

Huawei’ye uygulanan yaptırımlar ile adını duyduğumuz varlık listesi, yasaklı firmaların ABD merkezli şirketler ile iş yapmasının önüne geçiyor. Ticaret için lisans alma zorunluluğu getiren kısıtlama, Amerika merkezli olmayan fakat ABD teknolojileri kullanan şirketlere kadar genişletilebiliyor. Dolayısıyla DJI’nin tedarik zincirinin bozulma riski ile karşı karşı kaldığını söylemek mümkün. Ayrıca DJI, Amerika pazarındaki lider drone üreticilerinden biri olarak görülüyor. Eğer yaptırımların genişleme durumu söz konusu olursa marka lider olduğu ABD pazarında satış yasağıyla da karşı karşıya kalabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı raporda, Sincan bölgesindeki gözaltı kamplarının gözetlenmesi için DJI’nin Çin hükümetine insansız hava araçları sağladığı iddia ediliyor. Bu durumun yüksek teknoloji yoluyla insan hakları ihlaline zemin hazırladığı ifade edilirken, casusluk endişesi de rapor içeriğinde yer alıyor. Son olarak 20 Ocak’ta göreve gelecek Joe Biden’ın Çin şirketlerine yönelik daha ılımlı bir politika izlemek istediğini belirtelim.

Devamını oku

Drone

DJI sinematik FPV drone modelinin fotoğraf sızıntıları ortaya çıktı!

Yazan:

DJI, sinematik FPV (Birinci kişi görüşü) özelliğine sahip drone modelinin fotoğraf sızıntıları ortaya çıktı. 4k/60 FPS video çekebilme yeteneğine sahip cihaz maksimum 150 km/s hıza ulaşabiliyor.


İlginizi çekebilir; DJI Pocket 2, yeni kamera sensörüyle tanıtıldı.

reklam
Aorus reklamı

DJI sinematik FPV modeli sızdırıldı. Ne gibi özellikler sunuyor?

DJI , Twitter kaynaklı sızıntılara göre FPV yani birinci kişi görüşü olarak bildiğimiz, aynı zamanda sinematik özelliğe sahip drone modelini tanıtacak.

DJI tarafından FPV (First Person View) olarak adlandırılan birinci kişi görüşü veya sadece video pilotluğu olarak da bilinen birinci şahıs görünümü (FPV), radyo kontrollü bir aracı sürücü veya pilotun bakış açısından kontrol etmek için kullanılan bir yöntemdir. En yaygın olarak, radyo kontrollü bir uçağı veya başka bir insansız hava aracına (İHA) pilotluk yapmak için kullanılır.

Adventure İstanbul

Sızıntılara geri dönecek olursak resimler gerçekse, DJI’ın yeni modeli DJI FPV olarak adlandırılacak ve üç kanatlı sahne, buzlu bir gölgelik ile bir kambur ve drone’nun önünde bir ısı senkronizasyonuna sahip olacak gibi görünüyor.

Ayrıca kutuda DJI markasının FPV gözlükleri ve geçen ay Weibo’da tespit edilen şık bir denetleyici yer alacağa benziyor.

DJI bu üründe diğer modellerinden farklı olarak, hava fotoğrafçılığı için tasarlanmış bir model sunmayacağa benziyor. Daha çok sinematik birinci kişi özelliği ile ön plana çıkan model, özellikle yüksek hızda rüya gibi sahneleri yakalamak için tasarlanmış. 150km/s hıza ulaşması beklenen modelin yüksek hızda nasıl sabitleme yapacağı merak konusu. Aynı zamanda 4K/60 FPS video yeteneğine sahip olması beklenen cihaz, çekeceği sinematik görüntüler ile gelecekteki birçok videonun kahramanı olacağa benziyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler