Sosyal medya

Apple

Coronavirüs etkisi: Apple üretimini Tayvan’a taşıyor

iPod apple ebay

Apple, coronavirüs nedeniyle üretimini sınırlandırmaya devam ediyor. Firma AirPods, iPad ve Apple Watch üretiminin en azından bir kısmını Çin’den, Tayvan’a taşıma sürecine başladığını bildirdi. Bu gelişme ile birlikte MacBook Air ve MacBook Pro montaj çalışmaları Tayvan topraklarında devam edecek.

Taiwan News üzerinden yayınlanan raporla birlikte, tedarik zinciri haberleriyle gündeme gelen Digitemis tarafından hazırlanan yerel bir rapor ortaya çıktı. Mevcut rapor Apple’ın gelecekte atacağı adımları gözler önüne seriyor.

İlginizi çekebilir: Uygun fiyatlı iPhone 9 için tanıtım tarihi belli oldu!

Apple, Çin devletiyle yaşadığı sorunlar ve Coronavirüs salgınının ciddi bir risk oluşturması sebebiyle, tedarik zincirini yavaş yavaş başka bölgelere aktarıyor. Şimdilik kısa ama net adımlarla bu alanda ilerleyen firma, Tayvan’da üretimini kademeli olarak artırmayı planlıyor. Çin’de bulunan üretim hatlarının en az üçte birinin bu yılın ilk çeyreğinde boşta kalacağı ve şubat ayı sonundan önce üretimlerin normale dönemeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Anlaşılan o ki mart ayıyla beraber, firma bir süre daha rutin üretim sistemine dönüş yapamayacak.

Apple

Çin’in üretim verimine kocaman bir darbe olarak yansıyan Coronavirüs salgını tüm teknoloji devleri için ciddi sorunlar oluşturuyor. Dün yayınlanan WHO raporu, 24 saat içerisinde neredeyse hepsi Çin vatandaşı olan 1.909 yeni vakanın ve 98 ölümün gerçekleştiğini ortaya koymuştu. Apple mevcut kararıyla birlikte yayınladığı metinde, önceliklerinin tedarik sürecinde ve firma bünyesinde çalışan insanlar olduğunu da sıkı bir dille açıkladı.

Oyun ve teknoloji tutkunu, sıkı bir stream sever

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Müzik platformları büyümeye devam ediyor.

Yazan:

Müzik yayınlayan platformlar piyasa halinde büyümeye devam ediyor. %32 oranında gerçekleşen büyüme karşısında piyasanın lideri hala Spotify!


İlginizi çekebilir; Samsung Camera Controller ile saatiniz üzerinden kamera kontrolü!


Spotify liderliğini koruyor!

Küresel müzik piyasası her anlamda büyümeye devam ediyor. İşin sanat kısmını bir kenara bırakırsak, müzik yayın platformları da güçlenmeye devam ediyor. Artık günlük hayatımızda olmazsa olmaz haline gelen Spotify, iTunes gibi uygulamalar küresel çapta hızla büyümekte. Counterpoint isimli internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, müzik yayın platformlarının oluşturduğu piyasa bir önceki senenin verileri baz alındığında %32‘lik bir büyüme kaydetmiş. Bu büyüme oranlarının ardından piyasada en çok abonesi olan Spotify birinciliğini korurken onu, Apple Music ve Amazon Music takip ediyor. Aktif abone sayısını piyasanın %35‘i civarında tutan Spotify kendi içerisinde de %23‘lük bir büyüme gerçekleştirmiş durumda. Ancak araştırmacıların takdirini toplayan platform Apple Music oldu. Apple Music, rakiplerine oranla daha az kullanıcıya ulaşmasına rağmen, kendi içerisinde %31‘lik bir büyüme gerçekleştirerek abone sayısında ciddi bir artış yakaladı. Apple‘ı takip eden Amazon Music ise aktif abone oranını %15 seviyelerine getirdi. Piyasaya yeni yeni giren YouTube Music de %6‘lık pay ile ilerlemesini sürdürüyor.

Müzik platformları

Bu paralı abonelik sistemlerini yaklaşık 358 milyon insanın kullandığını belirten araştırma, bu sayının 2020 sonunda normalden %25 daha fazla artış göstereceği belirtilmiş. Buna en büyük sebep olarak da Corona virüsü gösterilmiş. Salgın hastalık nedeniyle önümüzdeki sene en az 450 milyon insanın bu sistemin aktif kullanıcısı olacağı iddia ediliyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda Spotify‘ın liderliğini elinden alabilecek firma ve platform çıkacak mı, bekleyip göreceğiz?

Devamını oku

Apple

ABD’deki Apple mağazaları, Mayıs sonuna kadar kapalı kalabilir

Apple mağazaları

Apple, ABD’deki çalışanlarını, mağazaların Mayıs’a kadar kapalı kalabileceği konusunda uyardı. Hatırlarsanız, daha önce yaptığımız bir habere göre, Apple’ın mağazalarını Nisan ayında kademeli olarak açacağını duyurmuştuk. Fakat bu durum, özellikle ABD açısından pek de mümkün görünmüyor.


İlgili habere bu başlıktan ulaşabilirsiniz: Apple, mağazalarının ilk yarısını nisan ayında tekrar açabilir!


Salgının etkileri, Apple çalışanları ve Apple mağazaları için ne olacak

Mart ayının başlarında, salgının yayılımını yavaşlatmak için Çin dışındaki 458 mağazasının tamamını kapatan Apple, çalışanlarını da evden çalışmaya teşvik etmişti. Ve Mart ayında Çin’de düzelmeye başlanan salgın grafiğiyle beraber Çin’deki bütün mağazaları açmaya başlayan Apple, Covid-19 salgının merkezinin Avrupa ve Amerika’ya taşınmasıyla beraber Çin dışındaki operasyonlarını tekrar gözden geçirmeye başladı.

Deirdre O’Brien’ın belirttiği üzere, firma Covid-19 salgını ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve mevcut duruma göre; şartlar aksine el vermediği sürece, mağazalar Mayıs ayına kadar kapalı kalacak. ABD’de Covid-19 salgınının mevcut durumunu göze aldığımızda ise durum pek de parlak gözükmüyor. Umarız her şey normale dönmeye başlar ve Apple Mağazaları da bütün dünyada yeniden açılır.

3 Nisan 2020 tarihi itibariyle ABD’de yaklaşık olarak 250.000 Covid-19 vakası görüldü. Bizler de artık bu virüse karşı bir aşı veya tedavi bulunarak; ABD, ABD halkı ve tüm dünyanın bir şekilde normale dönmesini diliyoruz.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple, Xiaomi ve Oppo Hindistan satış fiyatlarını arttırdı!

Apple, Xiaomi ve Oppo Hindistan'da fiyatlarını arttırdı!

Apple, Xiaomi, Oppo ve diğer başta gelen şirketler 1 Nisan itirabi ile Hindistan satış fiyatlarını arttırdı. Hindistan’ın Mal ve Hizmet Vergisini %12‘den %18‘e arttırması ve para biriminin zayıflığı, üreticilerin fiyat politikalarını tekrar düşünmelerine sebep oldu.


İlginizi çekebilir: Ne oluyor bu fiyatlara?


Hindistan’da akıllı telefon fiyatları artıyor!

Xiaomi, kârının %5‘in altına inmesinin ardından yaptığı açıklamada “Fiyatlarımızı arttırmaktan başka bir seçeneğimiz kalmadı.” dedi. Yeni fiyatlar derhal geçerli olacağını bildirdi.

Oppo, perakende satıcılara yeni fiyat listesini gönderdi. En uygun fiyatlı telefonu Oppo A1k‘dan, en pahalı telefonu Oppo Reno3 Pro‘a kadar bütün telefonlarının fiyatları arttı. Örneğin 29,990 Rupi‘den (ortalama 2650Tl)  satışa çıkan Reno3 Pro şu an 31,990 Rupi (ortalama 2850Tl) fiyatına güncellendi.

Apple‘ın  32GB iPhone 7‘den, 512GB iPhone 11 Pro Max‘a kadar bütün ürün listesinin fiyatı ortalama %5 arttı. 2019’un en popüler akıllı telefonlarından birisi olan iPhone 11‘in fiyatı 69,900 Rupi‘den (ortalama 5800Tl), 68,900 Rupi‘ye (ortalama 6070Tl) yükseldi.

Yeni fiyatlar bugün duyurulsa da, ülkedeki herkes karantinada olduğu için dükkanlara gidip cihaz almaları veya online olarak satın alıp evlerine getirtmeleri mümkün değil.

Devamını oku