Sosyal medya

Kripto Para

Çin, Dijital Yuan İçin Android ve iOS Cüzdan Uygulaması Başlattı!

Çin, Andriod ve iOS platformlarında dijital yuan için dijital cüzdan pilot uygulamasını başlattı. e-CNY isimli dijital cüzdan uygulaması, Çin Merkez Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi ve uygulanmaya başladı. 

çin dijital yuan


İlginizi Çekebilir: Samsung, NFT Özellikli Televizyon Çıkaracak!


Kripto paralara karşı resmi bir savaş içerisinde olan Çin, kendi dijital para birimini uygulamaya koyan ilk ülke oldu. Ülkeden gelen en son haber, tüm dünyanın dijital yuan lansmanını beklediği sırada geldi. Çin, 2014 yılında geliştirme kendi dijital para birimini geliştirme çalışmalarına başladıktan sonra bağımsız dijital para birimini geliştiren ilk ülkeler arasında yer aldı.

BlockBeats tarafından bildirildiğine göre Çinli kullanıcılar artık dijital yuanı denemek için e-CNY adlı uygulamaya Android ve iOS cihazlarından erişim sağlayabilir. Çin Merkez Bankası, uygulamanın hala pilot aşamada olduğunu ve uygulamayı kullanabilmek için kullanıcıların fiziksel olarak Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Şangay, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian ve Kış Olimpiyatları alanı konumunda olmaları gerektiğini ifade etti. 2021’in başlarında, bankaların dahili kullanımı için olduğu iddia edilen e-CNY cüzdanının bir ekran görüntüsü çevrimiçi olarak sızdırılmıştı. Cüzdanın mevcut düzeni, ilk sızıntıdan oldukça farklı görünüyor.

Geliştirme çalışması 2019’un sonunda tamamlandı, ancak Pekin hükümeti henüz halka açık bir lansman açıklamadı. Bu iki yıllık toplu denemelerde, dijital yuan çeşitli endüstrilerde ve platformlarda kullanıldı. Dijital yuanın resmi lansmanının yapılacağı tarih ile ilgili pek çok spekülasyon yıllardır ortalıkta dolaşıyor. Ancak Çin hükümeti ve yetkilileri her yıl CBDC’nin test kapsamını yalnızca çevrimiçi ödemeler ve sigorta ödemesi de dahil olmak adım adım genişletiyor. Çin, potansiyel olarak bu yıl dijital yuanı resmen piyasaya sürebilir. Tanıtılan dijital cüzdan pilot versiyonu da hükümetin halka açık bir lansman tercih edebileceğinin bir göstergesi. 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval