Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

GSM

BTK ikinci çeyreğe ait verileri açıkladı

btk
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

BTK, 2020 yılının ikinci üç aylık dönemine ait pazar verilerini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Yeni internet kanunuyla BTK, kamu yararı diyerek site kapatabilecek!

reklam
MSI reklamı

Mobil internet kullanımı yüzde 94

Söz konusu dönemde gerçekleşen mobil trafik süresi bir önceki çeyreğe nazaran %7‘lik bir artış göstererek 72.7 milyar dakikaya ulaşmış durumda. Sabit internet tarafında %4.6 oranında bir azalma gözlendi; sabit internetteki trafik süresi 1.5 milyar dakika olarak ölçüldü. Bu veriler ışığında, internet trafiğinin %94‘ünü mobil trafiğin oluşturduğu görünüyor.

3G abone sayısı düşüşünü sürdürüyor

2020 yılı ikinci çeyrekteki BTK verilerine göre; 3G abone sayısı 4.516.854’e düşerken, 4.5G abone sayısı 75.362.689’a yükseldi. 2020 yılı ikinci çeyrekte toplam mobil internet kullanım miktarı ise 1.610.586 TB olarak ölçüldü.

Kullanıcılar büyük kısmı faturalı hat tercih ediyor

2020 yılı ikinci çeyrek itibarıyla ön ödemeli (faturasız) mobil genişbant abone sayısı 22.211.781, faturalı mobil genişbant abone sayısı ise 40.877.814 olarak gerçekleşti.

2020 yılı ikinci çeyreği itibarıyla Türk Telekom abonelerinin %61.9’u, Vodafone abonelerinin ise %64.9’u, Turkcell abonelerinin ise %63.5’i faturalı hat kullanıyor.

Numara taşımada azalma görüldü

2020 yılı ikinci üç aylık dönemde mobil numara taşıma sayısı bir önceki üç aylık döneme göre %13.6 oranında azalarak 3.118.547‘e geriledi. 26 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla toplam 143.178.404 mobil numara taşıma işlemi gerçekleştirildi.

BTK raporları

Mobil abone kaybı

BTK raporları

Turkcell mobil tarafta yine zirvede

2020 yılı ikinci üç aylık dönem itibarıyla abone sayısına göre; Turkcell’in %40.9, Vodafone’un %31.2, Türk Telekom‘un ise %27,9’luk paya sahip olduğu görülüyor.

Elde edilen tüm gelirlere göre pazar payları incelendiğinde; Turkcell’in pazar payının %42, Vodafone’un pazar payının %34.3 ve Türk Telekom’un pazar payının ise %23.7 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Türk Telekom mobil tarafta büyüyor

2020 yılı ikinci çeyrekte gelire göre pazar payları bir önceki dönem ile kıyaslandığında; Vodafone’un pazar payının 0,8 puan, Turkcell’in pazar payının 0,3 puan azaldığı, Türk Telekom’un pazar payının 1,1 puan arttığı göze çarpıyor.

2020 yılı ikinci çeyrek dönem itibarıyla abonelerden elde edilen gelire göre; Turkcell’in pazar payının %44.7, Vodafone ve Türk Telekom’un pazar paylarının ise sırasıyla %30.5 ve %24.8 seviyelerinde olduğu görülüyor.

2020 yılı ikinci çeyrek itibarıyla abone başına aylık gelirin Turkcell için 42,30 TL, Vodafone için 37,80 TL, Türk Telekom için ise 34,40 TL olduğu BTK tarafından paylaşılmış durumda.

Mobil tarafta en çok yatırım Turkcell’den

Mobil tarafta en çok yatırımı yapan yine değişmedi. 2020 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşen yatırımlarda ikinci sırayı Vodafone alırken, en az yatırım Türk Telekom’dan geldi.

BTK raporları

Genişbant internet pazarı büyümesini sürdürüyor

xDSL (ADSL/VDSL) ve fiber abone sayısı 13.8 milyona ulaşmış durumda. Kablo internet abone sayısı ise 1.2 milyon. İnternet servis sağlayıcılarının (İSS) ikinci çeyrekteki gelirleri 2.9 milyar TL’yi buldu.

Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama internet kullanım miktarı 172.4 GB. Mobil genişbant abonelerinde ise bu miktar 10.3 GB olarak karşımızı çıkıyor.

BTK raporları
Sabit genişbant abonelerinin %34.4‘ü 10-16 Mbps‘lik ADSL paketlerini kullanıyor.

Alternatif İSS’ler büyüyor

Türk Telekom altyapısını kullanan alternatif internet servis sağlayıcıların pazardaki payı %17.4’e yükseldi. Türk Telekom‘un pazar payı ise %50’nin altına düşerek %49.7 seviyesine geriledi. Alternatif İSS’lerin toplam pazar payı ise %26 seviyesine yükselmiş durumda.

Toplamda en çok gelir Türk Telekom’un

Mobil ve sabit internetteki toplam gelirin %20.6’sına Türk Telekom’un sahip görünüyor. Türk Telekom‘u sırasıyla Turkcell, diğer işletmeciler ve Vodafone takip ediyor.

BTK raporları

İkinci çeyrekteki net satış gelirleri

BTK raporları

Sabit telefon kullanım oranı düşüşte

2020 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla 12.090.091 sabit telefon abonesi bulunan Türkiye’de, yaygınlık oranı yaklaşık %14.5 dolaylarında. Türk Telekom’un sabit telefon üzerinden elde ettiği gelir ise 812 milyon TL. 2019 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 835 milyon dakika olan Türk Telekom’un ses trafiği; 2020 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 769 milyon dakikaya gerilemiş durumda.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GSM

Vodafone, ülkemizde eSIM hizmetini sunmaya başladı

Vodafone eSIM
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Vodafone, akıllı telefonlar için eSIM hizmetini sunmaya başladı. Yeni nesil dijital SIM kart olan eSIM, böylece faturalı ve faturasız tüm bireysel Vodafone müşterilerinin hizmetine sunuldu. Vodafone müşterileri, eSIM destekli akıllı telefonları için mevcut SIM kartlarını eSIM ile değiştirebilecekleri gibi; yeni numara ya da hat taşıma işlemlerinde yeni SIM kartlarını eSIM olarak tercih edebilecekler.


İlginizi çekebilir: Acer tarafından gerçekleştirilen next@acer etkinliği sona erdi

reklam
MSI reklamı

Vodafone, eSIM ile müşterilerine çeşitli ayrıcalıklar sunabilmeyi hedefliyor

Fiziksel SIM karta ihtiyacı ortadan kaldıran eSIM, çalınma ya da kaybolma riski olmadığı için daha güvenli kullanım imkânı sunuyor. Kullanıcılar, biri nano SIM kart, diğeri eSIM olmak üzere aktif olarak iki SIM kart kullanabiliyor. Ayrıca, birden fazla eSIM profili yükleyerek, özellikle yurtdışı gezilerinde SIM kart takıp çıkarmak yerine telefonlarında aktif olmasını istedikleri hücresel planı seçebiliyorlar. Tamamen dijital olan eSIM, çevrenin korunmasına da katkı sağlıyor.

Kullanıcıların eSIM teknolojisinden yararlanabilmek için eSIM destekleyen bir akıllı telefona sahip olmaları gerekiyor. eSIM destekli tüm akıllı telefon markalarıyla çalışmaya hazır olan Vodafone, bu modellerin sayısı arttıkça hizmetin erişimini de genişletmeyi hedefliyor. eSIM almak isteyen müşterilerinse Vodafone mağazalarını ziyaret etmeleri yeterli. Vodafone tarafından, eSIM işlemleri için herhangi bir ek ücret ise talep edilmiyor.

Bir “teknoloji iletişimi şirketi” olarak müşterilerinin dijitalleşmesine önem verdiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Vodafone olarak, en önemli önceliklerimizden biri de dijital bir marka olmak. Her şeyin hızla dijitalleştiği dünyamızda müşterilerimizin dijital yol arkadaşı olmayı hedefliyoruz. Onların ihtiyacını anlayan ve hayatlarını kolaylaştıran dijital çözümler sunmaya odaklanıyoruz. Faturalı ve faturasız tüm bireysel müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz, tamamen yerli üretim yeni nesil dijital SIM kart eSIM ile akıllı telefonlar artık fiziksel bir SIM karta gerek kalmadan kullanılabilecek. Müşterilerimiz, eSIM destekli akıllı telefonları için mevcut SIM kartlarını eSIM ile değiştirebilecekleri gibi yeni numara ya da hat taşıma işlemlerinde yeni SIM’lerini eSIM olarak tercih edebilecekler. BTK düzenlemelerine uygun olarak geliştirdiğimiz ve tamamen dijital olarak çalışan eSIM teknolojisiyle müşterilerimize daha esnek, daha güvenli ve daha çevreci bir çözüm sunuyoruz. Vodafone olarak, müşterilerimizi geleceğin heyecan verici dünyasına hazırlayacak ayrıcalıklı ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 
Devamını oku

GSM

Ookla, Türkiye’deki GSM sağlayıcılarıyla ilgili verileri paylaştı

Ookla speedtest
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Hemen hemen hepimizin speedtest.net ile aşina olduğu Ookla, Türkiye’deki GSM operatörleriyle ilgili birçok istatistiği halka açık olarak paylaştı. Yayınlanan veriler, DSL ve fiber internet verilerinin yanı sıra, mobil internet verilerini de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Instagram DM, müşteri hizmetleri sohbeti ekliyor

reklam
MSI reklamı

Ookla tarafından yayınlanan verilere göre en hızlı mobil internet sağlayıcı, Turkcell oldu

  • Yayınlanan verilere göre Turkcell, 44.85 puanlık hız skoruna ulaşarak; Türkiye’deki en hızlı mobil internet sağlayıcı oldu. 36.71 puanla ikinci sırada Türk Telekom bulunuyor. 3. sırada ise 25.82 puanla Vodafone bulunuyor.
  • 3 sağlayıcı da, çok yakın gecikme sürelerine sahip. Bu değerler her bir şirket için şu şekilde: Turkcell: 32 ms, Vodafone: 31 ms, Türk Telekom: 31 ms.
  • 4G desteği konusunda ise, %90.8’lik oranla Vodafone lider konumda. 2. sırada %86.6 ile Turkcell bulunurken 3. sırada %69.5 ile Türk Telekom bulunuyor.
  • Akıllı telefon üreticileri arasında, en hızlı internet desteğini sunabilen cihazlar Apple ürünleri oldu. Apple cihazlarla kullanıcılar, 39.17 Mbps indirme hızlarına ulaşabildi. Apple’ın ardından 35.79 Mbps ile Samsung, 35.08 Mbps ile Oppo, 34.63 Mbps ile Huawei ve 32.71 Mbps ile Xiaomi geliyor.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler, İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.

Yerel internet ağlarına gelince, Turksat Kablo en hızlı interneti sunan şirket konumunda

  • En hızlı yerel internet sunan sağlayıcı, 32.25 puanla Turksat Kablo oldu. İkinci sırada 26.69 puanla TurkNet yer alırken; 21.59 puanla Turkcell 3. sırada kendine yer buldu. İlk 3 sıranın dışında kalan isimler ise sırasıyla 18.91 puan ve 13.47 puanla Vodafone ve Türk Telekom oldu.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.
  • En düşük gecikme süresi sunan operatör, 15 ms ile yine Turksat Kablo olurken; 2.liği 25 ms ile TurkNet ve Turkcell paylaştı. 4. sırada ise  28 ms ile Türk Telekom bulunurken 5. sırada 38 ms ile Vodafone bulunuyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

5G telefon satışında bu yıl büyük artış yaşandı

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

5G teknolojisi büyük bir hızla hayatımıza dahil oluyor. Bu durum telefon satışlarını da etkilemiş durumda. Çin’in önderliğinde, yeni çıkan her telefonla birlikte 5G telefonların pazar payı büyümeye devam ediyor. Canalys isimli analiz şirketinin yayınladığı rapora göre, 2020 yılında 278 milyon adet 5G teknolojisine sahip telefon satıldı.


İlginizi Çekebilir: MediaTek, 5G ekipmanlara güç verecek T570 yonga setini duyurdu

reklam
MSI reklamı

Çin, 5G telefon satışında lider

Rapora göre, satılan 278 milyon telefonun yüzde 62’si Çin’de satıldı. Yüzde 62’lik pazar payı 172 milyon gibi oldukça büyük bir sayıya tekabül ediyor. 2021’de ise bu satış rakamlarının dünya genelinde ikiye katlanması bekleniyor. Realme’nin V3 5G modeli 1 Eylül’de çıkış yaptı ve 150 doların altına çıkış yapan ilk 5G teknolojisine sahip telefon oldu. Analistlere göre 5G’nin 150 dolar altına alınması beklenenden üç ay erken gerçekleşti. Bu durumun yayılmasıyla birlikte satışların, dünyanın geri kalanında da büyük bir hızla artması bekleniyor. Üreticiler, ülkeler hazır olmasa bile 5G’yi bir pazarlama hamlesi olarak kullanarak rekabeti daha da kızıştırıyor ve yayılmayı hızlandırıyorlar. 5g telefon

Analistler, 5G’nin dünya genelinde yayılmasında, ambargolara rağmen Huawei’nin, büyük bir rol oynamasını bekliyor. Huawei tedarik, dağıtım gibi konularda sorunlar yaşasa da Xiomi, Oppo ve TLC gibi Çinli üreticilerin bu boşluğu kolayca dolduracağı ve Çin’in 5G’de öncü ülke olmaya devam edeceği söyleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler