Sosyal medya

Haber

BlackBerry OS’li Telefonlar İçin Yolun Sonu Göründü!

BlackBerry, bir süre önce telefon yapmayı bırakmış olsa da, mevcut olanlara hala destek sağlıyor. Görünüşe göre, şirket önümüzdeki aydan itibaren BlackBerry OS çalıştıran telefonları desteklemeyi bırakmaya karar verdiği için BlackBerry dönemi yakında resmen sona erecek.


İlginizi Çekebilir; Telegram, Mesaj Tepkileri Dahil Olmak Üzere Çeşitli Özelliklerle Güncellendi! İşte Ayrıntılar


BlackBerry OS Telefonları 4 Ocak’tan İtibaren Tarihe Karışacak

BlackBerry, BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri ile BlackBerry 10 yazılımı çalıştıran BlackBerry telefonların 4 Ocak 2022‘den sonra eski hizmetleri almayacağını açıkladı. Bu, arama, mesajlaşma, 911 işlevi ve daha fazlası gibi temel hizmetlerin artık kullanılmayacağı anlamına geliyor. kullanıcılar için kullanılabilir, böylece telefonları tamamen işe yaramaz hale getirir.

Şirket ayrıca BlackBerry tablet için tasarlanan BlackBerry PlayBook OS 2.1 ve önceki sürümlerini desteklemeyi de bırakacak. Bu haber ilk olarak geçen yıl Eylül ayında duyuruldu. Ancak bu, Android çalıştıran BlackBerry telefonları etkilemez.

BlackBerry, bir blog yazısı aracılığıyla şunları söyledi: “Yıllar boyunca birçok sadık müşterimize ve ortağımıza teşekkür ediyor ve sizi BlackBerry’nin dünya çapındaki işletmelere ve hükümetlere nasıl akıllı güvenlik yazılımı ve hizmetleri sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.”

Bu duyuru, şirketin o zamanlar popüler olan BlackBerry Messenger (BBM) hizmetini ve hatta uygulama mağazasını 2019’da sonlandırmaya karar vermesinin ardından geldi.

BlackBerry OS destekli telefonlar için desteği sona erdirme kararı, şirketin iPhone‘un ortaya çıkmasından bu yana akıllı telefon yarışından çekilme işaretleri gösterdiği ve Android‘in büyük, dokunmatik ekranlı telefonlara yöneldiği göz önüne alındığında şaşırtıcı değil. Android çalıştıran bir 5G telefonun tanıtılması bekleniyordu ancak bu henüz gün ışığına çıkmadı.

Bununla birlikte, BlackBerry tamamen gitmiş değil. Şirket hala bilgi-eğlence sistemleri, işletmeler ve daha fazlası için yazılım yapıyor. Ayrıca, Blackberry markasını geçmişte Android telefonları piyasaya süren üçüncü taraf OEM’lere lisansladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval