Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin karşılığında kumpir!

Kripto paraların gündelik hayatta yerlerini almaya başladıkları haberlerini çok sık duyar olduk. Elon Musk’ın Tesla otomobillerinin artık Bitcoin ile satın alınabilecekleri haberinden sonra, sırada Bitcoin ile kumpir satışı var. Çanakkale’deki bir işletme Bitcoin karşılığında kumpir satışına başladı.

Bir habere göre Çanakkale’de yaşayan fast food dükkanı işletmecisi Barış Balkan, müşterilerine Bitcoin ile kumpir satışı yapmaya başladı. Balkan, pandemi nedeniyle durgunlaşan işlerini hareketlendirmek amacıyla alternatif bir yol arayışı sonucunda bu hamleyi yaptığını belirtti.

“Son günlerde Bitcoin çok meşhurdu, herkesin dilindeydi. Ben de yaklaşık 2017 yılından beri Bitcoin borsasının içindeydim, devamlı alıp, satıyordum. Arkadaşlarla birlikte bu konuyla ilgili fikir alışverişi yapıyorduk.

Sonra dedik ki; kredi kartı ve normal para da kullanıyoruz, alternatif bir şey olsun, değişik bir şey yapalım. Kripto para ödeme sistemini başlattık. Müşterimiz ne kadarlık alışveriş yapmış ise o fiyata denk gelecek kadar istediği kripto parayı seçiyor.”

Bitcoin karşılığında kumpir almak isteyenler, o anda kaç Bitcoin’e denk geliyorsa ödeyeceği tutarı kendi dijital cüzdanından işletmecinin dijital cüzdanına transfer ediyor. Bu işlem yaklaşık olarak 40-50 saniye civarı sürüyor.

Bu uygulama ile işlem yapan müşteri sayısının şu anlık çok fazla olmadığını söyleyen işletmeci, insanların dikkatlerini çektiklerini de ifade ediyor. Bitcoin afişinin önünde selfie çektirenler bile var.

Bitcoin ile ödeme hizmeti sunan bu işletme Türkiye’de ilk değil. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta da bir kadın girişimcinin işlettiği gözleme dükkanında benzer bir uygulamanın başlamış olduğunu bildirmiştik. Barış Balkan, ülkede örneklerin olduğunu fakat Çanakkale’de Biycoin kabul eden ilk işletme olduklarını söylüyor.

“Merak edenler oluyor ama gelmişken alışveriş de yapıyor. Faydasını gördük. Türkiye’de örnekleri var ama Çanakkale’de şu anda kripto para ile ödeme alma işlemi ilk biz başlattık. Tepkili olan da var. ‘Bu şekilde Türk parasını değersizleştiriyorsunuz’ diyen de var. Buna katılmıyorum ben. Sonuçta bu da bir alternatif ödeme aracı. Şimdilik bu şekilde ilerliyoruz.”

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval