Sosyal medya

Haber

ASUS, çift ekranlı ZenBook Duo modellerini yeniledi!

asus zenbook duo çift ekran

ASUS, ZenBook Duo serisi dizüstü bilgisayarlarının yeni versiyonlarını bugün düzenlediği sanal etkinlik kapsamında tanıttı. Etkinlikte iki adet ZenBook Duo çift ekranlı dizüstü bilgisayar tanıtan şirket, iki adet de tek ekranlı ZenBook dizüstü bilgisayar tanıttı.


İlginizi çekebilir: Asus ROG, interaktif lansman deneyimiyle CES’e damga vurdu!

reklam
Aorus reklamı

Teknoloji devi ASUS, bugün düzenlediği sanal tanıtım etkinliğinde yeni nesil ZenBook serisi dizüstü bilgisayarından bahsetti. Evvela ZenBook Duo ailesine eklediği ZenBook Pro Duo 15 OLED ve ZenBook Duo 14 modellerinden bahseden şirketin bu bilgisayarlarında çift ekran bulunuyor. Kullanıcının tercihine bağlı olarak yükselip alçalabilen bir mekanizmaya sahip ScreenPad Plus adlı ikinci ekran, 14″ ve 12.6″ inç boyutlarında kullanılabiliyor. Kullanıcılar, ekranın tüm ayarlarını ASUS’un ScreenXpert 2 yazılımıyla özelleştirebilecekler.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Yeni ZenBook Duo serisinin en güçlü üyelerinden birisi olan ZenBook Pro Duo15 OLED’de 15″ boyutunda 4K UHD çözünürlüklü bir ekran bulunuyor. Çift ekranlı bir bilgisayar olan ZenBook Pro Duo15, Intel’in sekiz çekirdekli Corei9 işlemcisinden ve NVIDIA’nın mobil GPU’larından gücünü alıyor. Tam 1 TB’a kadar PCIe 3.0 SSD depolama alanına sahip olan bilgisayarın RAM tarafına baktığımızdaysa 32 GB’a kadar desteklediğini görüyoruz. Bu iki donanım kombinasyonu ASUS ZenBook gibi iş ve günlük kullanıma yönelik tasarlanan dizüstü bilgisayarlar için ayrıca önemli; ki cihaz zaten ikincil ekranıyla da tam bir üretkenlik bilgisayarı olduğunu kanıtlıyor.

Adventure İstanbul

asus zenbook duo çift ekran

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED’de, şirket tarafından geliştirilen AAS Plus soğutma sistemi var; bu soğutma sistemi sayesinde cihaz, kasadan içeriye girecek hava akışını %36 oranında artırabiliyor. Bu da, ZenBook Pro Duo 15 OLED’in rakiplerine nazaran elindeki bir başka avantaj. ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED, dış dünyayla bağlantısını 40 Gbps’ye kadar veri aktarım hızlarını destekleyen iki adet ultra hızlı Thunderbolt 3 ve USB-C portlarıyla sağlayacak. Cihazın kasasındaki bu portların aynı zamanda kullanıcıların 8K’ya kadar tek; 4K’ya kadar da iki adet harici ekran bağlamalarına izin verdiğini belirtelim. Bağlantı teknolojisine baktığımızda Wi-Fi 6 desteğiyle beraber karşımıza çıktığını gördüğümüz ZenBook Pro Duo 15 OLED, kağıt üstündeki verilere göre Wi-Fi 5’ten 3 kat daha hızlı kablosuz bağlantı sunabilecek.

Bilgisayarın birazcık da ekran tarafına değinelim, zira ZenBook Pro Duo 15 OLED’in iddialı olduğu konu aslında ekran(ları). Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED çift ekranlı bir dizüstü bilgisayar. Ekranının gövdesine oranı %93 olan bilgisayar, ASUS mühendislerinin endüstriyel çalışmaları neticesinde çerçevelerden olabildiğince arındırılmış durumda. VESA tarafından verilen DisplayHDR True Black 500 sertifikasına sahip olan ZenBook Pro Duo 15 OLED, 1.000.000: 1 kontrast oranına sahip sayılı bilgisayarlardan. %100 DCI-P3 renk gamına da yer verilen cihazın ekranı, tüm bu özellikleri sayesinde piyasadaki en iyi renk doygunluğunu sağlayabilen laptoplar arasına oturmayı başarıyor.

ASUS ZenBook Duo 14

ASUS, ZenBook ailesinde kompaktlığa çok önem verdiği için ZenBook Duo 14’ün de bu stratejiyle üretildiğini söyleyebiliriz. Yalnızca 16,9 mm inceliğinde olan ZenBook Duo 14, 17 saate kadar da pil ömrü sunabiliyor. Tıpkı abisi gibi çift ekranlı bir bilgisayar olan ASUS ZenBook Duo 14’ün kalbinde 11. Nesil Intel işlemciler var. Ek olarak ASUS’un geliştirdiği özel bir akıllı performans teknolojisiyle de desteklenen bilgisayar, resmi verilere göre rakiplerine nazaran %40 daha performanslı çalışabilmekte.

Soğutmasını da yine abisi gibi AAS Plus teknolojisi sayesinde gerçekleştiren ZenBook Duo 14’ün, görünen o ki inceliği kendisi için bir dezavantaj olmaktan çıkmış. ASUS ZenBook Duo 14, NVIDIA GeForce MX450 veya entegre Intel Iris Xe grafik seçenekleriyle beraber satışta olacak. Bu arada FHD çözünürlüğüne sahip ana ekranı 14″ olan bilgisayarın ikinci ekranıysa 12,6″ inç boyutunda.

Her iki bilgisayarda da ScreenPad Plus adlı ikinci ekran var

ASUS ZenBook Duo ailesinin yeni üyeleri olan ZenBook Pro Duo 15 OLED ve ZenBook Duo 14 modellerinin her ikisinde de ikinci ekran olduğunu belirtmiştik. Gelin isterseniz biraz da bu ekrandan bahsedelim. ASUS yetkilileri, söz konusu ikinci ekrana “ScreenPad Plus” adını veriyorlar. Aslında bu ikinci ekran teknolojisi ASUS’un yeni hayata geçirdiği bir şey değil, benzer modeller daha önce de görmüştük. Fakat bu sefer durum farklı görünüyor. Zira ASUS, bu sefer sanki laptopa yeni ayrı bir tablet yerleştirir gibi bir tasarım ortaya koymuş.

ZenBook Duo 14

Yükselebilen ve alçalabilen bir mekanizmaya sahip olan ASUS ScreenPad Plus’ın parlaklık değeri 400 nit’e kadar artırılabiliyor. Çözünürlüğü 3840 x 1100 olan ScreenPad Plus, ZenBook Pro Duo 15 OLED’de 9,5° derece; ZenBook Duo 14’te ise 7° derecelik açıyla yükselebiliyor. Böylelikle sanki önünüzde apayrı bir tablet varmış gibi bilgisayarınızda çalışabiliyorsunuz, çalışırken de ana bilgisayarınızla olan bağlantınız kopmuyor. ASUS’un kalemiyle de uyumlu olan bu ikinci ekran, yeni nesil ASUS ZenBook Duo modellerinde kullanıcılarla buluşacak.

Çift ekran istemeyenler için: ZenBook 13 OLED ve ZenBook Flip 15

ASUS, yeni nesil ZenBook ailesinde ağırlıklı olarak çift ekranlı modellere yer verse de tek ekranlı laptop severleri de unutmamış. Bu bağlamda şirket ZenBook 13 OLED ve ZenBook Flip 15 olmak üzere iki adet tek ekranlı dizüstü bilgisayar da tanıttı. ZenBook 13 OLED’den başlayacak olursak; 13,9 mm inceliğinde olan cihazda FHD çözünürlüklü OLED bir panel tercih ediliyor. Bununla birlikte de 1,14 kg ağırlığında olan ZenBook 13 OLED, 13 saate kadar pil ömrü sunabiliyor.

ASUS’un “dünyanın en kompakt döndürülebilir 15,6 inç dizüstü bilgisayarı” dediği ZenBook Flip 15, hem tablet hem de laptop modunda kullanılabiliyor. 11. Nesil Intel Core H serisi işlemcilerden gücünü alan dizüstü bilgisayarın grafik tarafından da NVIDIA GeForce GTX 1650 sorumlu.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Nokia 2021 ilk iki çeyreğinde birçok telefon çıkarmayı planlıyor

nokia 2021

Nokiapoweruser tarafından gelen bilgilere göre HMD Global firması 2021 başlarında birçok yeni Nokia akıllı telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Sözü geçenler için ise Nokia 1.4 cihazından tutun Nokia 7.3 ve 7.4 telefonlarına kadar geniş bir yelpaze söz konusu.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu cihazların içinde en erken gelmesi beklenen telefon Şubat ayına planlanan Nokia 1.4 olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun özelliklerinin çoğu da sızdırılmış durumda.

Ondan sonra ise Nokia 6.3 ve 6.4 5G destekli akıllı telefonların gelmesi bekleniyor. Bu cihazların ise ilk çeyreğin sonlarına doğru veya ikinci çeyreğin başlarında duyurulması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan “Quicksilver” isminin de Nokia 6.3 veya 6.4 cihazlarına ait olduğu düşünülüyor. Aynı şekilde bu iki cihazın da özellikleri büyük ölçüde bilinir durumda.

Adventure İstanbul

nokia 2021

Son olarak ise Nokia 7.3 ve 7.4 5G destekli telefonlar listede yer alıyorlar. Bu cihazların ise yine erken sayılabilecek bir şekilde Şubat ayı sonu veya Mart ayı içerisinde duyurulmaları bekleniyor.

Bilginin tam olarak nereden geldiği bilinmese de Nokia firmasının 2021 yılı için en az dört tane 5G destekli akıllı telefon çıkarma planıyla aynı doğrultuda gözüküyor. Bunlar dışında Nokia 5.5 ve Nokia 8.4 cihazları da piyasaya sürülmeye hazırlanıyorlar. Bu iki cihazın ise 2021 ikinci yarısında bir zamanda kullanıcılarla buluşmaları muhtemel gözüküyor.

Devamını oku

İşlemci

Intel Core i9-11900K sızıntısı işlemcinin hızını ortaya çıkardı

intel core

Intel firmasının gelecek nesil sekiz çekirdekli Rocket Lake amiral gemisi işlemcilerinden olan Intel Core i9-11900K, sızan test puanıyla görüntülendi.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

VideoCardz tarafından tespit edilidiği üzere Twitter üzerinden paylaşılan işlemcinin Geekbench sonucu, yükseltilmiş hızıyla birlikte 5.3GHz rakamını gösteriyor. Bu da birkaç hafta önce gelen başka bir sızıntıyla uyuşuyor.

Her türlü sızıntıda olması gerektiği gibi dikkatli olmakta fayda var. Bununla birlikte Gigabyte Z490 anakartı üzerinde görülen Intel Core i9-11900K işlemcisinin; tek çekirdek puanının 1.892, çoklu çekirdek puanının ise 10.934 olarak görüldüğünü de bildirelim.

Adventure İstanbul

Bu etkileyici skorlarla birlikte yine VideoCardz tarafından tespit edildiğine göre; 11900K işlemcisinin özellikle tek çekirdekli skorunda 10900K Comet Lake işlemcisini yaklaşık %35 ile geride bıraktığını söyleyebiliyoruz. Bu iki Intel çipinin çoklu çekirdek skorlarında ise Comet Lake’in fazladan iki çekirdeği olmasına rağmen Rocket Lake işlemcisi ile kafa kafaya sonuçlar verdiği görülüyor.

intel core

Intel Core ve AMD Ryzen karşılaştırmaları da söz konusu

Bir diğer sekiz çekirdekli AMD Ryzen 5800X ile yapılan karşılaştırmaya bakacak olursak Intel işlemcisi tekli çekirdekte %13, çoklu çekirdek işlemlerinde ise %5 daha hızlı performans sergiliyor.

Genelde sızıntılar, özellikle de piyasaya sürülme öncesi çıkanlar hakkında dikkat edilmesi gerektiğini ve tek bir test sonucunun kesin bir yargı oluşturmayacağını tekrardan hatırlatmakta fayda var. Ancak diğer taraftan 11900K işlemcisinin son haliyle vereceği performans bundan daha iyi bile olabilir.

Burada önemli rol oynayabilecek olan ise işlemcilerin fiyatı olacak. Ki Mart ayında çıkması beklenen Rocket Lake işlemcileri hakkında bu yönde gelen bilgiler de olumlu ilerliyor. İşlemcilerin Comet Lake çiplerinden daha ucuz bir fiyat ile piyasaya çıkmaları bekleniyor. Bu da AMD ile aralarında önemli bir rekabet oluşabileceği anlamına gelebilir.

Son bir dipnot olarak da yine VideoCardz tarafından, sızıntılara göre sekiz çekirdekli olacak olan i7-11700K işlemcisinin Geekbench skorunun bildirildiğini de iletelim. Ryzen 5800X’e göre tekli ve çoklu çekirdekte sırasıyla %8 ve %18 daha yavaş gözüken işlemci, yükseltilmiş 4.4GHz hızında ise eşit skor veriyor. Dolayısıyla bu testlerin işlemcilerin tam kapasitelerini yansıtmadığını da söyleyebiliriz.

Devamını oku

Genel

PlayStation 5 satışları, Xbox Series X’i katladı

PlayStation 5

Dünya genelinde 2020 yılına ait PlayStation 5 ve Xbox Series X satışlarını gösteren yeni bir rapor yayınlandı. Rapora göre Sony, Xbox satışlarını ikiye katlarken bazı büyük pazarlarda hala geride kalmaktan kurtulamadı.

İlginizi çekebilir: Nvidia Shield TV, artık PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazlarını destekliyor

reklam
Aorus reklamı

PlayStation 5

Sony, çok fazla beklenti ve gecikmenin ardından nihayet geçtiğimiz yılın kasım ayında yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’i satmaya başladı. PS5, Microsoft’un sunduğu Xbox Series X ve Series S oyun konsollarıyla birlikte aynı zamanda piyasaya sürüldü.

Adventure İstanbul

Birçok farklı analist, Microsoft’un yeni konsolunun Sony’nin PlayStation 5’inin önüne geçeceğini tahmin etse de yayınlanan yeni bir rapor, durumun tam olarak öyle olmadığını gösteriyor.

PlayStation 5

GamingSmart isimli analiz firması tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Sony, 2020 yılında Microsoft’un Xbox Series X modeline kıyasla iki kat fazla PlayStation 5 sattı. Teknoloji devi, PlayStation 5 modelinden 4,48 milyon adetten fazla satarak pazarın %65,05‘ini ele geçirmiş oldu. Microsoft ise Xbox konsol satışları söz konusu olduğunda 2,4 milyon adet satışla pazar payının %34,94‘ünü elinde bulunduruyor.

Raporda yer alan bir diğer ayrıntı ise Sony PlayStation 5 konsolu ile firmanın analiz ettiği 167 ülkenin neredeyse tamamında lider pozisyonuna sahip. Bunların arasında Microsoft yalnızca 12 bölgede liderlik etti. Microsoft’un liderlik ettiği ülkeler arasında ABD ve Çin gibi iki büyük pazar bulunuyor.

PlayStation 5

Söz konusu yayınlanan raporda Tükriye’de hangi konsolun daha çok tercih edildiği de belirtiliyor. Rapora göre PlayStation 5 Türkiye’de %85,30‘lik bir pazar payına sahipken, oyuncuların yalnızca %14,69‘luk kısmının Xbox konsolları tercih ettiğini görebiliyoruz.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler