Sosyal medya

Donanım

Apple’ın yeni işlemcisi A9X, mobil PC’den daha güçlü

Apple konferansında konu yeni iPhone‘lara gelmeden önce Apple cihazlarına güç verecek yeni işlemci yongası A9X‘i de tanıttı.

Resmi olarak duyurulan A9X yine aynı konferansta tanıtılan iPad Pro’nun da içinde bulunuyor. Samsung’un 14nm işlem süreci ile geliştirilen yeni işlemci yongası Apple’ın mevcut en hızlı işlemci yongası A8X’ten 1.8 kat daha hızlı ve GPU’su iki kat daha verimli. Daha da önemlisi iki kat bellek bant genişliğine sahip olduğu içine iki katı hızlı değerde depolama desteği de sunuyor. GPU’nun gücünü temsili söylemek gerekirse A9X çalıştıran bir cihaz aynı anda üç farklı 4K stream’i yapabiliyor.

A9X

Saat hızı bakımından Intel’in yeni Skylake mimarisi ile üretilen masaüstü sınıfı işlemcilerle kapışabilecek olan A9X mobil PC performansından da %80 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bakalım Apple’In üçüncü nesil 64-bit işlemcileri benchmarklarda ne sonuç verecek.

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

MediaTek, performans testlerinde hile mi yapıyor?

MediaTek

Daha önce pek çok akıllı telefon üreticisinin performans testlerini yanıltarak, cihazların günlük koşullarda sürekli olarak veremeyeceği performans değerlerini gösterdiğine şahit olmuştuk. Birkaç marka özelinde yaşanan bu durum son olarak MediaTek işlemcilerinin genelinde ortaya çıktı.

Anandtech tarafından Helio P95 işlemcisini kullanan Oppo Reno 3 ile Dimensity 1000L işlemcisini kullanan Reno 3 Pro cihazlar üzerinde yapılan testlerde MediaTek işlemcilerin performans testlerini yanıltarak yüksek skorlar elde ettiği ortaya çıktı. İki cihaz arasında yapılan testlerde Reno 3 Pro modelinin Reno 3 modelinden yüksek skorlar elde etmesi şaşkınlığa neden oldu. Bunun sebebi ise Helio P95’in 2 adet Cortex A75 çekirdeğine sahip olmasına karşın, Dimensity 1000L’nin 2 nesil daha sonra piyasaya çıkan 4 adet Cortex A77 çekirdeğine sahip olmasıydı.

MediaTek


İlginizi çekebilir: MediaTek Helio P95 platformu tanıtıldı!


Testlerde şaşırtıcı sonuçlar elde eden araştırmacılar, PCMark performans testinin üreticiler tarafından tanımlanamayan bir sürümü ile Oppo Reno 3 modelini teste tabi tuttuklarında %30 ile %75 oran aralığında bir performans düşüşleri gözlemlenmiş. Oppo Reno 3 Pro modelinin Snapdragon 765G işlemcili versiyonu ile yapılan testlerde ise herhangi bir performans düşüşü gözlemlenmemiş. Bu durum sonrasında işlemcinin çekirdek yönetim yazılımları içinde araştırmalar gerçekleştirilmiş. Bu araştırmalar sonucunda ise işlemcinin testler sırasında “Spor Modu” adı verilen performans moduna geçirildiği fark edilmiş.

Aynı testleri Oppo haricinde markalar üzerine de uygulayan araştırmacılar MediaTek işlemciye sahip tüm modellerin aynı hileye başvurduğunu orta çıkardı.

MediaTek konu ilgili ne dedi?

MediaTek Açıklama

Bunlara ek olarak MediaTek, söz konusu performans modlarını kapatmanın üreticinin elinde olduğunu belirtiyor. Yapılan uygulamanın standartlara uygun olduğunu belirten firma Anandtech’i eleştiriyor. MediaTek aynı zamanda testlerde görünenin aksine rakip firmalarında aynı uygulamalara sahip olduğu iddiasını ortaya attı.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Donanım

Oppo, yarın yeni ses cihazını tanıtacak!

Oppo, yarın yeni ses cihazını tanıtacak! Yayınlanan posterde Oppo‘nun yeni cihazının, Google Home ve Alexa ürünleri ile benzerliği dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Oppo Ace Infinity uzaktan kablosuz şarj ile gelecek!


Oppo, yarın yeni ses cihazını tanıtmaya hazırlanıyor!

Oppo, akıllı telefonları, bluetooth ve TWS kulaklıkları ile kendi ekosistemini kursa da hala bu ekosistemin bazı parçaları eksik görünüyor. Şirketin resmi Weibo profiline göre Oppo, yarın yeni ses cihazını tanıtacak. Yayınlanan posterden edindiğimiz izlenimlere göre marka yeni akıllı hoparlörünü ya da kablosuz Enco kulaklığını tanıtacak.

Oppo, yarın yeni ses cihazını tanıtacak!

Reklam posterinin üzerinde “Buradayım ve dinliyorum” yazısı yer alıyor. Oppo Hindistan, Enco w31 adını verdiği ve dairesel biçimde tanımladığı uygun fiyatlı kablosuz kulaklığını sunuyor.

Oppo Audio‘nun Weibo hesabı yeni çıkacak ürün hakkında henüz daha fazla bilgi vermiyor. Markanın yarın yapacağı açıklamaları takip edip resmi açıklamadan sonra yeni ürün hakkında sizleri de haberdar edeceğiz.

Devamını oku

Donanım

RedmiBook14 Ryzen Edition satışa sunuluyor!

RedmiBook 14 Ryzen Edition Çin’de resmi olarak satışa sunuluyor. İlk defa Ekim 2019‘da duyurulan RedmiBook 14 Ryzen Edition, güçlü donanımı ve uygun fiyatıyla çok konuşulmuştu. 9 Nisan‘da başlayacak satışlar için şu anda Jingdong üzerinden ön siparişler açıldı.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Air 2S kablosuz kulaklık tanıtıldı


RedmiBook 14 Ryzen Edition neler sunuyor?

RedmiBook 14 Mayıs ayında Intel işlemci ile satışa sunulmuştu. Ryzen Edition modeli 14inç ekranı ve%81.2 ekran-kasa oranına sahip olacak. Ses konusunda kullanıcılarına etkileyici bir deneyim yaşatmayı hedefleyen RedmiBook 14, Dolby DTS desteği ile geliyor.

RedmiBook 14 Ryzen Edition iki farklı işlemci varyasyonu ile satışa sunuluyor. AMD Ryzen 5 3500U ile gelen modelinde 8GB RAM bulunurken AMD Ryzen 7 3700U modelinde 16GB RAM sunulacak. Ve her iki varyasyon için de 512GB depolama alanı olacak.

Redmibook 14 Ryzen Edition

Ayrıca şirket, dün yaptığı açıklamasında yeni cihazlarıyla beraber gelen, cihazlar arasında dosya aktarım desteğinin geleceğini duyurdu. Xiaomi, Oppo ve Vivo cihazlarında kullanılabilecek bu dosya aktarım desteği sayesinde bu markaların laptopları ve akıllı telefonları arasında herhangi bir dosya boyut limiti olmadan 1000‘in üzerinde fotoğraf ve HD video transferi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Devamını oku