Sosyal medya

Haber

Apple yöneticilerine göre Qualcomm en iyisi!

İki teknoloji devi arasında süren davada ortaya çıkan belgeler, dünyanın en gizli ve güçlü şirketlerden birinin karar alma sürecine dair nadir bir pencere açıyor.


İlginizi çekebilir: Apple’a yüz tarama sistemi nedeniyle 1 milyar dolarlık dava açıldı!


İki yıldır Apple’ın tedarikçisi!

Apple, neredeyse iki yıldır, tedarikçilerinden biri olan Qualcomm ile yasal bir savaşa kilitlenmiş durumda. iPhone üreticisi, açık bir şekilde yonga üreticisinin teknolojisinin değersiz olduğunu savunuyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

Ancak Qualcomm bu haftaki dava sırasında gösterdiği ve iki şirket arasında gerçekleşen bir yazışmaya göre Apple’ın donanım yöneticileri Qualcomm’un mühendisliğini tanımlamak için “en iyisi” gibi kelimeler kullanmışlar. Bir başka Apple yazışmasında ise Qualcomm, “benzersiz bir patent payına” ve “önemli varlıklara” sahip olarak tanımlanmış.

Qualcomm tarafından mahkeme öncesi araştırma süreci içerisinde elde edilen belgeler, gezegendeki en gizli ve güçlü şirketlerden birinin karar alma sürecine ve Apple’ın şirket içerisinde Qualcomm hakkındaki görüşmelerinin halka beyan ettiklerinden ne kadar farklı olduğuna dair nadir bir pencere sunuyor. Apple’ın Qualcomm hakkındaki eleştirisi, dünya çapında 80’den fazla davaya destek vermiş ve hükümetlerin yasa ve düzenlemeleri Apple’ın lehine değiştirmesine neden olmuştu. Washington Post muhabiri tarafından mahkemede görülen e-postalar ve sunum dosyaları kısa bir süre sonra mahkemede sunulduğu şekliyle mahkeme dosyası üzerinden halka açılabilir. İki taraf, duruşma başladıktan kısa bir süre sonra salı günü aralarındaki ihtilafı çözdü.

Belgeler ayrıca, Apple’ın Qualcomm’a acı çektirmek için kullandığı yöntemlerin ve Apple’ın sadece Qualcomm ile olan uzun süreli sözleşmesini değil, aynı zamanda şirketin çalışmalarından ve yatırımlarından kar elde etmesini sağlayan yasaları değiştirmeye çalışırken, savcılara, düzenleyicilere, hakimlere ve jürilere sunduğu argümanlarına gerçekten inanıp inanmadığına dair soruların da gündeme gelmesine neden oldu. Apple, Qualcomm’un patentlerinin Ericsson ve Huawei gibi rakiplerinden daha değerli olmadığını söylese de Qualcomm mahkemede, belgelerin aksini gösterdiğini savundu.

Qualcomm’a açıklanmayan ödeme yapılacak!

George Mason Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve Fikri Mülkiyetin Korunması Merkezi direktörü Adam Mossoff, “Hukuki ihtilaflara karışan şirketlerin sert oynaması yaygın olsa da, bu belgelerin ortaya çıkmış olması çok rahatsız edici” dedi. “Potansiyel olarak, Apple’ın hem antitröst uygulayıcıları önünde hem de Qualcomm’un patentli inovasyonunun gerçek değeri ve niteliği ile ilgili mahkemeler önünde kötü niyetli girişimlerde bulunduğunu ortaya koyuyor.”

Qualcomm ve Apple yorum yapmaktan kaçındı. İki şirketin bu hafta ulaştığı anlaşma, altı yıllık bir lisans sözleşmesini ve çok yıllık bir tedarik anlaşmasını içeriyor. Apple ayrıca Qualcomm’a miktarı açıklanmayan bir ödeme yapacak.

Mahkeme belgelerine göre Apple yıllardır iPhone’ları için Qualcomm’un kablosuz modem yongalarını satın alıyor ve yonga üreticisine cihaz başına yaklaşık 7,50 dolar ödeme yapıyordu. Mahkemede ortaya çıkan bir belgeye göre, 2009 yılında bir muhasebecinin yazmış olduğu şirket içi notta, Qualcomm’un “kablosuz standartlar konusundaki patentler açısından en güçlü portföyün sahibi olduğu” belirtiliyor. Gizli belgelerin bir parçası olan Mart 2015 tarihli bir e-postada, Apple’ın donanım başkan yardımcısı Johny Srouji, Qualcomm teknolojisini şöyle nitelendiriyor: “Mühendislik açısından en iyisi onlar”.

Ancak gizli belgelere göre Apple, Qualcomm’u baltalama planları içerisindeymiş. Keşif sürecinde edinilen ve Salı günü Qualcomm tarafından açıklanan bir iç rapor, Apple’ın daha 2014’te Qualcomm’u dava etmeyi planlamaya başlamış olduğunu ancak 2016’nın sonuna kadar, yani ticari işbirliği anlaşmaları kapsamında Qualcomm’un Apple’a milyarlarca dolar ödemesine kadar beklemeyi seçtiğini ortaya koyuyor. Haziran 2016 tarihli “Qualcomm’un Telif Haklarının Azaltılması” adlı bir Apple belgesi, Apple’ın San Diego federal mahkemesinde Qualcomm’a karşı dava açmasından altı ay kadar önce yazılmış.

Ucuz patent lisanslarını gösterdi

Belgede amaç açıkça dile getiriliyor: “Hedef: Apple’ın Qualcomm’a ödeyeceği net telif hakkı ücretlerini azaltmak.” Apple, belgede bunu çeşitli yollarla yapmayı planladığını belirtiyor, örneğin “Qualcomm’u finansal olarak zora düşürmek” ve “Qualcomm’un lisanslama modelini riske sokmak”. Apple tarafından 2017’de açılan davada, yonga üreticisinin ve kablosuz liderin, kablosuz modem yongaları konusunda pazarda bir hakimiyete sahip olduğu iddia edilmişti. Apple, Qualcomm’un patent lisanslarına fazla ücret talep etmek için bu pozisyonu kullandığını iddia etmişti.

Salı günü, Apple avukatı Ruffin Cordell, Qualcomm’un fiyatları nasıl yüksek tuttuğunu göstermek için Apple’ın Ericsson ve Huawei gibi şirketlerle imzaladığı nispeten ucuz patent lisanslarını örnek gösterdi. Cordell mahkemede, bu patent grubunun Qualcomm’unkinden iki kat daha büyük olmasına rağmen Apple’a maliyetinin çok daha az olduğunu söyledi. Jüriye, “Bu bir anlam ifade ediyor mu? Bu adil ve makul mu?” diye sordu.

Ama hikayenin bir başka yönü de var. Qualcomm’un avukatları tarafından ortaya konan bir iç yazışmada Apple, Qualcomm’un daha pahalı görünmesini sağlamak için daha ucuz diğer patentleri özenle seçerek “kanıt yaratmaya” çalıştığı belirtiliyor. Belgelerde, Apple tarafından “en çok istenen anlaşmalar” için bir grup patent lisansını “özellikle filtreleyeceklerini” ve patentleri “diğer şirketlerle anlaşmazlıklar sırasında karşılaştırılabilir bir kanıt olarak” kullanacakları belirtiliyor. Qualcomm avukatı Evan Chesler, “diğerleri” ile Qualcomm’un kastedildiğini iddia etti. Apple, belgeler ve iddia hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

“Çok ucuz anlaşmalar yaptılar”

Chesler, jüri karşısında şunları söyledi: “Böylece burada, patentleri için daha az ücret talep eden o adamların iyi adamlar olduğuna ve bizlerinse daha yüksek ücret nedeniyle kötü adamlar olduğumuza dair delil olarak sunmak için son birkaç yıl içinde bu diğer şirketlere gittiler ve çok ucuz anlaşmalar yaptılar”.

Cep telefonlarının doğası nedeniyle, Qualcomm’un teknolojik yeniliklerinin birçoğu küresel kablosuz standardın bir parçası haline geliyor, böylece çoğu cep telefonu dünyanın herhangi bir ağında çalışabiliyor. Sonuç olarak, gerekli bir teknolojiye dönüştüklerinden kablosuz standartlarda kullanılan patentler çok değerli hale geliyor. Ama bunun bir başka yönü de var. Standartların bazı bölümlerinde patent sahibi olanlar, teknolojiyi herkese, FRAND olarak bilinen, adil, makul ve ayrım gözetmeyen bir ücretle lisanslama konusunu kabul etmek durumunda.

Mahkemede ortaya çıkan iç belgelere göre, Apple, “Qualcomm’un oluşturduğu ve nispeten şeffaf olan fiili maddi patent lisans tahsilatı esasına dayanarak” bir patent lisans sözleşmesi yaptığı” belirtiliyor.

Apple salı günü mahkemede, Qualcomm’un FRAND taahhütlerini ihlal etmek için tekel gücünü kullandığını savunarak farklı bir söylemde bulundu. Qualcomm ise “Qualcomm’un Telif Haklarının Azaltılması” planına gönderme yaparak Apple’ın daha iyi şartlar oluşturmak için “FRAND”ı yeniden şekillendirdiğini söyleyerek karşı çıktı. Qualcomm’dan Chesler bu durumu jüriye anlatırken, girişimi Apple’ın gerçeği çarpıtmak yaptığı kötü niyetli bir çaba olarak nitelendirdi.

Apple, 245 milyar dolar nakip paraya ulaştı

Apple, Kaliforniya federal mahkemesinde Ocak ayında görülen davada Federal Ticaret Komisyonu’nun Qualcomm’u antitröst ihlaliyle suçladığını ve FRAND yükümlülüklerini ihlal ettiğini söyleyerek benzer bir iddiada bulundu. Henüz kararı verilmeyen FTC davasının sonucu, yalnızca Apple ve Qualcomm için değil, aynı zamanda üniversiteler ve bireysel araştırmacılar da dahil olmak üzere inovasyonu teknoloji standartlarının bir parçası haline gelen herhangi bir mucit için emsal teşkil etme potansiyeline sahip.

Qualcomm’a göre asıl acı veren şey, Apple’ın, iPhone’larını, bilgisayarlarını ve diğer ürünlerini yapan sözleşmeli üreticilere, patent lisans anlaşmaları için Qualcomm telif ücretlerini ödememeleri talimatını vermesi olmuş. Qualcomm, Apple’ın da bu hareketi önceden planladığını ve olası yasal senaryoları bile belirlediğini savundu. Apple’ın telif azaltma planında, “Apple ihlal, riskli girişimler ve tüm telif hakları (artı faizler, cezalar, vb.) konusunda bir risk yaşayacak” diye bir ifade bulunuyor.

Telif azaltma planındaki yasal riskleri kabul etmiş olmasına rağmen, Apple’ın geçen yıl 1 trilyon dolardan fazla piyasa kapitalizasyonuna ve 245 milyar dolarlık nakit paraya ulaşmış olması nedeniyle, bu riskler çok az tehdit oluşturuyor.

Qualcomm için riskler daha büyük. San Diego’lu şirketin hisse senedi fiyatı düşmüş durumda ve bu nedenle de 1.500 çalışanı işten çıkarmak zorunda kaldı.

İki şirket arasındaki uzlaşma, Chesler’in açılış konuşmasının son dakikalarında açıklandı. Qualcomm’un hisse senedi fiyatı bu haberin ardından yüzde 30’un üzerinde artış kaydetti.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Motorola Edge Plus modelinin DxOMark puanı belli oldu

Motorola Edge Plus

Motorola Edge Plus modeli, DxOMark testinde görüldü. Akıllı telefonların kamera incelemelerini yapan DxOmark, Motorola’nın amiral gemisi gözde telefonu için puanını belirledi.

Motorola Edge Plus, 1/1,33 inç büyüklüğünde 108MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip. Kameranın değerleri ile göz dolduran akıllı telefon, DxOMark’tan 113 puan almayı başardı. Fotoğraf kısmında 119, video kısmında ise 101 puan ile orta sıralarda kendine yer buldu. Alınan bu puanlar, üst sıraları zorlama konusunda yeterli görünmüyor.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Flip kamera performansı nasıl? | DXOMARK #22

reklam
Huawei P40 reklamı

Motorola Edge Plus

6.7 inç büyüklüğünde 90Hz yenileme hızına ve 1080×2340 (Full HD+) çözünürlüğe sahip Motorola Edge Plus, HDR10 + teknolojisini barındıran bir ekran ile geliyor. Ekranın sağ üst kısmında bulunan delikte 25MP çözünürlüğünde ve f/2.0 diyafram aralığında bir adet selfie kamerası bulunuyor.

Telefonun arka gövdesinde Samsung tarafından geliştirilen ve Xiaomi’nin Mi 10 serisinde de kullanılan 108 MP’lik bir ana kamera tercih edilmiş. Bu kameraya 16MP çözünürlüğünde ultra geniş açılı kamera ve 8MP çözünürlüğündeki 3x optik zoom yapabilen telefoto kamerası eşlik ediyor.

Qualcomm’un Snapdragon 865 yonga setinden gücünü alan Edge Plus, grafik işlemcisi olarak Adreno 650 tercih edilmiş. Cihaz, 12GB LPDDR5 RAM ve 256GB UFS 3.0 depolama alanı ile birlikte geliyor. Geçtiğimiz ay piyasaya çıkan modelin fiyatı ise 1199 Euro olarak belirlendi.

Motorola Edge Plus

Motorola Edge Plus modelinin teknik özellikleri

  • Ekran: 90 Hz 6,7 inç HDR10+ AMOLED
  • İşlemci: Snadpragon 865 RAM 12 GB
  • İşletim sistemi: Android 10
  • Depolama: 256 GB
  • Ön kamera: 25 megapiksel
  • Arka kamera: 108 megapiksel ana + 8 megapiksel 3x telefoto (OIS) + 16 megapiksel ultra geniş açı (Makro da çekiyor)
  • Pil: 5.000 mAh
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

COVID-19 nedeniyle akıllı telefon pazarı %20 küçüldü!

COVID-19

Gartner‘in en son endüstri araştırma raporu, yılın ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarı ile ilgili önemli detayları ortaya çıkardı. Hepimizin bildiği gibi COVID-19, Aralık ayından beri dünyanın dengesini değiştirdi. Bu da virüs dünyaya yayılmadan önce Çin‘de birçok üretim ve satışın küresel olarak durmasıyla sonuçlandı. Tüketiciler ise bununla birlikte akıllı telefon gibi harcamalardan çok hayatsal ihtiyaçlara yöneldiler.


İlginizi çekebilir: Lenovo Legion, 3C sertifikası aldı!


COVID-19, küresel piyasayı nasıl etkiledi?

2020 yılının ilk çeyreğinde global akıllı telefon satışları yıllık bazda %20.2 oranında azaldı. En çok akıllı telefon satışı yapan ilk 5 telefon satıcısı Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo olarak sıralandı. Apple satışlarda küçük bir düşüş yaşarken Samsung, Oppo ve Huawei önemli düşüşler yaşadı. Xiaomi ise %1.4 de olsa geçen yıla göre büyüyen tek firma oldu. Samsung geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 71 milyon telefon satarken, bu sene 55 milyon satış yapabildi. Huawei ise geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 58 milyon telefon satarken, bu yıl 42 milyon telefon satabildi.

reklam
Huawei P40 reklamı

COVID-19

Apple‘a geldiğimizde geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 44 milyon telefon satarken bu dönemde 40 milyon akıllı telefon sattı. Huawei bu çeyrekte oldukça düşük sonuçlar alsa da listedeki 2.liğini korumayı başardı. Bu listede Apple‘ın çok zarar görmemesi, mağazalarını erken açması ve üretime erken başlamasına bağlanıyor. Huawei ise COVID-19 sonrası ivme kazanıp satışlarını normale çekmeye çalışacak gibi görünüyor.

Devamını oku

İşlemci

Giriş seviyesi Samsung Exynos 850 özellikleri açıklandı

Samsung Exynos 850

Samsung, birkaç hafta önce tanıttığı Galaxy S21 modellerinin kalbinde yer alan Exynos 850 yonga setine ait detayları paylaştı. Yonga setinin detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Samsung’un en yeni giriş seviyesi yonga seti olan Exynos 850, 8nm üretim teknolojisine sahip. Maksimum 2.0 GHz frekans hızına sahip 8 adet Cortex-A55 çekirdeği bulunan işlem birimi 5G desteği sağlamıyor. Model kodu S5E3830 olan Exynos 850, ARM Mali-G52 grafik yongası ile birlikte geliyor. Bunlara ek olarak modelin, LPDDR4x RAM ve eMMc 5.1 depolama teknolojisi desteği de bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

reklam
Huawei P40 reklamı

Samsung Galaxy A21s

Kamera desteği tarafında ön ve arka kısımda 21,7 MP çözünürlüğe kadar destek veren yonga seti, çift kamera kurulumlarında 16 MP+ 5 MP çözünürlüklü lenslerin kullanımına izin veriyor. 1080 piksel çözünürlükte, 60 FPS kare hızında video kaydı kabiliyeti bulunan Samsung Exynos 850, ekran tarafında maksimum 2520 x 1080 piksel Full HD+ ekranları destekliyor.

802.11ac Wi-Fi bağlantı desteği ile 5.0 GHz ağlara bağlantı sağlayabilen yonga seti, Bluetooth 5.0 ve FM Radyo bağlantılarını da sunuyor. Mobil şebeke (LTE) bağlantıları tarafıda Cat 7 hızında indirmelere (301Mbit/s Download) izin veren işlemci Cat 13 hızlarında yüklemeyi (150Mbit/s Upload) destekliyor.

Hali hazırda seri üretimde olan Exynos 850 yonga setini önümüzdeki aylarda uygun fiyatlı akıllı telefon ve tablet modellerinde görüyor olacağız.

Devamını oku