Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Apple Watch yine hayat kurtardı

apple watch

Apple Watch “fall detection” ( düşme tespiti) ile 80 yaşında bir kadının hayatını kurtardı. Almanya’da yaşayan yaşlı kadın, evinde düşmesinden sonra Apple Watch’ ın düşme algılama sistemi devreye girdi. Acil servise uyarı gönderen saat, kontrol merkezindeki yetkiliye, bir kişinin ağır bir şekilde düştüğü uyarısını yaptı ve konumunu iletti.

Polis, adresi tanımlamak için verileri kullandı ve bir ambulans gönderildi. Ambulans ekibi kapının kilitli olduğunu, yaşlı kadının açamadığını fark etti ve kapının açılması için itfaiyeden yardım istendi.

Akıllı saat ayrıca, acil durum numarası olarak kaydedilmiş olan kadının oğlunu da uyardı. Neyse ki yaşlı kadının sağlık durumunda  bir problem olmadığı, gerekli tetkikler ve kontroller ile anlaşıldı. Kendisine bildirim giden oğlu da annesinin yanında yer aldı.

İlginizi çekebilir: Apple Watch EKG özelliğiyle bir hayat daha kurtardı!

apple watch

Apple Watch bunu ilk kez yapmıyor

Apple, giyilebilir teknoloji alanında hayatımıza dokunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında İsveç’te yaşayan Gustavo Rodriguez, evinde yemek pişirirken sırtında bir ağrı hissetti ve kendini yerde buldu. Saati durumu algıladı ve “acil servisi aramak ister misin?” Diye sordu. Telefona uzak ve yerde hareket edemeyen 34 yaşındaki Gustavo, akıllı saati sayesinde acil servis ile iletişime geçti.

Yine bu yılın Şubat ayında, Norveç’te yaşayan 67 yaşındaki Toralv Østvang, banyoda düştü ve Apple 4. nesil akıllı saati, acil durum yetkililerini otomatik olarak uyardı.

Apple Watch düşüş algılama özelliği, 65 yaş ve üstü kullanıcılar için otomatik olarak etkinleştiriliyor. Diğer kullanıcılar için, saatin uygulamasına gidip “Emergency SOS” seçeneğini açarak, bu özelliğini aktif edebilirsiniz.

Apple Watch 4.nesil serisi ile gelen bu özellik, hayatımıza bu kadar net bir şekilde etki etmesi, kullanıcı tarafından çok kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Giyilebilir teknolojide yapılan yenilikler, akıllı telefonumuzun yardımcısı olmasının yanında, hayati konularda da önemli rol oynayacak gibi gözüküyor. Tüm bu veriler incelendiğinde, dünyanın artık çok daha küçüldüğü ve hayatın gün geçtikçe kolaylaştığı ortada.

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

2 yorum

2 Comments

  1. Gunz

    17 Nisan 2019 at 13:12

    TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM. HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ OLAN AKILLI TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN HAYATIMIZDAN VAZGEÇMEMİZİ ENGELLEYECEK HAREKETLERİ ENGELLEYECEK YARDIMLARDA BULUNMASI SÜPER BİR GELİŞMEDİR.

  2. Gunz

    17 Nisan 2019 at 13:13

    TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM. HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ OLAN AKILLI TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN HAYATIMIZDAN VAZGEÇMEMİZE SEBEP OLACAK OLUMSUZ EYLEMLERİ DE ÖNLEYEN YARDIMLARDA BULUNMASI SÜPER BİR GELİŞMEDİR.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giyilebilir Teknoloji

Mi Band 3i, Hindistan’da süper ucuz fiyatıyla piyasaya sürüldü!

Xiaomi

Mi Band 3i, bu hafta içerisinde Hindistan’da satışa sunulacağı ve Xiaomi’nin düzenlemiş olduğu yarışmada bu cihazı göreceğimizden bahsetmiştik. Beklenen oldu, Hindistan’da ekonomik fiyat seviyesiyle Xiaomi sevenleri karşılayan bir cihazı görmüş olduk.


İlginizi çekebilir: !Snapchat yeni zaman çizelgesi filtresi ekledi!


Xiaomi’nin yeni akıllı bilekliği özellikle dizaynıyla ortaya çıkıyor. Aslında baktığımız zaman Mi Band 3i’nin bir önceki nesil olan 3’ten hiçbir farkı yok. Cihaz 0.78 inç boyutlarında AMOLED ekran kullanıyor ve bu ekranın çözünürlüğü 128×80 olarak belirlenmiş.

Kapasitif butonlar, arayüzü kontrol etmenin alternatif yolu olarak cihaza dahil edildiğini görüyoruz. Cihazda herhangi bir kalp atış sensörünün bulunmadığını görüyoruz. Xiaomi mühendisleri akıllı bilekliğin fiyatını olabildiğince ucuz tutmak için nabız sensöründen vazgeçmişler. Şirket, kullanıcıların bu bilekliği uyku takipi, titreşimli alarm sistemi, telefon konum bulma servisi, uygulama bildirim merkezi gibi özellikleri için tercih etmelerini istiyor.

Mi Band 3i

Üzerinde yer alan gps sensörleri sayesinde gerçek zamanlı aktivite izleme yapabilen akıllı bileklik aynı zamanda uyku takibinizi de yapabiliyor. Böylece bilekliği 20 gün boyunca kolunuzdan çıkarmadan kesintisiz kullanabiliyorsunuz.

Bluetooth 4.2 bağlantı desteği sunan Mi Band 3i, Xiaomi’nin resmi destek sağladığı Mi Fit uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. Cihaz şu anda ücretsiz kargo seçeneğiyle satışa sunuldu. Muhtemel teslimat süresi ise konumunuza bağlı olarak 2 ile 5 gün içerisinde belirlenmiş.

Son olarak bu akıllı bilekliğin fiyatına gelecek olursak sadece 18 dolara Hindistan karasularından satın alabiliyorsunuz.

Devamını oku

Giyilebilir Teknoloji

Xiaomi, uygun fiyatıyla Mi Band 3i, 21 Kasım’da satışa sunacak!

Xiaomi

Xiaomi, Mi Band serisinin daha ucuz yollu versiyonu olarak belirlediği Mi Band 3i’yi 21 Kasım tarihinde Hindistan’da satışa sunacağını açıkladı.


İlginizi çekebilir:


Xiaomi, yeni spor akıllı bilekliğinin duyurusu için hazır. Akıllı bileklik sektörünü domine eden Xiaomi, Twitterda yayınlamış olduğu #RunWithMaraton tag’ine sahip bir reklam posteri yayınladı. Yayınlanan görseller, Mi Band 3i’a işaret ediyor. Maraton ise 1 Aralıkta Hindistan’ın Banglore şehrinde gerçekleşecek. Turnuvanın birincilerine ise ödül olarak yeni  akıllı bilekliğin verilmesi bekleniyor.

Teknik detaylar ve özellikler henüz belli değil fakat  fiyat tarafında Mi Band 3 ve Mi Band 4’ün arasında bir rakamla çıkış yapması bekleniyor. Zaten ara model olması da bunu gösteriyor.

Mi Band 4’te büyük ölçülerde AMOLED ekran, Bluetooth 5.0 desteği bulunuyordu. Bu da temelinde bizlere Mi Band 3’le cihazın farkını gösteriyordu. Ara nesil akıllı bileklik ise nasıl görünecek, renkli bir ekran mı tercih edilecek. Açıkçası henüz bunu öğrenemedik. Detaylar iki gün içerisinde belli olacak.

Devamını oku

Giyilebilir Teknoloji

Galaxy Watch Active 2 özellikleri, eski saatlere de geliyor!

Samsung

Samsung geçtiğimiz aylardaki IFA 2019 teknoloji fuarında kullanıcıların karşına çıkartılmıştı. Çok kısa zaman sonra ülkemizde satışlarına başlanan cihazın önemli özelliklerinin Galaxy Watch ve Watch Active cihazlarına da geleceği açıklandı.


İlginizi çekebilir: Katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold kutusundan çıkıyor! (VIDEO)


Eğer hala yılbaşında sevdiklerinize ne alacağınız konusunda kararsızsanız sizin için hala iki güncel cihaz daha var demektir. Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Galaxy Watch ve Watch Active modelleri yeni çıkan Active 2 cihazında yer alan bazı yeniliklere çok yakında kavuşacak.

Versiyon bilgisinin Tizen OS 1.5 olarak açıklandığı giyilebilir cihazlar için iki önemli arayüz geliştirmesi dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi daha çok sporcuların ilgilisini çeken Active modeline gelecek. Bildiğiniz gibi Active modelinde standart Watch modelinde yer alan kadran mekanizması bulunmuyor. Tüm kontrolleri, ekran üzerinde yer alan çerçeveden yapmanız gerekir. Fakat bu işlemleri yaparken yuvarlak çerçevede zorlanabiliyorduk.

Samsung

Samsung yeni cihazıyla buna bir çözüm getirdi. Artık, cihazın üst tarafından saat yönüne doğru yaptığımız bir hareketle, sayfalar arası geçiş sağlanabiliyor. Böylece arayüz üzerinde gezinmek çok daha pratikleşiyor. Bir diğer yenilik ise saat kadranlarına getirilmiş. Cihaz arayüzlerine toplamda 24 kadran modeli daha eklenmiş. Dilediğiniz, sevdiğiniz herhangi birini seçip pratik şekilde kullanabilmeniz mümkün.

Bunların yanı sıra, yeni Bixby, UI emoji, fitnessla ilgilenenler için düşük kalp hızı uyarısı desteği de yeni gelen özellikler arasında yerini almış durumda. Samsung’un yakın zaman içerisinde tüm dünyaya güncellemeyi açması bekleniyor.

Devamını oku