Sosyal medya

Konu dışı

Apple, iPhone 12’de Qualcomm X60 kullanma şansını kaçırdı

Qualcomm X60

Bildiğimiz üzere uzun bir süredir Apple yazılım konusunda dış üreticilere karşı mesafeli davranmakta; diğer üreticilerin çıkardığı güncel ürünleri pek takip etmemekteydi. Şimdi de Qualcomm X60 için fırsatı kaçırdılar.


İlginizi çekebilir: Apple kulak üstü kulaklık yakın zamanda tanıtılacak


Qualcomm X60 tanıtıldı fakat Apple cihazlarında X60 kullanabilme şansını kaçırdı

Qualcomm 3. jenerasyon 5G çipi olan X60’ı geçtiğimiz günlerde San Diego’da tanıttı. Qualcomm’un verdiği bilgilere göre X60 dünya üzerinde 5 nanometrelik süreçle üretilen ilk baseband. 5 nanometrelik süreçle üretilmiş olmasıyla aynı zamanda enerji tüketimini azaltarak cihaza katkıda bulunabiliyor ve 7.5 Gbps hıza kadar transfer desteği sunabiliyor. Qualcomm X60 aynı zamanda geriye dönük destekli de çalışabiliyor. Yani hala 3G, 4G gibi daha eski teknolojide kalan frekansları da algılayıp destekleyebiliyor. Qualcomm bu sene akıllı telefon üreticilerine ellerindeki X60’ların satışını yapacak ve firmalar gelecek yıl kullanacakları modellerde X60’ı kullanabilecekler. Fakat Apple çoktan gemiyi kaçırdığı için önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak iPhone modellerinde büyük ihtimalle X60’ı kullanamayacak. iPhone 12 ise çok büyük bir ihtimalle X60 yerine X55 ile gelecek. Son sızıntılara göre iPhone 12 serisi cihazlar da dahil olmak üzere minimum dört adet daha cihaz açıklayacak olan Apple’ın  piyasaya yeni çıkacak telefonlarının daha eski ve daha yavaş bir 5G teknolojisine sahip olacakları anlamına geliyor. Umarız Apple bir sonraki teknoloji hamlesinde Qualcomm gibi önemli tedarikçilerden gelecek yenilikleri kaçırmaz.

Qualcomm X60

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

Xiaomi, Mi Fan Festivali’yle özel kampanyalar sunmaya hazırlanıyor!

Xiaomi

Xiaomi, her sene 6 Nisan’da yıldönümünü kutlamak ve milyonlarca Mi Fan’a teşekkür etmek için Mi Fan Festivali düzenliyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi 144MP kameralı akıllı telefonu üzerinde çalışıyor!


Çin ile birlikte dünyadan birçok e-ticaret platformunun katılacağı Mi Fan 2020 Festivali, Türkiye’de de Hepsiburada üzerinden sunulacak kampanyalarla çok özel indirimler sunmaya hazırlanıyor.

Şaşırtıcı promosyon teklifleri ve eğlenceli aktiviteleriyle dünya genelindeki Mi Fanların merakla beklediği Mi Fan Festivali’nin bu yılki teması ‘’Akıllı ürün, akıllı yaşam’’ olarak belirlendi.

Birçok kez benzer kampanyanın gerçekleştirildiği Hepsiburada’da Mi Fanların en sevdiği sınırlı sayıdaki ürünler olacak. Yüksek indirimlerle belirli bir süre için satışa sunulacak.

Favori ürünlerinin bu listede olup olmadığını görmek. Ayrıca, bu etkinliğe katılmak isteyen Mi Fanlar,Hepsiburada üzerinden 3 Nisan’dan itibaren Mi Fan Festival 2020 etkinlik sayfasından erişebilecekler.

Mi Fanlar, Hepsiburada ve Mi.com/tr üzerinden oynanacak oyun sonucunda elde edecekleri indirim kuponları ile sınırlı sayıdaki Xiaomi ürünlerinin satın alımında indirim kodlarını kullanabilecekler.

Xiaomi

Xiaomi tarafından yüzde 30’a varan indirimler!

Xiaomi, bu sene Mi Fan Festivali boyunca heyecan verici ürünler ve inanılmaz indirimler sunacak. Mi Fanlar, Xiaomi’nin en çok satan modelleri arasında yer alan; Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 8 ve Mi 9T’ye indirimli fiyatlar üzerinden erişebilecekler. Çok sevilen Mi Smart Band 4, Mi True Wireless kulaklık, Mi Box S ve daha fazla ürün yüzde 30’a varan indirimlerle Hepsiburada’da yer alacak.

İlk 6 ay ücretsiz ekran değişim hakkı sunulacak

Ayrıca Mi Fan Festivali kapsamında bir başka sürpriz ise 1-9 Nisan arası tüm Xiaomi yetkili satıcılarından Xiaomi Türkiye Garantili cep telefonu alan ve etkinleştiren kişiler, 6 ay içerisinde tek seferlik ücretsiz ekran değişim hakkına sahip olacaklar. Kullanıcılar detaylı bilgi için mi.com/tr websitesi içerisindeki “Ayrıcalıklı Servis” bölümünden detaylı bilgi alabilirler.

Devamını oku

Konu dışı

Rusya, sudan dezenfektan üretmeyi sağlayan cihaz geliştirdi

sudan dezenfektan

Bütün dünyada olduğu gibi Rusya içinde de Covid-19 salgınının hızla yayıldığı şu günlerde, dezenfektanlara artan talep Rusları harekete geçirdi. Rus bilim insanları ve mühendisler, su kullanarak dezenfektan üretebilen bir cihaz geliştirdi.


İlginizi çekebilir: Covid-19, DSÖ’ye geri vites yaptırdı


Rusya’nın sudan dezenfektan üreten cihazının litre başına sunduğu maliyet 1.30 Dolar

Rus basınında belirtilen haberlere göre, cihaz ham madde olarak su ve soğuk plazma kullanıyor. “Magnaril” adı verilen bu sıvı düşük maliyetlerle üretilebiliyor. Rusya merkezli Izvestia gazetesinin belirttiğine göre sudan üretilen bu dezenfektan için litre başına maliyet 1.30 Dolar. Rus basını, üretilen dezenfektanın bakteriler ve virüsler üzerinde çok etkili olduğunu iddia etse de; bu sıvının yeni tip koronavirüs üzerinde olan öldürücülüğüne dair bilimsel bir araştırma veya makale henüz yok. Ayrıca bu sıvının, çeşitli yüzeylere uygulanabilmeye müsait olan, ve havada dağılabilen bir dezenfektan olarak da kullanılabileceği belirtildi. Cihazın ve sıvının yaygınlaşması için ise öncelikle gerekli araştırmaların tamamlanmasının beklenilmesi gerekiyor gibi gözüküyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Konu dışı

Covid-19, DSÖ’nün oyunlar hakkındaki fikrini değiştirdi

Covid-19 DSÖ

Geçtiğimiz yıl, oyun bağımlılığını ruhsal sağlık bozukluğu olarak tanımlayan DSÖ (uluslararası adı ile WHO“), oyun şirketlerinin dışarıya çıkmak yerine evde oyun oynamak üzerine yaptığı kampanyalara tam destek verdi. DSÖ bu kararıyla insanları evde kalmaya teşvik ederek; sosyal izolasyonun artmasını ve Covid-19 salgınını yavaşlatmayı amaçlıyor.


İlginizi çekebilir: İzolasyon günlerinde sosyalleşmek için 5 görüntülü konuşma uygulaması


Covid-19, büyük organizasyonlara olan etkilerini DSÖ üzerinde de gösterdi

Şuan dünya genelinde milyonlarca insan, hem kendi sağlıkları, hem de başka insanların sağlığı için; evlerinde izole bir hayat yaşamaya çalışıyor. Bu yöntem, bir aşı veya tedavi bulunana kadar; yeni tip koronavirüsün yayılımını yavaşlatmak için şimdilik en etkili yöntem olarak gözüküyor. Business Insider’da yer alan habere göre, pek çok oyun şirketi ortak bir adım atarak; sosyal izolasyona destek vermek amacıyla, dışarı çıkmak yerine evde oyun oynamayı teşvik eden bir kampanya başlattı.

Bizleri asıl şaşırtan ise DSÖ’nün 1 yıl sonra yaptığı bu geri vites oldu. Çünkü bundan 1 yıl kadar önce DSÖ “oyun bağımlılığı”nı bir “ruhsal sağlık bozukluğu” olarak tanımlamıştı. DSÖ’nün Uluslararası Hastalıkları Sınıflandırma Birimi (ICD), dijital oyunlara olan bağımlılığı “sürekli veya tekrarlayan oyun davranışı modeli” olarak literatüre eklemişti.

multiplayer-gaming-796x398

Biz, konunun uzmanı olmadığımız için; bu bir hastalıktır veya değildir diyemeyiz; fakat gündemin Covid-19 salgınından ibaret olduğu şu günlerde, oyun oynamak bir nebze de olsa insanları rahatlatacaktır diye tahmin ediyoruz. Siz de dilerseniz web sitemiz üzerinden birçok oyun tavsiyesine erişebilir ve farklı platformlarda ücretsiz sunulan oyunları güncel olarak takip edebilirsiniz. Tabi bu süreçte tek yapacağınız şey oyun oynamak olmasın diye de ekleyelim. Dinlenilmesi gereken pek çok müzik, izlenilmesi gereken pek çok film ve okunmayı bekleyen pek çok kitap da var… Eğer sizi fazla karamsarlığa sürüklemeyecek ise Albert Camus’nun “Veba” adlı romanı şu günlerde okumak için biçilmiş kaftan. Eğer salgın ile ilgili daha fazla düşünmek istemiyorsanız ise Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” adlı romanı sizi başka dünyalara ve farklı bakış açılarına sürükleyecektir. Daha fazla öneriye ihtiyaç duyarsanız da lütfen yorumlar aracılığıyla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku