Sosyal medya

Haber

Apple, Intel Tabanlı 21,5 inç iMac Üretimini Durduruyor!

Apple, eğitim kurumlarına uygun düşük kaliteli bir yapılandırma olarak mevcut olan Intel tabanlı 21,5 inç iMac üretimini sessizce durdurdu. Bu, müşterilere aralarından seçim yapabilecekleri 24 inç ve 27 inç ‌iMac‌ modelleri bırakıyor.

Apple’ın geçen hafta düzenlediği “Unleashed” etkinliğinin ardından 21,5 inçlik tek bir “iMac” yapılandırması iMac serisinin bir parçası olarak kaldı, ancak Apple bunun durdurulduğunu ve artık çevrimiçi mağazasında veya Apple perakende mağazalarında satılmayacağını doğruladı. 21,5 inçlik model, sarf malzemeleri bitene kadar üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından kullanılabilir durumda kalacaktır.

Durdurulan 21,5 inç ‌iMac‌ yapılandırması, 2.3 GHz çift çekirdekli 7. nesil Intel Core i5 işlemci, 8 GB RAM, 256 GB SSD ve 1.099 $ karşılığında Intel Iris Plus Graphics 640’ı içeriyordu.

‌iMac‌ serisi şimdi, Apple’ın M1 çipi ve çeşitli renklerde mevcut güncellenmiş bir tasarım dahil olmak üzere temel özelliklere sahip, bu yılın Nisan ayında piyasaya sürülen yeni 24 inçlik modelle başlıyor. 24 inç ‌iMac‌ 1.299 dolardan başlıyor. Daha da büyük bir ‌iMac‌ isteyen müşteriler için 27 inç ‌iMac‌ seride kalır.

Apple, 24 inçlik model piyasaya sürüldükten sonra birkaç üst seviye 21,5 inç “iMac” konfigürasyonunun satışını durdurdu ve şimdi 21.5 inçlik model tamamen durduruldu. Apple, çevrimiçi mağazası aracılığıyla bazı yenilenmiş 21,5 inç iMac modellerini satmaya devam ediyor.

Yeni Nesil 27” iMac Pro

‘iMac Pro’ 2022’de M1 Pro/Max Yongaları, 27 İnç Mini LED Ekran, MacBook Pro Bağlantı Noktaları ve daha fazlasıyla geliyor.

Sızdıran kaynağa göre, üzerinde çalışılan yeni nesil iMac , “‌iMac‌ Pro” olarak adlandırılabilir. Cihaz, Apple’ın MacBook Pro modelleriyle tanıttığı aynı M1 Pro ve M1 Max Yongalarına sahip olacak ve muhtemelen “ek bir yapılandırma” içerecek.

Apple’ın yaklaşmakta olan ‌iMac‌’i bu yılın başlarında piyasaya sürülen 24 inçlik ‌iMac‌’ten ayırt etmek için “Pro” adını kullandığı söyleniyor.  Ayrıca, ‌M1‌ Pro ve Max yongalarını kullanacağından, Apple onu “Pro” bir cihaz olarak görüyor ve dahili olarak ‌iMac‌ Pro olarak adlandırıyor.

Sızıntı yapan kişi, ‘iMac’in ProMotion teknolojisine sahip 27 inç mini LED ekrana sahip olacağını iddia etse de, önceki bazı söylentiler yeni nesil ‘iMac’in daha büyük bir ekrana sahip olacağını belirtmişti. 24 inç ‌iMac‌’in aksine, “‌iMac‌ Pro” koyu çerçevelere sahip olacak.

Tasarım açısından, 24 inç “iMac” ve Pro Display XDR’ye benzeyebilir ve Apple görünüşe göre makine için Face ID’yi test ediyor, ancak bu onaylanmış ve kesin olan bir özellik değil.

Temel model ‌iMac‌, 16 GB bellek ve 512 GB depolama alanına sahip olacak ve tüm modellerde MacBook Pro’ya benzer bir HDMI bağlantı noktası, bir SD kart yuvası ve birkaç USB-C/Thunderbolt bağlantı noktası bulunacak. Apple’ın ayrıca güç adaptöründe bir Ethernet bağlantı noktası içerdiği söyleniyor.

Dylandkt, ‌iMac‌’in 2.000 $ veya üzerinde bir başlangıç ​​fiyatına sahip olacağını ve 2022’nin ilk yarısında piyasaya sürüleceğini söylüyor. Yaklaşan “‌iMac‌ Pro”, mevcut Intel tabanlı 27 inç ‌iMac‌ modellerinin yerini alacak.


İlginizi çekebilir: Apple’ın Geliştirdiği En Güçlü Çipler: M1 Pro ve M1 Max


Apple’ın daha büyük ‌iMac‌’i hakkında pek bir şey duymadık, ancak Bloomberg’den Mark Gurman böyle bir makinenin çalışmalarda olduğunu doğruladı. Apple’ın 24 inçlik modelde çalışmak için daha büyük “iMac” üzerindeki çalışmayı durdurduğu bildirildi, ancak şimdi 24 inç “iMac” çıktı, geliştirme devam edebilir.

Ekran analisti Ross Young ayrıca Apple’ın mini LED ekranlı ve ProMotion ekran teknolojisine sahip 27 inçlik yeni bir iMac üzerinde çalıştığını söyledi.

Kaynak: MacRumors, Apple.com, Bloomberg

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Teknoloji meraklısı ve mühendis adayı bir öğrenci...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval