Sosyal medya

İşlemci

AMD’nin Yeni Ryzen 5 Serisi Intel Core i5’e Rakip Olabilir

AMD geçtiğimiz ay çip sektöründe büyük bir dalgalanma yarattı ve Intel’in uzun zamandır süren liderliğine en büyük tehdidi yaratabilecek Ryzen serisini duyurdu.

Özellikle yüksek performanslı işlemci konusunda rakipsiz olan Intel’in tahtı AMD’nin Ryzen ailesi ile birlikte sallanacak gibi gözüküyor. Ancak Ryzen 7, Intel’in Core i7 serisine denk gelen yüksek performanslı seri olacak. Bunun yanında Ryzen 5 ise daha ucuz ve daha orta segmente hitap eden bir seri olacak. Yani Intel Core i5’in karşısında yer alacak.

Ryzen 5’in dört farklı modeli bulunuyor. 4 çekirdek ve 8 threade sahip olan Ryzen 5 1400; 763 TL 1500X; 848 TL, 1600; 976 TL ve son olarak 1600X serisi ise 1130 TL olacak. Ryzen 5 1400’de 4 çekirdek ve 8 thread bulunuyor. İşlemci 3.2 GHz hıza sahip ve 3.5 GHz’a kadar çıkabiliyor. En performanslı olan 1600X’de ise 6 çekirdek ve 12 thread bulunuyor. Bu işlemci ise 3.6 GHz hıza sahip ve 4.0 GHz’a kadar çıkabiliyor. Bu işlemciler Intel’in Core i5 serisi ile neredeyse yakın fiyatlara sahip ancak Intel 4 çekirdek 4 thread sunarken Ryzen 6 çekirdek 12 threade kadar çıkabiliyor. Ancak performansları benchmark testlerinde görebileceğiz. Ryzen 5 işlemciler 11 Nisan tarihinde satışa çıkacak. Diğer taraftan daha ucuz ama daha düşük performanslı olan ve Intel Core i3’ün karşısında yer alan Ryzen 3 serisi ise 2017 yılının sonuna doğru satışa çıkacak.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD Ryzen mobil işlemcileri ve Vega grafik birimleri – Neler sunuyorlar?

Yazan:

AMD Ryzen mobil işlemcileri

AMD Ryzen mobil işlemcileri ve onunla beraber gelen Vega grafik birimlerini son dönemde sıkça görür olduk. Şirketin geçtiğimiz yıllarda masaüstü PC’ler için yapmış olduğu Ryzen atağı sonrası, dizüstü bilgisayar modelleri için geliştirilen mobil modeller de ciddi bir gelişim gösterdi. Ayrıca eski dönemde AMD Ryzen işlemcili dizüstü modellerini nadiren görebiliyorken bugün Acer, HP ve Lenovo gibi markaların Ryzen işlemcili laptop modelleri satışta.

AMD Ryzen mobil işlemcileri kendi aralarında nasıl ayrılıyor?

Aynı masaüstü Ryzen işlemcilerinde olduğu gibi mobil modeller de Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 olarak sınıflanıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi Ryzen 3 ailesi, uygun fiyatlı giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş olan bir seri. Ryzen 5 fiyat performans odaklı yapısıyla öne çıkarken, Ryzen 7 ise dizüstü bilgisayarından en yüksek performansı isteyen kullanıcılar için sıralanıyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri

İşlemcilere gömülü olarak gelen Vega grafik birimleri ise kendi arasında Vega 3, Vega 6, Vega 8, RX Vega 10 ve RX Vega 11 olarak sıralanıyor.

Üretim teknolojisi noktasında şu an işlemciler 12 nm ve 14 nm olarak sınıflanıyor. AMD Ryzen 2000 serisi işlemciler 14 nm üretim süreciyle gelirken, AMD Ryzen 3000 serisi daha yeni ve verimli olan 12 nm üretim teknolojisinden faydalanıyor.

AMD Ryzen 3 mobil işlemci modelleri ve özellikleri

AMD Ryzen 3 modellerine baktığımızda 2 çekirdek/ 4 izlek veya 4 çekirdek/ 4 izlek yapısını sunan farklı modeller görüyoruz. Bu noktada karşımıza çıkan modeller şöyle:

  • AMD Ryzen 3 2200U – Radeon Vega 3 GPU
  • AMD Ryzen 3 2300U – Radeon Vega 6 GPU
  • AMD Ryzen 3 3200U – Radeon Vega 3 GPU
  • AMD Ryzen 3 3300U – Radeon Vega 6 GPU

Yukarıda sıralamış olduğumuz Ryzen 3 mobil işlemciler uygun fiyat, verimlilik ve taşınabilirlik odaklı. Zaten modellerin sonundaki U takısından da bunu anlayabilmek mümkün. Biraz önce belirttiğimiz gibi bu işlemciler modele göre 2 çekirdek/4 izlek veya 4 çekirdek/4 izlek olarak karşımıza çıkıyor. İşlemcilerin tümü sadece 15 W TDP değerine sahip, bu da oldukça verimli oldukları anlamına geliyor.

Ryzen 3 modelleriyle birlikte gelen Vega 3 ve Vega 6 GPU‘ları arasındaki temel fark ise çekirdek sayısı. Zira Vega 3 adı gibi üç çekirdekli bir yapıdayken, Vega 6 modelinde altı çekirdekli bir yapı söz konusu. Her iki GPU da 1200 MHz frekans hızında çalışıyor. Ryzen 3 ailesiyle gelen Vega grafik birimi 4K film izleme, basit Photoshop işlemleri ve diğer günlük kullanım için oldukça yeterli.

Konu oyun olduğunda ise tabii ki AAA türü oyunlar için pek yeterli değiller. Ancak modele göre LoL ve CS:GO gibi e-spor oyunlarını çözünürlük ve grafik kalitesini ayarlayarak oynayabilmek mümkün. Tabii ki eğer sözünü ettiğimiz dizüstü bilgisayarında Ryzen 3 ile beraber harici bir ekran kartı yer alıyorsa, sözünü ettiğimiz oyun performansında artış görülüyor.

AMD Ryzen 5 mobil işlemci modelleri ve özellikleri

Ryzen 5 mobil işlemci ailesi, aynı masaüstü işlemci modellerinde olduğu gibi fiyat performans oranıyla öne çıkıyor. Zira Ryzen 5 mobil işlemcileriyle birlikte uygun fiyat etiketinde yüksek performans sunan Acer Nitro 5 gibi dizüstü bilgisayarları daha önce incelemiştik.

Ailenin çekirdek yapısına baktığımızda modellere göre 4 çekirdek/8 izlek veya 8 çekirdek/8 izlek yapısında işlemcilerin olduğunu görüyoruz. Güç tüketiminde ise U takılı modellerde yine 15W TDP bulunurken, H takılı ve daha yüksek performans odaklı modellerde 35W TDP yer alıyor. Bu da aslında ailenin, benzer Intel işlemcilere göre yine daha verimli ve fiyat olarak da daha avantajlı bir konumda olduğunu gösteriyor.

AMD Ryzen 5 mobil işlemci modelleri şu şekilde sıralanıyor:

  • AMD Ryzen 5 2500U – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 2600H – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 3500U – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 3550H – Radeon Vega 8 GPU

Fark edebileceğiniz üzere Ryzen 5 mobil işlemci ailesinde Vega 8 GPU‘su yer alıyor. Sekiz çekirdekli bir yapıda olan bu GPU’nun çalışma frekansı ise 1200 MHz.

AMD Ryzen 7 mobil işlemcileri ve özellikleri

AMD Ryzen mobil işlemcileri arasında en performanslı aile olan Ryzen 7 modelleri, karşımıza 4 çekirdek/8 izlek yapısında çıkıyor. İşlem performansının yanı sıra Ryzen 7 modellerinde yer alan RX Vega 10 ve RX Vega 11 GPU‘larıyla birlikte grafik performansı da bir hayli etkileyici. Zira yapılan testlerde RX Vega 10 GPU‘suyla dahi 1080p Full HD çözünürlük ve normal grafik ayarlarında GTA V‘i 30 FPS‘in üzerinde oynayabilmek mümkün. Bu performansın dahili grafik birimiyle gördüğünü unutmamak gerek.

AMD Ryzen 7 mobil işlemcileri şu şekilde sıralanıyor:

GPU tarafına Vega 10 modelleri 10 çekirdek bir yapıda karşımıza çıkarken, Vega 11’de ise 11 çekirdek bulunuyor. GPU’ların frekans hızı ise 1300 MHz ila 1400 MHz arasında değişiyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri – Hangi teknolojileri barındırıyorlar?

Radeon Vega grafik birimiyle gelen ikinci jenerasyon AMD Ryzen mobil işlemcileri, taşınabilir cihazlarda ihtiyaç duyulan yüksek performansı vadediyor. Burada çoklu işlem performansı, video kurgulama, 4K film stream etme gibi işlemler öne çıkıyor. Rekabet noktasında ise şirketin belirttiğine göre AMD Ryzen 7 3700U, medya düzenlemeyi Intel Core i7-8550U’dan %29’a kadar daha hızlı yaparken, AMD Ryzen 5 3500U ise web sayfalarını Intel Core i5-8250U’dan %14’e kadar daha hızlı yükleyebiliyor.

Sözünü ettiğimiz mobil işlemciler, 4K çözünürlükle birlikte HDR ve Radeon FreeSync 2 teknolojilerini destekliyor. HDR desteğiyle buna uygun filmleri, kristal netliğinde görüntü kalitesi ve renk kontrastı ile görebiliyorsunuz. FreeSync 2 ise bildiğiniz gibi direkt olarak oyuncuları ilgilendiren bir teknoloji. Bu teknolojiyle birlikte GPU ve ekran arasındaki tazeleme hızı uyumsuzluğu dengelenerek, görüntü yırtılmalarının önüne geçiliyor ve daha akıcı bir görüntü elde ediliyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri pil ömrü konusunda da iddialı. AMD SmartShift teknolojisi, işlemci ve grafikler arasındaki güç alışverişini akıllı bir şekilde dağıtıyor ve böylece performanstan ödün vermeden daha uzun bir pil ömrü sağlıyor. Şirketin 3000 serisi Ryzen mobil işlemcilerle birlikte 10 saate kadar bir pil ömrü sunduğunu belirtelim.

Devamını oku

Genel

Huawei’nin 7nm işlemcisi Kirin 990, IFA’da göründü!

Huawei

Huawei’nin, yeni nesil işlemcisi olan Kirin 990, Berlin’de düzenlenen IFA teknoloji fuarında göz önüne serildi. Mate 30’da yer alacak donanımın görselleri standlarda yerini aldı.


İlginizi çekebilir: Samsung Exynos 980, 5G entegreli yonga seti tanıtıldı!


Kirin 990‘ın IFA’da tanıtılacağıyla ilgili bazı iddalar gelmeye başlamıştı. Fakat Huawei’nın Messe standında yer alan bir görsel iddiaları teyit etmiş oldu. Posterde yer alan bilgilerde, işlemcinin 7nm FinFET Plus teknolojisinden güç olan dünyanın en iyi 5G soketine sahip olduğu belirtiliyor.

Gelişimi Tekrar Düşün” sloganını kullanan teknoloji devinin bu hamlesiyle, telekominünikasyon alanındaki liderliğini koruması ön görülüyor. Ancak Dün Samsung’un 5G modemle gelmesi beklenen Exynos 980‘i sızdırılmıştı. Huawei’nin ilk olarak Mate 30’da kullanması beklenen işlemcinin 2 hafta içerisinde Çin pazarında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Diğer bir iddia ise gelen bilgileri kanıtlar nitelikte. Yeni ürünlerini tanıtmak üzere firmanın eş zamanlı olarak etkinliği Çin’de de yapacağı söyleniyor. Hatta medya kuruluşlarına varolan etkinlik için davetiye bile gönderilmiş. Yer alan bilgilere göre Huawei Ceo’su yeni teknolojileri tanıtmak üzere, basın mensuplarını Çin’de yapılacak olan etkinliğe davet ediyor.

İşin tuhaf tarafı Qualcoom, hali hazırda IFA 2019’da 5G teknolojilerinin yer aldığı bir konferans hazırlamıştı. Fakat duyuru Huawei’den sonra ortaya çıkmıştı.

Umarım, Snapdragon’un 5G modeme sahip yeni nesil işlemcisi beklenen de önce gelir. Teknoloji savaşları sürmeye devam ediyor. İlk olmak için verilen savaşta önceliğin mükemmeli yaratmakta olduğunu firmalara bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

 

Devamını oku

İşlemci

MediaTek Helio G90 geliyor!

Yazan:

MediaTek Helio G90

MediaTek Helio G90 mobil işlemcisi paylaşılan bir tanıtım posteriyle ortaya çıktı. İşlemcinin daha çok oyuncu akıllı telefonlarında kullanılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 855 Plus tanıtıldı!

MediaTek Helio G90 tahmini özellikleri

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticilerinden MediaTek‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü işlemci olması beklenen Helio G90‘ın üretim sürecinde Helio P90‘ın mimarisinin temel alındığı tahmin ediliyor. Sekiz çekirdekli Helio P90‘ın yongasında, iki Cortex-A75 çekirdeği (2.2 GHz) ve altı A55 çekirdeği (2.0 GHz) bulunuyordu. Grafik tarafında ise 970 MHz saat hızına çıkabilen PowerVR GM9446 GPU birimine yer verilmişti. 

MediaTek Helio G90

Oyun akıllı telefonlarında kullanılması hedeflenen Helio G90‘ın grafik biriminin çok daha güçlü bir oyun performansı sunması umuluyor. Bu noktada yeni yonganın Kirin işlemcilerinde bir süredir kullanılan Game Turbo özelliğine benzer bir yazılımsal takviye yapılması ya da grafik donanımının tamamen yenilenmesi bekleniyor. Eski GPU, ARM‘ın yeni nesil Mali-G76 ve G77 grafik birimleriyle değiştirilebilir.

Oyun odaklı akıllı telefonların yakaladığı yükseliş trendi mobil işlemci üreticilerini de yeni ve daha güçlü donanımlar üretmeye zorluyor. Geçtiğimiz gün Qualcomm da Snapdragon 855 Plus işlemcisini tanıtmıştı. MediaTek son yıllarda majör akıllı telefon üreticilerinin amiral gemisi düzeyindeki akıllı telefonlarında kendine yer bulamıyordu. Daha çok fiyat-performans odaklı modellerde işlemcileri kullanılan şirketin Helio G90‘la makus talihini değiştirip değiştiremeyeceği merak konusu.

Devamını oku