Sosyal medya

İşlemci

AMD Ryzen 9 5980HS dizüstü işlemcisi selefini solladı

amd ryzen

AMD yakın zamandaki CES 2021 platformunda Cezanne isimli 7nm’lik Zen 3 mimarili Ryzen laptop işlemcilerini yayınladı. Bunlar arasında en üst seviye performansa sahiplerden olan Ryzen 9 5980HS ise paylaşılan bir testte gücünü gösterdi.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Wccftech tarafından bildirildiğine göre bir Asus ROG Flow X13 dizüstü bilgisayarında görülen 8 çekirdekli 16 iş parçacıklı Ryzen 5980HS işlemcisinin; Geekbench testinde tek çekirdekli ve çoklu çekirdekli performanslarıyla 1.541 ve 8.224 puanını elde etmeyi başardığı bir Twitter paylaşımıyla sergilendi.

Ortalama yükseltilmiş hızıyla 4.5GHz’de çalışırken görüntülenen çipin resmi hız rakamları ise 3GHz ve turbo modunda 4.8GHz olarak karşımıza çıkıyor. Testin doğru bir test olduğunu varsayarsak bu sonuçla beraber 5980HS işlemcisinin bir önceki 4900HS çipine nazaran tekli çekirdek performansında %41 daha hızlı olduğunu görebiliyoruz. Yani çoklu çekirdekte de %17 daha hızlı olan işlemci ile beraber oldukça önemli bir gelişim gösterilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

amd ryzen

Güç tüketimi 35W civarı olan işlemcilerin AMD firmasının ilettiği üzere üstün bir oyun performansı da sergilemeleri bekleniyor. Ryzen 5000 masaüstü işlemci serisiyle Zen 3 mimarisine yapılan geçişle birlikte de IPS (saniye başına komut) alanında gösterilen gelişme sonucunda daha iyileştirilmiş bir performans sağlanılması umuluyor.

Sunulan batarya ömrü de yine bu işlemciler için önem taşıyor. AMD firmasının belirttiğine göre Ryzen 7 5800U normal kullanımda 17.5 saate kadar pil ömrü sunuyor.

Böylelikle yakın zamanda laptoplarda görmemiz muhtemel olan Cezanne işlemcilerinin gelişiyle birlikte, Intel ile AMD arasındaki rekabet de artacakmış gibi duruyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Intel Rocket Lake işlemci ön siparişleri erken başlayabilir

Intel Rocket Lake

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni nesil Intel işlemcilerin 15-16 Mart gibi kullanıcıyla buluşmaları muhtemel. Bu tarih ise ön siparişlerin başlayacağı tarih olarak karşımıza çıkıyor. 11.nesil işlemcilerin satın alınabilecekleri tarih ise Wccftech’le konuşan kaynaklara göre 30 Mart olarak gösteriliyor. Verilen detaylar görebildiğiniz üzere oldukça net olsalar da dikkatli olmakta fayda var.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Bununla birlikte son gelen bilgiler bu tarihleri doğrular nitelikte. Ancak ilginç gözüken durum ise ön siparişlerin normal satıştan iki hafta önce başlamaları. Yani ön sipariş yapan kişiler bir tür riske de girmiş olacaklar. Öyle ki 11.nesil işlemcilerin performansları sızıntılar dışında net olarak bilmeden almış olacaklar. Bu konudaki net bilgiler için ise işlemcilerin incelemelerinin gelmesi gerekiyor.

Intel Rocket Lake

Adventure İstanbul

Diğer yandan Wccftech Intel firmasının Rocket Lake çiplerinin satış tarihini; anakart üreticileri tarafından eklenmesi gereken ve muhtemelen önemli olan bir mikrokod güncellemesi nedeniyle ertelediğini söylüyor. Yine de ön sipariş tarihinin neden bu kadar erken başladığı kesin değil.

Her ne kadar performansını bilmeyecek olsalar da; stok korkusundan dolayı insanların ön siparişe ilgi göstermeleri de olası. Diğer yandan Intel’in ön siparişi erkenden başlatarak AMD firmasının da maruz kaldığı stok sıkıntısından tam olarak yararlanmak istiyor olması da verilen ihtimaller arasında.

Durum her ne ise, özellikle 8 çekirdekli amiral gemisi işlemci Intel Rocket Lake Core i9-11900K için zamanla bu sorulara daha net bir yanıt alabiliriz. Aynı zamanda bu işlemciyi AMD karşısında bir fiyat avantajı ile de görebiliriz gibi duruyor.

Devamını oku

İşlemci

Intel Core i9-11900K Ryzen 9 5950X’e göre depolamada daha hızlı

Intel Core i9-11900K

Mart ayında çıkacağı söylenen Intel Core i9-11900K yeni nesil işlemcisi hakkında yeni bilgiler geliyor. Buna göre Rocket Lake-S amiral gemisi işlemci; AMD’nin 16 çekirdekli Zen 3 tabanlı Ryzen 9 5950X’ten bir sıfır önde başladı.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Intel Performans Strateji Uzmanı Ryan Shrout Twitter üzerinden iki işlemciyi karşılaştıran bir grafik paylaştı. Bu grafik aynı zamanda yeni i9-11900K işlemcisinin ilk resmi benchmark testi olmuş oldu.

İki amiral gemisi işlemci arasındaki Gen 4 hafıza performansının karşılaştırmasını içeren grafikte; işlemcilerin PCMark 10 Quick System Drive Benchmark testi sonuçları görülebiliyor. Teste göre ise Intel Core i9-11900K, Ryzen 9 5950X’e göre %11 daha hızlı sonuç veriyor. Bunun bir Gen 4 performansı yani depolama testi olduğunu ve genel performans olmadığını hatırlatalım. Daha fazla çekirdek ve parçacığa sahip olan Ryzen işlemcisinden bu konudaki farklar neler henüz bilmiyoruz.

Adventure İstanbul

Intel Core i9-11900K

Aynı zamanda testte kullanılan diğer parçalarda ise 1TB Samsung 980 Pro yanında; 32GB DDR4-3200MHz RAM, aynı yazılım ve işletim sistemleri ve Nvidia RTX 3090 ekran kartını görebiliyoruz. Kullanılan bütün sistem detayları ise Intel resmi sitesinde mevcut halde.

Son olarak Intel firmasının AMD ile verdiği piyasa savaşının devam ettiğini bildirelim. Bu durumdaki gidişatın ise firmanın yeni Rocket Lake işlemcileri için biçeceği fiyata göre belirlenmesi muhtemel. Özellikle bu konuda son gelen haberler yeni işlemcilerin Comet Lake seviyesinden bile aşağıda bir fiyattan alıcı bulacağına yönelik olumlu bir görüntü çiziyor. Yani rekabetin artması olası gibi duruyor.

Devamını oku

İşlemci

AMD Ryzen 7 5700G düşük bütçeli sistemlere önemli şeyler vadediyor

Ryzen 7 5700G

Cezanne ailesinden olan AMD Ryzen 7 5700G internette bir test üzerinde ortaya çıktı. Hiç fena olmayan bir tümleşik ekran kartına sahip olacak işlemcinin; aynı zamanda 8 çekirdek ve 16 işlem parçacığı barındıracağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla özellikle daha düşük bütçeli sistemler için oldukça iyi bir seçenek olması muhtemel.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Twitter üzerindeki Komachi_Ensaka’nın donanım sızıntılarının sıkça görüldüğü Chiphell forumlarında tespit ettiği üzere; işlemcinin bir mühendislik numunesi, MSI B550 anakart ve DDR4 RAM sahibi bir sistemde teste girdi. Kullanılan 16GB Dual Channel RAM MHz değerleri ise kısa sürelerle yükseltilerek denemeye dahil oldu. Sonuç olarak ise bu sağlam sistemde işlemcinin oldukça hızlı bir performans verdiğinin gözlemlendiği bildiriliyor.

Böylelikle Ryzen 7 5700G işlemcinin 4700G tümleşik ekran kartlı işlemciye nazaran hafıza üzerindeki daha yüksek performansı göze çarpıyor. Üstelik bu bir numune olduğundan 5700G işlemcisinin son versiyonunun daha iyi performans göstermesi olası. Yine de bu testlerin her zaman olduğu gibi dikkatle karşılanması gerektiğini not düşelim.

Adventure İstanbul

Ryzen 7 5700G

Ayrıca son zamanlarda 5700G için çıkan benchmark testlerini de hatırlatmak lazım. Öyle ki işlemci testlerde performansları ve 65W işlemci güç tüketimi ile 5800X’e kafa tutacak kapasitede. Dolayısıyla Ryzen 7 5700G heyecan uyandırmadı diyemeyiz. Ama önceki Ryzen 4000 versiyonlarında olduğu gibi bu çiplerin de sadece OEM; yani sadece bilgisayar üreticileri tarafından sistemlerde kullanılma ihtimali de mevcut. Böyle bir durumda dışarıdan işlemcilere erişimi olmayıp onlarla üretilen bilgisayarları satın almak gerekecek.

İlk kez Ocak ayında duymaya başladığımız Ryzen 7 5700G işlemcisi için farklı bilgiler de gelmeye devam edecek gibi duruyor.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler