Sosyal medya

Haber

AliExpress dahil 43 Çinli uygulama, Hindistan’da yasaklandı

AliExpress

Hindistan Hükümeti, ülke çapında aylardır sürekli genişleyen yasaklı uygulamalar listesine AliExpress dahil 43 adet Çin merkezli uygulamayı daha ekledi. Yeni yasak listesinde, dünyanın en büyük B2C platformu AliExpress olması dikkat çekti.


İlginizi çekebilir: Tesla yeni fabrikasını Hindistan’da kurabilir!

reklam
Aorus reklamı

Çin’i hep Huawei odağında Amerika Birleşik Devletleri ile yaşamış olduğu gerilimlerle anıyoruz ancak aslında Çin’in problem yaşadığı tek ülke ABD değil. Zira Çin Hükümeti ile Hindistan Hükümeti arasında da bitmek bilmeyen yoğun bir gerilim var ve bu bağlamda Hindistan oldukça agresif adımlar atıyor.

Hindistan Hükümeti, AliExpress dahil 43 Çinli platformu daha yasakladı

İki ülke arasında yaşanan gerilim neticesinde, isterseniz Hindistan’ın attığı adımları şöyle biraz hatırlayalım. Hindistan’da bakanlık, ilk olarak aralarında TikTok’un da bulunduğu 59 uygulamayı yasaklayarak soğuk savaşın fitilini ateşlemişti. Çok geçmeden 47 adet uygulamadan oluşan ikinci bir yasak dalgası daha getiren Hint Hükümeti, bundan sonra da PUBG Mobile dahil 118 uygulamayı daha yasaklamıştı.

Adventure İstanbul

Aliexpress

Bugün ise Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 43 uygulamadan oluşan yeni bir yasaklama listesi daha duyurdu. Hindistan’daki Bilgi Teknolojisi Yasası’nın 69A Bölümü uyarınca alınan işbu yasaklama kararı, AliExpress dahil bir sürü popüler uygulamayı içeriyor.

İşte yasaklanan uygulamalardan bazıları:

 • AliSuppliers Mobile App
 • Alibaba Workbench
 • AliExpress – Smarter Shopping, Better Living
 • Alipay Cashier
 • Lalamove India – Delivery App
 • Drive with Lalamove India
 • Snack Video
 • CamCard – Business Card Reader
 • CamCard – BCR (Western)
 • Soul- Follow the soul to find you
 • Chinese Social – Free Online Dating Video App & Chat
 • Date in Asia – Dating & Chat For Asian Singles
 • WeDate-Dating App
 • Free dating app-Singol, start your date!
 • Adore App

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, tıpkı önceki aldığı yasaklama kararlarında olduğu gibi, bugün yasakladığı 43 uygulamanın da Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne tehdit oluşturduğunu söylüyor. Resmi basın açıklamasında hükümet yetkilileri, karara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Uygulamaların, Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne, Hindistan’ın savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zarar verdiği tespit edilmiştir.”

Bu listedeki en dikkat çekici uygulama, hiç şüphesiz AliExpress. Dünyanın en büyük B2C platformu olan bu e-ticaret platformu, Hindistan’da her ne kadar Amazon ve Flipkart kadar popüler olmasa da, özellikle uygun fiyatlı ürünleri bulma konusunda Hintli kullanıcılar AliExpress’i çok tercih ediyorlardı. Bu yasaktan sonra uygulama artık Hindistan’da çalışmayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 870 yonga seti, Geekbench’te görüntülendi!

Snapdragon 870

Geçtiğimiz haftalarda Geekbench veritabanında “V2045model numarasına sahip yeni bir Vivo akıllı telefon görüntülenmişti. Bu akıllı telefonun ilginç tarafı, Geekbench‘te aldığı skorların diğer yonga setlerinden farklı sonuçlar vermesiydi. Cihaz, tekli çekirdekte “1034” puan alırken, çoklu çekirdekte “3513” puan aldı. Görüntülenen skorlara göre telefonun kullandığı yonga seti Snapdragon 888’den düşük, Snapdragon 865’ten yüksek olacak. Bu nedenle cihazın yonga seti geçtiğimiz sene bahsi geçen Snapdragon 870 olabilir.


İlginizi çekebilir: Huawei Kirin 820E 5G, ilk kez Nova 7 SE’de kullanılacak!

reklam
Aorus reklamı

Snapdragon 870 kullanması muhtemel Vivo cihazı, Geekbench’te nasıl değerlendirildi?

Yeni Vivo telefonu, Geekbench skorları karşılaştırıldığında Snapdragon 865 kullanan OnePlus 8 Pro‘dan daha iyi sonuçlar verdi. OnePlus 8 Pro, tekli çekirdekte “3053“, çoklu çekirdekte ise “876” skor almıştı. Bu, yaklaşık %15’lik bir performans farkı olduğunu gösteriyor. Snapdragon 888 kullanan iQOO 7 ise Geekbench‘te, tekli çekirdekte “1136“, çoklu çekirdekte “3700” skor aldı. Bu değerlendirmeye göre de Snapdragon 888‘den %10 daha az performansa sahip olacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Digital Chat Station, Snapdragon 865‘in overclocklu bir modelinin çıkacağını paylaşmıştı. O rapora göre bu yonga seti Snapdragon 870 olarak adlandırılacaktı.

Snapdragon 870

Adventure İstanbul

Şimdilik ortaya çıkan sonuçlara göre bu yonga seti, Snapdragon 865‘ten daha çok Snapdragon 888’e yakın performans verecek. Yonga setleri geliştirilirken bazı ara yonga setleri üretilir. Bu yonga setinin de buna benzer bir ara yonga seti olması muhtemel gözüküyor. Önümüzdeki günlerde bu çip ile ilgili daha fazla şey duyabiliriz.

Devamını oku

Genel

Fiat ve Peugeot Şirketleri Birleşti! Yeni şirketin adı: Stellantis

Fiat ve Peugeot

Fiat ve Peugeot sonunda tamamen birleşti. Fiat-Chrysler ve PSA grubu şirketleri birleşerek, yeni şirket Stellantis‘i kurdu!

Fransız otomotiv devi PSA grubu ve Fiat-Chrysler şirketleri bu cumartesi tam anlamıyla birleşti. Aylar öncesine dayanan anlaşma bugün tamamlandı ve yeni şirket kuruldu. Fiat ve Peugeot birleşerek dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olan Stellantis şirketini kurdu.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi Çekebilir: Vivo X60 Pro+, Snapdragon 875’li Bir Versiyonla Daha Gelebilir!


Fiat ve Peugeot

Stellantis 14 markayı bünyesinde barındırıyor!

Yeni şirket Stellantis, içerisinde toplam 14 adet alt marka barındırıyor. Bunlar Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall olarak şekilleniyor. Tabi bu markalardaki üretimler yine kendi halinde devam edecek. Sadece üreticiler bir arada olacak. Bu sayede daha güçlü bir üretim ağı oluşacak.

Adventure İstanbul

Gelen verilere göre dünya otomobil pazarının %9‘unu oluşturacak olan Stellantis’i oluşturan şirketler, 2019 yılında sekiz milyon araç üretmişlerdi. 2020 yılı üretim rakamları daha düşük olabilir çünkü Koronavirüs fabrikaları çok etkiledi. Şimdi hepsi bir arada iken daha yüksek üretim rakamları elde edilecektir.

Fiat ve Peugeot

Toplamda 400 bin adet çalışan barındıran Stellantis, Volkswagen, Toyota ve Renault grubu gibi rakipleri ile pazarda yarış epey kızgın bir yarış içerisinde olacak. Şirketin maddi anlamda ise dünyanın en büyük üçüncü otomobil şirketi olacağı biliniyor. Şirketin hisse senetleri ise 18 Ocak‘tan itibaren borsada olacak.

Fiat-Chrysler ve PSA birleşiminden oluşan Stellantis şirketi 2021 yılına daha fazla yatırım ile girecek ve pazardaki yerini büyütecek. Fiat ve Peugeot gruplarının birleşmesi üretim açısından iyi olsa da, araçların tekdüze olma ihtimali artacaktır.

Bakalım Stellantis şirketi markaların kendine has detaylarını ortadan kaldıracak mı. Yoksa bu birliktelik markaların kalitesine kalite mi katacak? Sizce PSA ve Fiat-Chrysler şirketlerinin birleşmeleri nasıl oldu? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Devamını oku

Haber

Sosyal medya yasası gereği uygulanacak reklam yasağı başlıyor!

sosyal medya

Sosyal medya yasası olarak bilinen yasal düzenleme gereğince sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren kanunun etkileri devam ediyor. 7253 Sayılı Kanun gereği Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına uygulanacak 5 kademeli yaptırımın 3. aşaması 19 Ocak’ta başlayacak. Temsilci atamayan sosyal ağ s, 19 Ocak’tan itibaren Türkiye’de reklam yayımlayamayacaklar.


İlginizi çekebilir: Sosyal medya devlerine 30 milyon TL ceza kesildi!

reklam
Aorus reklamı

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 Sayılı Kanun gereği Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu. Şimdiye kadar yalnızca VK, YouTube, TikTok, Dailymotion ve LinkedIn Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etmişlerdi. Fakat Twitter, Instagram ve Facebook gibi büyük isimler yeni düzenlemeye karşı sessizliklerini koruyorlar ve henüz temsilci atayacaklarına dair açıklamada bulunmadılar.

Temsilci atamayan sosyal medya platformlarına hiçbir şirket reklam veremeyecek

Sosyal medya yasası gereği temsilcilik bulundurmayan platformlara uygulanacak 5 aşamalık yaptırımlar silsilesinin 3. aşaması olan reklam yasağı 19 Ocak’ta başlıyor. Şimdiye kadar sosyal ağ sağlayıcılarına önce 10 milyon, sonra 30 milyon TL para cezası kesilmişti ve 1 ay daha süre verilmişti. İşte bu 1 aylık süre doldu. Şimdi yaptırımın üçüncü aşaması olan reklam yasağı 19 Ocak 2021’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Adventure İstanbul

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın açıklamasına göre, reklam yasağı yürürlüğe girdikten sonra temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de reklam yayımlayamayacaklar. Ayrıca Türkiye’deki şirketler de, bu sosyal ağlara reklam veremeyecekler. Sosyal medya yasası kapsamında reklam yasağının uygulanmasını ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Merkez Bankası, Vergi Denetim Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumları denetleyecekler. Denetim sonucunda, kanuna uymaksızın halâ reklam verdiği tespit edilen şirketlere de ceza kesilecek.

Reklam yasağına rağmen temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılarına ne olacak?

sosyal medya yasası

Sosyal medya yasası gereğince Türkiye’de temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 5 aşamadan oluşacak bir yaptırımlar silsilesinden bahsetmiştik. Paylaştığımız görselde de görebileceğiniz üzere, 19 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek olan reklam yasağından sonra; Nisan 2021’de %50, Mayıs 2021’de %90 oranında bant genişliği kısıtlaması gelecek.

Yani diyelim ki Instagram hala Türkiye temsilcisi atamadı, bu durumda bant genişliği (bir başka deyişle Türkiye’deki hızı) %50 veya %90 azaltılacak. Bu da demek oluyor ki, Türk kullanıcılar olarak Instagram’a %90 daha yavaş gire(meye)ceğiz.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler