Sosyal medya

Nasıl Yapılır

Akıllı telefondan buluta fotoğraf ekleme

Dropbox

Dropbox’ı akıllı telefonunuza kurun, yedekleme işini sizin için o yapsın.

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlığıyla ortaya çıkan bol bol fotoğraf çekme durumu, genel olarak sosyal ağlarda kullanılması amacıyla tercih ediliyor. Peki sosyal ağlarda paylaşmak istemeyeceğiniz fotoğrafları, her yerden erişebileceğiniz şekilde nasıl yedekleyeceksiniz? Tabii ki bulut depolama servisleriyle. Bu yazımızda, neredeyse tüm platformlar için başarılı uygulamalara sahip Dropbox’ı nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Öncelikle akıllı telefonumuzla markete girip, Dropbox’ı indirelim. Android ve iOS platformlarında  hali hazırda bulunan uygulama, BlackBerry 10 için de hazırlanmakta. Windows Phone 8 tarafında işler biraz karışık gibi. Biz Android’de indirdik.

1

Bu yazıyı merakla okuduğunuza göre, muhtemelen henüz bir Dropbox hesabı almadınız. Yeni bir hesap açın.

2

Giriş yaptığınızda böyle bir karşılama ekranı göreceksiniz. Dropbox, bulut depolamayı son derece basit bir şekilde anlatmış. İnternet üzerindeki depolama biriminiz olarak düşünebilirsiniz.

3

Otomatik kayıt, mobil cihazlarda en dikkat çekici özellik. Bu özellik sayesinde çektiğiniz fotoğraflar, siz farkında bile olmadan Dropbox hesabınıza gönderiliyor. Dropbox, bu özelliğin kullanılmasını teşvik etmek amacıyla her kullanıcıya 500 MB ekstra alan hediye ediyor.

4

Tabii çektiğiniz fotoğrafları, sadece WiFi üzerinden de göndermesini sağlayabilirsiniz. Böylece 3G internetinizin kotası hızlı bir şekilde azalmaz. Android cihazınız mobil ağı gördüğü anda fotoğrafları göndermeye başlayacaktır. iOS’ta ise uygulamayı WiFi ağının bulunduğu bir yerde çalıştırmanız gerekiyor. Bu noktada Android’in avantajlı olduğunu söylemek gerek.

5

Son gönderilen resimleri, sol üstteki düğme üçlüsünden ortadakini seçerek görebilirsiniz. Burada tamamen gönderilme tarih sıralaması biçiminde görüntüleniyor.

6

Düğme üçlüsünün soldakinde ise, Dropbox klasörlerinizi ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Burada yapacağınız işlemleri, direk olarak bilgisayarınızdaki dosya – klasör sistemi gibi gerçekleştireceksiniz. İç içe klasörler, düzenlenmiş dosyalar, Dropbox ile kullanılabiliyor.

7

Ayarlar penceresine, sağ üstteki 3 noktayı tıklayarak açacağınız menüden ulaşabilirsiniz.

8

Ayarlarda otomatik kamera yüklemesi ayarlarını değiştirebildiğiniz gibi, Dropbox’a şifre de koyabiliyorsunuz. Eğer özel dosyalarınız varsa, bir şifre koymanız sizin yararınıza olur.

9

Dropbox, sadece fotoğraf veya video için kullanılmıyor. PDF gibi güncel ve popüler dosya biçimlerine sahip dosyaları da görüntüleyebiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval