Sosyal medya

Yazılım

Adobe Illustrator, iPad için kullanıma sunuldu

Adobe Illustrator iPad

Adobe’nin Photoshop ve Lightroom’dan sonra, bir başka masaüstü uygulaması olan Illustrator bugün itibariyle iPad için yayınlandı. Uygulama, Illustrator’un masaüstü sürümüne erişimi olan Creative Cloud aboneleri tarafından kullanabiliyor.


İlginizi çekebilir: Adobe, Photoshop ve Premiere Elements 2021’de yenileniyor

reklam
Aorus reklamı

Adobe, Illustrator uygulamasını iPad’e getirdi

Adobe, masaüstü vektör çizim uygulaması olan Illustrator’un dokunmatik kontroller ve kalemle çalışacak şekilde yeniden tasarladığı yepyeni bir sürümünü bugün iPad için App Store’da piyasaya sürdü. Illustrator; kalem, kurşun kalem ve fırça araçlarından katmanlara, özelliklere ve ızgara seçeneklerine kadar bir çizim uygulamasından bekleyebileceğiniz her şeyi bünyesinde barındırıyor.

Günümüzdeki tablet kullanımı yoğun bir şekilde arttıkça, hareket halindeyken bir yandan çalışmak isteyenlerin sayısı da doğru oranda artıyor. Bu talepleri karşılamak için yoğun çalışan Adobe ise hatırlarsanız ilk olarak 2014 yılında Lightroom’un masaüstü uygulamasını iPad için özel olarak tasarlayıp kullanıma sunmuştu. Geçen yıl da aynı işlemi Photoshop uygulaması için yapan Adobe, bu yıl ise Illustrator’u iPad’e getirdi. Illustrator ayrıca, Adobe’nin iPad için tasarladığı üçüncü masaüstü uygulaması olma unvanını taşıyor.

Adventure İstanbul

Illustrator iPadOS

Photoshop geçen yıl iPad için piyasaya sürüldüğünde, masaüstü sürümüne göre çoğu eksik olmasından dolayı Adobe eleştirilere boğulmuştu. Şirketin aynı eleştirileri şimdi Illustrator’da da alma potansiyeli yok değil, çünkü temelde çoğu özelliğe sahip olsa da iPad için Illustrator uygulaması, masaüstündeki uygulama ile birebir aynı değil. Ancak Adobe, yaptığı duyuruda bu özelliklerin yalnızca bir başlangıç olduğunu söylüyor:

“İlk sürümümüz Kalem aracı, Şekil Oluşturucu ve degradeler gibi temel Illustrator özelliklerinin yanı sıra Apple Pencil ve dokunmatik aygıtlar kullanarak ölçeklenebilir vektör grafikleri oluşturmanın yeni yollarını sunar.”

Adobe Illustrator, iPad kullanıcılarına neler sunuyor?

Adobe Illustrator iPad

Apple Pencil için özel optimizasyon

Tamamen düzenlenebilir Bézier eğrileri oluştururken ve tek dokunuşla araçları değiştirirken fiziksel bir kalemle çiziyormuş gibi hissedin.

Kapsamlı tipografi araç seti

Yola Yazma gibi özelliklerle metninizi öne çıkarmanın ve Ana Hat Metni ve değişken fontlarla yeni çeşitlemeler oluşturmanın yeni yollarını keşfedin.

Tek dokunuşla desenler

Yineleme Izgarası özelliğiyle hızla tuvalinize yayılan bir desen oluşturun veya Radyal Yineleme özelliğiyle dairesel bir desen oluşturun.

Illustrator ve Photoshop entegrasyonu

Photoshop görüntülerinizi kolaylıkla iPad’de Illustrator’a taşıyın. Bağlantılı görüntüyü daha sonra Photoshop’ta güncellerseniz görüntü Illustrator’da otomatik olarak güncellenir.

Simetri

Yineleme Aynası ile yolların, şekillerin ve yazının simetrik desenlerini oluşturun. Yansıtılan öğe siz oluşturdukça gerçek zamanlı olarak değişir.

Adobe, bunların yanı sıra yakında iPad için Illustrator uygulamasına şu özelliklerin geleceğini de söyledi:

  • Eskizden vektöre dönüştürme
  • Geliştirilmiş hassasiyet
  • Değişken genişlikte konturlar
  • Yeni fırçalar
  • Alt gölge ve diğer efektler

Siz de uygulamayı hemen şimdi App Store üzerinden yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Microsoft, Office 2021 sürümünü duyurdu!

Office 2021

Microsoft bugün, Windows ve Mac için bu yıl içinde piyasaya çıkması planlanan Office 2021 sürümünün yakında piyasaya çıkacağını duyurdu. Yazılımın 2021 sürümü, bulut tabanlı Microsoft 365 seçeneklerini kullanmak istemeyen müşterilere yönelik olacak.


İlgili haber: Windows 10 güncellemesi bazı kameraları bozabiliyor, çözüm yolda

reklam
Aorus reklamı

Office 2021’e dahil edilen özellikler hakkında herhangi bir ayrıntı yok. Ancak Microsoft, tek seferlik satın alma modeliyle beş yıl boyunca destek sağlamayı planlıyor. Yazılım yayınlandığında Microsoft daha fazla ayrıntıyı bizlerle paylaşacak.

Office 2021’e, ticari müşteriler için yeni bir Microsoft Office sürümü olan Office LTSC (Uzun Süreli Hizmet Kanalı) eşlik edecek.

Adventure İstanbul

Microsoft, LTSC sürümünün de Karanlık Mod ve erişilebilirlik iyileştirmeleri gibi yeni güncellemeleri içereceğini söyledi. Sürüm aynı zamanda Excel’de Dinamik Diziler ve XLOOKUP gibi özellikleri de içerek. Bu özelliklerin tüketici Office 2021’de de olması muhtemel. Ancak Microsoft, yayınlanma tarihine kadar herhangi bir ayrıntı paylaşmayacak. Şirket, tek seferlik satın alma maliyetini değiştirmeyi planlamadığını da belirtti.

office 2021 ile ilgili görsel sonucu

LTSC sürümü, özellik güncellemelerini kabul edemeyen veya internete bağlı olmayan cihazlar için tasarlanmış. Tek seferlik satın alınan Office 2021 gibi, Office LTSC de beş yıl boyunca desteklenecek.

Microsoft şirketin yatırım ve inovasyon yaptığı yer bulut olsa da, bir kerelik satın alma opsiyonuna ihtiyaç duyan veya bunu tercih eden müşterilere hizmet vermeyi de destekleyeceğini söylüyor.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Haber

Microsoft, Edge’in ilk sürümünü Windows bilgisayarlardan kaldıracak!

Microsoft, bundan yaklaşık 1 yıl evvel kadar Edge tarayıcısının yeni versiyonunu kullanıma sunmuştu. 2016 yılında Windows 10’la beraber piyasaya çıkan Edge’in yeni versiyonu olan tarayıcı, Chromium altyapısını kullanıyor. Microsoft, görünüşe bakılırsa yoluna yeni Edge ile devam etmeye karar vermiş. Zira Edge’in eski sürümü, 13 Nisan 2021 tarihinden itibaren Windows bilgisayarlardan kaldırılıyor.


İlgili haber: Microsoft Authenticator’un beta sürümüne, Google Chrome’daki şifreleri aktarma özelliği geldi

reklam
Aorus reklamı

Microsoft’un Windows 10 ile beraber piyasaya sürdüğü ilk Edge, şirketin kendi tarayıcı motoru olan EdgeHTML altyapısı üzerine kurulu. Başlangıçta EdgeHTML altyapısına yatırım yaparak bu motoru geliştiren Microsoft, geçtiğimiz yıllarda motoru durdurma kararı aldı. Bunun yerine şirket artık yoluna Chromium tabanlı Edge’le devam edeceğini açıklamıştı.

Bununla birlikte Microsoft, 9 Mart 2021’den itibaren Edge tarayıcının ilk versiyonu için herhangi bir güvenlik güncellemesi yayınlamayacağını duyurmuştu. Fakat şirketin Edge’e vurduğu darbe bununla bitmeyecek gibi gözüküyor. 13 Nisan’dan sonra ilk Edge, Windows bilgisayarlardan kaldırılarak resmen tarihin tozlu sayfalarına karışmış olacak. Peki hâlihazırda yeni Microsoft Edge’i yüklemeyenlerin ne yapmaları gerekiyor?

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Yapılan açıklamaya göre, Microsoft Chromium tabanlı Edge tarayıcısını yüklemeyenlerin bilgisayarına otomatik olarak tarayıcıyı yükleyecek. Yani siz ister yeni Edge’i kullanıyor olun, ister eskisini kullanıyor olun, hayatınızda herhangi bir değişiklik hissetmeyeceksiniz. Siz farkına bile varmadan, Microsoft bilgisayarınıza yeni Edge’i yüklemiş; eski Edge’i ise kaldırmış olacak.

Yeni Microsoft Edge uygulamasını 13 Nisan’dan önce nasıl yükleyebiliriz?

Eğer isterseniz 13 Nisan’dan önce istediğiniz vakit bilgisayarınıza yeni Edge’i yükleyebilirsiniz. Bunun için aşağıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız yeterli:

  1. Öncelikle bilgisayarınızdan buradaki linke tıklayın.
  2. Açılan sayfadaki “Şimdi dene” butonuna tıklayın.
  3. Bilgisayarınıza uygun sürümlerden birisinin kurulum dosyasını indirin.
  4. İnen kurulumu dosyasına çift tıklayarak yüklemeyi başlatın.
Devamını oku

Yapay Zeka

CodeCarbon yazılımı CO2 miktarını denetleyecek

CodeCarbon

Bir grup uluslararası AI araştırmacısı ve veri bilimcisi, bilgi teknolojileri işlemlerinin karbon ayak izini tahmin edebilen bir yazılım tasarlamak için işbirliği yaptı. CodeCarbon adlı açık kaynaklı yazılım paketi, yapay zeka ve veri bilimi şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından tasarlandı. Projenin amacı bilgi teknolojileri işlemleri sırasında kullanılan kaynaklar tarafından üretilen CO2 miktarını saptamak ve azaltmak.


İlginizi çekebilir: Okumanız gereken veri bilimi kitapları

reklam
Aorus reklamı

 

 

Adventure İstanbul

CodaCarbon

Karbon ayak izinin azaltılması

ITP’ye göre ,CodeCarbon yazılım paketi, AI araştırma şirketi Mila liderliğindeki bir yapay zeka araştırma grubu ile birlikte Comet.ml, Pennsylvania’daki Haverford College ve GAMMA tarafından geliştirildi. Yazılım yalnızca bilgi teknolojileri kullanımı sırasında üretilen CO2 miktarını saptamakla kalmayıp, aynı zamanda firmalara karbon ayak izlerini azaltmaları için önerilerde bulunarak CO2 salınımını azaltmayı hedefliyor.

 

Yapay zeka modelleri neden bu kadar çok CO2 üretiyor?

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden araştırmacılar, belirli AI modellerini oluşturmanın ve eğitmenin toplam maliyetini hesapladılar ve ekip, doğal dil ağı BERT’i eğitmenin, San Francisco ile New York arasındaki bir gidiş-dönüş uçuşu kadar CO2 ürettiği sonucuna ulaştılar. Yapay zeka araştırmacıları, mevcut en son teknolojiye sahip algoritmalar üzerinde küçük iyileştirmeler elde etmek için modellerini binlerce kez eğitmek zorundalar. Ayrıca AI modellerinin boyutu da her geçen gün büyüyor ve her yıl daha karmaşık hale geliyor. Bu durum her yıl CO2 üretimini daha fazla artmasına sebep oluyor. Örneğin GPT-3, BERT ve VGG gibi makine öğrenimi algoritmaları milyonlarca parametreye sahipler ve eğitim süreleri ayları buluyor. GPT-2, yaklaşık 1,5 milyar parametreye sahipken, GPT-3’ün yaklaşık 175 milyar parametreye sahip.

CodeCarbon yazılımı nedir?

CodeCarbon, bulut sağlayıcıları ve veri merkezleri tarafından kullanılan güç miktarını kaydeden bir izleme yazılımıdır. Sistem, üretilen CO2 hacmini tahmin etmek için halka açık kaynaklardan alınan verileri toplar ve donanımların bağlı olduğu elektrik şebekesinden gelen tüketim istatistiklerini kontrol eder. İzleyici, belirli bir AI modülü kullanarak her işlem için üretilen CO2’yi saptar.

Mila’nın kurucusu Yohua Bengio, ”Yapay zeka birçok sorunu çözebilecek inanılmaz derecede güçlü bir araç olmasına rağmen, yüksek miktarda kaynak tüketmesi çözülmesi gereken bir sorundur.” dedi. Boston Consulting Group’un Genel Müdürü Sylvian Duranton, ”Bilgi işlem teknolojilerinin ve yapay zekanın gelişimi dünya çapında katlanarak büyümeye devam edecektir. CodeCarbon yazılımı yapay zeka ve bilgi işlem şirketlerinin büyümeye devam ederken karbon ayak izlerini sınırlamalarına yardımcı olacaktır.” dedi.

 

 

Enerji tasarrufu sağlayarak CO2 üretimini azaltan akıllı robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

 

 

 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler