Sosyal medya

Genel

296 beygirlik 2021 VW Golf GTI Clubsport duyuruldu!

Her geçen gün büyüyen hot hatch segmentinin kurucularından VW Golf GTI, biraz daha performanslı bir modele daha kavuştu. Karşınızda VW Golf GTI Clubsport.


İlginizi çekebilir: 2022 Mercedes SL63 AMG, kamuflajlı olarak görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Standart Golf GTI modelindeki 2.0 litrelik turbolu dört silindirli motor, 242 beygir güç ve 370 Nm torka sahip. Fakat Hyundai i30 N gibi modellerin (275 beygir güç ve 353 Nm tork) piyasaya sürülmesiyle, Golf GTI’ın eli biraz güçsüz kalmıştı. VW Golf GTI Clubsport ise sahip olduğu 296 beygir güç ve 400 Nm tork değerleriyle oldukça dişli bir rakip konumunda.

VW Golf GTI Clubsport’ta standart Golf GTI motorundan farklı olarak yeni bir Continental turbo ve özel ayarlanmış bir ECU yazılımı bulunuyor. Yedi ileri çift kavramalı şanzıman ile gücünü ön tekerleklerine aktaran aracın, normal GTI’dan daha kısa vites oranlarına sahip olduğu söyleniyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlayan aracın maksimum hızı ise 250 km/s olarak açıklandı.

VW Golf GTI Clubsport’un tasarımı ve diğer teknik detayları

Aracın tasarımına baktığımızda yeni ön splitter, 19 inç jantlar ve yere basma kuvvetini arttıran iki parçalı bir bagaj üstü spoyler dikkat çekiyor. Yan eteklere eklenen siyah detaylar ile standart GTI’dan ayrılan GTI Clubsport’un kabindeki farklılıklar ise yeni döşemelerle sınırlı kalmış.

VW Golf GTI Clubsport, standart GTI’daki elektronik XDS sistemi yerine, VAQ elektromekanik kilitli ön diferansiyel sistemine sahip. Bu yeni diferansiyel, sürüş modu seçimlerine göre farklı karakterlere bürünebiliyor. Diğer farklılıklar arasında ön tekerleklerin arttırılmış kamber açısı, arkada yeni bir kontrol kolu, yeni tekerlek bağlantıları, özel amortisör yatakları ve yeni ayarlara sahip yaylar bulunuyor.

Aracın Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) sisteminde, Sport modunun üzerinde yer alan, Nürburgring Pisti’ne özel bir mod da yer alıyor. VW Golf GTI Clubsport’un frenleri, çift pistonlu fren kaliperleriyle güçlendirilmiş. Aracın ABS ve denge kontrol sistemlerine, frenleme performansı ve araç dengesini iyileştirmek adına kayma eşikleri artacak şekilde ince ayarlar yapılmış.

Kaynak: Carscoops, motor1.com

 

Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri severek takip ediyorum ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

2.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan, 800 beygirlik Audi TT RS!

Audi TT RS, dünyanın en etkileyici spor otomobillerden birisi olmayabilir. Fakat sınıfına göre sunduğu performansı ve modifiyeye yatkınlığı, onun sevilmesi için en büyük sebep olarak gösterebiliriz.


İlginizi çekebilir: Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Standart haliyle 2.5 litre hacminde beş silindirli bir motor barındıran araç, 400 beygir güce sahip. Çift kavramalı yedi ileri şanzımanla bu performansı, dört çeker Quattro sistemine aktaran TT RS, 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor. Belirtmeliyiz ki yakın bir geçmişte bu performans değerleri, süper sporları tehdit eder nitelikteydi.

Bir Audi TT RS sahibi ise bu performansı yeterli bulmamış. Birtakım geliştirmelerle TT RS’ini, 800 beygir gücü aşabilir hale getirmiş. AutoTopNL‘nin paylaştığı bu videoda, araçta yapılan değişikliklerin detayına çok fazla girilmemiş. Fakat oldukça büyük bir turbonun bu araçta yer aldığı söyleniyor.

Araca bağlanan özel zaman ölçüm cihazına göre bu TT RS, 0-100 km/s hızlanmasını 2.87 saniyede tamamlıyor. 100-200 km/s arası hızlanması ise yalnızca 4.33 saniye sürüyor. Aracın çeyrek mili kat etme süresi ise 9.85 saniye olarak açıklandı. Seri üretimde olan drag efsanesi Dodge Challenger SRT Demon‘un çeyrek mil süresinin 9.65 saniye olduğundan yola çıkarsak, bu TT RS için asfalt anavarı diyebiliriz.

Kaynak: AutoTopNL, Carscoops

 

Devamını oku

Genel

Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

Modifiye kitleriyle bilinen Prior Design, yeni BMW M3 ve M4‘ün çok tartışılan böbrekleri için yeni ön tampon kiti tasarımlarını yayınladı.


İlginizi çekebilir: Efsane isim, elektriklenerek geri döndü: GMC Hummer!

reklam
MSI reklamı

BMW, devasa böbreklerini beğeniyor olsa da halkın büyük bir kısmı bundan pek memnun değil. Prior Design ise bu tasarım sorununu çözmek için çalışma yürütüyor. Yakın zamanda şirket tarafından yayınlan bir video ile üzerinde çalışılan bazı tasarımlar paylaşıldı.

Bir önceki M3-M4 ikilisine atıfta bulunan tamponlardan, aracı BMW M8‘in küçük kopyası gibi gösterecek tasarıma kadar çeşitler bulunuyor.

The Drive‘a konuşan Alman şirketin sözcüsü, tasarımlar olumlu tepki alırsa büyük ihtimalle bunları üreteceklerini ve satışa çıkaracaklarını söyledi. Diğer modifiye parça ve kit üreticilerinin de bu konuda çalışmalar yürütmesini de beklediklerini ekledi.

Kaynak: The Drive, Prior Design

Devamını oku

Genel

TCL P8M neler sunuyor? Marka global, üretim yerli! (VIDEO)

Yazan:

TCL P8M inceleme

TCL P8M inceleme videomuzda, Türkiye TV pazarına yeni giriş yapan markanın LED tabanlı modeline yakından bakıyoruz. Bakalım TCL P8M modeli bizlere neler sunuyor?

reklam
MSI reklamı

TCL P8M genel bilgiler ve tasarım

Ürün, ülkemizde 50 inç ve 55 inç olmak üzere iki farklı boyutta satılıyor. İnceleme konuğumuz ise 55 inç olan model.

Tasarım tarafında TV oldukça iyi. Zira hem stand hem de yan çerçeveler metal malzemeden üretilmiş. Ayrıca çerçevelerin oldukça ince olması, genel izleme deneyimini olumlu olarak etkileyen bir konu. Telefonun giriş çıkış noktaları sol tarafta konumlandırılmış. Burada HDMI 2.0 ve HDMI 1.4 yuvasıyla beraber USB girişlerini görüyoruz. Tasarım tarafında cihazda 2 x 8W ‘lık hoparlörlerin olduğunu da belirtelim.

Android TV ve görüntü kalitesi

QLED tabanlı bir panel kullanan TCL P8M modelinde, 4K çözünürlük kullanılıyor. Ayrıca HDR10 ve local dimming teknolojisi de cihazın bünyesinde bulunuyor. Bu noktada hem HDR10 desteği hem de panelin genel görüntü kalitesini beğendik. LED tabanlı TV’ler arasında pek çok noktada iyi bir görüntü kalitesi elde edilebilmiş.

TV işletim sistemi olarak Android kullanıyor. Bu sayede Google Play Store üzerinden TV’ye uyumlu olan pek çok oyunu ve uygulamayı indirerek kullanabiliyoruz. Bu noktada bazen arabirimin akıcılığını kaybettiğini ve yer yer yavaşlamalar deneyimlediğimiz söylememiz gerek. Ancak bu durum her zaman yaşanan bir konu değil. Ayrıca kumanda üzerinden sesli kontrol özelliğini de es geçmemek gerek.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler