Sosyal medya

Konu dışı

11.11 Çılgınlığı: Bir Günde AliBaba’dan 25 Milyar Dolar, N11’den ise 140 Milyon TL Satış!

Son yılların alışveriş çılgınlığı günü olarak geçen 11.11, yani 11 Kasım tarihinde dünya genelinde 25 Milyar Dolar satış yapan AliBaba ve ülkemizde 140 Milyon TL satış yapan N11 dikkat çekiyor.

Günümüz dünyasında insanoğlunun en sevdiği olay tüketici olmak. Yeni ürünler satın almayı ve özellikle birçok ürüne indirimli ulaşabilmeyi görev edinen insanlar için muhteşem bir tarih geride kaldı. 11 Kasım tarihinde dünya üzerindeki birçok satış kanalının uyguladığı alışveriş çılgınlığı, ülkemizde ve dünya genelinde rekor denilebilecek satışlara imza attı.

İlk olarak AliBaba’dan başlamak gerekirse, AliBaba ve AliExpress üzerinden uyguladığı 11.11 kampanyasında sadece 1 günde sunduğu indirimler ile 25 Milyar Dolar satış geliri elde eden AliBaba, Bekarlar Günü dediğimiz bu etkinlikte 1 günde yapılan alışveriş rekorunu kırdı.

Bir diğer taraftan ülkemizde de aynı sistemi uygulayan N11.com, bir süredir hem televizyon hem de online reklamlarından güzel bir geri dönüt alarak 140 Milyon TL satış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl bir günde 65 milyon liralık satışla rekor kıran N11.com, bu yıl ise bu rakamı sadece ilk 11 saatte yakaladı. Yine bu tarihe özel fiyatla satışa çıkan 111 adet yeni Volkswagen Golf otomobilin 81 tanesi 60 saniye içinde tükenirken, 111 otomobilin tamamı ilk yarım saat içerisinde satılmış oldu.

11.11 “Bekarlar Günü” Nedir?

Ülkemizde ise bu tüketim çılgınlığının dünyanın her bölgesinden alındığını görmekteyiz. Yılbaşı, Sevgililer Günü gibi klasik dünya genelinde kutlanan dönemler dışında alışveriş dünyasına Cadılar Bayramı ve Kara Cuma da yansımalar yapmıştı. 11.11 tarihi ise aslına bakarsanız batı değil, doğu dünyasının hatta özellikle Çin’de ortaya çıkan bir tarih.

Sevgililer gününe inat kutlanan bekarlar günü, aslında Black Friday’in doğu şubesi denebilir. Ancak ülkemizde de etkileri görülünce dünyanın doğusu ile batısını bağlama noktasında çok önemli bir konumda olan ülkemizde hem doğunun hem batının alışveriş şöleni gelince kombo yapmış oluyoruz.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

UBER

UBER şirketi son bir yıldır hakkında dönen davalardan muzdarip olan bir firma haline geldi. Şimdi de Asli Ticaret Mahkemesi’nden gelen karara göre dava sonuçlandırıldı.


İlginizi çekebilir: UBER vs Taksi – Onlar ne diyor? (VİDEO)


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın üst seviye taksicilik hizmeti veren UBER’e karşı açtığı davada karara varıldı. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, UBER’in haksız rekabet oluşturduğu kararını hükmetti.

Mahkeme kararına yönelik verine sonuçta, şirketin piyasadaki rekabet halinde bulunduğu şirketlere karşı haksızlık yaptığından dolayı, mobil uygulamaya ve  websitesine erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Hükümet nezdinde,  “o iş bitti” söylemleriyle olaylar daha da alevlenmiş. Davanın görüşülmelerine başlanmıştı. Firmanın Türkiye ofisi, konuyla yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki XL servisini durduğunu açıklamıştı.

Sadece sarı taksileriyle piyasada yerini korumaya çalışan firma için yolun sonu geldiği anlaşılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan aktif taksi uygulaması UBER için kullanıcılarını hayliyle üzeceğe benziyor.

Devamını oku

Konu dışı

Elektronik sigara, kansere yol açıyor olabilir!

Elektronik sigara

Elektronik sigara, bilindiği üzere geleneksel sigaradan oldukça zararsız lanse ediliyor. Fakat son durum bunun tam tersi olduğunu gösteriyor.


İlginizi çekebilir: eSigaralar normallerine göre %95 daha güvenli


Amerika Hastalık Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda e-sigara kullanımıyla ilintili olarak akciğer hastalıklarında patlama yaşandığı aktardı.

CDC Ajansı, 14 eyalette 94 vakanın ciddi akciğer vakalarına bakıldığında vaping dediğimiz elektronik sigara kullanımına bağlı olduğu anlaşıldı. Hastalıkların bulaşıcı olmadığı belirtildi.

Amerikanın dört büyük eyaletinden yapılan araştırmalarda doksan dört vakanın yalnızca otuzunda böyle bir hastalığın nüks ettiği söylendi.

Wisconsin Sağlık Departmanı, yapılan sağlık araştırmasında hastaların nefes darlığı, halsizlik, göğüs ağrısı, öksürük ve kilo kaybı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olduğunu aktardı.

Departman, vakaların başta gençler ve genç erişkinlerde daha yaygın olduğunu ancak son dönemlerde olgun erişkinlerde de görülmeye başladığını ekledi.

Araştırmacılar, etki maddesi olarak tanımlanan e-sigara ürünleri hakkında daha fazla bilgiye uğraşmaya çabalıyorlar. Yetkililer, konuyla ilgili Gıda ve İlaç Dairesi‘ne çeşitli etken maddeleri göndermeye başladı.

Elektronik sigara

Şüpheli maddeler tespit edildi!

Wisconsin’de yaşayan 26 yaşındaki bir genç sokaktan aldığı THC içerikli likidi (aromalı e-sigara materyali) kullandıktan sonra nefes almakta zorlandı ve astım krizine girdi. Kriz sonrası genç uzun süre yoğun bakımda yatmak zorunda kaldı.

Tetrahydrocannabinol (THC), bilimsel adıyla bilinen etken madde kandaki oksijen seviyesini %10‘a düşürerek bu maddeyi kullananların komaya girmesine yol açıyor.

Uzmanlar,  eğer kullanıcılar elektronik sigara kullanmak istiyorlarsa kullandıkları sıvıları mutlaka dispanserlerine göstermelerini öneriyorlar.

Sağlık görevlileri, nikotin kullanımına bağlı olarak yaşam boyu süren bağımlılıkların dışında çok çeşitli kimyasallara ve bileşenlere sahip olduğu bulunan elektronik sigara sıvılarının uzun vadede sıkıntılara yol açacağının farkında olmaları gerektiğini aktardı.

 

Devamını oku

Konu dışı

Hot Wheels, Apple mağazalarında oyuncak satacak

Yazan:

Dünyaca ünlü oyuncak araba markası Hot Wheels, NFC çipine sahip yeni arabalarını Apple mağazalarında satacak. Telefon üzerinden takip edilebilen oyuncakların uygulamaları Google Play Store’dan da indirilebilecek.

İlginizi çekebilir : Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019 (VİDEO)

Hot Wheels oyuncakları telefon üzerinden takip edilebilecek

Dijitalleşme yoluna giren Hot Wheels yeni oyuncaklarını tanıttı. Şirket, arabaların alt kısımında bulunan NFC modülü ile oyuncaklarına akıllı takip sistemini getiriyor. App Store veya Google Play Store üzerinden indirecek Hot Wheels uygulamasına arabanın altında bulunan NFC barkodu okutan çocuklar oyuncak hakkında bilgileri cihazlarda görebilecek. Araba animasyonları, puanlama ve koleksiyon görünümüne sahip olacak uygulamada dikkat çekici bir başka özellik ise hız takibi olacak. Sanal garajlar kuran oyuncak severler kızıl ötesi sensörler yardımı ile arabaların hızlarını ölçebilecek. Yeni oyuncakların satımı noktasında Apple ile anlaşma sağlayan şirket, yeni oyuncaklarını Apple.com ve Apple mağazalarında satacak.

Çocuklar oyuncak ile oynamak istediğinde sürekli olarak annelerinin telefonlarını alacak 10 Haziran tarihinde Android ile uyumlu olan oyuncaklar farklı kategorilerde kullanıcılara sunulacak. 6.99 dolar etiketine sahip olan bir adet HotWheelsid, Race Portal ile iki adet araba 39.99 dolar, akıllı takip sistemine sahip iki oyuncak ( 16 parça ) 179.99 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Anki Drive bu süreçte başarısız olmuştu

Apple’ın özel oyuncak olarak sunduğu bir başka araba Anki Drive olmuştu. iPhone üzerinden takip edilebilen oyuncak 69.95 dolar fiyat etiketi ile Amazon ve Apple mağazalarında satışa sunulmuştu. Ancak firma beklediği geri dönüşü uygulamada alamamıştı. The Verge’e göre bu durum Hot Wheels oyuncaklarında da tekrarlanacak. Teknolojiyi klasik yarış otomobillere dahil etmeye çalışan firmanın hayal kırıklığına uğrayacağı düşünülüyor.

Anki drive

Devamını oku