Sosyal medya

Genel

Zoom uygulamasının güvenlik açığına dikkat!

ZoomUygulaması

Zoom görüntülü konuşma uygulaması korona virüsü(Covid-19) sebebiyle popülerliğini arttıran uygulamalardan birisi oldu. Dikkatli olunmazsa uygulamadaki güvenlik açığı sebebi ile Windows açılış şifrenizin çalınması muhtemel.


İlginizi çekebilir:İzolasyon günlerinde sosyalleşmek için 5 görüntülü konuşma uygulaması

reklam
Aorus reklamı

Zoom uygulamasının güvenlik açığı!

BleeperComputer firması, kötü niyetli hackerların Zoom uygulamasında yeni bulunan bir açığı kullanarak kullanıcının Windows kullanıcı adı ve şifresinin çalınabileceğini belirtti. Açığın sebebinin uygulamanın gerekli  bağlantıyı yaparken kullanmış olduğu linklerin olduğu belirtildi.  Uygulama Windows‘un kullanmış olduğu UNC(Universal Naming Convention – Evrensel İsimlendirme Düzeni) yolunu tıklanabilir bir bağlantıya çevirmekte ve kullanıcının bu bağlantıya tıklaması durumunda, kullanıcının Windows kullanıcı adı ve şifresi sızdırmasına sebep  olmakta.

ZoomUygulaması

 

Adventure İstanbul

Burada ilgili kullanıcı adı ve şifre direkt olarak çıkmasa da, kullanıcı bilgilerinin “hashed” denilen şifrelenmiş haline ulaşabiliyor. Bu şifreyi çözmek ise bir hayli kolay, bir çok şifre kurtarma uygulaması ile bu şifreleme basitçe çözülebiliyor.

Güvenlik açığı, ilk olarak güvenlik araştırmacısı olan @_g0dmode tarafından bulundu ve bir diğer araştırmacı olan Matthew Hickey tarafından da teyit edildi. Hickey, şifrenin ele geçirilmesi haricinde yine aynı açık kullanılarak kurbanın bilgisayarında başka programlar çalıştırabileceğini de belirtti. Ne mutlu ki böyle bir durumda, uygulama çalıştırılmadan önce Windows‘un varsayılan güvenlik ayarları sebebi ile kullanıcıdan onay alınmadan uygulamanın  çalıştırılmasına izin verilmemektedir.

Bu şekilde çok bilgi gerektirmeden kullanılabilecek güvenlik açıklarının olması bir hayli kötü olsa da, önlem almak da bir hayli kolay. İlgili açığı Windows‘un güvenlik ayarlarını değiştirerek kapatabilirsiniz. Ama tabiki, Zoom uygulaması, kullanmış olduğu metodu değiştirirse daha yerinde bir karar olacaktır.

Sizler de ilgili ayarı şu şekilde değiştirebilirsiniz. Windows Ayarlar -> Güvenlik  Ayarları – >Yerel İlkeler -> Güvenlik Seçenekleri -> Ağ Güvenliği: NTLM Sınırla: Uzak Sunucuya Giden NTLM Trafiği “Hepsini reddet”  

Bununla beraber ilgili açık Zoom uygulamasında bulunan tek açık değil. Dün, Intercept firması Zoom uygulaması kendi sitesinde belirttiği gibi, yapılan görüşmelerin uçtan uca şifrelenmediğini belirtti. Ayrıca uygulamanın kullanıcı ad ve fotoğraflarını ilgisi olmayan yerlere sızdırdığı ve iOS uygulamasının herhangi bir sebep olmadan Facebook’a veri aktardığı da bilinmekte. Uygulamanın çeşitli güvenlik özellikleri olsa dahi,  mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda uygulamanın popülerliğinden faydalanmak isteyen hackerlar bulunan güvenlik açıklarını da kullanarak durumdan faydalanmak isteyebileceklerini unutmamak lazım.

Teknolojiyi ve fotoğraf çekmeyi seven biri...

1 yorum

1 yorum

  1. ayse

    6 Nisan 2020 at 01:54

    zoom uygulamasi kaldirilsin!!!

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

NASA, Türkiye için kuraklık uyarısı verdi

NASA, Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Resmi sitede yer alan bilgiye göre, Türkiye’deki yer altı suları ortalama seviyenin altında.

İlginizi çekebilir: American Robotics firmasına ait drone, güvenlik pilotsuz uçuş onayı aldı

reklam
Aorus reklamı

NASA

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, paylaştığı kuraklık haritası raporu ile önümüzdeki süreçte bizleri bekleyen muhtemel sorunlara dikkat çekti.

Adventure İstanbul

Türkiye ve pek çok ülke için uydu üzerinden görüntüleme yapan NASA, 11 Ocak 2021 tarihinde yayımladığı görüntülerle Türkiye’nin yer altı suları için kritik durumu gözler önüne serdi. NASA, 2021 yılı başlarında Türkiye’nin çoğu bölgesinde şiddetli kuraklık yaşandığı vurguladı.

NASA

NASA kuraklık haritası Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uyduları tarafından kaydedildi. Paylaşılan görsellerde karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

Daha önce Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan ve Türkiye’nin yüzde 80’inden fazla alanını ‘olağanüstü şiddetli kurak ve şiddetli kurak’ olarak gösteren haritalarda olduğu gibi NASA’nın yayımladığı iki haritada da şiddetli kuraklık tehlikesine işaret edildi.

NASA tarafından yayınlanan raporda, “2021’in başlamasıyla birlikte Türkiye’nin büyük bölümünde şiddetli kuraklık yaşanıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan (15 milyon) İstanbul çevresindeki çok sayıda rezerv 15 yılın en düşük seviyesinde. Bu koşullar devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir” ifadelerine yer verildi.

Son aylarda Türkiye’de yağış oranları neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı, İstanbul’da barajların doluluk oranı son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı artışa geçse de NASA tarafından yayınlanan haritayla tek sorunun barajlardaki su oranı olmadığı gözler önüne serildi. Yer altı sularının yenilenmesi için yağışların düzenli ve sürekli bir şekilde de gerçekleşmesi gerekiyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Ekran Kartı

Intel yeni ekran kartı TSMC tarafından üretilecek

intel

Yeni gelen bilgiler, önceden söylenen Intel firmasının DG2 ismiyle bilinen yeni ekran kartının TSMC tarafından üretileceği bilgisini onayladı. Aynı zamanda konuya yeni şeyler de eklenmiş durumda.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Intel kartı kendisinin üretmeyeceğini söylerken geliştirici ismi vermedi. Reuters’ın açıkladığına göre ise Intel, DG2 üretimini, kart için gelişmiş bir 7nm mimarisi kullanacak olan TSMC’ye teslim edecek. Kart hakkında önceden gelen bilgiler ise TSMC tarafından 6nm mimarisinin kullanılacağını bildiriyordu. Her şekilde önemli sonuçlar görebiliriz.

Aynı kaynaktan gelen diğer bilgilere göre sözü geçen 7nm’lik mimari, Samsung’un 8nm mimarisinden daha üstün olacak. Samsung’un bu mimarisi ise RTX 3000 grafik kartlarında kullanılıyor. Her ne kadar kulağa iddialı gelse de, yine de dikkatli olmakta ve grafik kartlarının kapasiteleri söz konusu olunca mimariden başka şeylerin de rol oynadığını hatırlamakta fayda var.

Adventure İstanbul

intel

Laptoplar için geliştirilen Intel Irıs Xe Max, yani DG1’in ardından gelen ve Intel Xe-HPG olarak da bilinen DG2’nin, benzer performans göstereceği söylenen RTX 3070 gibi 400-600 Dolar bandında olması bekleniyor. Kartın çıkış tarihi ise 2021 sonları 2022 başları civarı gösteriliyor. AMD ve Nvidia firmalarının uzun zamandır hüküm sürdüğü ve belli bir kitleye sahip oldukları piyasaya girmeye çalışan Intel’in zamanını biraz daha kullanması da muhtemel. Tüm bunların nasıl sonuçlanacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Devamını oku

Genel

iPad’den esinlenen yeni JingOS ile tanışın !

JingOS

Ben Çinli Linux Distrosu, Linux dünyasına İPadOS işlevselliği getiriyor. JingOS işletim sistemi İPad’e çok benzeyen bir görünümle piyasaya sürülüyor.


İlginizi çekebilir:Redmi K40 Snapdragon 870 ile gelebilir !

reklam
Aorus reklamı

Linux’ta İPadOS işlevselliği

JingOS ile kullanıcılar uygulamaları çalıştırabiliyor, cihaz özelliklerine erişebiliyor ve kolaylıkla gezinebiliyor. Bu yeni işletim sistemi, son zamanlarda  gördüğümüz en şık Linux distrosudur.

JingOS

Adventure İstanbul

 JingOS nedir?

Çinli bir geliştirici ekip tarafından geliştirilen Yeni platform ülkenin ilk İPadOS tarzı Linux Distrosudur. iPadOS platformuna benzer bir şekilde fonksiyonellik sunan JingOS masa üstü ve tablet kullanımını bir araya getiriyor.


JingOS web sitesi için tıklayın !


Daha verimli ve fonksiyonel tablet deneyimi

Yeni platform, tabletlerin fonksiyonelliğini ve verimliliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Arayüz oldukça sade ve kullanımı kolay. İkonların yerleşimi, menü çubuğu, pencereler ve kontrol bileşenleri hızlı etkileşim için tasarlanmış.

Klavye ve fare desteği sunan JingOS ayrıca tam fonksiyonlu bir Linux dağıtımıdır. Dokunmatik ve masaüstü için iki ayrı mod yer alıyor. Sistem için geliştirilen pek çok uygulama da yerleşik olarak bu modları destekliyor.

JingOS

Geliştiricilerin  işletim sistemi hakkındaki resmi açıklamasına göre, “Apple’ın birleşik bir deneyim sağlamak için MacOS ve iPadOS’u entegre ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak Apple’ın bunu yapmadaki ilerlemesi çok yavaş ve ekosistemi açık değil. ” Yeni sistemin arkasındaki kişiler durumu bu JingOS ile düzeltmek istiyorlar, “küresel kullanıcılar için birleşik ‘mobilite’, ‘üretkenlik’ ve ‘eğlence’ deneyimine sahip bir gelecek açık işletim sistemi diyorlar.”

Şimdilik sadece Huawei MateBook 14 ve Microsoft Surface 6 modellerinde kullanılabilen işletim sistemi için yıl içerisinde ARM dahil pek çok işlemciye destek sunacak. Ayrıca bir akıllı telefon sürümünün de yolda olduğu belirtiliyor. İlk test sürümü 31 Ocak tarihinde indirmeye açılacak. 


Sizin için seçtiğim tablet bilgisayar ve aksesuarlarını incelemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz!

TRENDYOL

HEPSİBURADA


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler