Sosyal medya

Haber

Zoom, Çin’de doğrudan hizmet satışlarını durdurdu

Zoom

Zoom, Çin‘deki kullanıcılarına video konferans hizmetini artık doğrudan sunmayacağını bildiren e-posta göndermeye başladı.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S20 FE tasarımı sızdırıldı


Zoom Çin’de doğrudan satış yapmayacak

Popüler video konferans platformu Zoom‘un bugünden itibaren Çin‘de doğrudan hizmet satışlarını askıya aldığı ortaya çıktı. Şirket, 23 Ağustos‘tan itibaren Çin’de artık sadece iş ortakları aracılığıyla video konferans hizmeti verecek.

Karar, Zoom uygulamasının web sitesinde şu ifadelerle duyuruldu: “Değerli müşterilerimiz, hizmetlerimizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Çin’de sadece ortaklarımız aracılığıyla hizmet satacağımızı bildirmek istiyoruz. Çevrimiçi video konferans hizmetine ihtiyacınız olduğunda, ortaklarımıza ulaşabilirsiniz.”

Zoom

Buna göre Zoom; 23 Ağustos 2020‘den itibaren Çin‘deki kullanıcılarına, anlaşmalı olduğu Bizconf Communications, Suirui Zhumu Video Conference ve Systec Umeet isimli iş ortakları aracılığıyla hizmet vereceğini bildirdi. Bu şirketler, video konferans hizmetlerinde Zoom‘un teknolojilerini kullanıyor.

Aynı zamanda Çin’deki kullanıcıların katılımcı olarak hala Zoom’daki konferanslara katılabileceği belirtildi. Yaptığı değişiklikler hakkında müşterilerine bilgilendirme mailleri de göndermeye başlayan Zoom, bu sayede Çin’deki kullanıcılara daha iyi yerel hizmet sağlayacaklarını ifade ediyor.

Zoom, COVID-19 döneminde adeta patlama yapan uygulamalardan biri olmasına karşın, geçtiğimiz aylarda görüntülü görüşme işlemini “yanlışlıkla” Çin sunucuları üzerinden yaptırdığı gerekçesiyle çok sert eleştirilerin odağındaydı. Hatta birçok ülke ve dev şirket, gerek eğitimde gerek şirket içerisinde Zoom‘un kullanılmasını yasaklamıştı. Şimdi şirket, bu hamleyle kendisini global pazar ile Çin pazarında ayırarak temize çıkmayı planlıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ömer Faruk Doğan

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval