Sosyal medya

Donanım

EN SERİN KART! | Z390 AORUS MASTER incelemesi

Z390 Aorus Master incelemesi ile karşınızdayız. Z390 anakart ailelerinin en serini olan kartın detayları videomuzda


İlginizi çekebilir; TRX40 AORUS Xtreme | Sanat eseri gibi anakart!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Intel’in Z390 çipsetini barındıran üst seviye anakartlardan biri olan Z390 AORUS MASTER, Intel’in LGA 1151 yapısındaki 8. ve 9. nesil işlemcilerini destekliyor. Ayrıca sizlere daha önce tanıttığımız Intel Optane teknolojisine de tam destek veren anakart, tam bir performans canavarı sistemler için dizayn edilmiş.

Tam bir kalkan gibi görünüyor. Anakartın ön yüzünde ve arka yüzünde hem koruma hem de ısı kontrolünü doğru sağlamak ve kartı serin tutmak adına plakalar ve bloklar mevcut.

Z390 AORUS MASTER

Sadece bu soğutma blokları, yaprakları ve plakaları değil, aynı zamanda bu parçaların artında yer alan termal pedler de ısı dağılımı konusunda önemli oranda yardımcı oluyor. MOSFED’lerin bulunduğu alanda görülüyor. 12+2 fazlı bir MOSFED sistemi yer alan kartta 12 adedi işlemci +2 fazı ise işlemcinin grafik yongasını beslemek için konumlandırılmış. Bu mosfedler sayesinde her çekirdeği 5 GHz’in üzerine çıkabilecek performansta kullanmak mümkün kılınıyor.

Bu anakartın yüksek performans ve hız aşırtma işlemlerinde stabil performans için ise 8+8 yapıda CPU güç bağlantısı yer alıyor. Ancak normal kullanımlarda sadece soldaki 8 pinli bağlantıyı kullanabilirsiniz. İki bağlantıyı da sağlamanıza gerek yok.

Bu soğutma işinde gerçekten iddialı olan Gigabyte mühendisleri, bu kadar sağlam soğutma bileşenleri sayesinde Z390 çipsetini destekleyen tüm anakartlar arasında en serin çalışabilen anakartı üretmeyi başarmışlar. Evet, hız aşırtma ya da yüksek performans kullanımlarında en önemli detaylardan olan ısı noktasında dünyanın en serin çalışabilen z390 anakartı bu arkadaşlar.

Soğutmadan bahsetmişken PWM girişlerinden de bahsetmeliyiz. 8 adet PWM fan girişi yer alan bu bağlantılar hibrit bağlantı ile rahat kullanım imkanı sunuyor.

Bol bol yuva yer alıyor

Bellek slotlarına baktığımızda 4 adet ayrılmış bölüm yer aldığını görüyoruz. Ancak bu bölümler Dual Armor olarak adlandırılan metal kaplama ile korunuyor. XMP profilleri ile 4.400 MHz ve sonrasında çıkacak hızlara çıkabilen bellekleri de destekleyen Z390 AORUS MASTER, bu koruma kalkanları ile belleklerinizin daima sağlam kalmasını sağlıyor.

PCI-e bölümlerine baktığımızda 3 adet PCI-e 3.0 x16, 3 adet de PCI-e 3.0 x1 yuvalarını görmekteyiz. x16 arabirimini destekleyen slotlarda yine dual armor teknolojisiyle sağlamlık ön plana çıkarken, çoklu kullanımlarda x16, x8 ve x4 olarak kullanım sağlıyor.

Yine bir diğer dikkat çeken elementler ise özel termal pedler ve koruma kalkanı ile gelen M.2 SSD yuvaları oluyor. Bu yuvalardan ikisi 22110 tipinde iken üçüncü ve en alttaki bölüm ise 2280 tipinde. Bunun yanı sıra 6 adet sata 6 GB/sn destekli yuvalar da göze çarpıyor.

Bağlantı tarafında üzerinde 4 adet USB 2.0, iki adet USB 3.1 Gen1, 4 adet de 1i Tip-C olmak üzere 3.1 Gen2 bağlantıları yer alıyor. Ayrıca Gigabit anten bağlantısı, altın kaplamalı ses çıkışları ve dijital ses çıkışı, HDMI çıkışı ve RJ45 bağlantılarını gösteriyor. Ayrıca güç ve Clear CMOS tuşları da yer alıyor. Bu arada bu anten bağlantısında yer alan Intel’in 9560NGW modemi hali hazırlda her iki bandda da çift band desteği sunarken, ilerleyen dönemlerde örneğin Wi-Fi 6 modem ile değiştirme imkanı da sunuyor.

Ön panel bağlantıları için ise 2 adet USB 2.0 ve 1 adet USB 3.1 Gen1 ve bir adet de USB 3.1 Gen 2 Tip-C bağlantılarını görmekteyiz.

Ayrıca bu kadar üst düzey bir anakartta ses konusunda da Hi-Fi desteği sağlanıyor. Bunu ESS ES9118 DAC’ı ile ve WIMA ve Nichicon konvensatörler sağlıyor. Realtek’in en son ALC1220 Codec’i ile de yüksek ve çevresel ses alabilmek mümkün oluyor.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

 1. Batu

  31 Aralık 2019 at 05:30

  Gerçekten 10 numara bir anakart. 1 haftalık taze makinemde kullanıyorum.
  Ama canım çok sıkkın. CPU’ya yakın olan m.2 portunun, thermal standoff’unun vidası kırıldı ve standoff’un içinde kaldı. O standoff da tak-çıkar değil, anakarta sabit yapmışlar. Sökemiyorum yenisini takmak için. Üzüldüm resmen minicik bir şey yüzünden.
  Kerpetenle falan çekiştirip çıkarmak da olmaz, toz moz kaçar. 3 günlük aleti hepten çöpe atmayalım.
  Varsa bir öneriniz alırım ama.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Akıllı kalem ve akıllı defter inceledik! (Neo Smartpen M1)

Yazan:

Neo Smartpen M1 akıllı kalem ve onunla uyumlu Ringtones N1 akıllı defter modelini inceledik. Bakalım bu iki ilginç ürün bizlere neler sağlıyor?

Akıllı kalem Neo Smartpen M1 ne yapıyor?

Akıllı kalemin çalışma mantığı, yazdığınız yazıları veya çizimleri anında ve zahmetsiz bir biçimde dijital ortama aktarabiliyor olması. Kalemin üzerinde bir Bluetooth bağlantısı var ve bu sayede akıllı telefon, tablet veya bilgisayara bağlanabiliyor. Kalemin üzerindeki kamera sensörü sayesinde, yazdığınız yazılar veya çizimler tanımlanabiliyor. Ayrıca farklı platformlarda NeoNotes ve PaperTubes uygulamalarıyla ek özelliklere de kavuşabiliyorsunuz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Uygulama desteği sayesinde yazılarını hem Google Drive veya Evernote gibi bulut tabanlı servislere aktarabiliyor hem de isterseniz PDF veya Word gibi formatlarda kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca yine uygulama üstünde notlarınıza sesli notlar eklemek gibi ek özellikler de bulunuyor.

Devamını oku

Donanım

Gerçeklikten fazlası: HTC Vive Cosmos incelemesi

Gerçeklikten fazlası: HTC Vive Cosmos incelemesi

HTC Vive Cosmos sunduğu özellikleri ve yüksek çözünürlüğü ile şu anda piyasanın en iyi sanal gerçeklik gözlüğü olarak dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; Sanal dünyanın kapılarını araladık! | HTC Vive Pro incelemesi

reklam
HONOR MagicWatch 2

Baz istasyonları olmadan kendi başına bir PC’ye bağlanarak kullanılabilen Vive Cosmos, geliştiricilerden ve oyunculardan gelen dönütleri uygulayarak oldukça başarılı bir sonuç ortaya koyuyor.

Bir dizüstü bilgisayar ile dilediğiniz yerde kullanabileceğiniz HTC Vive Cosmos, iki adet 3,4 inç ekranda her bir göz için 1440 x 1700 piksel ve 90 Hz tazeleme hızı sunarken kombine olarak 2880 x 1700 piksel ve 110 derecelik açıyla görüntü sağlıyor.

Yeni kontrolcüleri ile gelen Cosmos, şarj derdini ortadan kaldırarak AA piller ile kolayca değişim ve kullanım imkanı sunuyor. Hi-Res Audio destekli kulaklıkları sizi sanal dünyaya daha hızlı sokarken Origin ve Lens teknolojileri ile farklılık yaratacak.

Cihazın tüm detaylarını videomuzda görebilirsiniz.

Devamını oku

Dizüstü Bilgisayar

Oyuncular için tam tekmil laptop: ROG Strix Scar III inceleme

ROG Strix Scar III

Gerek özel tasarımı, gerek ekran teknolojileri gerekse donanımıyla tam bir oyuncu dizüstü bilgisayarı olan ROG Strix Scar III incelemesiyle karşınızdayız.


İlginizi çekebilir; ROG ailesi karşı karşıya: Strix Scar III mü? Zephyrus S mi?

reklam
HONOR MagicWatch 2

ROG Strix Scar III’ün ofisimize incelemeye gelen örneği 17 inçlik ROG Strix Scar III G731GW-EV002T kod adını alan model. Tasarımına baktığımızda BMW Designworks Group işbirliğiyle hazırlanan ve detaylarında BMW’yi andıran özel bir tasarım görmekteyiz. Katmanlı yapısı ile 3D Flow Zone adını alan hava kanallarıyla dikkat çeken Scar III, ince, karbon desenli iç mekan, yeni sarmalayıcı ışık çubuğu, klavye ve ROG logosu boyunca uzanan Aura Sync aydınlatma ile albenisi çok yüksek olan bir model.

ROG Strix Scar III

ROG Strix Scar III’ü özel yapan Keystone

Tamamen farklı ve yenilikçi bir özellik olan Keystone kullanan Scar III, cihazınızı kişiselleştirmek ve kişisel verilerinizi korumak için özel bir alan yaratıyor. Bu fiziksel, NFC destekli anahtarınızı yerleştirildiğiniz zaman kendinize has Armory Crate profiliniz anında cihazda aktif olurken, size özel ve sadece Keystone ile aktifleştirilen Shadow Drive depolama alanınız da kullanma açılmış oluyor.

Yani Keystone size hem özel bir alan hem de özelleştirilmiş profil sunuyor. ROG Strix Scar III başında değilken Keystone’u özel anahtarlığında taşıyarak kişisel verilerinizi koruyabileceksiniz.

ROG Strix Scar III Keystone

Donanım özellikleri

Saf oyuncu laptop modeli olan Scar II modelinin kalbinde Intel Core i7 9750H işlemcisi, Nvidia GeForce RTX 2070 ekran kartı, 16 GB bellek, 512 GB SSD, 1 TB HDD gibi detaylar yer alıyor. Bu sayede hem oyunlarınız için geniş bir alan, hem Windows 10 ve programlarınız için de geniş bir depolamaya sahip oluyorsunuz.

Ekran tarafında 17,3 inç gibi geniş bir LED ekran sağlayan ROG Strix Scar III, Full HD bir panel sunarken, %72 oranında NTSC renk gamutu ve 144 Hz panel sunuyor. Bu sayede akıcı oyunları geniş ekranda oldukça eğlenceli ve sorunsuz bir biçimde oynayabilir, birçok profesyonel işinizi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendi denemelerimde 4K video kurgusunu sorunsuz ve takılma olmadan rahatlıkla yapabildiğimi söylemek istiyorum.

ROG Strix Scar III

Sorunsuz bağlantı

Bağlantı kanadında da oldukça dolu dolu olan cihazda Intel 802.11ac (2×2) Gigabit Wi-Fi modemi ve Bluetooth 5.0 desteği mevcut. Bir oyuncu bilgisayarı olduğu için Gigabit seviyesinde RJ45 LAN bağlantısı da sunan cihazda, 1 adet kombo ses, 3 adet USB 3.1 Gen 1 Tip-A bağlantı noktaları ve 1 adet de DisplayPort olarak kullanabileceğiniz USB 3.2 Gen 2 arayüzü sağlayan Tip-C bağlantı noktası yer alıyor. Görüntü için ise HDMI 2.0b destekli HDMI portu da mevcut.

ROG Strix Scar III

Güçlü ses avantajı

ROG Strix Scar III üzerinde bulunan 4 Watt değerinde çift hoparlör ile stereo ses deneyimini oldukça doyurucu olarak sunabiliyor. 3 kata varan daha fazla ses ve bass verebilen bu hoparlörler oyun, dizi/film ve müzik deneyimlerinizde ekstra bir hoparlöre gerek bırakmadan tatmin edebilecek seviyede. Şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü ve en doyurucu ses deneyimlerinden birini Scar III’te gördüm.

ROG Strix Scar III

Oyun test sonuçları

Daha sonra video incelememizde detaylı olarak görebileceğiniz test sonuçlarına baktığımızda Full HD ve ultra olarak ayarladığımız oyunlarda ise aldığımız performans sonuçları ortalama olarak şu şekilde;

 • PUBG: +90 FPS
 • Metro Exodus: +80 FPS
 • Apex Legends: +100 FPS
 • BFV (RTX Açık): +60 FPS
 • BFV (RTX Kapalı): +70 FPS
 • Far Cry New Dawn: +60 FPS
 • Shadow of War: +90 FPS

Sonuç olarak ROG Strix Scar III tam bir oyun meraklıları için tasarlanmış, güçlü tasarımı ve güçlü performansı ile dikkat çeken oldukça beğendiğim bir dizüstü bilgisayar modeli oldu. Sanırım bu yılın en çok hoşuma giden oyuncu dizüstü bilgisayar modeli bu olabilir.

Aorus Ödül

Devamını oku