Sosyal medya

Donanım

EN SERİN KART! | Z390 AORUS MASTER incelemesi

Z390 Aorus Master incelemesi ile karşınızdayız. Z390 anakart ailelerinin en serini olan kartın detayları videomuzda


İlginizi çekebilir; TRX40 AORUS Xtreme | Sanat eseri gibi anakart!


Intel’in Z390 çipsetini barındıran üst seviye anakartlardan biri olan Z390 AORUS MASTER, Intel’in LGA 1151 yapısındaki 8. ve 9. nesil işlemcilerini destekliyor. Ayrıca sizlere daha önce tanıttığımız Intel Optane teknolojisine de tam destek veren anakart, tam bir performans canavarı sistemler için dizayn edilmiş.

Tam bir kalkan gibi görünüyor. Anakartın ön yüzünde ve arka yüzünde hem koruma hem de ısı kontrolünü doğru sağlamak ve kartı serin tutmak adına plakalar ve bloklar mevcut.

Z390 AORUS MASTER

Sadece bu soğutma blokları, yaprakları ve plakaları değil, aynı zamanda bu parçaların artında yer alan termal pedler de ısı dağılımı konusunda önemli oranda yardımcı oluyor. MOSFED’lerin bulunduğu alanda görülüyor. 12+2 fazlı bir MOSFED sistemi yer alan kartta 12 adedi işlemci +2 fazı ise işlemcinin grafik yongasını beslemek için konumlandırılmış. Bu mosfedler sayesinde her çekirdeği 5 GHz’in üzerine çıkabilecek performansta kullanmak mümkün kılınıyor.

Bu anakartın yüksek performans ve hız aşırtma işlemlerinde stabil performans için ise 8+8 yapıda CPU güç bağlantısı yer alıyor. Ancak normal kullanımlarda sadece soldaki 8 pinli bağlantıyı kullanabilirsiniz. İki bağlantıyı da sağlamanıza gerek yok.

Bu soğutma işinde gerçekten iddialı olan Gigabyte mühendisleri, bu kadar sağlam soğutma bileşenleri sayesinde Z390 çipsetini destekleyen tüm anakartlar arasında en serin çalışabilen anakartı üretmeyi başarmışlar. Evet, hız aşırtma ya da yüksek performans kullanımlarında en önemli detaylardan olan ısı noktasında dünyanın en serin çalışabilen z390 anakartı bu arkadaşlar.

Soğutmadan bahsetmişken PWM girişlerinden de bahsetmeliyiz. 8 adet PWM fan girişi yer alan bu bağlantılar hibrit bağlantı ile rahat kullanım imkanı sunuyor.

Bol bol yuva yer alıyor

Bellek slotlarına baktığımızda 4 adet ayrılmış bölüm yer aldığını görüyoruz. Ancak bu bölümler Dual Armor olarak adlandırılan metal kaplama ile korunuyor. XMP profilleri ile 4.400 MHz ve sonrasında çıkacak hızlara çıkabilen bellekleri de destekleyen Z390 AORUS MASTER, bu koruma kalkanları ile belleklerinizin daima sağlam kalmasını sağlıyor.

PCI-e bölümlerine baktığımızda 3 adet PCI-e 3.0 x16, 3 adet de PCI-e 3.0 x1 yuvalarını görmekteyiz. x16 arabirimini destekleyen slotlarda yine dual armor teknolojisiyle sağlamlık ön plana çıkarken, çoklu kullanımlarda x16, x8 ve x4 olarak kullanım sağlıyor.

Yine bir diğer dikkat çeken elementler ise özel termal pedler ve koruma kalkanı ile gelen M.2 SSD yuvaları oluyor. Bu yuvalardan ikisi 22110 tipinde iken üçüncü ve en alttaki bölüm ise 2280 tipinde. Bunun yanı sıra 6 adet sata 6 GB/sn destekli yuvalar da göze çarpıyor.

Bağlantı tarafında üzerinde 4 adet USB 2.0, iki adet USB 3.1 Gen1, 4 adet de 1i Tip-C olmak üzere 3.1 Gen2 bağlantıları yer alıyor. Ayrıca Gigabit anten bağlantısı, altın kaplamalı ses çıkışları ve dijital ses çıkışı, HDMI çıkışı ve RJ45 bağlantılarını gösteriyor. Ayrıca güç ve Clear CMOS tuşları da yer alıyor. Bu arada bu anten bağlantısında yer alan Intel’in 9560NGW modemi hali hazırlda her iki bandda da çift band desteği sunarken, ilerleyen dönemlerde örneğin Wi-Fi 6 modem ile değiştirme imkanı da sunuyor.

Ön panel bağlantıları için ise 2 adet USB 2.0 ve 1 adet USB 3.1 Gen1 ve bir adet de USB 3.1 Gen 2 Tip-C bağlantılarını görmekteyiz.

Ayrıca bu kadar üst düzey bir anakartta ses konusunda da Hi-Fi desteği sağlanıyor. Bunu ESS ES9118 DAC’ı ile ve WIMA ve Nichicon konvensatörler sağlıyor. Realtek’in en son ALC1220 Codec’i ile de yüksek ve çevresel ses alabilmek mümkün oluyor.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

 1. Batu

  31 Aralık 2019 at 05:30

  Gerçekten 10 numara bir anakart. 1 haftalık taze makinemde kullanıyorum.
  Ama canım çok sıkkın. CPU’ya yakın olan m.2 portunun, thermal standoff’unun vidası kırıldı ve standoff’un içinde kaldı. O standoff da tak-çıkar değil, anakarta sabit yapmışlar. Sökemiyorum yenisini takmak için. Üzüldüm resmen minicik bir şey yüzünden.
  Kerpetenle falan çekiştirip çıkarmak da olmaz, toz moz kaçar. 3 günlük aleti hepten çöpe atmayalım.
  Varsa bir öneriniz alırım ama.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!


Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700


ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

 1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
 2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
 3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Donanım

TP-Link Archer C80: Şirketin yeni router’ı neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Archer C80 inceleme makalemizde, şirketin yeni router modelinin özelliklerine yakından bakıyoruz. Bakalım orta segmente yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu model bizlere neler sunuyor?

TP-Link Archer C80 kutu içeriği ve ilk izlenimler

Modelin kutu içeriğine baktığımızda ürünün kendisi, güç adaptörü ve bir adet ethernet kablosunun olduğuun görüyoruz. Tasarımsal açıdan ürün ilk bakışta bugüne kadar gördüğümüz TP-Link router modellerinden farklı görünüyor. Zira bu sefer piyano siyahı tasarımı yerine, yine siyah renkli ancak bu sefer mat ve ızgara görünümünün olduğu daha hoş bir tasarım kullanılmış.

Dahili dört antene sahip router modelinin arka bölümünde açma kapama tuşu, adaptör yuvası, WAN ve dört adet gigabit ethernet yuvası yer alıyor. Tüm ethernet yuvalarının gigabit desteğine sahip olması gayet güzel.

Ön tarafta ise güç ve bağlantı durumlarını gösteren LED aydınlatmalar mevcut.

Wi-Fi performansı nasıl?

Orta düzeyde başarılı Wi-Fi özellikleriyle öne çıkan bir router modeli olan Archer C80, bu anlamda konuşulması gereken önemli özellikler sunuyor. Bunlardan ilki 802.11ac Wave2 Wi-Fi desteği. Bu sayede ürün 5 GHz bandında 1300 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 600 Mbit hızı kullanıcılara sunuyor.

Wi-Fi konusunda mutlaka değinilmesi gereken bir diğer nokta da, ürünün 3×3 MIMO teknolojisine sahip olması. MIMO teknolojisi, bant genişliği sınırlamalarından dolayı oluşan hız porblemine çözüm olan bir “çoklu alma ve gönderme” teknolojisidir. Günümüzde bu teknolojisi 2×2, 3×3 ve 4×4 olarak kullanan cihazlar var. TP-Link Archer C80 ise orta düzeyde yer almasına karşın 3×3 desteğiyle, selefi 2×2 MIMO‘ya göre çok daha efektif bir performans sunuyor.

Son olarak konu Wi-Fi olduğunda tabii ki her şey hız ve verimlilik değil. Çekim kapasitesi de bir o kadar önemli. Burada da şirket dört adet yüksek performanslı dahili anten ve Beamforming teknolojisi sayesinde oldukça güzel işler ortaya koymuş.

Kurulum ve özelleştirme

TP-Link’in son dönemde incelediğimiz birçok ürünü, bildiğiniz gibi Deco veya Tether uygulamaları üzerinden kolayca kuruluyor ve özelleştiriliyor. Archer C80 modeli için de iOS ve Android platformlarında yer alan Tether uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Hız testi

Ofisimize router modelinin kurulumu gerçekleştirdikten sonra, Wi-Fi bağlantısı üzerinden bir de hız testi yaptık. Ofisimizde 100 Mbit indirme, 4 mbit yükleme hızı sunan fiber bir internet kullanıyoruz. Sonuç aşağıda:

Son sözler

 

Bu makaleyi yazdığımız günlerde, ürünün Türkiye fiyatı henüz belli değil. Ancak cihazın sunduğu özellikleri değerlendirecek olursak, özellikle iyi bir Wi-Fi performansı isteyenler için orta düzeyde son derece güzel bir performans aldığımızı söyleyebiliriz.

Devamını oku