Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

YouTube

YouTube, varsayılan video kalitesini düşürdü!

Yeni tip Koronavirüs salgını, yanı sıra evden çalışmanın yanı sıra sosyal karantina gibi tedbirleri de beraberinde getirdi. YouTube, salgından dolayı dışarı çıkamayan insanların yarattığı yüksek trafik karşısında çareyi video kalitesini kısıtlamakta buldu.


İlginizi çekebilir: Apple, mağazalarının ilk yarısını nisan ayında tekrar açabilir!

reklam

YouTube, varsayılan video çözünürlüğünü SD kaliteye çekti!

Dünya genelinde artan yüksek trafik değerleri, başta çevrim içi dijital servisler olmak üzere internet ağında sorunlara yol açıyor. Google ise aldığı karar ile popüler video paylaşım platformu YouTube için önemli sayılabilecek bir karara imza attı. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Nisan sonuna kadar video oynatıcının varsayılan çözünürlük değeri HD’den 480P değerine düşürüldü. Bu da kullanıcıların daha kaliteli video izlemek için oynatıcı içinden ayarlama yapması anlamına geliyor.

youtube

Google’a göre, YouTube gibi video yayın servisleri nedeniyle internette erişim problemi yaşanması mümkün görünmüyor. Ancak koronavirüs nedeniyle oluşan yüksek trafik sonucu bazı hükümet yetkililerinin bu konuda talepte bulunulduğu iddia ediliyor. Ayrıca yapılan bu değişiklik, servise ait bulut sunucuların güvenliğini sağlamak için de önemli görülüyor.

Daha önce Netflix, Amazon Prime Video ve Disney Plus gibi servisler, Avrupa’daki kullanıcıları için video kalitesini düşüreceklerini açıklamıştı. Sony ve Microsoft da otomatik güncellemeler gibi internet ağına yük bindirebilecek işlemleri bir süreliğine ertelediğini belirtmişti. Dolayısıyla bu önlemler ile dünya genelinde yaşanabilecek olası bir trafik aşımının da önüne geçilmiş olacak.

MSI reklamı

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

1 yorum

1 yorum

  1. Aziz

    14 Nisan 2020 at 18:25

    Bence güzel bir haber zaten daha yüksek çözünürlük isteyen kullanıcılara herhangi bir yasak da gelmemiş 👍

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

YouTube, topluluk katkıları özelliğini kaldırıyor!

YouTube’da bulunan topluluk katkıları özelliği, kullanıcıların izlediği videoyu farklı dillere çevirip altyazı eklemesi konusunda yardımcı oluyor. Google, yaptığı bilgilendirme ile son dönemde YouTube kullanıcılarının pek de ilgilenmediği özelliğin kaldırılacağını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Huawei Kirin 1020, A14 Bionic’ten daha büyük olacak!

reklam

YouTube videolarına gönüllü altyazı ekleme özelliği sona eriyor!

Google’ın açıklamasına göre, izleyicilerin videolara altyazı ve metin eklemesine izin veren özellik 28 Eylül’den itibaren devre dışı bırakılacak. Bu gelişme bazı kullanıcıların hoşuna gitmezken, YouTube’un gerekçeleri ise kısmen haklılık gösteriyor. Zira geçtiğimiz ay topluluk işbirliğine katılan kanalların oranı %0.001’den daha aşağıda kalmış. Videolarda gösterilen gönüllü altyazılar ise izlenme süresinin sadece %0.2’sini kapsıyor. Dolayısıyla gönüllü altyazı ekleme özelliği pek de istenen başarıyı bulmamış gibi görünüyor.

youtube topluluk katkıları

Önemli bir yabancı kullanıcı kitlesi bulunan içerik oluşturucuları ise bu kararı pek de hoş karşılamıyor. Özelliğin sağır ve işitme güçlüğü çeken kullanıcılar için önemli olduğunu belirten kanal sahipleri, topluluk katkılarının tamamen kaldırılması yerine geliştirilmesini istiyor. YouTube ise altyazıların kanal yöneticileri tarafından eklenmeye devam edeceğini belirterek, platformun otomatik altyazı oluşturan algoritmasının topluluk katkısını karşılayacağını belirtti.

Öte yandan video paylaşım platformu, kanal sahiplerinin mağdur olmaması için yakında bazı önlemler alacak. Videoları eş zamanlı olarak çeviren altyazı servisi Amara.com ile anlaşan YouTube, kanallara süreci yönetebilmesi için 6 ay ücretsiz üyelik hediye edecek. Google ayrıca ek bir işlem gerektirmeden sesi altyazıya çeviren algoritmayı da geliştirmeyi sürdürecek.

MSI reklamı
Devamını oku

Diğer

Google, ırkçılığa karşı mücadele edenleri destekliyor!

Yazan:

Google

Google, birkaç gündür büyük olaylara gebe olan ırkçılık karşıtı gösterileri destekleme kararı aldı. Firma ırk eşitliğini savunduklarını bildiren bir mesaj yayınladı.


İlginizi çekebilir; Zoom ücretli kullanıcıları için uçtan uca şifreleme getiriyor!

reklam

Google ırkçılığa karşı net tavır sergileme kararı aldı!

ABD’de George Floyd‘un ölmesi ile gündeme gelen ve büyük protestolara sebep olan ırk eşitliği konusu, firmalar tarafından da ele alınmaya başlandı. Google da bu konuda aksiyon alarak ırkçılığa karşı takındığı tavrı gösterdi. Firma, Google arama motorunu kullanan kişiler için ekrana bir adet mesaj ekledi. Mesajda, ırkçılığa karşı her zaman eşitliği savunduklarını yineleyen firma, bu konuda mücadele eden herkesin yanında olduklarını yineledi. Mesaj herhangi bir link içermez iken, siyah kurdele ve yazılı metin içeren bir “Doodle” olarak görüntülendi.

Tüm bu olanların yanı sıra, YouTube da ırkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı mücadeleye destek verme kararı aldı. Google‘ın alt firmalarından olduğu için bu tarz bir hamlenin şaşırtıcı olmadığı görülmekte. Ayrıca firma ırkçılığa, şiddete ve sosyal adaletsizliğe karşı tam 1 milyon dolar bağışta bulunacaklarını belirtti ve Twitter profil resimlerini kararttı. Olayları yakından takip edip ciddi aksiyonlar alan Google, Android 11 için düzenlenecek etkinliğinin de ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için uygun zaman olmadığını belirten firma, etkinlik için yeni bir gün vermedi. Bakalım Google gibi başka firmalardan da destek gelecek mi bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku

Genel

YouTube Music, “keşfet” özelliği duyuruldu!

Yazan:

YouTube

YouTube, kendi müzik platformu olan YouTube Music için yeni bir özellik getiriyor. Uygulama artık rakiplerinde de yer alan “keşfet” özelliğine sahip.


İlginizi çekebilir; YouTube Covid-19 ve 5G teorilerine müdahale edecek!

reklam

YouTube Music Keşfet özelliğine kavuşuyor!

YouTube müzik platform rekabetinde geri kalmamak için çalışmalarını devam ettiriyor. YouTube Music için umutlarını sürdüren firma, uygulamanın geliştirilmesi için yoğun mesai harcıyor. Bu mesainin meyvelerinden olan keşfet özelliği artık uygulama içerisine yerleştirildi. Kullanıcılar keşfet sekmesine girdiklerinde ilk olarak yeni çıkan albümler, şarkılar veya yayınlar ve müzik tarzları ile karşılaşacaklar. İlk kısım olan yeni çıkanlar bölümü dinlediğiniz müziklerin geçmişine göre öneriler sunacak. Müzik tarzları kısmı ise Google tarafından, yeni müzikler bulmanız için ayarlanmış. Ayrıca başka kullanıcıların oynatma listelerine de rahatça ulaşabileceksiniz. Bu yeni özellikler sayesinde artık kullanıcıların yeni çıkan şarkılara ve kategorilere daha kolay ulaşabilmeleri hedefleniyor. Normalde “Hotlist” sekmesi yerine gelen bu özelliğin kullanıcılara kolaylık sağlaması umuluyor.

YouTube Music

Yeni eklenen özellikle artık kullanıcıların daha fazla oynatma listesine ve müzik tarzına kolayca ulaşması bekleniyor. Güncelleme ile gelecek yeni özellik IOS ve Android cihazlar dışında masaüstü versiyonu içinde ilerleyen zamanlarda yer alacak. Yakın zamanda şarkı sözlerini görüntüleme özelliğine de kavuşan uygulama, müzik platformlarının oluşturduğu rekabette geri kalmamaya çalışıyor. Hali hazırda büyüyen bir endüstrinin içerisinde YouTube gibi bir firmanın olmaması düşünülemezdi zaten. Bakalım YouTube ilerleyen zamanlarda hangi yeni özellikleri kullanıcıları ile buluşturacak.

MSI reklamı
Devamını oku