Sosyal medya

YouTube

YouTube 2020 başkanlık seçimlerine itiraz eden videoları kaldıracak!

youtube seçimler
Darüşşafaka

Youtube 2020 başkanlık seçimleriyle ilgili yeni bir karar aldı. Şirket, seçim sonuçlarına itiraz içeren videoları kaldıracağını açıkladı.


İlginizi çekebilir; HDR özelliği YouTube canlı yayınlar için resmen duyuruldu!


Joe Biden’ın seçim zaferine itiraz eden videolar, YouTube tarafından kaldırılacak!

youtube seçimler, 2020 başkanlık

YouTube’un yanlış seçim bilgilerini engelleme kararlılığı, sonuçlarla ilgili tartışmaların devam etmesine dayanıyor. Eyaletler sonuçları onayladı. YouTube 2020 başkanlık seçimleri için son güvenilir tarihin 8 Aralık olduğunu söyledi. Hükumet Joe Biden, söz konusu olduğunda video sitesi buna göre hareket ediyor.

reklam
Aorus reklamı

Şirket, Biden’ın galibiyetini onaylayan Federal Kayıt Dairesi sayfasına güncel bir bağlantı atadı ve sistemiyle eşleştirdi. Yine de Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı sayfasına yanlış seçim bütünlüğü iddialarını çürüten bir bağlantı oluşturdu. Bununla birlikte Engadget’e verdiği demeçte 9 Aralık’tan önce yayınlanan içeriklerdeki iddialara itiraz etmek için bilgi panellerine güveneceğini söyledi. Son hareketleriyle ilgili detaylı bilgiyi  blog gönderisinde paylaştı. YouTube’un önceki ABD başkanlık seçimlerinde geniş çapta sahtekarlık iddiasında bulunulan içerikleri zaten yasakladığını söyledi. Ayrıca sayımlar devam ederken oy sayımına ilişkin “tartışmalı görüşlere” izin verdiğini söyledi. Bu sayede aslında kullanıcıların fikirlerini özgürce açıklamasına olanak sağladı.

YouTube 2020 başkanlık

Eylül ayından bu yana, 8.000’den fazla kanalı ve binlerce videoyu “zararlı ve yanıltıcı” olması nedeniyle yasakladı. Bu videoların yüzde 77’den fazlası 100 kez izlenmeden çekildi. YouTube, 3 Kasım seçimlerinden bu yana doğruluk kontrol panellerinin 200.000’den fazla etkinleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Trump, seçim sonuçları da dahil olmak üzere iddialarını kontrol eden internet devlerine misilleme yapmasıyla biliniyor. Politika, seçimin hileli olduğu konusunda ısrar edenleri memnun etmeyeceğe benziyor. Ancak YouTube, sağlam bir savunmaya sahip olduğunu düşünüyor. Youtube’un bir sonraki hamlesinin ne olacağıysa merak konusu.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji, otomobil ve ekonomi

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

YouTube Mobil Uygulamasına Yeni Çözünürlük Ayarları Getiriyor!

Youtube çözünürlük ayarları
Darüşşafaka

YouTube mobil cihazlardaki uygulamasına yeni video çözünürlük ayarları getiriyor. İşte YouTube’un kapsamı genişletilen yeni video çözünürlük ayarları.

YouTube mobil platformdaki uygulamalarına yeni çözünürlük ayarları getiriyor. Android ve iOS cihazlardaki YouTube uygulamasına gelecek olan bu yeni video kalite ayaları artık kullanıcıların daha kapsamlı ayarlar yapmasına olanak sağlayacak. Bu sayede görüntü kalitesi tamamen kullanıcının tercihine bırakılacak. Gelin YouTube’un yeni çözünürlük ayarlarını inceleyelim.


İlginizi Çekebilir: Redmi K40 Game Edition 120Hz ekran ile geliyor!


Youtube çözünürlük ayarları

reklam
Aorus reklamı

YouTube şimdiye kadar çözünürlük ayarlarında çok basit bir düzen sunuyordu. Hepimizin bildiği gibi çözünürlük ayalarına girdiğimizde zaten olması gereken 720p, 1080p gibi seçenekler bulunuyordu. Asıl eksiklik ise bu çözünürlüklerin yanında çözünürlük ayarı olarak sadece Otomatik seçeneğinin bulunması.

Şimdiye kadar “Otomatik” seçeneği ile internet hızımıza göre görüntü kalitesi seçen bir sistem kullandık. Bu sistemin kullanıcıları rahatsız eden kısmı ise internet anlık veya sürekli düşük hızda olduğunda yüksek çözünürlükte görüntüler alınamaması. Yani internet hızı düşükse görüntü kalitesi de düşük oluyordu. Şimdi o sorun tarihe karışıyor diyebiliriz.

YouTube’un yeni çözünürlük ayarları!

YouTube artık çözünürlük ayarları kısmında daha fazla seçenek barındıracak. Bu seçeneklerin faydası ise internet hızınız ne kademede olursa olsun yüksek görüntü kalitesi alabilmeniz olacak. Şimdi gelin yeni YouTube kalite ayarlarına göz atalım.

Youtube çözünürlük ayarları

YouTube yeni getirdiği özellik ile şuanda sadece “Otomatik” olarak sunulan video kalite seçeneğine, “Daha yüksek kalite” ve Veri tasarrufu” seçeneklerini ekledi. Yani “Otomatik”, “Daha yüksek kalite” ve “Veri tasarrufu” olmak üzere toplamda üç adet kalite modu gelmiş oldu. Ayrıca bu modlar Wi-Fi ve mobil veri için de ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Peki bu modlar nedir? Gelin onlardan da bahsedelim.

İlk olarak “Yüksek kalite” moduna bakacak olursak burada minimum görüntü kalitesinin 720p olarak sınırlandırıldığını görüyoruz. En yüksek görüntü kalitesi ise video sahibinin yüklediği kaliteye kadar ulaşıyor. Yani yüksek kalitede videolar izlemek istiyorsanız bu seçeneği seçmeniz gerekiyor. Tabi aynı zamanda internet hızınızın da buna elverişli olması gerekiyor.

 

“Veri tasarrufu” moduna baktığınızda ise burada amaç en az internetle en iyi görüntüyü almak. YouTube bu tarafta görüntü kalitesini 480p ile sınırlandırmış. Yani bu seçeneği seçtiğinizde maksimum 480p görüntü kalitesi alabiliyorsunuz. En az ise 144p görüntü kalitesi alabiliyorsunuz. Bu sayede daha yavaş bir internetle veya daha az veri tüketimi ile video izlemenize olanak sağlanılıyor.

Youtube çözünürlük ayarları

“Gelişmiş otomatik” moduna baktımızda ise aslında önceki sistemi görüyoruz. Burada video kalitesi 144p‘den 4K‘ya kadar ulaşıyor. Yani kullanıcılar istediği kaliteyi seçebiliyor. Bu sayede herhangi bir sınırlamaya takılmadan istediğiniz görüntü kalitesi arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Genel olarak baktığımızda YouTube çözünürlük ayarları için olması gereken bir düzenleme getirmiş. Artık kullanıcılar internet hızına göre kolayca video izleyebilecek. Aynı zamanda veri tasarrufu yapmak isteyenler artık YouTube’dan video izlerken çekinmeyecek. Sizce YouTube’un bu yeni güncellemesi nasıl olmuş? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

YouTube, telif konusunda içerik üreticilerinin işini kolaylaştırıyor

YouTube
Darüşşafaka

YouTube, milyarların severek vakit geçirdiği bir platform. Ancak, birçok kişi için de aynı zamanda bir gelir kapısı. YouTube, bugün platforma içerik üreterek gelir elde eden bu kişiler için güzel bir haber verdi. Öyle ki, dijital yayın devi, içerik üreticilerinin en büyük dertlerinden olan telif konusunda işleri kolaylaştıracak bir adım atıyor…


Youtube ve Netflix gibi platformlarda favori içerikleri rahatça izleyebileceğiniz, uygun fiyatlı tabletler listemize göz atmayı unutmayın!


Youtube, videoyu yayımlamadan telif hakkı için kontrol etmeyi mümkün kılıyor

YouTube

Eğer siz de bir YouTube içerik üreticisiyseniz, telif hakkı ile ilgili sorunlarla karşılaşmış olmanız kuvvetle muhtemel. Bildiğiniz üzere, videonuzda telif hakkı ihlal eden herhangi bir öğe varsa, bundan haberdar olduğunuzda genelde videoyu çoktan yayımlamış oluyorsunuz. Çünkü, süreç genelde birinin videonuza “copyright strike (telif ihlali)” atması şeklinde işliyor. Ancak görünüşe göre, YouTube bu sorunu kökünden çözüyor.

reklam
Aorus reklamı

YouTube


Bu haberi de sevebilirsiniz: Netflix hesap paylaşanların peşine düştü!


Bugün bir Twitter kullanıcısın bildirdiğine göre, platformun yükleme sayfasına yeni bir özellik geldi. Bu özelliğin amacı ise yüklenen videoları olası telif sorunları için kontrol etmek. YouTube’un telif sorunlarını kontrol etmek için uzun yıllardır kullanmakta olduğu ContentID yazılımından güç alan özellik, içerik üreticilerinin işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Özelliğin çalışma prensibi ise çok basit. Algoritma içeriğinizi kontrol ediyor ve telif sorunu oluşturabilecek bir konu varsa size haber veriyor. Yani, YouTuber’ların sıkılıkla karşılaştığı “copyright strike” sorununun sonu geliyor diyebilir. En azından teoride. Çünkü, özellik daha çok yeni olduğu için henüz sorunsuz değil. Dahası, bu sistem şimdilik sadece platformun web sayfasında mevcut. Tabi, belki de bu yeni sistemin olası en büyük sıkıntısından da bahsetmeden geçmek olmaz. Özellik henüz sadece kendi bulduğu telif sorunları için çalışıyor. Başka bir deyişle, birilerin hala videonuzu telif konusunda şikayet (copyright strike) etmesi mümkün. Bakalım, dijital yayın devi ilerde bu konuda bir geliştirme yapacak mı…

Kaynak: MobileSyrup, 9To5Google

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Video

Xiaomi: Çin’in Apple’ı! | İZ BIRAKANLAR #2

Yazan:

Darüşşafaka

Herkese selamlar!

Sizlere HWP kanalında yeni bir seri daha sunuyoruz. Teknoloji dünyasının önemli isimleri ve markalarının geçmişini, yaşantısını anlatacağımız bu serideki ikinci konuğumuz 10 yıl gibi kısa bir sürede büyük başarılara imza atan, sektöre girdiği zamandan bu yana dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi konumuna gelen Xiaomi oluyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz; ELON MUSK:Gerçek bir Tony Stark! | İZ BIRAKANLAR #1


Xiaomi: Çin’in Apple’ı! | İZ BIRAKANLAR #2

reklam
Aorus reklamı

Lei Jun ve 9 kişilik dev ekibiyle kurulan Xiaomi nasıl kısa bir sürede dünyaya açıldı? Neler başardı? Sizlere bu içeriğimiz de aktarmaya çalıştık.

İyi Seyirler…

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler