Sosyal medya

YouTube

YouTube, Android uygulamasına kaydırma hareketleri ekliyor

Kaydırma hareketleri

YouTube, son zamanlarda birçok yenilik ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. En son güncelleme, bir sonraki sayfaya atlamak veya önceki videoya dönmek için kaydırma hareketleri özelliğini destekliyor. Ancak bu güncelleme henüz test aşamasında olduğu için herkes tarafından kullanılabilir durumda değil. Ancak test kullanıcılarının geri bildirimlerine göre eksikler ve hatalar tamamlandıktan sonra bu özellik tüm YouTube kullanıcılarına dağıtılacaktır.


İlginizi çekebilir: YouTube, karanlık modunu Android kullanıcıları için yayınladı!


Kaydırma hareketleri sezgiseldir ve üzerine dokunduğunuz zaman videoda ki ileri ve geri düğmeleri değişir. Bu sayede biraz daha hızlı ve rahat kullanım deneyimi elde edersiniz. Videoda gösterilen geçiş animasyonları, Android P’nin son uygulamalar arasında hızlı geçiş yapabildiğiniz özelliğine oldukça benziyor. Aslında bu Android’in ve YouTube’un geliştiricisinin aynı şirket olmasından dolayı oldukça doğal. Bir şeyi yeniden geliştirmek yerine farklı projelere uygulamaları birçok projede gördüğümüz bir detay.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Google YouTube’un klasik masaüstü tasarımını kaldırıyor

Yazan:

Google

Video platform dünyasının kuşkusuz en büyüğü olarak kabul edilen YouTube’un klasik masaüstü tasarımı Google tarafından kaldırılıyor.


İlginizi çekebilir; Google, YouTube’ın masaüstü versiyonunu tekrar tasarladı!


Peki YouTube’ın klasik masaüstü tasarımı ne zaman kaldırılacak?

2006 yılından beri Google ürünü olan ve dünyanın en güçlü video platformu olarak gösterilen YouTube yakın bir zamanda kullanıcılarına yıllar boyunca sunduğu eski klasik temasını kaldıracak. 2017 yılında Google‘ın materyal dizaynı ile tanışan platform o tarihten beri daha sade ve beyaz bir görünüm sergilemekteydi. Google aslında bu mesajı hala klasik tema kullanan kullanıcılarına “Yeni YouTube‘a geçiş yapın!” şeklinde bildirimler göndererek yapmaya başlamıştı. Bununla birlikte alınan son kararla, materyal tasarıma geçişin üçüncü yılında yanı Mart 2020‘de Google, Youtube‘ın klasik masaüstü tasarımını kesin olarak kaldıracak. Şirketin bu kararı almasında en önemli sebep olarak, klasik tasarımı kullanan kullanıcıların yeni gelen özellikleri tam anlamıyla test edememesi gösterildi.

Google YouTube'ın klasik masaüstü tasarımını kaldırıyor

Tam olarak kesin günü verilmeyen ve Mart 2020‘de ayında çıkacağı belirtilen güncellemenin tam randımanlı çalışması için kullanıcıların internet tarayıcılarını da güncellemeleri gerektiği belirtildi. Tüm bunların yanı sıra, yeni güncelleme sonrası YouTube, Chromium tabanlı olmayan internet tarayıcılarında (eski sürüm Microsoft Edge veya Mozilla Firefox) daha yavaş çalışacağını da belirtmek gerek. Tahmini rakamlara göre Firefox ve eski sürüm Microsoft Edge, Google Chrome‘a göre yaklaşık olarak 5 kat daha yavaş çalışacak. Bu durumdan sadece yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge etkilenmeyecek. Tabi bu gelişmeler de bir diğer tartışma konusu olan, Chromium tabanlı tarayıcıların yayılmasını sağlayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Oyun

Youtube 2019 için en çok izlenen oyunlar listesini yayınladı!

Yazan:

Minecraft ve Fortnite’ın başı çektiği 2019 en çok izlenen oyunlar listesi Youtube tarafından yayınlandı. Video paylaşım devi her yıl,yılın özeti olarak kullanıcılara sunduğu Youtube Rewind 2019 verilerini yayınladı.


İlginizi çekebilir; The Outlast Trials çevrimiçi oynanabilecek!


 

Aile dostu yapısıyla bilinen Minecraft listede birinciliğiyle bu sene de kendinden bahsettirdi. Hintli T-Series ile verdiği birincilik mücadelesiyle hatırlayacağımız PewDiePie, Minecraft’ın bu dirilişine haziran ayında yayınladığı video ile büyük bir katkıda bulunmuştu. Listede ikinci sırada ise geçtiğimiz sene “En çok kazanan oyun” ünvanına sahip Fortnite yer aldı.

Fortnite’ın rakibi ve bu yıl 860 milyon dolar gelir elde eden PUBG MOBILE ise listede altı numara olarak kendine yer buldu, onun gerisinde 10. Yıl kutlamalarıyla ve yeni duyurularıyla gündemde kendine sık sık yer bulan Riot Games’in oyunu “League of Legends” yedinci numarada boy göstererek MOBA alanında bir dev olduğunu tekrar kanıtladı.

PUBG Mobile İndir

Listenin tamamı ise şu şekilde;

1.Minecraft
2.Fortnite
3.Grand Theft Auto
4.Garena Free Fire
5.Roblox
6.PUBG MOBILE
7.League of Legends
8.PlayerUnknown’s Battlegrounds
9.Brawl Stars
10.Mobile Legends:Bang Bang

Geçtiğimiz yıl Rewind 2018,izleyiciler tarafından eleştiri bombardımanına tutulmuş ve Youtube tarihinin en çok dislike alan videosu olarak hafızalarımıza kazınmıştı. 2019 Youtube Rewind videosunun ise yarın yayınlanacağı açıklandı.

Peki siz 2019 Youtube Rewind En çok izlenen oyunlar listesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Devamını oku

YouTube

YouTube küçük resimleri artık daha büyük!

YouTube kucuk resimleri artik daha buyuk kapak

Twitter ve Reddit‘te dün sabahtan itibaren yer alan bazı ekran görüntülerine göre, YouTube ana sayfasındaki videoların küçük resimleri daha büyük hale geliyor. İddiaların paylaşıldığı sitelerdeki insanların yorumlarına bakılırsa, insanlar bu değişiklikten pek hoşlanmamış görünüyor.


İlginizi çekebilir: Rakamlarla YouTube platformu


Aşağıda örneğini görebileceğiniz gibi, YouTube ana sayfasının tasarımı değişime uğradı. Videolar artık kategorilerine göre gruplandırılmıyor. İnsanlar ana sayfada dolaşırken bir satırda daha az video görüyor ve ayrıca küçük resimler fark edilir şekilde daha büyük görünüyor. Bu yazı yazılırken YouTube ana sayfasını kontrol ettik ancak yeni tasarım değişikliğini henüz göremedik. Şu an için bu değişiklik test aşamasında ve kaç kişinin deneyimleyebildiği bilinmiyor. Bir YouTube marka yüzü ise: “Şu anda kullanıcılarımızın izleme deneyimini geliştirmek için yeni bir ana sayfa düzenini test ediyoruz” şeklinde konuştu.

YouTube kucuk resimleri artik daha buyuk

Test aşamasındaki bu yeni düzeni deneyimleyebilen bazı kullanıcılar, ana sayfadaki küçük resimlerin büyümesinin ardından artık sayfayı aşağıya kaydırmada zorlandıklarını ve beğenmediklerini ifade etti. Diğer bazı kullanıcılar ise, bu değişikliği kafa karıştırıcı ve düzensiz buldu.

Reddit‘teki bazı popüler YouTube içerik üreticileri, bu yeni tasarımın mobilden ilham alan bir çizgide olduğunu ifade etti. YouTube, mobil versiyonunda küçük resimleri daha görünür kılmak için büyük tutuyordu ve aynı durumu masaüstü versiyonuna da taşımış oldu. Ancak bir içerik üreticisinin beyanına göre, bu değişiklik masaüstü versiyona adapte edilince karmakarışık olmuş. YouTube‘un bu tasarım değişikliğinin amacı, göze daha çok hitap eden bir görünüme sahip olmak ve bu tasarımı henüz herkesin kullanımına sunmadan, kullanıcıların tepkilerini ölçmek olabilir.

Devamını oku