Sosyal medya

Genel

Yeni Renault ZOE, satış rakamlarıyla göz dolduruyor

Yeni Renault ZOE

Yeni Renault ZOE, 2020 yılında Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobil oldu. Kısa bir süre önce Türkiye’ye de satışa çıkan araç Avrupa’nın gözdesi olmuş durumda.

İlk kez 2012 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Zoe, Avrupa çapındaki 60’tan fazla ödül ile markanın elektrikli araç geliştirme stratejisi için önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor.

İlginizi çekebilir: Yeni nesil Peugeot 308, kış testleri sırasında görüntülendi!

Yeni Renault ZOE

Yeni Renault ZOE, WLTP döngüsünde 395 kilometreye kadar menzil ve doğru akımla (DC) şarj edilebilen 52 kWh batarya sayesinde daha uzun menzil sunuyor. Araçta kullanılan elektrik motoruysa 109 beygir güç üretebiliyor. Sürücünün fren pedalı kullanmasına neredeyse hiç ihtiyaç bırakmayan Mod B sürücünün gaz pedalından ayağını çektiğinde aracın yavaşlamasını sağlarken, farklı sürüş modları için mekanik vites kolunun yerini e-shifter alıyor. Bünyesinde bulundurduğu tüm yeniliklerle birlikte artırılmış güvenliği de kullanıcılarına sunan otomobil, birçok İleri Sürüş estek Sistemini de sahip.

%100 elektrikli motorunun yanında çevre dostu malzemelerden üretilen Yeni Zoe’de, yolcu bölmesindeki görünür parçalar dahil %100 geri dönüştürülmüş sentetik malzemeler kullanılmış. Sınıfının en geniş arka koltuk alanına sahip otomobil, 338 litrelik geniş bir bagaj hacmini de kullanıcısıyla buluşturuyor.

Yeni Renault ZOE

Fransız otomobil üreticisi tarafından yayınlanan rakamlara göre, üçüncü nesil Renault ZOE şirketin en popüler elektrikli aracı oldu. Ocak ayından itibaren 84.000’den fazla Yeni Renault ZOE modeli satan şirket rakamlardan oldukça mutlu. Şirket, söz konusu rakamların geçtiğimiz yıla göre neredeyse iki kat daha fazla olduğunu belirtti.

Basın açıklamasına göre Renault ZOE, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz‘de en çok satanlar arasında. Piyasaya sürülmesinden bu yana Avrupa’da 268 binden fazla ZOE satıldı. Yeni Renault ZOE modeli ülkemizde de 329 bin 900 TL’lik indirimli fiyatıyla satışa çıktı.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aykut Demiroren

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval