Sosyal medya

Haber

Yeni Geliştirilen Bu Kamera Lensi Yüksek Çözünürlüklü Renkli Görüntüler Yakalayabilir!

Kompakt kamera lensleri sadece akıllı telefonlar için değil, aynı zamanda doktorlar ve tıp pratisyenleri tarafından çeşitli prosedürleri gerçekleştirmek için kullanılan tıbbi cihazlar için de kullanılmaktadır. En büyük örnek, doktorların iç organların görüntülerini yakalamak için hastanın vücuduna küçük kameralar yerleştirdiği endoskopi işlemidir. Bu nedenle, bu tür tıbbi prosedürler için daha gelişmiş cihazlar tasarlamak için bir araştırma ekibi, bir tuz tanesi kadar küçük, küçük bir “Neural Nano-Optics” kamera geliştirdi!

Princeton ve Washington Üniversitelerinden araştırmacılar, Nature Communications dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makalede mikro boyutlu kamera sensörünü detaylandırdılar. Araştırmacılar, kameranın invaziv tıbbi prosedürler için kullanılan tıbbi cihazlar geliştirmek için tasarlandığını öne sürüyorlar. Yeni Neural Nano-Optics kameranın avantajı, mevcut mikro boyutlu kameralar tarafından yakalanan görüntülerden çok daha net görüntüler yakalayabilmesidir.

Araştırmacılara göre, yeni kameranın küçük form faktörüne rağmen, neredeyse bir milyon kat daha büyük sensörler tarafından yakalanan görüntülere benzeyen tam renkli keskin görüntüler yakalayabilir. Mevcut bir üst düzey küçük kamera tarafından yakalanan bir görüntüyü ve Nöral Nano-Optik kamera tarafından yakalanan bir görüntüyü sergileyen karşılaştırma görüntüsünü kontrol edebilirsiniz.

Resmi bir basın bülteninde öğrenci ve çalışmanın ortak lideri açıklamalarında: “Bu küçük nano yapıları istediğinizi yapacak şekilde tasarlamak ve yapılandırmak zor oldu. Princeton Üniversitesi‘nden Doktora Ethan Tseng, “Geniş görüş alanına sahip RGB görüntülerini yakalamaya yönelik bu özel görev için, milyonlarca nano yapının post-processing algoritmalarıyla birlikte nasıl birlikte tasarlanacağı daha önce belirsizdi” dedi.

Tuz tanesi büyüklüğündeki kamera merceğinin çalışmasına gelince, iki farklı şekilli silindirik direk vardır. Araştırmacılar, “tüm optik dalga cephesini doğru bir şekilde şekillendirmek” için direkleri farklı şekilde tasarlamanın gerekli olduğunu söylüyorlar. Bu direklerin her biri bir optik anten görevi görür ve gelen ışığı yakalar.

Yakalanan ışık daha sonra iki gönderi arasındaki etkileşimi birleştiren bir makine öğrenme algoritmasına beslenir. Bu, kameranın net ve net bir renkli görüntü oluşturmasını sağlar.

Araştırmacılar, doktorların hastaları daha iyi teşhis etmesine yardımcı olmak için iç organların yüksek kaliteli görüntülerini yakalayabilen bir kamera dizisi oluşturmak için geniş bir yüzeye birden fazla Neural Nano-Optics kamera yerleştirilebileceğini öne sürüyorlar. Optik tasarım yeni olmasa da, ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı‘nda eski bir kıdemli araştırmacı ve baş bilim adamı olan Joseph Mait‘e göre, ön uçta yüzey optik teknolojisini ve arkada nöral işlemeyi kullanan ilk kamera sistemidir. .

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval