Sosyal medya

Genel

Yeni Amazon CEO’su oyun stüdyolarının arkasında

Yeni Amazon CEO’su

Yeni Amazon CEO’su Andy Jassy, şirketin başarısız oyun stüdyolarını kapatılmayacağını açıkladı. Şirket, oyun geliştirilmeye devam edecek.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Her bütçeye uygun oyun konsollarına, özellikle Hepsiburada üzerinden göz atmak için tıklayınız.

reklam

Amazon, dünyadaki en değerli şirketlerden biri. Pek çoğumuzun sadece alışveriş platformu olarak bildiği şirket, oyun, film ve dizi gibi pek çok alanda hizmet veriyor. Hatta AWS (Amazon Web Service), adı verilen bulut tabanlı sunucu hizmetleriyle ABD’li şirket, bildiğiniz internetin bel kemiklerinden biri. Şirket uzun zamandır kurucu Jeff Bezos tarafından yönetiliyordu. Ancak Jeff, yaptığı bir açıklamayla adeta herkesi şok etti. Jeff Bezos, şirketin CEO’su olarak görevinden ayrılacağını ve sadece Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacağını duyurdu. Bunun üzerine Yeni Amazon CEO’su, Andy Jassy, olarak açıklandı. Jassy bundan önce AWS’nin başında duruyordu. Yeni CEO için merak edilen ilk şeylerden biri yapacağı değişikliklerdi. Bunlardan biri şirketin uzun zamandır başarı getirmeyen oyun stüdyosu. Andy Jassy, yaptığı açıklamada Amazon oyun stüdyoları için desteğini dile getirdi.

Yeni Amazon CEO’su

reklam
Aorus reklamı

Yeni Amazon CEO’su oyun stüdyolarının arkasında

Amazon Game Studios, ABD’li şirketin oyun tarafında rekabetçi olmak için kurduğu bir birim. Ancak kurulduğu günden itibaren umduğunu bulamayan şirketin geleceği, özellikle geçtiğimiz yılın Haziran ayında Crucible oyunu iptal ettikten sonra tehlikeye girmişti. Uzun süredir geliştirilen oyun,  ortaya kabul edilemez bir iş olarak çıktı. Harcanan onca emek ve paradan sonra bu kabul edilemez bir durum. Şirketin elindeki bir başka proje olan New World ise, ertelendi. Amazon, bu sorunlar için ellerindeki CryTek oyun motorunu suçlasa bile, bu durum şirketin başarısız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Konuyla ilgili ne yapacağı merak edilen yeni Amazon CEO’su, yaptığı açıklamada sorunların giderileceğini belirtti.  AGS’yi sonuna kadar destekliyorum. Google gibi büyük bir şirketin bile, oyun stüdyosunu bir yıldan kısa sürede kapattığını düşünürsek; AGS ne kadar süre güvende kalır bilinmiyor. Son olarak AGS’nin 2012 yılında kurulduğunu ve bu tarihten itibaren hiçbir başarısının olmadığını belirtmekte yarar var. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


Göz atmak isteyebilirsiniz: 2021 yılında çıkacak oyunlar.


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sadece aldığım ürün hakkında bilgim olsun istemiştim, şimdi burdayız.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Van Gölü fotoğrafı NASA’nın yarışmasında birinci seçildi

Van Gölü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının düzenlediği çevrim içi fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı, finale kalan iki fotoğraf arasından birinci oldu.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine “Fezagir” ismini önerdi

reklam

Van Gölü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında, Astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van Gölü fotoğrafı, oyların çoğunu alarak birinci seçildi.

reklam
Aorus reklamı

Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü fotoğrafı ile Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen Amerika Kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların bulunduğu kare, 32 fotoğraf arasından finale kalmıştı.

8 Mart’ta görücüye çıkan ve tamamı astronotlar tarafından çekilen 32 kare arasındaki rekabet “earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth” internet sitesi üzerinden yapılan oylamalarla, bugün ABD yerel saatiyle 12.00’de sona erdi.

NASA Earth isimli web sayfasında bugün birinci seçildiği belirtilen Van Gölü fotoğrafı için finale kalmaya hak kazandığında, “Sodalı gölün bu fotoğrafı, çeyrek finallerde oyların yüzde 94’ünü aldı ve finalde de aynısını yapmaya hazırlanıyor.” ifadesine yer verilmişti.

Yarışmaya katılan 32 fotoğraf için 930 binden fazla oy kullanıldığı kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli değerlerinden biri olan ve bozulmamış doğasıyla insanları cezbeden Van Gölü’nün, uluslararası bir yarışmada gündeme gelmesi büyük yankı bulmuştu.

Finale kalan Van Gölü fotoğrafı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başta olmak üzere, bir çok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü de destek çağrısı yapmıştı.

Şehrin eko turizmine sağlayacağı katkıyı düşünen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise uzaydan fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i, resmi olarak kente davet ettiklerini duyurmuştu.

NASA astronotunun uzaydan çektiği fotoğrafta Erciş Körfezi’ndeki akıntıları çok net bir şekilde görebiliyor. Uzaydan bakıldığında başka hiçbir gölde görmenin mümkün olmadığı bu akıntı izleri sudaki soda miktarının bol olmasından kaynaklanırken, oluşan beyazlık görsel bir şölene dönüşüyor.

Van Gölü

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: ‘Van Gölü kazanacak’ demiştim

Yarışmanın ardından açıklamalarda bulunan yarışmanın arkasındaki kurum olan Dünya Gözlemevi internet sitesinin editörü Michael Carlowicz, Dünya Gözlemevi sitesinin 1999’da NASA Bilim Biriminin parçası olarak kurulduğunu ve her gün yeryüzünün uzaydan çekilen fotoğraflarını yayınladığını ifade ederken; ağırlıklı olarak kültürel yapılar, coğrafi ve iklim şekillerine ilişkin astronotların çektiği fotoğraflardan arşivler oluşturduklarını belirtti.

Fotoğraf çekimi işlemlerinin tamamen rastgele olmadığını ifade eden Carlowicz, “NASA Johnson Uzay Merkezinin bir takımı var, Dünya Bilim ve Uzaktan Algılama Birimi. Bu birim astronotlara uzaya gitmeden önce fotoğraf eğitimi verir. Orada iken de onlara her gün belirli hedefler koyar. Örneğin ‘bugün şu saatte Amazon Ormanları’nın üzerinden geçeceksiniz lütfen fotoğraf çekin. Şu saatte başka bir yerde olacaksınız oranın fotoğraflarını çekin.’ şeklinde NASA Johnson Merkezi talimat verir” ifadeleriyle NASA’nın bu konuda özellikle görev verdiğini belirtiyor.

Dünya Turnuvası için başlangıçta yaklaşık 190 fotoğrafın seçildiğini, bunlardan da elemeler yaparak sona kalan 32 fotoğraf ile turnuva düzenlediklerini dile getiren Carlowicz, farklı kanallardan önerilen fotoğrafları seçmeye özen gösterdiklerini belirterek, “Van Gölü 5 kişi tarafından önerildi, fotoğrafı bunun üzerine ben seçtim” dedi.

Seçilen fotoğrafların güzel olması dışında bir kriterlerinin olmadığını kaydeden Carlowicz, “Van Gölü’nü seçmemin biraz da eğlenceli bir hikayesi var. Bunu (turnuvayı) martta ilk düzenlediğimizde çalışma arkadaşlarıma ‘Hangisinin kazanacağını biliyorum. Van Gölü kazanacak’ demiştim.” ifadesini kullandı.

Carlowicz, uzaydan fotoğraflarını yayınladıkları birçok yeri yakından görmek istediğini belirterek, Van Gölü’nün de görmek istediği yerler arasında olduğunu söyledi.

Van Gölü

Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi; Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür. Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü’nün yüzölçümü 3.713 km²’dir. Van Gölü hem tatlı su hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır.

Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH’sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise, 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir.

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ayrıca Türkiye’de bulunan en büyük göldür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık inci kefalı, (Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.dir. Yöre halkına göre gölde bir canavar yaşamaktadır. Söylentiyi çıkaranların amaçlarının bölgeye turist çekmek olduğu söylense de, söylentileri araştırmak amacıyla bölgede pek çok bilimsel araştırma ekibi çalışmalar yapmıştır.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Total War serisi 36 milyon satış rakamına ulaştı!

Yazan:

Total War

Total War serisi strateji oyunları tarihinde önemli bir yere sahip. Yaklaşık 21 yıldır oyun dünyası içerisinde yer alan seri ulaşılması güç satış rakamlarını geride bıraktı. Creative Assembly firması, bugüne kadar piyasaya çıkan bütün Total War oyunlarının ne kadar kopya sattığını açıkladı. Firma oyun serisinin ilk günden bu yana toplamda 36 milyon satış rakamını geride bıraktığını duyurdu. Ayrıca firma an itibariyle Birleşik Krallık‘tan çıkan en büyük oyun geliştiricisi oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Tim Cook: “Epic Games davayı kazanırsa App Store bit pazarı olur”

reklam

Total War serisi bugüne kadar 36 milyondan fazla kopya sattı!

Strateji oyunları oyun dünyasında artık daha az popülariteye sahip desek yalan olmaz. Birçok firmanın zamanında yatırım yaptığı kategori, oyun dünyasında pek çok açıdan önemli özellikler kazandırdı. Bildiğiniz üzere  strateji oyunları kategorisi eskisi gibi tek koldan ilerlemiyor. Kategori, günümüz oyun dünyasında artık dallara ayrılmış bir vaziyette hayatını sürdürüyor. Bazı oyun kategorilerinin de yükselmesinde önemli bir etkisi olan strateji oyunlarının kuşkusuz en bilinenleri harita ve sıra tabanlı olarak oynananları. Total War serisi de bu harita ve sıra tabanlı strateji oyunları arasında akla ilk gelenlerden. 21 yıl önce Shogun: Total War ile hayatımıza giren seri, o dönemden bu yana farklı tarihsel dönemleri konu alan oyunlarla oyun dünyasına giriş yaptı. Özellikle son dönemlerde daha kısıtlı alanlarda kısıtlı hikayeler üzerinden ilerleyen oyun serisi, fantastik evrenlere de giriş yaptı. Warhammer serisi ile fantastik diyarlarda da strateji oyunu deneyimini oyunculara sunan seri, ulaşması güç satış rakamlarını geride bıraktı.

total war

reklam
Aorus reklamı

Son dönemlerde başarılı işlere imza atan oyun serisi, genel anlamda tekrar yükselişe geçti. Bununla birlikte yapımcı firma Creative Assembly serinin 21 yılda 36 milyonluk satış rakamını geride bıraktığını açıkladı. Firma en çok satan oyunu açıklamadı. Ancak yapılan açıklamaya göre her ay Total War oyununa giren toplamda 1.5 milyon aktif oyuncu var. %20‘lik bir büyüme gerçekleştiren yapımcı firma, elde ettiği başarılardan oldukça memnun. Ağustos 2020‘de çıktığı ilk gün Epic Games üzerinden bedava dağıtılan Total War Saga: Troy oyununu tam 7.5 milyon oyuncunun aldığı ortaya çıktı. Bununla birlikte firma Total War: Three Kingdoms oyunu ile de en hızlı satan oyun olmayı başarmıştı. Oyun özellikle Çinli oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmış ve ilk haftadan milyon barajını geride bırakmıştı. An itibariyle firma Warhammer 3 için kolları sıvadı. Steam üzerinde ön siparişe açılan oyun, yine Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım oldu. Tabi hal böyle olunca firma ekibi büyütmek için kolları şimdiden sıvadı.

Total War serisini geliştiren Creative Assembly Birleşik Krallık’ın en büyük geliştiricisi oldu!

Total War serisi sayesinde başarısını sürdüren yapımcı firma büyüyor. Firma Birleşik Krallık‘ta yeni bir stüdyo açmaya karar verdi. Total War: Warhammer 3 için çalışmalarını sürdüren firma, diğer oyunları için de ekibini genişletmek istiyor. Firma bilindiği üzere uzayda geçen yeni bir aksiyon oyunu için de çalışıyor. Büyük bir tesis açacak olan firma beraberinde önemli bir unvanın da sahibi oldu. Firma 800 kalıcı çalışanı ve açtığı üçüncü stüdyosu ile birlikte, Birleşik Krallık‘ın en büyük oyun firması oldu. Önemli bir başarıyı geride bırakan firma, özellikle yeni FPS aksiyon oyunu ile merak uyandırıyor. En son District 9’un yönetmeni Neill Blomkamp bu oyun ile alakalı olarak firmayı ziyaret etmişti. Creative Assembly yeni FPS oyunu ile birlikte kategoriye heyecan getirmek istediklerini belirtti.

Bununla birlikte firma bu yıl içerisinde Total War: Warhammer 3‘ü piyasaya çıkaracak. Serinin devam niteliğinde olan oyunla birlikte strateji oyunları bir kez daha fantastik dünyaya yolculuk edecek. Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım olan oyunun, Steam ve Epic Games Store sayfaları açıldı. Türkiye fiyatı 345 TL olacak olan oyun yıl sonunda hayranlarının karşısına çıkacak. Oyun Epic Games Store ve Steam‘e aynı anda giriş yapacak. Oyun serinin diğer üyelerine nazaran daha büyük bir haritaya sahip olacak. Hikayenin geçtiği topraklar ise Kaos Diyarı olarak adlandırılıyor. Ayrıca oyuncular oyunda kötücül Kaos Tanrıları ile mücadele etmeye çalışacaklar. Bakalım Warhammer 3 beklenen etkiyi yaratarak strateji oyunlarının popülaritesini arttıracak mı merakla takip ediyor olacağız.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Rekabet Kurumu, Google’a 296 milyon lira idari para cezası kesti

google

Rekabet Kurumu, Google hakkında genel arama hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle başlattığı soruşturmasında karar açıkladı. Buna göre, Google’a 296 milyon lira idari para cezası verildi.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Fransa, Google’a 1,1 milyon Euro ceza kesti

reklam

google

Arama motoru devi Google, sonuçlarda rakiplerini dışlamakla suçluyordu. Arama ve konaklama fiyatı sorgularında Google’ın kendi hizmetlerini bu alanlarda hizmet veren diğer şirketlerin önüne koyduğu temel tartışma konusu.

reklam
Aorus reklamı

Google avukatları, Mart ayının sonunda söz konusu iddialara karşı sözlü savunma yapmıştı. Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. avukatları şirketin rekabeti bozmadığını iddia etmişti.

Şikayetçi taraf da Google’nın yerel arama hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığını öne sürmüştü.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

rekabet kurumu

Rekabet Kurumu 296 Milyon lira para cezası kesti

Rekabet Kurumu, dünyanın en popüler arama motoru Google’a 296,1 milyon TL idari para cezası kestiğini açıkladı. Söz konusu ceza ile ilgili olarak yapılan açıklamada Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildiği ifade edildi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden yayınlanan açıklama şöyle:

1.Hakkında soruşturma yürütülen Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarında hâkim durumda olduğuna,

2.Google’ın kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim olarak rakiplerine kıyasla avantaj sağlayarak ve rakip yerel arama sitelerinin Local Unit’e girişine engel olarak rakiplerin faaliyetlerinin zorlaştırılmasına ve yerel arama hizmetleri ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmeti pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine,

3.Bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5.maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (b) bendi, 6. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ve 7. maddesinin birinci fıkrası hükümleri uyarınca 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden takdiren

-Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e müteselsilen 296.084.899,49 TL idari para cezası verilmesine,

4.Madde 2’de belirtilen ihlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’a:

a. Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 (altı) ay içerisinde, rakip yerel arama hizmetleri ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google’ın kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlamasına,

b. Google’ın ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren beş yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kurum’a rapor sunmasına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.”

google

2020’DE 2 CEZA

Rekabet Kurumu, Google’a ve bağlı olduğu şirketlere 2020 yılında iki büyük ceza kesmişti.

İlk ceza Google’ın arama hakimiyetini kullanarak çevrimiçi pazardaki faaliyetleri zorlaştırdığı gerekçesiyle kesilmişti. Google’a 98 milyon liralık ceza verilmişti.

Rekabet Kurumu Google’a bir cezayı da Adwords reklamları nedeniyle kesmişti. Açıklanan kararda ‘genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği’ ifadelerine yer verilmişti. Rekabet Kurumu bu soruşturma nedeniyle Google’a 197 milyon lira ceza kesmişti.

Rekabet Kurumu’nun bu cezası Global Competition Review’ın Küresel Ölçekte Yılın En İyi Rekabet Kararı adayları arasında gösterilmişti.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler