Sosyal medya

Donanım

XPC Slim, Intel Comet Lake-S ile geliyor

XPC Slim

Kompakt bilgisayarlar alanında kendini gösteren şirket Shuttle, XPC Slim XH410G modelini kullanıcıya sundu. Donanım yönünde ilk göze çarpan ise kullandığı işlemcilerin Intel’in en güçlülerinden olan Comet Lake-S serisinden olmaları.


İlginizi çekebilir: Intel, 10. nesil Comet Lake işlemcilerini duyurdu!

reklam
Aorus reklamı

Ülkemizde henüz fazla bilinmeseler de mini bilgisayarlar, özellikle alandan sundukları avantajla birçok kullanıcı için güzel bir seçenek sunuyor. Birçok yere sığabilen bu cihazlar, farklı türden alanlarda kullanım imkanı veriyor. Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabiliyorlar, monitörün arkasına alınabiliyorlar, aynı zamanda VESA desteği ile duvara asılabiliyorlar. Görünüşlerini de hesaba katarsak kullanıcılara iyi bir deneyim sağlama potansiyelleri oldukça yüksek. Özellikle de iyi bir donanıma sahiplerse.

Shuttle, yeni cihazıyla neler sunuyor?

Daha çok mini bilgisayarlar alanında kendini gösteren Shuttle firmasının yeni bilgisayarı XPC Slim XH410G de potansiyeli olan bu bilgisayarlardan birisi olmaya aday gibi duruyor. Sadece 25 x 20 x 7,85 cm’lik boyutları olan mini bilgisayar çok yönlü bir şekilde geliyor. Yani Shuttle, cihazı iskelet haline sunuyor. Bu da kullanıcının bilgisayarın hafızası, depolaması, genişletme kartları veya işletim sistemi gibi bileşenlerini kendisinin sisteme ekleyebileceği anlamına geliyor.

Adventure İstanbul

XPC Slim

XPC Slim, sistem gücünü Intel’in masaüstü cihazlar için geliştirdiği 10.nesil işlemcilerden alıyor. Comet Lake-S işlemcilerinin yanında daha uygun Celeron modelleri de sunuluyor. Bunun yanı sıra daha güçlü olması açısında 65 Watt’a kadar ITE’ye (Isıl Tasarım Enerjisi) sahip Intel Core i9 işlemciler kullanılabilecek. Hafıza açısından da geride kalmayan XPC Slim, 64GB’a kadar DDR4 SO-DIMM RAM desteği ile gelecek. SSD PCIe NVMe için iki adet M.2 slotu olacak ve fazladan bir slot da SSD veya SATA hard disk için barındıracak. Ayrıca ikinci M.2 slotu Wi-Fi ve Bluetooth gibi eklentiler için kullanılabilecek.

XPC Slim

Bilgisayarın önünde ve arkasında farklı bağlantı seçenekleri yer alıyor. Ethernet LAN Gigabit, USB 3.2 ve USB 2.0 girişlerinin yanında HDMI 2.0, VGA girişi ve ses çıkışları bu seçeneklerden bazıları. Intel işlemcisiyle entegre gelen grafik kartından daha güçlüsüne ihtiyacı olanlar için ise Shuttle, bilgisayara PCI-Express-x16-3.0 girişi koymuş. Bu giriş yine 10 Gbit LAN, Thunderbolt, ses kartı, video yakalama kartları, televizyon kartları, hatta fazladan hafıza için SSD PCIe gibi başka kartlar için de kullanılabiliyor.

XPC Slim

Uzaktan açılabilecek

Son olarak Remote Power On özelliğinin göze çarptığını söylemeliyiz. Bu özellikle birlikte ulaşımı uzak bir yere konulması durumunda bilgisayar uzaktan da açılabiliyor. 180 Watt’lık güç kaynağı beslemesini dışarıdan alan bilgisayar soğumak için ise üreticinin sessizliğini garantilediği 6cm’lik iki pervaneli bir soğutma sistemine güveniyor.

Shuttle XPC Slim XH410G, şu anda Avrupa’da iskelet formatında 298 Euro’dan satışa sunulmuş durumda. Diğer bazı modelleri Türkiye’de ulaşılabilir olan firmanın bu cihazının ise Türkiye’ye gelme tarihi ve fiyatı konusunda ise net bir bilgi henüz yok.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung 3nm için devasa bir yatırım yapıyor

Yazan:

Samsung 3nm

Çinli bazı haber kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Samsung, 3nm yarı iletken işlemciler için ABD’nin Texas eyaletine 10 milyar dolarlık yatırım yapıyor.


İlginizi çekebilir: Telefonsuz sosyal medyasız zamanları özlediğiniz oluyor mu? |Sorun Söyleyelim #8

reklam
Aorus reklamı

ARM mimarili 5nm işlemciler, son model amiral gemisi akıllı telefonlarla beraber piyasada yer edinmeye başladılar. ARM tarafından geliştirilen işlemci mimarilerini kullanan şirketler Snapdragon 888, Exynos 2100 ve A14 Bionic gibi ürünlerle 5nm kullanıcılara sundu. Şimdi ortada yeni bir yarış var o da 3nm. Nm yani nanometre matematiksel bir ölçü birimidir. İşlemcilerde gördüğümüz değer ise, işlemcinin boyutunu gösterir. Neden önemli olduğuna özet geçmek gerekirse, işlemcinin nanometresi ne kadara küçük olursa boyutu o kadar küçük oluyor ve tükettiği enerji miktarı da o kadar azalıyor. Bu aynı zamanda daha az ısınma ve daha hızlı soğutma anlamlarına da geliyor. Bu verimlilik yarışında hız kazanmak isteyen Samsung, 3nm sürecini hızlandırmak için devasa bir yatırıma hazırlanıyor.

Samsung 3nm

Adventure İstanbul

Samsung 3nm yatırımını Texas’ta yapacak

Dünya’nın en büyük yarı iletken çip üreticisi Tayvanlı TSMS gibi rakiplerinden önde olmak isteyen Samsung, 3nm işlemciler için ciddi bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Çin’deki bazı haber kaynaklarına göre Güney Koreli teknoloji devi şirket, ABD’nin Texas eyaletinde, 10 milyar dolarlık rekor bir yatırıma hazırlanıyor. Şirket bu sayede üretim kapasitesini arttırarak, daha fazla ABD’li kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Yatırıma hız kesmeden devam eden Güney Koreli Şirket, inşaata bu yıl içinde başlamayı ve üretim için gerekli ekipmanların 2022 yılında hazır olmasını hedefliyor. Planlara göre fabrika 2023 yılında tam anlamıyla faaliyete geçmiş olacak. Bakalım Samsung, 3nm işlemcilerle rakiplerine fark atabilecek mi? Mobil tarafında Qualcomm’un, Masaüstü ve laptop işlemcileri konusunda da AMD’nin özellikle 7nm süreciyle başlattığı ve rakiplerinin elini zorladığı bu küçülme sürecinin yarattığı rekabet, yine kullanıcıya yarayacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

Donanım

Intel ucuz notebookları, firmayı piyasada %33 büyüttü

intel

2020 yılının bilgisayar satışları açısından oldukça önemli bir yıl olduğunu biliyoruz. Şimdi ise Intel yayınladığı dördüncü çeyrek gelir raporuyla bu bilgileri doğruluyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bilgisayar piyasasında geçen seneye oranla %33 büyüdüğünü söyleyen işlemci firmasının sadece notebook piyasasındaki kazancı %30 arttı. Intel firmasının bilgisayarlarıyla ilgilenen Intel Client Computing Group ise çeyrek içerisinde 10.9 milyar Dolar kazanca ulaştı. Bu rakam da geçen seneye oranla %9 civarında bir artış anlamına geliyor.

Daha da ilginci bu süreç içerisinde notebook bilgisayarların fiyatının %15’lik bir düşüş yaşamış olması. Bu da bizlere insanların bu salgın içerisinde gerçekten bilgisayarlara ihtiyaçları olduğunu ancak fazla paralar vermek istemediklerini söylüyor.

Adventure İstanbul

intel

Bunun dışında firmanın daha güçlü bilgisayarlarının da satışları ve oto-sürüş alanındaki Mobileye alt firmasının %39’luk büyümesi; Kasım ayındaki beklenen kazancın 2.6 milyar dolar daha fazla olmasına yol açtı. Böylelikle dördüncü çeyrek için 20 milyar Dolar gelir açıklayan firma kârının ise 5.9 milyar Dolar olduğunu raporladı. İlginç bir şekilde geçen seneye oranla bu rakamlar sırasıyla %1 ve %15 daha az. Ancak Intel, bu rakamlardan yine de memnun durumda.

Intel yeni CEO’su Pat Gelsinger’e Şubat ayında kavuşacak. Dolayısıyla da o zamana kadar 2021 yılının tamamı için detaylı bilgiler vermemeyi tercih ediyorlar. Ancak şimdilik, yılın ilk çeyreği için kazancın 17.5 milyar Dolar civarında olmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Qualcomm Snapdragon 870, resmi olarak duyuruldu!

Qualcomm Snapdragon 870

Qualcomm, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri‘nde şirket için oldukça önemli olan Snapdragon Zirvesi‘ni düzenlemişti. Konferansta, Qualcomm‘un bir sonraki amiral gemisi çipi olan Snapdragon 888 yonga seti tanıtıldı. Bu yonga seti, ARM‘ın son teknoloji Cortex-X1 ve Cortex-A78 çekirdeklerini baz alıyor. Ayrıca 5 nm üretim teknolojisi de bu çipte kullanılıyor. Yılın başında ise Snapdragon 800 serisine yeni bir çip ekleneceği söylentileri yayıldı. Bu söylentilerin ardından bazı Geekbench sonuçlarında da Qualcomm Snapdragon 870 olarak adlandırılması beklenen yeni çip görüntülendi.


İlginizi çekebilir: MediaTek Dimensity 2000, gelecek yıl tanıtılabilir!

reklam
Aorus reklamı

Qualcomm Snapdragon 870, hangi teknik özelliklere sahip olacak?

Qualcomm Snapdragon 870, geçtiğimiz günlerde Vivo‘nun yeni akıllı telefonunda Geekbench üzerinde ilk kez görüntülenmişti. Bugün ise yeni yonga seti bir sızıntı veya kıyaslama veritabanında değil, şirket tarafından resmi olarak tanıtıldı. Qualcomm‘un yeni yonga seti, 7 nm üretim teknolojisi ile geliyor. Bu yonga seti, SM8250-AC model numarasına ve mobil dünyadaki en yüksek saat hızı bulunan çekirdeğe sahip. Snapdragon 870‘in ana çekirdeği 3.2 GHz saat hızı ile çalışıyor. Teknik detaylara baktığımızda Cortex-A77 çekirdeğinin özelleşmiş Kyro 585 CPU‘su bu yonga setinde kullanılıyor.

Qualcomm Snapdragon 870

Adventure İstanbul

Qualcomm, üst düzey grafik performansı sağlamak için bu yonga setinde Adreno 650 GPU‘sunu tercih ediyor. Yeni çip, 144 Hz’e kadar 1440p ve 60 Hz’e kadar 4K panelleri destekliyor. Snapdragon 870, 200 MP‘ye kadar kamera çözünürlüğünü ve 8K/30fps çekimleri uygun donanım/yazılım ile kullanıcılara sunabiliyor. Yonga setinin Bluetooth 5.2 ve Wi-Fi 6 desteği de bulunuyor. Snapdragon 888‘e göre en önemli fark ise 5G modem tarafında ortaya çıkıyor. Snapdragon 870, entegre bir 5G modem yerine Snapdragon X55 ile 5G desteğini kullanıcılara sunuyor. 2020 model bir amiral gemisi sunmak isteyen şirketler için Snapdragon 870 oldukça iyi bir seçim olacak gibi görünüyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler