Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Xiaomi’nin yeni katlanabilir telefon patenti

Xiaomi

Katlanabilir telefonlar her geçen gün gelişirken henüz böyle bir model tanıtmayan şirketlerden Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefonun patentini aldı. Bu pazarda en çok Samsung’un modellerini görmekteyiz ancak LG Wing, Motorola Razr 5G ve Microsoft Surface Duo gibi farklı tasarımlara sahip cihazlar da geniş bir çeşitlilik yaratıyor. Bu doğrultuda Xiaomi’nin yeni telefonu kaydırılabilir ekranıyla dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, 80W kablosuz şarj teknolojisini duyurdu!


Xiaomi kaydırılabilir ekranla şaşırttı

Bu yeni akıllı telefon tasarımı için patent dosyası şirket tarafından nisan ayında doldurulmuştu. Bugün, yani 23 Ekim itibariyle onaylanıp yayınlanan patent LetsGoDigital tarafından fark edildi. Tasarımda en çok dikkat çeken özellik ise içe doğru katlanmanın kaydırılabilir bir panel aracılığıyla yapılması.

xiaomi katlanabilir telefon

Aslında telefonun tasarımı Samsung Galaxt Z Fold serisinin neredeyse birebir aynısı. Ancak burada Xiaomi tarafından farklı yapılan şey, içe katlanan ekranda kamera için herhangi bir çentik bulunmuyor. Hatta dış ekranda dahi çentik yer almıyor çünkü ön kamera ünitesi ve ahize kaydırılabilir panelin hemen üstünde. Cihazın arka tarafında ise dörtlü, dik şekilde yerleştirilmiş kamera dizilimini görüyoruz. Sağ kenarda güç tuşu ve ses yükseltme-kısma tuşları yer alırken üst tarafta da bir adet mikrofon ve SIM kart girişi görünüyor. Patent görüntülerinde alt kısım yer almadığı için şarj ve kulaklık girişleri hakkında henüz bir bilgimiz yok.

 

 

xiaomi katlanabilir telefon

Her ne kadar bu tasarım özellikle kaydırılabilir ekranıyla kendine özgü olsa da Xiaomi, böyle bir cihazı imal edip satışa sunma konusunda temkinli davranabilir. Halihazırda katlanabilir ekranlar fiyatı belirli bir düzeyde arttırırken kaydırılabilir ekran konsepti maliyeti daha da üst seviyelere çekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Tuna Karataş

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval