Sosyal medya

Genel

Xiaomi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı Mahkemeye Verdi

Xiaomi, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı mahkemeye verdiğini duyurdu. Hatırlarsanız bundan 15 gün önce Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada içlerinde Xiaomi’nin de olduğu 9 Çinli şirketi kara listeye aldığını duyurmuştu.

Xiaomi de 15 Ocak 2021’de bir duyuru yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından iddia edilenlerin asılsız olduğunu belirtmişti.“Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır” demişti.


İlginizi çekebilir; Xiaomi ‘den Açıklama Geldi


Xiaomi, Hong Kong borsasına yaptığı açıklamayla Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı mahkemeye verdiğini duyurdu.

Şirket bugün Hong Kong borsasına yaptığı açıklamayla Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı mahkemeye verdiğini duyurdu. Xiaomi’nin web sitesindeki resmi blog’unda bugün  “DAVA İLE İLGİLİ GÖNÜLLÜ AÇIKLAMA” başlıklı metin yayınlandı. Metnin Türkçe karşılığı şöyle:

Bu duyuru, Xiaomi Corporation (“Şirket” ve bağlı kuruluşları ile birlikte “Grup”) tarafından gönüllü olarak yapılmıştır. Böylece şirketin 15 Ocak 2021 tarihli açıklamasına atıfta bulunulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı 14 Ocak 2021’de bir basın bülteni yayınladı. Böylece şirketin 1999 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (“NDAA“) 1237 numaralı kısmına istinaden nitelikli tüzel kişiler listesine eklenmesine yönelik yayınlanan basın bülteniyle ilgili olarak, şirket, 15 Ocak 2021 tarihinde, Şirketin ve hissedarlarının menfaatlerini korumak için uygun önlemler alacağını açıklamıştı.

Xiaomi, dava, savunma

Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde (Doğu Standart Saati) ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Bununla birlikte şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında  Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının (“Karar”) gerçekle örtüşmediğin dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda şirketi hukuki süreçlerden yoksun bıraktığına inanmaktadır

Şirket, açılan davada bazı talepler sundu. Bunlardan bazıları kararın iptal edilmesi ve hukuka aykırı olduğunu kabul edilmesi. Çünkü dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak şirketin başlıca görevleri arasında.

Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar yapacak. Böylece hissedarlarını ve potansiyel yatırımcılarını, davayla ilgili diğer önemli gelişmelerden haberdar edecektir.

Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, şirket menkul kıymetleriyle yaptığı işlemler esnasında dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.

Açıklamanın Dikkat Çeken Yanı

Xiaomi Yönetim Kurulu’nun emriyle, Xiaomi Corporation adına şirket Başkanı Lei Jun imzası taşıyan açıklamanın bence en dikkat edilmesi gereken bölümü şurası:

Şirket (burada Xiaomi, kendisini kast ediyor) açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve Şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak amacıyla mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti”.

Benim anladığım Xiaomi, burada daha önce Huawei’nin yaşadığı yaptırımların kendisine de uygulanmasına sessiz kalmayacağını çok açık bir şekilde belirtiyor.

Ayrıca dünyanın dört bir köşesine dağılmış olan Xiaomi yatırımcılarını, iş ortaklarını ve Xiaomi cihazları tercih eden son kullanıcıları Amerika’nın mağdur etmesine izin vermeyeceğini çok açık bir şekilde dile getiriyor.

Xiaomi’yi Tebrik Ediyorum

Hatırlayanlar olacaktır. Huawei’nin yaşadığı süreçte Huawei’den yana tavır aldığımı, süreç bitinceye kadar Huawei’ye karşı pozitif ayrımcılık yapacağımı açık açık bir şekilde dile getirmiştim. Öte yandan Huawei’nin konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamasını, daha doğrusu aksiyon almamasını da eleştirmiştim.

O nedenle şimdi Xiaomi’nin Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı mahkemeye vermesini de sonuna kadar destekliyorum. Xiaomi’nin sorunun çözülmesi için Huawei’den daha cesur davrandığını görmekten çok mutluyum.

Umuyorum ki Xiaomi’nin bu tavrı, Huawei için de bir çıkış yolu yaratacaktır.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Facebook, reklamlar için şifreli WhatsApp mesajlarını analiz etmek istiyor!

Yazan:

Facebook, WhatsApp şifrelemesini analiz etmek amacıyla bir araştırmacı ekibi tuttu. Amacın ise WhatsApp mesajlarının şifresini gerçekten çözmeden veri madenciliği yapmanın yollarına sahip olmak olarak konuşuluyor. Bir raporda ise Facebook’un bunu reklam amacıyla yaptığını iddia ediliyor.


Bakmakta fayda var: POCO F3 İLE BİR GÜN GEÇİRMEK | vLOG


Bilindiği üzere WhatsApp sohbet uygulamasının ayırt edici özelliklerinden biri de uçtan uca şifrelemeye sahip olması. Bu yalnızca izin verdiğiniz kişilerin mesajlarınızı okuyabileceği anlamına geliyor. Yani izin vermediğiniz takdirde WhatsApp şirketi dahi mesajlarınızı görüntüleyemiyor.  Tabii ki sohbetlerinize erişim olmadan, size özel olan hedefli reklamlar sunmak için veri madenciliği yapmak zor. Bu WhatsApp şifreleme engeli ana şirket Facebook’un üstesinden gelmeye çalıştığı bir olay. Şirket, The Information’a göre, bunu çözmek için bir araştırmacı ekibi tuttuğunu doğruladı.

Rapora göre Facebook, WhatsApp sohbetlerini bu sohbetlerin şifresini çözmeden analiz etmek için bir yöntem geliştirmek istiyor. Ayrıca buna “homomorfik şifreleme” deniyor. Teorik olarak bu yöntem Facebook’un herhangi bir bireysel kullanıcının gizliliğini ihlal etmeden sohbetlerden veri toplamasına izin verecek. Bunun nasıl mümkün olacağı ise şuanda tam olarak belli değil. Ancak The Information’a göre, araştırmanın amacı tam olarak beklendiği gibi Facebook, muhtemelen kişiye özel reklamlar sunmak için WhatsApp sohbetlerinizde veri madenciliği yapmak istiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Facebook böyle bir iddiayı reddetti. Yöneticilerden birisi  The Information’a verdiği demeçte “Şu anda WhatsApp için homomorfik şifrelemeyi düşünmemiz için çok erken”  dedi.

WhatsApp Veri Madenciliği bir para kaynağı mı?

Bu soru aslında Facebook ile ilgili birkaç sorunun arkasında geliyor. Konu iPhone gizliliği olduğunda Facebook ve Apple savaş halinde olduğunu biliyoruz. Apple’ın iOS 14’ü, kullanıcıların tüm uygulamalarda reklam izlemeyi devre dışı bırakmasına olanak tanımıştı. Böyle olunca da Facebook’un iOS kullanıcılarına reklam gösterme konusundaki işi de sekteye uğramış oldu.

Daha önce WhatsApp’ın kullanıcılara yeni bir gizlilik politikası dayatmasıyla ilgili sorunlarla uğraştığını görmüştük. Kullanıcılar tarafında yoğun şikayete maruz kalan Facebook bu olayı birçok kez erteledi ve hatta değiştirmek zorunda kaldı. Tüm bu olayları bir araya getirdiğimizde Facebook’un amacının da ne olduğu açıkça belli oluyor; geniş veri koleksiyonlarından para kazanmanın yeni yollarını bulmak. Ancak Whatsapp uçtan uca şifrelemesi sayesinde bunu yapması zor görünüyor.

Ancak, bu homomorfik şifreleme olursa kaç WhatsApp kullanıcısı platformu terk eder merak konusu. Facebook, WhatsApp gizlilik politikasını güncelledikten sonra, Telegram ve Signal gibi diğer şifreli platformlara büyük bir kullanıcı akınına uğradı. Elbette, Facebook’un WhatsApp’taki şifreli mesajları analiz etmesi fikri daha da büyük bir toplu göçe neden olabilir.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Microsoft, ABD ofislerine girecek kişilerden COVİD-19 aşı belgesi talep edecek!

Yazan:

Aşıların durumu ve aşı kartları Dünya çapında tartışılmaya devam ederken konuyla ilgili katı bir adım da Microsoft tarafından atıldı. Microsoft, Eylül ayından itibaren ABD’deki ofislerine girecek olan kişilerden aşı kartı talep edeceğini çalışanlarına bildirdi. Özel sağlık durumuna sahip olan veya dini sebepler gibi geçerli sebepleri olan çalışanlara özel izinler sağlanabilecek. Şirket ayrıca ofislerinin tam olarak açılma tarihini Eylül ayından en erken 4 Ekim tarihine erteledi. Microsoft’un konuyla ilgili olarak yaptığı tüm açıklama şu şekilde paylaşıldı:

“Pandeminin başından beri uyguladığımız üzere, çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak yeni gelişmeleri takip etmeye ve planlarımızı durumun el verdiği şekilde geliştirmeye devam ediyoruz. Sağlık ve veri uzmanlarına devam eden danışmalarımıza dayanarak, ABD’deki iş yerlerimizin tam olarak açılma tarihini en erken 4 Ekim 2021 tarihinden önce olmayacak şekilde planladık. Ayrıca Eylül ayından itibaren, tüm çalışanlarımızdan, tedarikçilerden ve ABD’deki Microsoft binalarına girecek misafirlerden aşı olduklarına dair bir kanıt sunmalarını isteyeceğiz. Faaliyet gösterdiğimiz ülke/bölge/eyaletlerde yerel bazda durumu incelemeye ve tarihler ile politikalarımızı ihtiyaç duyulan şekilde ayarlamaya devam ediyoruz.”

Bağışıklığı baskı altında olan kişilere bakan veya yaşı aşı olmak için yeterince büyük olmayan çocuklara sahip çalışanların Ocak ayına kadar evden çalışmaya devam edebileceği bildirildi.

Microsoft’un bu duyurusu COVİD-19 vaka sayılarının ülke çapında yeniden artmasının akabinde yapıldı ve buna benzer daha sıkı politikaların diğer teknoloji şirketleri tarafından da uygulanması bekleniyor. Buna benzer adımlardan biri de ilk olarak Facebook tarafından atılmıştı. Önce Facebook’un ABD’deki ofislerinde çalışacak kişilere maske zorunluluğu getirilmiş ve ardından ofise dönen tüm çalışanlardan benzer şekilde COVİD-19 aşı kartı talep edilmişti. Facebook da Microsoft gibi Ekim ayında tamamen açılmayı planlıyor. Google da ofise dönecek çalışanlarının aşılanmasını şart koşmuş ancak bu kararını sonradan 18 Ekim tarihine ertelemişti.

Büyük teknoloji şirketlerinin buna benzer adımlar atmasının ardından Dünya çapında bir çok şirketten de benzer aksiyonların alınacağı öngörülüyor. Önümüzdeki zamanlarda da aşı kartlarının sadece iş yerlerinde değil hayatın her alanında yer alacağı konuşuluyor. Bazı insanlar tarafından özgürlük karşıtı olarak görülen bu kararlar, şiddetli şekilde eleştiriliyor. Ancak içerisinden geçtiğimiz pandemi sürecinden bir an önce çıkmak için başka çareler de üretilemiyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval