Sosyal medya

Haber

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Pandemiyle beraber eve kapandığımız günlerde mobil sektörde yaşanan erime, 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre son bulmuş görünüyor. Canalys tarafından paylaşılan 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre Xiaomi, Apple tarafını geride bırakarak mobil pazarda üçüncülüğe yerleşmiş görünüyor.


İlginizi çekebilir: Samsung, mobil pazar liderliğini Huawei’nin elinden geri aldı!

reklam
Aorus reklamı

2020’nin ilk aylarında şiddetlenen pandemi süreciyle beraber global üretimdeki düşüş ve eve kapanma dönemi, ister istemez mobil pazarda da kendini olumsuz etkilere neden olmuştu. Ancak son gelen verilere göre üçüncü çeyrekte yaşanan toparlanma, umut verici görünüyor. 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1’lik düşüş yaşanırken toplam cihaz üretimi 348 milyon adete ulaşmış durumda. Verilere göre Huawei’nin yaşadığı yükseliş trendi üçüncü çeyrekte sonlanırken Samsung ve Xiaomi ise Çinli şirketten kalan boşluğu hızlı bir şekilde doldurmayı başarmış görünüyor.

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Samsung, tekrar pazar lideri oldu

Huawei’de yaşanan yüzde 23’lük düşüş, şirketin üretim adedini 51,7 milyon birime indirmiş durumda. Hindistan ve Ortadoğu Avrupa pazarında da güçlü olan şirket, pazardaki konumunu yüzde 2’lik artış gösteren Samsung kanadına bırakıyor.  Mobil pazarda 80,2 milyon birim kaydeden Samsung tarafını yüzde 45’lik büyümeyle Xiaomi takip ediyor. iPhone lansmanının geciktirmesi, Apple kanadında düşüşe sebep olurken Xiaomi, fırsatları değerlendirerek 47,1 milyon birimle üçüncülüğe yerleşmeyi başarıyor. Apple’ın gerisinde kalan ve BBK grup çatısı altındaki Oppo, Vivo ve Realme gibi şirketler ise üretim hacmini hızla yükseltiyor. BBK grup markalarının topluca değerlendirilmesi durumunda bu üreticilerin toplam satış adediyle ikinciliğe yerleşebileceğini de belirtmekte fayda var. Ancak bu grup markaları, genellikle birbirleriyle rekabet eder bir tablo çizerek ayrı ayrı finansal veriler sunmayı tercih ediyorlar.

Adventure İstanbul

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Risk almayı başaran Xiaomi, yükselişin kapısını araladı

Analist Mo Jia’ya göre Xiaomi’nin Huawei’den boşalan pazarı doldurmak maksadıyla attığı agresif adımlar, başarıyı getirmiş görünüyor. Özellikle Avrupa pazarında yüzde 88 oranında ciddi bir yükseliş kaydeden Xiaomi, farklı modelleriyle piyasayı domine etmeye çalışıyor. Özellikle ikinci çeyrekle beraber yüksek üretim adetlerine ulaşan ve piyasada riskli adımlar atan şirket, Redmi 9 serisiyle Avrupa pazarında kalıcı olmayı başarmış görünüyor. Bunların haricinde Güneydoğu Asya’daki pazar dinamiklerine dikkat çeken Jia, Xiaomi ve alt markası Redmi’nin Oppo, Vivo ve Realme gibi çok ciddi rakiplerle rekabet etmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Pandemi, Samsung kanadını olumsuz etkiledi

Çevrimiçi mağazalardan ya da farklı alışveriş platformlarındansa kendi mağaza ve diğer sıcak satış kanalları üzerinden satış yapmayı tercih eden Samsung, pandemi döneminde ciddi kayıplar yaşamıştı. Herkesin eve kapandığı süreç içerisinde mağaza satışlarının da yapılamadığına dikkat çeken analist Shengtao Jin, üçüncü çeyrek verilerinde açılma sürecinin olumlu yansımalarının görüldüğünü aktarıyor. Analist, Çin ve Hindistan arasında yaşanan politik gerilimlerden etkilenmeyen hatta fırsat kazanan Koreli üreticinin farklı model ve fiyat aralıklarındaki modelleri piyasaya sürmesiyle liderliğe giden yolu açtığını ifade ediyor. Çevrimiçi satışlara da ağırlık vermeye başlayan şirketin ilerleyen süreçteki performansı merak ediliyor.

Xiaomi, akıllı telefon pazarında üçüncülüğe yerleşiyor!

Pazardaki yükseliş kalıcı olmayabilir

Canalys tarafından paylaşılan verileri değerlendiren analist Ben Stanton ise farklı bir yaklaşıma sahip. Temmuz-Eylül arasında yaşanan global açılma sürecinin pazarda olumlu sonuçlar doğurduğunu ifade eden Stanton, özellikle Avrupa kıtasındaki COVID-19 vaka artışının yeni bir kapanma sürecine neden olabileceğini belirtiyor. Ünlü analist, Avrupa’da yaşanacak olası kapanma süreci ve mobil pazarda 4G bağlantı teknolojisi barındıran bileşen tedariğindeki daralmanın dördüncü çeyrek verileri üzerinde olumsuz etkiye neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu tahminlerin doğru çıkması durumunda dördüncü çeyrekte düşüşlerin yaşanması ise kaçınılmaz görünüyor. Pandemi sürecinin mobil pazardaki etkileri ilerleyen süreçte nasıl olacak merak konusu.

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Xiaomi MIUI 12.5 açık betasını başlattı

Yazan:

Xiaomi MIUI 12.5

Xiaomi’nin yeni yazılımının ilk açık betası başladı. Çin’de başlayan Xiaomi MIUI 12.5 beta listesinde desteklenen 28 akıllı telefon var.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

reklam
Aorus reklamı

Xiaomi’nin Android tabanlı ara yüzü MIUI, geçtiğimiz günlerde yapılan Mi 11 lansmanında yeni versiyonuna kavuştu. Önceki sürümün üzerine küçük geliştirmeler ve optimizasyon iyileştirmeleri bulunan yazılım, bu sebeple beklenildiği üzere 13 olarak değil MIUI 12.5 olarak adlandırılıyor. Tanıtılan yeni sürümün ilk açık betası ise 28 Xiaomi ve Redmi akıllı telefon desteğiyle beraber başladı. Şimdilik sadece Çin’e özel olacak olan Xiaomi, MIUI 12.5 betasına dahil olacak akıllı telefonlardan bazıları ise şunlar;

Xiaomi MIUI 12.5

Adventure İstanbul
  • Xiaomi Mİ 11
  • Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Extreme Commerative Edition
  • Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9 SE
  • Xiaomi Mi CC9, Mi CC9 Pro
  • Redmi 10 X
  • Redmi K30, K30 Pro, K30 Ultra, K30S Ultra, K30 Pro 5G
  • Redmi K20 ve K20 Pro
  • Redmi Note 9, Note 9S, Note 9 Pro ve Note 9 5G
  • Redmi Note 8 ve Note 8 Pro
  • Redmi Note 7

Xiaomi MIUI 12.5

Xiaomi MIUI 12.5 stabil güncelleme yakın

Gelen raporlara göre Xiaomi, MIUI 12.5 güncellemesinin stabil versiyonunu 2021 Nisan ayında yayınlamayı planlıyor. Ancak şu ana kadar olan gelişmeler sadece Çin özelinde. Güncellemenin Global versiyonunun ise ne zaman yayınlayacağı bilinmiyor. Yeni sürümün alacağı yenilikler arasında Canlı duvar kağıtları gibi özellikler de bulunuyor.  XiaomiMIUI 12 ile hayatlarımıza süper duvar kâğıtları sokmuştu. Ancak o sürümde yalnızca Dünya ve Mars duvar kağıtları mevcuttu. Şirket, MIUI 12.5 ile Batı Çin’deki sıralı dağları, Yunanistan’dan sahil manzaraları ve İtalya’dan bazı dağları ekledi. Özellikle Çin’deki dağ için Xiaomi, dağın 24 saatlik değişimlerini kayıt altına alarak duvar kağıdını oluşturdu. Şirket aynı zamanda 2021’in ilk aylarında yeni duvar kağıtlarının ekleneceğini ve desteğin devam edeceği müjdesini de vermişti. Konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Ubuntu 21.04 sonunda bu güvenlik açığını da kapatıyor

ubuntu

Ubuntu işletim sistemine gelecek olan yeni güncelleme yaklaşık on seneden fazladır var olan güvenlik açığını sonunda kapatacak. İlk olarak 2006 yılında bildirimi yapılan hatanın çözümü, Ubuntu’nun Güvenlik Teknolojisi yetkilisi Alex Murray tarafından ileri sürüldü.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Ubuntu sisteminin yazma izinleri sorunu oluşturuyordu

Diğer işletim sistemlerinin aksine Ubuntu varsayılan olarak herkese yazma izni veren bir kullanıcı ana dizini oluşturuyor. Bu da bazı güvenlik açıklarına yol açıyordu. Murray ise geçen sene sonlarına doğru tekrardan bu sorunun altını çizdi ve artık sistemin sahip olduğu geniş kullanıcı yelpazesi için herkesin yazma izni olduğu ana dizinlerin özellikten çok tehlike oluşturduğunu belirtti.

2006 yılında herkesin yazılım yapabileceği ana dizinlerinin, Ubuntu sistemini çoklu kullanıcı çevresi açısından daha kolay kullanılabilir yaptığı iddia edilmişti. Ancak Murray’in belirttiğine göre bu tip izinler günümüz bağlantılarına sahip bir çevrede kötü sonuçlara yol açabilirler.

Adventure İstanbul

ubuntu

Murray sorunun çözümünü ise varsayılan seçeneğini değiştirerek yazım izinlerini sadece ve sadece dizin sahibine atamakta buldu. Yine onun açıklamasına göre ise yapılan değişiklikle beraber yayınlanacak farklı sürümlerde, oluşabilecek sorunların halledilmesi de amaçlanıyor.

Sunulan öneri herhangi bir itiraz almamışa benziyor. Dolayısıyla da bu fikrin uygulamasına Ubuntu 21.04 versiyonunda geçilmesi planlanıyor.

Devamını oku

Apple

MacBook Pro Touch Bar özelliğini kaldırıyor

Yazan:

MacBook Pro Touch Bar

Apple yeni MacBook’larında ciddi tasarım değişikliğine gidiyor. İddialara göre 2021 MacBook Pro, Touch Bar özelliğini kaldıracak ve MagSafe ile gelecek.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

reklam
Aorus reklamı

Amerikalı teknoloji devi Apple, ilk iPhone modelini 2007 yılında tanıtmış olsa da Mac ismini verdiği bilgisayarları çok daha uzun süredir piyasada bulunuyor. Özellikle iMac ve MacBook modelleri modern, benzersiz tasarımları ve üstün performanslarıyla uzun süredir kullanıcıların dikkatini çekiyor. Şirket son olarak 2020 yılında Apple Silicon M1 adını verdiği, kendi tasarımı olan ARM mimarili işlemcilerini kullanan yeni bilgisayarlarını tanıtmıştı. Oldukça beğenilen bu modeller, Termal performansları, uzun pil ömrü ve işlem güçleriyle oldukça dikkat çekti. Şirket performans anlamındaki bu ilerlemeye, tasarım konusunda da geliştirmeler ekliyor. İddialara göre 2021 MacBook Pro, Touch Bar özelliğine sahip olmayacak ve MagSafe ile gelecek.

MacBook Pro Touch Bar

Adventure İstanbul

MacBook Pro Touch Bar özelliğini kaldırıyor, MagSafe geri dönüyor

MacRumors, 9to5Mac ve Apple Insider tarafından ortaya çıkarılan raporlara göre Apple, 2021 model laptoplarında ciddi tasarımsal değişikliklere gidecek. Yeni tasarımda MacBook, iPad modellerinde görmeye alışık olduğumuz kenar tasarımlarına sahip olacak. Laptopun alt üst tarafları ise düz olacak. 14 – 16 inç olmak üzere iki farklı model gelecek ve ikisi de Apple tarafından tasarlanmış olan ARM işlemcilere sahip olacak. Tahmin edildiği üzere Intel işlemcili bir model gelmeyecek. Belki de en çok heyecanlandıran haber ise uzun süredir beklenen bir haber. 2021 model MacBook Pro, Touch Bar özelliğine sahip olmayacak. Minik OLED ekran yerini standart fonksiyon tuşlarına bırakacak. Bir başka güzel haber ise şarj kısmında geliyor. Apple MagSafe manyetik şarj özelliğini uzun bir aradan sonra geri getiriyor. Ekran konusunda da daha parlak ve daha yüksek renk doğruluğuna sahip bir ekranın geleceği gelen bilgiler arasında. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler