Sosyal medya

Haber

Windows 7 kullanımı azalıyor, Windows 8 artıyor, Ubuntu ise yüzde 1’e ulaştı

win7

Dünyanın çok büyük bir kısmı bilgisayarlarında Windows kullanıyor. İnsanlar eğer yeni bir Windows sürümünü beğeniyorlarsa hücum ediyor, aksi takdirde geçiş yapmıyorlar. Örnek olarak Windows Vista kullanıcıları hiç memnun edemezken öncesi ve sonrasındaki Windows XP ve Windows 7 ise yoğun ilgi gördü. Bu yüzden kullanım oranlarına bakarak Windows sürümlerinin başarısını görmek mümkün.

Dünyanın en büyük dijital oyun platformu Steam, kullanıcılarına dair işletim sistemi istatistiklerini geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ocak 2013 itibariyle işletim sistemlerini Steam üzerindeki dağılımı şu şekilde;

  • Windows 7: yüzde 9.73
  • Windows XP: yüzde 10.05
  • Windows 8: yüzde 8.76
  • Windows Vista: yüzde 6.02
  • OS X: yüzde 3.56
  • Ubuntu: yüzde 1.12

Daha ayrıntılı bir biçimde işletim sistemlerinin farkı sürümlerinin ayrıntısına bakmak isterseniz hemen alttaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Tablonun en altında da kullanıcıların yüzde 22.21’inin bilgisayarının 4 GB RAM’e sahip olduğunu ve işlemcilerinin de 2.3 GHz ve 2.67 GHz hız aralığında çalıştığını görebilirsiniz.

steam_january_2013

Listede Windows 8’in geçtiğimiz aylara oranla kullanım oranının arttığını görebilirsiniz. Fakat tabii ki daha kullanım oranı doyum noktasından çok uzak olduğu için, rakamlar piyasaya yeni sürülen bu işletim sisteminin kullanıcıları tarafından ne kadar beğenildiğini şimdilik gösteremiyor.

Listede yükselişte olan diğer bir işletim sistemi de Ubuntu oldu. Canonical’ın Linux sürümü Ubuntu, yüzde 1.12’lik oran ile daha önce tüm Linux sürümlerinin genelde geçemediği yüzde 1 barajını en azından Stem üzerinde tek başına aşmış oldu. Tabii bunda geçtiğimiz günlerde beta olarak kullanıcılara sunulan Steam Linux sürümünün de çok etkisi var.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval