Sosyal medya

Yazılım

Windows 10 Nisan 2020 sürümü ile sunulacak özellikler

Windows 10

Windows, Nisan 2020’de yayımlayacağı 20H1 sürüm numaralı güncellemesi ile bize ne gibi özellik ve geliştirmeler sunacak? Haberimizde bu soruya cevap veriyoruz.

Windows 10’un 20H1 sürüm numaralı bahar güncellemesi, Nisan 2020’de kullanıma sunulacak. Bu sürüm 2004 adıyla da biliniyor. Microsoft, bu güncelleme ile geçtiğimiz yıllarda gördüğümüzün aksine daha büyük değişiklikler sunacak. Yeni sürüm büyük değişiklikler sunmasına karşın, sisteminizin özelliklerine göre 7 ile 17 dakika arasında kurulabiliyor.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: UEFI Windows 10 kurulum USB’si hazırlama rehberi


Windows 10, 20H1 özellikleri neler?

  • Arama: Arama çubuğunda kolayca hava durumu, haber ve film aramaları yapabilirsiniz.
  • Kaomoji: Microsoft, yeni sürüm ile emojilere ek olarak  “¯\_(ツ)_/¯ ” gibi Kaomoji’leri de sisteme ekledi.
  • Sanal masaüstü: Sanal masaüstü sekmelerine sistemin verdiği “Masaüstü 1” gibi isimler dışında istediğiniz ismi verebilirsiniz.
  • Otomatik uygulama açılışı: Seçtiğiniz Windows uygulamalarını oturum açılışında otomatik açılır olarak atayabilirsiniz.

Eski sürümlere destek ne kadar sürecek?

Microsoft, Windows 10 1809 olarak bilinen Ekim 2018 sürümü için desteğini, Home, Pro, Pro Education ve Pro for Workstation versiyonları için, bu yılın Mayıs ayında sonlandıracak. Enterprise ve Education versiyonlarına verilen destek ise Mayıs 2021’de sona erecek.

20H1 sürümüne geçmek zorunda mısınız?

Bu soruya cevabımız hayır. Kullandığınız sürümün destek süresinin bitimine kadar güncelleme yapmak zorunda değilsiniz. Fakat Microsoft, 20H1 sürümüne geçmenizi öneriyor. Sisteminize kurulu olan Windows sürümünüzü Ayarlar-Sistem-Hakkında kısmından öğrenebilir ve kullandığınız sürüme ait desteğin sonlanacağı tarihe haberimizdeki tablodan ulaşabilirsiniz.

Windows 10

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

1 yorum

1 yorum

  1. m özarslan

    23 Nisan 2020 at 11:47

    benim pcde hakkındada ki sonlanma tarihi falan yazmıyo

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Microsoft ARM tabanlı Windows PC’lere x64 desteği getiriyor

Yazan:

Microsoft ARM Windows

Microsoft, ARM platformu üzerine kurulu Windows işletim sistemleri için x64 uygulama öykünme desteği üzerinde çalıştığını resmi olarak açıkladı. Günümüzde çoğu Windows 10 uygulamasının artık 32 bit x86 desteğini kestiğini düşünürsek, şüphesiz Microsoft’un bu adımı ARM PC’leri büyük bir dertten kurtaracak.


İlginizi çekebilir: Microsoft, oyun konsolu üretimini sonlandırmayı düşünmüyor!

reklam
MSI reklamı

ARM platformuna sahip Windows 10 bilgisayarlar için günümüzde baş göstermekte olan büyük bir sorun var: x64 uygulama öykünme desteğinin olmaması. Şu anda Microsoft Surface Pro X gibi ARM tabanlı cihazlardaki Windows, yerel 32 bit ve 64 bit ARM uygulamalarını yalnızca ‘x86-32 bit’ olarak çalıştırabiliyor.

ARM’Windows’ların böyle bir sınırlamaya tabi olması elzem bir dezavantaj. Çünkü günümüzde Adobe başta olmak üzere çoğu geliştirici, uygulamalarını 64 bit x86′ya taşıdı ve 32 bit varyantlarını desteklemeyi bıraktı.

Microsoft, ARM cihazlar için müjdeyi verdi!

Microsoft ARM Windows

İşte bu sorunu kökten çözmek için Microsoft, ARM tabanlı Windows PC’ler için x64 uygulama öykünme desteği ekleyeceğini açıkladı. Böylelikle bütün Windows uygulamaları kusursuz bir biçimde ARM platformuna sahip Windows bilgisayarlarda da çalışabilecek. Bu noktada Microsoft, x64 desteğinin tüm ARM cihazlarına, hatta Qualcomm Snapdragon 835′e kadar eski cihazlara bile sunulacağını söyledi.

Ek olarak yazılım devi, ARM cihazlar için performans ve pil tüketimi odaklı bir Microsoft Edge tarayıcısı geliştireceğinin de müjdesini verdi. ARM tabanlı Windows’lar için bir de yerel Teams istemcisinin ufukta olduğu, Microsoft’un verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Microsoft, ARM’Windows PC’ler için Xbox Oyun Akışı deneyimini sunmak adına yoğun çalışmalar yapmıştı. Şirket ayrıca, ARM PC’lerde Windows 10 için uygulama uyumluluğunu iyileştirmek ve Uygulama Güvencesi programını ARM64 PC’lerde Windows 10′u kapsayacak şekilde genişletmek için Qualcomm ile işbirliği yaptığını duyurmuştu.

Yeni duyurulan x64 öykünme desteği ise, kasım ayında Windows Insider test kullanıcılarına sunulmaya başlanacak ve önümüzdeki yıl daha geniş bir işletim sistemi güncellemesiyle tüm kullanıcılara ulaşacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Genel

Google Chrome, kayıtlı şifrelerin düzenlenmesine izin verecek

Yazan:

Google Chrome internet tarayıcısı, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreleri düzenlemenize olanak veren bir özellik üzerinde çalışıyor. Halihazırda ‘https://passwords.google.com/’ bağlantısı üzerinden şifre değişikliği yapılabiliyor fakat pek kullanışlı değil. Google Chrome internet tarayıcının mobil ya da bilgisayar versiyonunda mevcut şifremizi düzenlemek istediğimizde, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreyi silip, yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Google Chrome, güvenli olmayan formları doldurmayı engelleyecek

reklam
MSI reklamı

Google Chrome, şifre düzenleme özelliğine kavuşuyor

Bu özellik ilk olarak 2014 yılında talep edilmiş fakat şirket tarafından karşılık bulamamıştı. Şirket, 2018 yılının sonunda, tarayıcı şifrelerini daha erişilebilir bir hale getirdi ve şifre özelliklerine daha fazla odaklanmaya başladı.

Şirket, konuyla ilgili olarak, “Bu özellik, geçmişte çokça istenen fakat genel öncelik sıralamamızda bulunmayan bir özellikti. Versiyon 69 ile birlikte, ayarları/şifreleri daha erişilebilir bir pozisyona getiren yeni kullanıcı arayüzünü sunmuştuk. Bu özelliği üç aylık planlamamız içerisine dahil ettik ve yakında yeni gelişmeleri sizlere sunuyor olacağız.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu özellik şu anda beta versiyonlarında kullanıma sunulmuş durumda. Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerinizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

1. Google Chrome’un bilgisayar veya Android için sunduğu beta versiyonunu indirip kurun.

Bilgisayar versiyonunu indirmek için tıklayın.
Android versiyonunu indirmek için tıklayın.

2. Adres çubuğuna ‘chrome://flags/#edit-passwords-in-settings’ yazıp ‘Enter’ tuşuna basın.

3.Edit passwords in settings’ bölümünü ‘Enabled’ olarak değiştirin.

Google Chrome

4. Tarayıcıyı yeniden başlatın.

5. Adres çubuğuna ‘chrome://settings/passwords’ yazıp ‘Enter’ tuşuna bastığınızda, halihazırda kayıtlı olan şifrelerinizin bulunduğu bölümü göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şifrenizin karşısında dikey pozisyonda bulunan üç noktaya tıklayıp, ‘Edit password’ seçeneğiyle mevcut şifrenizi düzenleyebilirsiniz.

Google Chrome

Versiyon 86 ile birlikte sunulması bekleniyor

Özellik henüz stabil olarak çalışmıyor ve çeşitli hatalar içeriyor. Google Chrome versiyon 86’nın kararlı hali önümüzdeki hafta yayınlandığında, özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia telefonların Android 11 güncelleme takvimi açıklandı

Yazan:

Nokia Mobile

HMD Global, Nokia akıllı telefonlara Android 10 güncellemesinin dağıtımını neredeyse bitirdi fakat çok yakında Android 11 dağıtımına hazırlanıyor. Google, kısa bir süre önce Google Pixel modelleri için Android 11’i piyasaya sürmüştü. Bu durum, Nokia kullanıcılarının Android 11 beklentisini bir kademe daha yükseltti. Bazı Nokia kullanıcıları için Android 11 güncellemesinin çok yakın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


İlginizi çekebilir: Nokia 9.3 Pureview, kasım ayında tanıtılabilir

reklam
MSI reklamı

Güncelleme takvimi Nokia Mobile tarafından paylaşıldı

Nokia Mobile’ın resmi Twitter hesabından paylaşılan Android 11 dağıtım takvimi, paylaşımdan kısa bir süre sonra ilginç bir şekilde silindi. Paylaşımda, HMD Global’in Android 11’i cihazlarına dağıtımı adına bir yol haritası mevcut. Listede görülen cihazlardan bazıları, kutusundan Android 9 ile çıkan modeller. Şirket, üç yıllık güncelleme sözü vermişti ve görünüşe göre bu sözünü tutuyor.

Nokia Mobile

Ekim 2020Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 2.2
Nokia 5.3
Nokia 8.1
Nokia 8.3 5G

Ocak 2021Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1.3
Nokia 2.3
Nokia 2.4
Nokia 3.4
Nokia 4.2

Ocak 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 3.2
Nokia 6.2
Nokia 7.2

Nisan 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1 Plus
Nokia 9 Pureview

Nokia 1 ve Nokia 8 Sirocco gibi modellerin güncelleme takviminde yer almaması dikkat çekiyor. Söz konusu cihazlar geçtiğimiz yaz aylarında Android 10 güncellemesini almışlardı.

Nokia Mobile’ın söz konusu paylaşımı neden sildiği bilinmiyor fakat paylaşımın gerçek olduğu Neowin platformu tarafından doğrulandı.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu