Sosyal medya

Yazılım

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi resmi olarak yayınlandı

Microsoft

Tasarımı güncellenen başlat menüsü ve yenilenmiş bir Alt + Tab arayüzü gibi yeniliklerin olduğu Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi yayınlandı. Bugünden itibaren güncellemeyi Windows Update veya Windows 10 Güncelleme Yardımcısı aracılığıyla bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Windows 10, AV1 kodek desteği alıyor!


Microsoft, Windows 10’un Ekim 2020 güncellemesini bugün bir milyardan fazla kullanıcının hizmetine sunmaya başladı. Geçen yıl olduğu gibi, 2020’de de ikincisi yayınlanan Windows 10 güncellemesi, büyük bir sürüm güncelleştirmesinden çok aslında Hizmet Paketi.

Ayrıca Microsoft, Ekim 2020 güncellemesi ile yenilenmiş bir Başlat menüsü, bazı Alt Tab değişiklikleri ve yeni Chromium destekli Microsoft Edge gibi ek iyileştirmeler de yaptı.

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi ne yenilikler getiriyor?

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesiyle gelen en büyük görsel değişiklik elbette ki başlat menüsünün tasarımında oldu. Artık Microsoft’un son zamanlarda benimsediği yeni tasarımını başlat menüsünde de görüyoruz. Bu bağlamda yeni başlat ekranında, uygulama logolarının arkasındaki düz renk ortadan kalktı ve yerine şeffaf bir arka plan eklendi. Ayrıca uygulamaları daha kolay bulabilmeniz için tarama yeteneği de iyileştirilen bu başlat menüsünde, günün sonunda işlevsellik bakımından pek bir değişiklik yer almıyor.

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi

Microsoft’un Ekim 2020 güncellemesi ile Windows 10 PC’lere getirdiği ikinci önemli değişiklik, Alt + Tab’ın çalışma şeklinde oluyor. Normalde Alt + Tab sadece Windows’ta açık olan masaüstü uygulamaları arasında geçiş yapmayı sağlıyordu, şimdiyse artık Microsoft Edge’de açık olan tüm sekmeleri de içeriyor. Bununla birlikte Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının klasik Alt + Tab deneyimine geri dönmelerine izin de veriyor.

Son önemli yenilik ise, PC’de oyun oynayanları ilgilendirecek türden. Muzdarip olanlar çok iyi bilecektir ki, Windows’ta monitör yenileme hızlarını ayarlamak ve kontrol etmek o kadar kolay değildir. Bundan dolayı birçok kişi, desteklemesine rağmen monitöründe 144 Hz veya daha yüksek modları etkinleştirmemiş ya da etkinleştirmeyi unutmuştur.

Ekim 2020 güncellemesi ile bu deneyim kolaylaştı: Artık doğrudan Windows 10 ayarlar panelinden (Ayarlar> Sistem> Ekran, Gelişmiş görüntü ayarları) yüksek yenileme hızlarına geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle Microsoft, yerleşik destek ekleyerek kullanıcıları AMD veya NVIDIA’nın uygulamalarıyla uğraşma derdinden kurtarmış oldu.

Ekim 2020 güncellemesi nasıl indirilir?

Windows 10 Ekim 2020

Microsoft, Windows 10 Ekim 2020’yi bugünden itibaren kullanıma sunmuş olsa da, hemen size ulaşmayabilir ve birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Çünkü Microsoft, böyle önemli güncellemeler yayınlayacağı zaman genellikle kademeli olarak sunma politikası izliyor.

Güncellemeyi Windows Update bölümünde bulamıyorsanız, Microsoft’un Güncelleme Yardımcısı’nı kullanarak da indirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ömer Faruk Doğan

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval