Sosyal medya

Haber

Windows 10 yakında sabit disk sağlığını gösterecek

Windows 10 Disk Health Monitor

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü sabit disk sağlığına önem vermezken, kişisel verilerimizi depoladığımız bu disklerin aslında ne kadar önem arz ettiği sonucu ortaya çıkıyor. Disk sağlığını kontrol edebilen çok sayıda üçüncü parti program mevcut fakat Microsoft bizi bu dertten kurtaracak gibi görünüyor. Yakında Windows 10’a entegre edilmesi muhtemel olan bir araç sayesinde, depolama birimlerinin sağlığı direkt olarak izlenebilecek.


İlginizi çekebilir: Windows XP kaynak kodlarının sızdırıldığı iddia ediliyor

reklam
MSI reklamı

Windows 10, sabit disk bozulmadan önce uyarı verecek

Söz konusu haber, ‘Windows 10 Insider Preview Build 20226’ duyurusundan hemen sonra Windows blog’larında paylaşıldı. ‘20226’ yapısı ile birlikte gelen özelliklerden birisi de disk izleme aracı oldu. Sabit diskler arızalanmadan önce bazı belirtiler gösteriyorlar fakat bunu birçok kişi fark edemiyor. Disk izleme aracı ile birlikte, depolama biriminde bir şeyler ters gittiğinde, Windows 10 direkt olarak uyarı sağlıyor olacak. İşletim sistemi, uyarı ile birlikte bir tavsiyede de bulunacak: “Verilerinizi yedekleyin!”

‘Ayarlar > Sistem > Disk birimlerini yönetin’ yolunu takip ederek, söz konusu özelliğe erişilebilecek. Windows 10 kullanıcıları üçüncü parti uygulamalarla uğraşmak zorunda kalmadan, verilerinin kaybolmaması adına işletim sistemi tarafından uyarılmış olacak. Bir kullanıcı, sabit disklerin bir kullanım ömürlerinin olduğunu bilmese bile, yeni güncellemeyle birlikte bu durumun önemsiz bir hal alacağı aşikar.

Güncelleme başka neler sunuyor?

‘20226’ yapısı ile birlikte, Windows 10’da bulunan ‘Telefonunuz’ uygulamasına da bazı yenilikler geliyor. Uygulama, birden fazla cihaz eklenmesi açısından çeşitli zorluklar yaşatıyordu. Son güncelleme ile birlikte; yeni bir cihaz eklemek, eski bir cihazı kaldırmak veya cihazlar arasında geçiş yapmak kolaylaşacak. Listedeki tüm cihazların mevcut duvar kağıtları gösterilerek, kolay tanımlama sağlanıyor olacak.

Windows 10 Your Phone

Insider versiyonunda bulunan tüm bu özelliklerin kararlı sürüme entegre edilerek dağıtılması bekleniyor. Kullanıcı verilerinin korunması adına önemli bir güncelleme olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknoloji meraklısı bir biyolog.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

Yazan:

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanıyla yeni amiral gemisi serisi Mate 40 ailesini tanıttı. Bu ailenin belki de en çok öne çıkan özellikleri kameralar olurken Huawei Mate 40 Pro modeli DxOMark’ın hem arka hem de ön kamera testlerinde sırasıyla 136 ve 104 puan aldı. Böylece ana kamera dizilimiyle Mi 10 Ultra’yı ön kamerasıyla da Huawei P40 Pro’yu geride bırakarak her iki alanda da birinci sıraya yerleşti.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro, yetenekli kamerasıyla tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Karşınızda Huawei Mate 40 Pro kamera özellikleri!

Son zamanlarda çıkarttığı telefonlardaki kameraların hem donanım hem de yazılım tarafındaki geliştirmelerle Huawei iyi işler yapıyor. Bu doğrultuda Mate 40 Pro da önceki nesillere göre yenilenmiş kameralarıyla dikkat çekiyor.

huawei mate 40 pro

Telefonun arka tarafında dört sensörlük bir kamera dizilimi yer alıyor. Farklı tasarımıyla diğer telefonlardan da ayrılan bu dizilimde ana kamera 50 MP’lik ultra görüş kamerası. Bu kamera 1/1.28″ sensör boyutuna ve f/1.9 diyafram açıklığına sahip. Yardımcı kameralardan 20 MP’lik sine kamera ultra geniş açı lensi görevi görüyor ve 1/1.54″ sensörü boyutuna f/1.8 diyafram açıklığı eşlik ediyor. 12 MP’lik telefoto kamerası ise 5x optik ile 50x dijital yakınlaştırma ve OIS destekleriyle kamera deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Bulunan son sensör ise multispektral renk sıcaklık sensörü. Ön tarafta ise 13 MP’lik geniş açılı f/2.4 diyafram açıklığındaki özçekim kamerasına ToF sensörü eşlik ediyor.

Tüm bu teknik özellikler arka tarafta Leica imzalı lenslerle de buluşunca etkili işlerin çıkması mümkün değil gibi görünüyor. Zira DxOMark sonuçları da bunu destekler nitelikte. Huawei Mate 40 Pro, buradaki tahtı Xiaomi’nin elinden alarak tekrar akıllı telefon dünyasında kamera tarafında lider konumuna geldi.

Devamını oku

Google

Google Dökümanlar 1 milyar indirme sayısına ulaştı!

Yazan:

Google Dökümanlar uygulaması tam 1 milyar indirmeyi geride bıraktı. Popüler belge görüntüleme ve düzenleme uygulaması yükselişini sürdürüyor.


İlginizi çekebilir; Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Bulut tabanlı uygulama yükselmeye devam ediyor!

Google bildiğiniz üzere sadece arama motoru olarak hayatımızda yer almıyor. Android işletim sisteminin en önemli yapı taşını oluşturan firma, aynı şekilde insanların hayatını kolaylaştıracak servisleri de kullanıcılarının beğenisine sunmakta. Bu uygulamaların başında gelen Dökümanlar, Google Play Store üzerinde tam 1 milyar indirme sayısını geride bıraktı. Bulut tabanlı belge görüntüleme ve düzenleme aracı olan uygulama ilk olarak hayatımıza 2014 yılında merhaba demişti. 2018 yılında 500 milyonu geçen indirmenin sadece iki yılda ikiye katlanmasının ardında ise başlıca artan akıllı cihaz kullanımı gösterilmekte.

Google Dökümanlar

Öte yandan Android Police isimli internet sitesinde yer alan rapora göre, Google Dökümanlar uygulaması yakın zamanda hızlı yükselişini sürdürecek. Özellikle küresel salgın nedeniyle insanların evden çalışma ve okula modellerine iyice ayak uydurduğu şu dönemlerde uygulamanın kullanımının artacağı düşünülmekte. Geçtiğimiz günlerde Google Workspace hizmetini tanıtan firma, servislerini daha da fazla kullanıcıya ulaştırma niyetinde. Öte yandan geçtiğimiz günlerde kelime sayılarını gösterme yeteneğine de kavuşan Dökümanlar uygulaması Google Play Store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Bakalım firma önümüzdeki zamanlarda kendi servislerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Apple

iPhone 12 Pro ile çekilen video büyüledi

Yazan:

Söz konusu video kaydı olduğunda, iPhone’lar uzun zamandır diğer akıllı telefonların ilerisinde konumlanıyor. iPhone 12 serisindeki ‘Dolby Vision HDR’ kayıt desteği ile birlikte, iPhone ve diğer akıllı telefonlar arasındaki fark bir kademe daha artmış görünüyor. ‘Dolby Vision HDR’ kayıt desteği ile çekilmiş videolar direkt olarak iPhone’larda düzenlenebiliyor. Şu an için hiçbir Android cihazda böyle bir düzenleme şansı bulunmuyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12, 5G pil performansıyla hayal kırıklığı yarattı

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 Pro ile kaydedilen bir video paylaşıldı

iPhone 12 Pro ile çekilen bir ‘Dolby Vision HDR’ destekli videonun nasıl görüneceği teknoloji tutkunları tarafından merak konusu olmuş durumda. YouTuber Jonathan Morrison, bu merakımızı giderecek bir video yayınladı. Bu etkileyici içeriğe aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İçeriği HDR (yüksek dinamik aralık) destekli bir ekranda izlemek önemli. Aksi takdirde SDR (standart dinamik aralık) olarak oynatılacaktır. ‘Dolby Vision HDR’ ile kaydedilen videoların daha yüksek dinamik aralığa, daha canlı renkler sunulmasına, daha yüksek parlaklığa, karanlık alanların ise daha aydınlık ve detaylı görünmesine olanak sağladığını belirtelim.

‘Dolby Vision’ nedir?

Dolby Vision, dinamik bir HDR formatı olarak özetlenebilir. Videoyu oluşturan resimleri kare kare düzenleyerek daha doğru renkler ve daha fazla detay görebilmemizi sağlayan bir teknoloji.

dolby vision
HDR10 ile 10-bit veriler kullanılarak renk tanımlaması yapılırken; Dolby Vision ile 12-bit desteği sunuluyor. Teoride az bir fark gibi görünse de, uygulamada büyük farklar teşkil ediyor. 10-bit ile bir ana renk için 1024 farklı ton arasından seçim yapılırken; 12-bit ile 4096 farklı ton arasından seçim yapılıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler