Sosyal medya

Genel

Wi-Fi 6 nedir ve avantajları nelerdir

Bu yazımızda Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 5 arasındaki farklar nelerdir; Wi-Fi 6 bize ne gibi yenilikler sunuyor; çalışma mantığı nedir gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. Meraklılar için, teknik içerikleri, daha kolay anlaşılabilmesi adına olabildiğince basit bir yolla anlatmaya çalışacağız.


İlginizi çekebilir: Uzay mekiğine benzeyen, Wi-Fi 6 destekli router! (TP-Link AX6000)

reklam
Aorus reklamı

Wi-Fi 6 nedir?

Bir süredir adını sıkça duymaya başladığımız Wi-Fi 6 yeni bir “kablosuz bağlantı” standardı. Örnek olarak aklınıza 5G de gelebilir fakat karışıklık olmaması adına belirtelim; 5G, kablosuz bağlantı standardından ziyade, mobil cihaz ve operatör arasındaki bir “mobil bağlantı” standardı. Wi-Fi 5 günümüzde yaygın olarak kullanılıyor; Wi-Fi 6 ise hızla gelişen teknoloji sektöründe; internete ihtiyacı artan cihaz sayısından dolayı yükselen bant genişlikleri ve azalan stabilizasyona; Wi-Fi 5 teknolojisinin yeterli cevabı verememesi ve daha hızlı bağlantı üzerine artan talep dolayısıyla geliştirildi. Tekrardan hatırlatalım W-Fi 6 ve 5 şeklinde yapılan isimlendirme bu standartların son kullanıcı bazında kolay tanımlanabilmesi için yapılan isimlendirmeler; Wi-Fi 5’in gerçek adı 802.11 AC olmakla beraber Wi-Fi 6’nın gerçek adı 802.11 AX.

Wi-Fi 6 ne kadar hızlı?

Wi-Fi 5 üzerinden kurulan bir bağlantı 3.5 Gbps hıza kadar destek sunabilirken; Wi-Fi 6 üzerinden kurulan bağlantı 9.6 Gbps hıza kadar erişebiliyor. Tabiki bu veriler kağıt üzerindeki teorik veriler. Gerçek hayatta bu hızlara erişmeniz olası değil ama bu verilerden görebildiğimiz kadarıyla Wi-Fi 6 teknolojisi Wi-Fi 5’ten 2.7 kata kadar daha hızlı bağlantı sunabiliyor.

Adventure İstanbul

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 5 arasındaki farklar neler

Elbette iki teknoloji arasındaki tek fark sundukları hız değil. Wi-Fi 6 daha çok cihazı, aynı anda, daha stabil ve daha hızlı bir şekilde internete bağlı tutabiliyor. Ayrıca Wi-Fi 6’nın bant genişliği 5’ten dört kat daha fazla. Böylece aynı anda daha çok cihaz internete bağlandığında Wi-Fi 6 bu yükü kaldırabiliyor ve yavaşlamalar yaşanmıyor. Bunu çift yönlü bir yol ve bu yolda gidip gelen kamyonlar gibi düşünebilirsiniz. Wi-Fi 6 dört şeride sahipken Wi-Fi 5 sadece bir şeride sahip. Bu sayede Wi-Fi 6’da aynı anda dört kamyon karşıya yük taşıyabiliyorken; Wi-Fi 5’te sadece bir kamyon yük taşıyabiliyor.

Güvenlik konusunda ise, arttırılan güvenlik protokolleri ile ve WPA 2’den, WPA 3’e geçişle beraber; modeminize dışarıdan yapılabilecek yetkisiz erişim girişimleri zorlaşacak.

Bir diğer önemli nokta ise güç tüketimi. Wi-Fi 6 üzerinden gerçekleştirilecek bağlantılarda cihazlar daha az enerji harcayarak birbirleriyle bağlantı kurabilecek. Bu da modeminizin daha az elektrik tüketimi yapması ve telefonunuzun şarjının daha geç bitmesi gibi avantajları beraberinde getirecek.

Wi-Fi 6 teknolojisini kullanabilmek için ne yapmak gerekiyor

Cevap oldukça basit. Tıpkı Bluetooth teknolojisinde olduğu gibi; modeminizin ve cihazınızın Wi-Fi 6 destekli olması bunun için yeterli. Bunu anlayabilmeniz için şu logoyu görmeniz yeterli olacaktır.

Wi-Fi 6

Bunun yanı sıra Wi-Fi 6 destekleyen cihazlardan bazıları:

  • iPhone 11 serisi
  • Samsung Galaxy 10 serisi
  • Samsung Galaxy S20 serisi
  • Samsung Galaxy Note 10 serisi
  • Xiaomi Mi 10 serisi
  • Black Shark 3 serisi

Tekrar hatırlatalım bu cihazlara sahip olmanız Wi-Fi 6 kullanabilmek için yeterli değil; aynı zamanda modeminizin de Wi-Fi 6 destekli olması lazım.

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Philips TV XXL OLED panelleri ile ön plana çıkarıyor

Yazan:

Philips OLED  TV 806/856 – 806 modeli 55”, 65” ve 77”; 856 modeliyse 55” ve 65” ekran boyutlarıyla, yılın ikinci çeyreğinde piyasaya çıkıyor .


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A72 4G FCC sertifikası 25W hızlı şarjı gösterdi

reklam
Aorus reklamı

Yenilenen Philips OLED TV neler sunuyor?

Philips TV’nin 800 OLED serisi; görüntü performansı standartlarını yükseltmek için tasarlanan, 5. Nesil P5 AI işleme paketi de dahil olmak üzere, 2021 yılında daha fazla performans iyileştirmesi sunacak. 5. Nesil P5 AI; sistemine eklediği Film algılama modunun yanında; SD veya HDR içeriği için kontrastın her zaman ortam ışık seviyelerine göre optimize edilmesini sağlayan ışık sensörünü de içeriyor.

Adventure İstanbul

HDR10+ Adaptive; HDR 10+ dinamik meta verileri ile gerçek zamanlı ortam ışığı bilgisini birleştirerek parlaklık düzeylerini sahne sahne izleme ortamına göre otomatik olarak optimize etmeye olanak tanır. OLED almayı düşünenler için bir önemli haber de, yeni 806/856 OLED modellerindeki  anti-burn (yanma önleme) teknolojisi. Anti-burn, statik içeriği doğru bir şekilde algılayan ve piksellerdeki yanmayı önlemek için, ışık çıkışının yoğunluğunu kademeli olarak azaltacak gelişmiş bir logo algılama sistemi kullanıyor. Bu sayede TV kanallarının ekran köşesinde yer alan logoları, iz bırakmıyor.

Kullanıcıları içine çeken bir izleme deneyimi oluşturmak için dört taraflı Ambilight içeren OLED806 ve OLED856 modelleri,  sıfır çerçeve tasarımına sahip. Her iki modelde de destek için farklı tasarımlar yer alırken; iki tasarım da sehpa üstünde yüzer gibi görünen minimalist bir profil sunuyor. OLED806 tasarımında metal, çift tonlu “çubuk” ayaklar mevcut. OLED856 modelinde de metal koyu krom renkte T şeklinde ayaklar bulunuyor.

Geliştirilmiş, e-Arc dahil HDMI 2.1 özelliğiyle; 2020 ürünlerine de eklenen Otomatik Düşük Gecikme moduna, FreeSync Premium Pro ve Otomatik Oyun modu da eklendi. Geliştirmelerle birlikte 4K görüntü kalitesi 48Gbps’lik (444, 12 bit) yüksek bant genişliğinde 40Hz’den 120Hz’e kadar iletilebiliyor.

Yeni OLED serisi; dört pasif radyatör tarafından desteklenen özel 3 halkalı, arkaya bakan bas ve kaliteli 50W 2.1 ses sistemine sahip. Setler ayrıca kullanımı kolay DTS Play-Fi sayesinde yüksek çözünürlüklü, çok odalı ses sistemi için kablosuz bağlantı imkanı sunuyor. Üründe yeni bir sezgisel arayüz sunan, son sürüm Android 10 TV işletim sistemi var. TV’nin bas-konuş özelliğine sahip uzaktan kumandası; halihazırda bulunan Google Asistan’ı devreye sokabiliyor ve Alexa ses komut sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Her iki ürün de; metal kaplamalı, zarif, arkadan aydınlatmalı ve gömülü tuşlara sahip birinci sınıf kalite uzaktan kumandayla birlikte geliyor. Uzaktan kumandanın yan tarafları ve arkası İskoç deri firması Muirhead tarafından kaplanmış.

Devamını oku

Genel

Amazon Prime Video Türkiye’nin Şubat 2021 takvimi açıklandı

Yazan:

Şubat ayında Amazon Prime Video Türkiye’de başrollerini Salma Hayek ve Owen Wilson’ın paylaştığı aşk hikayesi “Bliss” ve Lev Grossman’ın kısa hikayesinden filme uyarlanan “A Map of Tiny Perfect Things”in yanı sıra, casus dizisi “The Family Man”in ikinci sezonu Amazon Prime üyelerinin beğenisine sunuluyor. 


İlginizi çekebilir: Realme X7 ve X7 Pro bugün çıkıyor

reklam
Aorus reklamı

Amazon Prime Şubat 2021 takviminde öne çıkan içerikler neler?

Bliss – 5 Şubat

Adventure İstanbul

Başrollerini Salma Hayek, Owen Wilson ve Nesta Cooper’ın paylaştığı Bliss, 5 Şubat tarihinde Prime Video Türkiye’de yayına giriyor. Yakın zamanda boşanan ve işinden kovulan Greg (Owen Wilson), yaşantısını sokaklarda sürdüren gizemli Isabel (Salma Hayek) ile tanışıyor. İçinde yaşadıkları dünyanın bir bilgisayar simülasyonu olduğuna inanan Isabel’in bu fikirlerine ilk başta şüpheyle yaklaşan Greg, zamanla bu çılgın teoride gerçeklik payı olabileceğine inanmaya başlıyor.

A Map of Tiny Perfect Things – 12 Şubat

Kathryn Newton ve Kyle Allen’ın başrollerini üstlendiği The Map of Tiny Things, 12 Şubat’tan itibaren Prime Video Türkiye’de Prime üyelerinin beğenisine sunuluyor. Ödüllü yazar Lev Grossman’ın kısa hikayesinden uyarlanan film, hazırcevap Mark’ın aynı günü yaşadığı sonsuz bir döngünün hikayesini anlatıyor. Mark’ın dünyası, kendisi ile aynı döngüde sıkışıp kalan gizemli Margaret ile tanıştıktan sonra altüst oluyor. İkili, içinde sıkışıp kaldıkları günü mükemmel hale getirecek küçük detayları bulmaya çalışırken, bir yandan da bu kaçışı isteyip istemediklerini sorguluyorlar.

The Family Man, İkinci Sezon – Şubat 12

Hindistan’ın sevilen aile adamı Srikant Tiwari’nin hikayesini anlatan The Family Man’in ikinci sezonu, 12 Şubat’ta Prime Video’da yayına giriyor. Kişisel yaşamıyla iş hayatı arasındaki dengeyi sağlamakta zorlanan Srikant, ikinci sezonda yeni ve güçlü bir düşman olan Raji ile karşılaşıyor. Sürpriz gelişmelerle dolu ve bu sefer kimsenin güvende olmadığı yeni sezonda Srikant, yeni görevleriyle Prime Video izleyicilerine eşsiz bir macera yaşatıyor.

 

Devamını oku

Genel

realme’den müjde; realme 7 alana Watch S hediye !

Yazan:

Realme dünyada ve ülkemizde de kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon markası, hepsiburada.com ile birlikte yaptığı kampanya ile realme 7 alanlara yeni akıllı saati Watch S’i hediye ediyor. Kampanya çerçevesinde süper ikili stoklarla sınırlı sayıda 2899,90 TL fiyatla sunuluyor.


İlginizi çekebilir: Realme Race modelinin tanıtım tarihi belli olmuş olabilir!

reklam
Aorus reklamı

Yeni akıllı saati Watch S’i hepsiburada.com ile birlikte yapılan kampanya ile realme 7 alanlara  hediye ediyor. Kampanya çerçevesinde  stoklarla sınırlı sayıda 2899,90 TL fiyatla sunuluyor. realme 7’nin yanında hediye edilen realme Watch S’in değeri ise 899 TL.

Realme 7 sadece 26 dakikada yüzde 50 şarj oluyor

Adventure İstanbul

 

Mobil oyunlar için yüksek performans sunacak şekilde tasarlanan realme 7, Helio G95’i ilk kullanan akıllı telefon olurken, Antutu’da da 300.000 puana ulaşarak başarılı bir performansa imza attı. Yüksek performans için 90Hz Ultra Akıcı Ekran, 30W Dart Şarj, 5000 mAh büyük pil ve güçlü işlemciyi bir arada sunuyor. Hızlı şarj özelliği sayede telefonun 26 dakikada yüzde 50 şarj oranına ulaşmasını sağlanırken hem güvenlik hem de verimlik bir arada yer alıyor. Sony 64MP Geniş Açılı Dört Kamera kurulumuna da sahip olan telefon üstün oyun deneyiminin yanı sıra üst düzey fotoğraf performansı ile de dikkat çekiyor.

 

Tüm Android ve İOS cihazlarla uyumlu 

Oppo Realme Watch S Akıllı Saat

Hem Android hem de iOS işletim sistemindeki tüm telefonlar ile uyumlu biçimde çalışan Watch S, 15 güne kadar süren uzun pil performansı ile göz dolduruyor. Gerçek zamanlı kalp atış hızı izleme, kan oksijen doykunluk seviyesi izleme, akıllı bildirimler, 16 farklı spor modu, müzik ve kamera kontrolü gibi pek çok özelliği ile bir akıllı saatte olması gereken her şey Watch S’te bir arada bulunuyor. Tanınmış tasarımcılar ve kullanıcılar ile yapılan işbirliği neticesinde tasarlanan 100’den fazla havalı kadrana sahip olan Watch S, kullanıcılarına yüksek performans ile şık görünümü bir arada sunuyor.

Siz de bu kampanyadan yararlanmak isterseniz buradaki linkten kampanyaya ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler