Sosyal medya

Genel

Wi-Fi 6 nedir ve avantajları nelerdir

Bu yazımızda Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 5 arasındaki farklar nelerdir; Wi-Fi 6 bize ne gibi yenilikler sunuyor; çalışma mantığı nedir gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. Meraklılar için, teknik içerikleri, daha kolay anlaşılabilmesi adına olabildiğince basit bir yolla anlatmaya çalışacağız.


İlginizi çekebilir: Uzay mekiğine benzeyen, Wi-Fi 6 destekli router! (TP-Link AX6000)


Wi-Fi 6 nedir?

Bir süredir adını sıkça duymaya başladığımız Wi-Fi 6 yeni bir “kablosuz bağlantı” standardı. Örnek olarak aklınıza 5G de gelebilir fakat karışıklık olmaması adına belirtelim; 5G, kablosuz bağlantı standardından ziyade, mobil cihaz ve operatör arasındaki bir “mobil bağlantı” standardı. Wi-Fi 5 günümüzde yaygın olarak kullanılıyor; Wi-Fi 6 ise hızla gelişen teknoloji sektöründe; internete ihtiyacı artan cihaz sayısından dolayı yükselen bant genişlikleri ve azalan stabilizasyona; Wi-Fi 5 teknolojisinin yeterli cevabı verememesi ve daha hızlı bağlantı üzerine artan talep dolayısıyla geliştirildi. Tekrardan hatırlatalım W-Fi 6 ve 5 şeklinde yapılan isimlendirme bu standartların son kullanıcı bazında kolay tanımlanabilmesi için yapılan isimlendirmeler; Wi-Fi 5’in gerçek adı 802.11 AC olmakla beraber Wi-Fi 6’nın gerçek adı 802.11 AX.

Wi-Fi 6 ne kadar hızlı?

Wi-Fi 5 üzerinden kurulan bir bağlantı 3.5 Gbps hıza kadar destek sunabilirken; Wi-Fi 6 üzerinden kurulan bağlantı 9.6 Gbps hıza kadar erişebiliyor. Tabiki bu veriler kağıt üzerindeki teorik veriler. Gerçek hayatta bu hızlara erişmeniz olası değil ama bu verilerden görebildiğimiz kadarıyla Wi-Fi 6 teknolojisi Wi-Fi 5’ten 2.7 kata kadar daha hızlı bağlantı sunabiliyor.

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 5 arasındaki farklar neler

Elbette iki teknoloji arasındaki tek fark sundukları hız değil. Wi-Fi 6 daha çok cihazı, aynı anda, daha stabil ve daha hızlı bir şekilde internete bağlı tutabiliyor. Ayrıca Wi-Fi 6’nın bant genişliği 5’ten dört kat daha fazla. Böylece aynı anda daha çok cihaz internete bağlandığında Wi-Fi 6 bu yükü kaldırabiliyor ve yavaşlamalar yaşanmıyor. Bunu çift yönlü bir yol ve bu yolda gidip gelen kamyonlar gibi düşünebilirsiniz. Wi-Fi 6 dört şeride sahipken Wi-Fi 5 sadece bir şeride sahip. Bu sayede Wi-Fi 6’da aynı anda dört kamyon karşıya yük taşıyabiliyorken; Wi-Fi 5’te sadece bir kamyon yük taşıyabiliyor.

Güvenlik konusunda ise, arttırılan güvenlik protokolleri ile ve WPA 2’den, WPA 3’e geçişle beraber; modeminize dışarıdan yapılabilecek yetkisiz erişim girişimleri zorlaşacak.

Bir diğer önemli nokta ise güç tüketimi. Wi-Fi 6 üzerinden gerçekleştirilecek bağlantılarda cihazlar daha az enerji harcayarak birbirleriyle bağlantı kurabilecek. Bu da modeminizin daha az elektrik tüketimi yapması ve telefonunuzun şarjının daha geç bitmesi gibi avantajları beraberinde getirecek.

Wi-Fi 6 teknolojisini kullanabilmek için ne yapmak gerekiyor

Cevap oldukça basit. Tıpkı Bluetooth teknolojisinde olduğu gibi; modeminizin ve cihazınızın Wi-Fi 6 destekli olması bunun için yeterli. Bunu anlayabilmeniz için şu logoyu görmeniz yeterli olacaktır.

Wi-Fi 6

Bunun yanı sıra Wi-Fi 6 destekleyen cihazlardan bazıları:

 • iPhone 11 serisi
 • Samsung Galaxy 10 serisi
 • Samsung Galaxy S20 serisi
 • Samsung Galaxy Note 10 serisi
 • Xiaomi Mi 10 serisi
 • Black Shark 3 serisi

Tekrar hatırlatalım bu cihazlara sahip olmanız Wi-Fi 6 kullanabilmek için yeterli değil; aynı zamanda modeminizin de Wi-Fi 6 destekli olması lazım.

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Bentley’in 61 yıldır kullanılan V8’i emekliye ayrılıyor!

Bentley‘in 6.75 litrelik L-Serisi V8 motorunun fişi çekildi. 61 yıldır üretilen V8 ünite ilk üretildiği zamandan beri önemli ölçüde evrim geçirmişti. Fakat temel mimarisi aynı kalmıştı.


İlginizi çekebilir: DS 4, Opel’in Rüsselsheim’de üreteceği modellerden biri olabilir!


On yıllar boyunca bu meşhur motordan yaklaşık 36 bin tanesi, İngiliz üreticinin Crewe (İngiltere) tesislerinde, motor başına 15 saatlik elle montaj süreciyle üretildi.

Bentley S2 (solda) ve Mulsanne (sağda)

Tabii ki söz konusu seriye dahil motorlar sadece Bentley’lerde hizmet vermedi. Rolls Royce‘larda da 1998’e kadar kullanılmıştı. Yani onlarca yıl, her iki marka da aynı 6.75 litrelik üniteyi kullandı. Bu durum Rolls Royce’un, BMW‘ye satılıp, BMW parçaları kullanmasına kadar devam etti. Söz konusu satıştan sonra bu saygı değer motorun tek mirasçısı Bentley oldu. Ancak bazı Volkswagen Grubu parçalarının da Bentley’lerde kullanıldığını da belirtelim. Söz konusu V8’in fişi çekilince, Bentley – Rolls Royce arasındaki son bağlantı da kopmuş oldu.

Bentley Mulsanne 6.75 Edition

L-Serisi V8‘in yaptığı son görev ise sınırlı sayıda olan Bentley Mulsanne 6.75 Edition‘daydı. Bu özel seri ise Mulsanne modelinin 10. yılına özel olarak 2020‘de satışa çıkmıştı. Son yıllarda Mulsanne, her zamankinden daha yüksek kalitesi ve pürüzsüz performansıyla oldukça dikkat çeken devasa bir sedan oldu. Fakat bu başarısını 1959’da piyasaya sürülmüş bir motordan alması, sıradan gözüken bu durumu oldukça özel kılıyor.

Bentley’lerde artık W12 ve 4.0 litrelik V8‘in yanı sıra, Volkswagen Grubu‘na ait hibrit V6 üniteler kullanılacak. Bu motorlar, şirketin büyük, lüks ve hızlı otomobilleri için oldukça uygun ve gelişmiş motorlar olarak görülüyor. Yine de eski 6.75 litrelik V8’in yeri, meraklılarında bir ayrı kalacak.

Kaynak: MotorTrend

Devamını oku

Genel

Huawei MatePad T8 tabletinin Türkiye fiyatı belli oldu!

Huawei MatePad T8

Huawei, uygun fiyatlı MatePad T8 tabletini tüketiciler ile buluşturmak için hazırlanıyor. Şirketin yeni fiyat-performans tableti, sunduğu özellikleri ile ülkemizde de ilgi görmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Samsung, Galaxy Tab S6 5G ile dünyanın ilk 5G uyumlu tabletini tanıttı

Huawei MatePad T8

Çinli teknoloji devinin Mayıs ayı başında tanıttığı bütçe dostu tableti, 8 inçlik ekranı, hafif, şık metalik tasarımı ve sahip olduğu arayüzü ile konforlu bir kullanıcı deneyimi vadediyor. MatePad T8, çocuklara yönelik dört farklı göz koruma modu ile çocukların eğitiminde de sağlıklı bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

8 çekirdekli MediaTek MT8768 işlemcisi ve 5100 mAh‘lik güçlü piliyle segmentine göre yüksek performans sunduğunu iddia ettiği Huawei MatePad T8, ekranın sağ ve sol taraflarındaki sadece 4,9 milimetrelik çok ince çerçevesi ile yüzde 80‘in üzerinde gövde-ekran oranı sunuyor.

Huawei MatePad T8

310 gram ağırlığı ile tek elle kullanıma da uygun olarak tasarlanan tabletin arka kısmı kumlanmış metal kullanılarak pürüzsüz bir doku elde edilmiş. EMUI10.0.1 ile kutusundan çıkan cihaz, arayüzün getirdiği yeni karanlık mod sayesinde kullanıcıların göz konforunu koruyor. Ayrıca MatePad T8, çocukların kendini geliştirmesi, öğrenmesi ve eğlenmesi için özel bir alan sunan bir çocuk modu da barındırıyor.

Son olarak Huawei MatePad T8, 1099 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile 5 Haziran’da Huawei’in online mağazasında satışa çıkıyor. Söz konusu tablet sunduğu özellikler ve fiyatı itibarı ile özellikle çocuklar için iyi bir tercih olması bekleniyor.

Huawei MatePad T8

Huawei MatePad T8 tabletinin özellikleri

 • Ekran: 8 inç LCD panel, 1280×800 piksel çözünürlük
 • İşlemci: MediaTek MT8768
 • RAM: 2 GB
 • Depolama: 16 / 32 GB
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera: 2 MP
 • İşletim Sistemi: EMUI 10.0.1 (Android 10)
 • Batarya: 5100 mAh
 • Renkler: Mavi
Devamını oku

Genel

2021 Toyota Hilux sızdı!

Yeni nesil Toyota Hilux‘un 2021’de aramızda olması bekleniyor. Haliyle, son hazırlıklarını yapan Hilux’un yeni yüzüne dair sızıntılar da baş gösterdi.


İlginizi çekebilir: DS 4, Opel’in Rüsselsheim’de üreteceği modellerden biri olabilir!


Yeni Hilux, Japon üreticinin yeni marka yüzüne uyum sağlayarak, şu an satıştaki 5. nesil RAV4 ile benzer tasarım çizgilerine sahip olacak gibi görünüyor. Büyüyen Toyota logosunun altına yerleştirilmiş yatay krom çıta ve koyu gri ızgara çerçevesi dikkat çeken detaylardan birisi olmuş.

 

Almuraba‘nın paylaştığı casus görüntülerde farların, tamponların ve yan hava girişlerinin yeni tasarımı biraz olsun anlaşılıyor. Görsellere bakılırsa Hilux’un tanıtımının çok yakında olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir süre önce Toyota, 2021 Hilux’un (Gazoo Racing tarafından hazırlanan bir aracın), 2020 Dakar Rallisi‘nde ünlü F1 pilotu Fernando Alonso tarafından test edildiğini açıklamıştı. Alonso’nun, kullandığı 2.8 litrelik yeni üniteye sahip Hilux için “Yeni motor harika yürüyor ve yeni süspansiyonlar oldukça iyi hissettiriyor. Aracın sınırlarını zorladığınızda bile konforu yerinde” şeklinde övgüde bulunduğunu söylediler.

Devamını oku