Sosyal medya

Haber

WhatsApp alternatifi olan 6 tane mesajlaşma uygulaması

whatsapp alternatives

WhatsApp sözleşmesi 8 Şubat 2021’den itibaren değişiyor. Yeni değişiklikten sonra WhatsApp, Facebook ile kullanıcıların verilerini paylaşacağını açıkladı ve bunu istemeyen kullanıcılara da WhatsApp hesaplarını silebileceklerini söyledi. Yeni sözleşmeyi hayata geçirmesinin ardından sosyal medyada WhatsApp’a yönelik tepkilerin ardı arkası kesilmiyor…


İlginizi çekebilir: Facebook ve Instagram’a reklam yasağı geliyor!

reklam
Aorus reklamı

WhatsApp sözleşmesi nedeniyle insanlar yeni alternatif arayışlarına girdi

WhatsApp, 8 Şubat 2021’den itibaren sözleşmesinde birtakım değişiklikler yapacağını açıklamıştı. WhatsApp’ın açıklamasına göre yeni sözleşme kuralları yürürlüğe girdikten sonra kullanıcıların bilgileri Facebook ile paylaşılacak. Bunu kabul etmeyen kullanıcılarınsa uygulamayı kullanmalarına izin verilmeyeceğini söyleyen şirket, sosyal medyada yoğun tepkilerle karşılaşıyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Başta Elon Musk gibi tanınan isimler olmak üzere sosyal medya kullanıcıları WhatsApp’a karşı adeta cephe almış durumdalar. Elon Musk WhatsApp’ı kullanmak istemeyenlere Signal adlı mesajlaşma uygulamasını kullanmalarını tavsiye ederken, önemli bir kullanıcı kitlesi de Telegram’ı öneriyor. Ancak elbette ki WhatsApp alternatifi tek uygulamalar bu ikisi değil.

Adventure İstanbul

WhatsApp alternatifi mesajlaşma uygulamaları arıyorsanız, sizler için birkaç adet popüler mesajlaşma uygulamasının yer aldığı bir liste hazırladık.

WhatsApp alternatifi mesajlaşma uygulamaları [2021]

  • Signal Private Messenger
  • Telegram
  • Kik
  • Keybase
  • Threema

Signal

signal

Signal, “güvenli küresel iletişim sağlayan açık kaynaklı bir gizlilik teknolojisi geliştirmek” misyonuyla yola çıkan Signal Foundation tarafından geliştirilen bir mesajlaşma uygulaması. Arkadaşlarınızla, eşinizle dostunuzla güvenli bir şekilde mesajlaşabileceğiniz en iyi uygulamaların başında Signal geliyor. Uçtan uca şifreleme teknolojisi WhatsApp sayesinde hayatımızın bir parçası haline geldi gibi görünebilir ama aslında bu teknoloji Signal’de hep vardı. Sunmuş olduğu güvenlik ve gizlilik ayarları sebebiyle Signal, küresel arenada özellikle gazeteciler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

WhatsApp’a geçtiğimiz aylarda gelen “Süreli Mesajlar” özelliğinin atasının Signal olduğunu söyleyebiliriz. Zira benzer bir özellik, “Kaybolan Mesajlar” adıyla Signal’de ezelden beridir bulunuyor. Bununla birlikte Signal, çevrimiçi yedeklemeler dahil olmak üzere uygulamada yaptığınız küçükten büyüğe her türlü işlemi güvenli bir şekilde sunucularında tutuyor.

WhatsApp sözleşmesi nedeniyle içinize kurt düştüyse ve artık WhatsApp’ı kullanmak istemiyorsanız Signal’i mutlaka denemelisiniz.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, Windows, macOS, Linux (Ücretsiz)

Telegram

En iyi WhatsApp rakibi olarak bilinen Telegram, hala bu sıfatından ödün vermeksizin gümbür gümbür hayatına devam ediyor. Tıpkı Signal gibi, açık kaynaklı bir platform olan Telegram WhatsApp’a alternatif olarak kullanabileceğiniz en popüler mesajlaşma uygulamalarından sadece bir tanesi. WhatsApp uygulamasında bulunan mesajlaşma özelliklerine ek olarak Telegram 100.000 kişiye kadar katılımcıyı destekleyen grup, kanal, özel kullanıcı adları, 1.5 GB’a kadar dosya paylaşma desteği gibi ek özellikler içeriyor.

Elbette ki Telegram da güvenlik ve gizlilik iddiası taşıdığı için, kullanıcılarına uçtan uca şifreleme ve kaybolan mesajlar gibi güvenlik özelliklerini sunmaktan geri kalmıyor. Telegram sayesinde WhatsApp’taki konforunuzu ikiye üçe katlayacağınıza emin olabilirsiniz.

WhatsApp sözleşmesi hoşunuza gitmediyse mutlaka Telegram’a bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, Windows Phone, macOS, Linux (Ücretsiz)

Kik

whatsapp alternatif uygulamalar

“Telefon numarası gerektirmeyen bir mesajlaşma uygulaması istiyorum” diyorsanız, Kik sizin için biçilmiş kaftan niteliği taşıyor. Şahsen çevremde telefon numarasını mesajlaşma uygulamalarıyla paylaşmak istemeyen bir sürü arkadaşım var, siz de böyle bir uygulama arıyorsanız Kik’i kullanabilirsiniz. WhatsApp, Telegram, Signal gibi uygulamaların hepsi uygulamaya kayıt olmak için telefon numarasını zorunlu kılıyorlar; fakat Kik uygulamasında böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Bunun yerine Kik uygulamasına sadece e-posta adresinizi kullanarak kayıt oluyorsunuz, bu kadarı yetiyor.

WhatsApp alternatif uygulamalar listesinin ilk sıralarında yerini alan Kik, e-posta hesabını kullanarak kayıt olanlara özel bir kullanıcı adı tanımlıyor. İşte sizin uygulama içerisindeki tüm kimliğiniz o kullanıcı adı oluyor ve arkadaşlarınız sizi kullanıcı adınızla buluyorlar. Bu arada Kik uygulamasında WhatsApp’taki özelliklerin tamamının yer aldığını da ekleyelim. Mesaj, emoji, çıkartma, GIF, fotoğraf/video paylaşma ve grup sohbetleri gibi tüm önemli özelliklere Kik’te de erişebiliyorsunuz.

WhatsApp kullanıcı sözleşmesi sebebiyle artık WhatsApp’ı kullanmak istemiyorsanız, Kik uygulamasına bir şans verebilirsiniz.

Kullanılabilirlik: Android, iOS

Keybase

keybase mesajlaşma

Verilerinizin kimlerle paylaşılacağını düşünerek başınızı yastığa koyma derdinden sizi kurtaracak bir diğer uygulamamız da Keybase. Çevrenizle güvenli bir şekilde iletişim kurmak istiyorsanız, daha da önemlisi (güvenlik iddiası WhatsApp’ta da var zaten) verilerinizi birileriyle paylaşmayan bir uygulama istiyorsanız, yukarıdaki uygulamalara ek olarak bir de Keybase’i deneyebilirsiniz.

Keybase açık kaynaklı bir uygulama olduğu için sizi denetleyebilecek ve verilerinizi başkalarıyla paylaşabilecek spesifik bir sahibi bulunmuyor. Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz uygulamalarda olduğu gibi Keybase’de de uçtan uca şifreleme özelliğinin bulunduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Ancak uçtan uca şifreleme WhatsApp’ta da bulunuyordu ve bunun tek başına hiçbir anlam ifade etmediğini görmüş olduk. Keybase ise açık kaynaklı olduğu için WhatsApp’taki gibi bir derdinizin olmayacağından emin olabilirsiniz.

Keybase’in en sevdiğim özelliği, arkadaşlarınızla bağlantı kuracağınız zaman sizin numaranıza veya e-posta adresinize ihtiyaç duymaması. Bu yönüyle bile kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyenler için biçilmiş kaftan niteliği taşıyor. Eğer mahremiyetinize değer veriyorsanız, kesinlikle Keybase uygulamasını denemelisiniz.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, Windows, macOS, Linux (Ücretsiz)

WhatsApp uygulamasına Türk alternatif: BiP

BiP whatsapp

WhatsApp alternatif uygulamalar adlı bir liste hazırlayıp da BiP’i yabana atmak mantıksız olurdu. Çok popüler olmasa da %100 Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve sunucuları Türkiye’de bulunan (geliştiricilerin iddiasına göre) bir mesajlaşma uygulaması olduğu için BiP diğer tüm rakiplerinden kendisini ayırıyor. BiP’i aslında küçük bir sosyal ağ olarak da tanımlayabiliriz, zira platformda mesajlaşmanın ötesinde farklı aktiviteler yapabileceğiniz özel bölümler bulunuyor.

BiP’in şahsen en sevdiğim özelliği Acil Durum servisi diyebilirim. Hiç kullanmadım ancak fikir olarak baktığımızda, acil durumda ulaşmak istediğimiz kişilere anlık konumumuzu gönderebilmemizi sağladığı için hiç beklenmedik bir anda hayat kurtarabileceğini düşünüyorum. BiP uygulamasında uçtan uca şifreleme, yerleşik çeviri, 10 kişiye kadar toplu görüntülü görüşme gibi bir mesajlaşma uygulamasının olmazsa olmazı diyebileceğimiz kullanışlı özellikler de var. Kısa bir kullanım deneyimim olmuştu ve açıkçası WhatsApp’ı aramadım diyebilirim.

WhatsApp sözleşmesi sizi rahatsız ettiyse ve sunucuları Türkiye’de bulunan bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız, gideceğiniz adresin adı: BiP.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, BiP Web (Ücretsiz)

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone tarafında son haberler: Ekran altı parmak izi ve daha fazlası

iPhone

iPhone 12 serisi telefonları görücüye çıkaralı henüz 3 ay bile olmayan Apple, görünen o ki yeni nesil iPhone’lar için çalışmalara hiç hız kesmeden devam ediyor. Her ne kadar Apple’ın iç dinamiklere hakim kaynaklardan gelen bilgiler 2021 yılında tanıtılacak iPhone’ların çok fazla yenilik getirmeyeceğini söylese de, son sızıntılar hala bazı önemli değişikliklerin olabileceğine işaret ediyor. iPhone’ları 2021 yılı ve daha ilerisinde ne gibi değişikliklerin beklediği haberimizin devamında…


Hazır akıllı telefonlardan bahsediyorken, son dönemin favori aksesuarı olan TWS(tam kablosuz kulaklık) listemizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız!

reklam
Aorus reklamı

iPhone, 2021 yılında ekran altı parmak izine merhaba diyebilir!

iPhone

Apple, 2017 yılında tanıttığı iPhone X’le birlikte parmak izi okuma teknolojisi TouchID’ye çok büyük oranda veda etmişti. Bütçe modeli olan 2. nesil iPhone SE’yi saymazsak eğer, 2017 yılından bu yana iPhone’larda TouchID’ye rastlamak mümkün değil. Ancak, bu çok yakında değişebilir. Gelen haberlere göre, Apple 2021 yılında çıkaracağı iPhone’larda ekran altı parmak izi teknolojisine yer vermeye hazırlanıyor. Android telefonlarda uzun süredir görmeye alıştığımız teknoloji, Apple’ın bugüne kadar ilgisini çekmemişti. Amerikalı elektronik devinin ekran altı parmak izi konusundaki bu görüş değişikliğinin nedeninin Covid-19 salgınıyla beraber hayatımıza giren maske kullanımı olduğu düşünülüyor. Birçok iPhone kullanıcısının maske giyerken FaceID kullanımında sıkıntı yaşaması, görünen o ki, Apple’ı bu konuda harekete geçirdi. Neyse ki, 2021 iPhone’larında beklenen bu yeni biyometrik doğrulama yöntemi Apple’ın FaceID teknolojisine veda edeceği anlamına gelmiyor. FaceID, telefonun kilidini açmanın ötesinde arttırılmış gerçeklik ve kamera yetenekleri gibi birçok konuda da kullanıldığı için, gelecek iPhone’larda hala yerini koruması bekleniyor.

Adventure İstanbul

İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro Max, Mate 40 Pro, Note 20 Ultra Find X2 video karşılaştırma


Katlanabilir iPhone’a daha çok var

iPhone

Apple’ın katlanabilir iPhone’lar için prototip ekranlar üretmeye ve bunları kurum içi test etmeye başladığı haberleri hala gerçekliğini koruyor. Ancak, son gelen haberlere göre, bu Ar-Ge çalışmalarının sadece ekranları kapsadığı ve katlanabilir ekranlı tam bir prototip iPhone’un henüz geliştirilmediğini söylemekte. Aynı haberin dikkat çektiği bir diğer önemli nokta ise, Apple’ın olası bir katlanabilir iPhone’da henüz ekran boyutuna bile karar vermediği yönünde. Öyle ki, 6.7 inç dahil olmak üzere birçok ekran boyutu hala Amerikan elektronik devinin Kaliforniya merkezinde tartışılmakta. Katlanabilir iPhone konusundaki belki de tek sevindirici haber, Apple’ın bu cihazda görünmez bir menteşe(“hinge”) kullanacak olmasının kesinleşmesi. Apple severler, Microsoft gibi bazı firmaların kullandığı ve iki ayrı ekran gibi görünen cihaz ihtimali konusunda derin bir oh çekebilir. Son olarak, katlanabilir iPhone’un çıkış tarihi konusundaki son haberler pek de iç açıcı değil. Bloomberg yazarı Mark Gurman’a göre, katlanabilir iPhone’a en az yıllar var ve hatta hiç çıkmayabilir.

Şarj portu gidiyor mu?

iPhone

iPhone konusundaki son haber ise, şarj portuyla alakalı. Bilindiği üzere, Apple iPhone 12 jenerasyonuyla birlikte kutudan şarj aletini çıkarmış ve yeni manyetik şarj teknolojisi MagSafe’i tanıtmıştı. Son bilgilere göre, bu sadece sonun başlangıcıydı. Görünen o ki, 2021 model iPhone’lar şarj portu olmadan gelebilir ve sadece kablosuz olarak şarj edilebilir halde olabilir.

Not: Haberde kullandığımız görseller temsilidir ve sadece yazılı anlatımı desteklemesi amacıyla kullanılmıştır.

Kaynak: Bloomberg

 

Devamını oku

Genel

WhatsApp gizlilik sözleşmesini erteledi

whatsapp

WhatsApp son günlerde gizlilik sözleşmesiyle ilgili oluşan yoğun tepkiler üzerine geri adım attı. Şirket yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için güncellemenin tarihini erteledi.

İlginizi çekebilir: BiP, 6.4 milyon yeni kullanıcı daha katıldığını duyurdu

reklam
Aorus reklamı

Son günlerin en çok konuşulan konularının başında hiç şüphesiz, WhatsApp’ın yeni Gizlilik Sözleşmesi geliyor. Yürürlüğe koyacağı yeni sözleşmeyle beraber Facebook şirketleriyle veri paylaşımı yapacağını söyleyen WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan tepki aldı.

Adventure İstanbul

Ülkemizde de soruşturmaya konu olan WhatsApp gizlilik sözleşmesi büyük tepkilere neden olmuş ve uygulamanın kullanıcı kaybetmesi ile sonuçlanmıştı. Rakip platformların hızlı bir büyüme içerisine girdiğini gören şirket bu durum karşısında sessiz kalmadı.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi bilindiği üzere 8 Şubat tarihinde devreye girecekti. Kullanıcı verilerini Facebook ile zorunlu olarak paylaşmayı gerektiren sözleşmede geri adım atıldı.

WhatsApp gizlilik konusundaki hassasiyetlerinin yeterince anlaşılmadığını ve bunu anlatabilmek için gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs tarihine ertelediklerini duyurdu. Şirket bu süreçte yanlış anlaşılmaları gidermek ve işletmelere de yeni güncellemenin detaylarını ayrıntıları ile anlatmayı hedefliyor.

facebook türkiye derya matraş

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Instagram üzerinden paylaştığı video ile WhatsApp güncellemesi ile ilgili “Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşım uygulamalarını değiştirmiyor. WhatsApp, yıllardır Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya devam etmesini planlanıyor.” demişti.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Motorola Nio modelinden canlı görüntüler ortaya çıktı!

Yazan:

Motorola Nio

Motorola Nio canlı görüntüleriyle ortaya çıktı. Firmanın amiral gemisi akıllı telefonunun tasarım detayları da böylelikle belli oldu.


İlginizi çekebilir; Canon, uydudan dünyanın fotoğrafını çekebildiğiniz bir site paylaştı

reklam
Aorus reklamı

Motorola Nio tasarım detayları belli oldu!

Motorola yeni amiral gemisi telefonu ile birlikte 2021 yılında akıllı telefon dünyasında ben de varım demeye hazırlanıyor. Cep telefonu denilince bir dönemler ilk akla gelen isimlerden biri olan firma, rekabette öne çıkmayı ve daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bu amaçta Nio kod adına sahip bir akıllı telefon ile kullanıcılarını karşılamaya hazırlanan firma, artık geri sayıma geçti. The Voice isimli internet sitesinde tasarım detayları sızdırılan akıllı telefon, delikli ekran teknolojisi ile piyasaya çıkacak.

Motorola Nio

Adventure İstanbul

FullHD+ ekran çözünürlüğüne sahip olması beklenen akıllı telefon, 16 MP ana kamera ve 8 MP ultra geniş açı özelliklerine sahip iki adet ön kamera ile kullanıcılarını karşılayacak. Amiral gemisi akıllı telefon gücünü Geekbench sonuçlarına göre Snapdragon 865 işlemcisinden alacak. 8/12GB RAM ve 128/256 GB depolama alanı seçeneklerine sahip olması beklenen akıllı telefon, ortaya çıkan görüntülere göre arka tarafta dörtlü kamera kurulumuna yer verecek. Ana kameranın 64 MP olacağı öğrenilirken, diğer kameralar için kesinleşmiş bir detay henüz ortaya çıkmadı. 5000 mAh batarya kapasitesi ile piyasaya çıkacak olan akıllı telefon, kullanıcılarına 20 W değerinde hızlı şarj desteği sunacak. Bakalım Motorola Nio firmanın planladığı hedeflere ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.


Fiyat performans yönünden beklentilerinizi karşılayacak akıllı telefonlara, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden oluşturduğumuz listeler sayesinde ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler