Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Vladimir Putin, Windows XP’den vazgeçemiyor!

Bir dönemin favori işletim sistemi Windows XP, 2014 yılında resmi destek sürecinin sonlanmasının ardından kullanıcı kitlesinin önemli kısmını kaybetti. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise yaklaşık 11 yıldır güncelleme almayan işletim sistemini bırakmaya pek niyetli görünmüyor.


İlginizi Çekebilir: Kablosuz kulaklık alırken bilinmesi gerekenler – Tavsiye ettiklerimiz

reklam
MSI reklamı

Vladimir Putin, Windows XP’yi kullanmaya devam ediyor

Kremlin Basın Bürosu’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı fotoğraflar, teknoloji dünyasında büyük bir şaşkınlığa sebep oldu. Yayınlanan karelerde Rus lider Putin’in çalışma ofisinde bir dizi görüşme gerçekleştirdiği görülüyor. Ancak fotoğraflarda yer alan ve Putin’in kişisel kullanımına tahsis edilen bilgisayarda Windows XP’nin kurulu olması, teknoloji gündeminde yer edinmeyi başardı. Windows XP’nin mavi renkteki ikonik görev çubuğu ve Kremlin Sarayı’nın yer aldığı arka plan görseli göze çarpıyor.

2014 yılında destek süreci sona eren Windows XP, virüsler ve güvenlik açıkları konusunda dezavantajlı konumda bulunuyor. 2000’lerin popüler işletim sistemi, buna rağmen Rusya Savunma Bakanlığı’nın güvenlik sertifikasına sahip son Microsoft işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Popüler işletim sistemi Windows 10 ise devletin önemli sırlarını barındırmayan bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Teknolojiyi aktif olarak kullanan Vladimir Putin’in internete neredeyse hiç girmediği biliniyor. Dolayısıyla Rus liderin kasıtlı olarak yeni bir işletim sistemi kullanmadığı tahmin ediliyor. Son olarak siber güvenlik alanına yoğunlaşan Rusya’nın önemli devlet birimleri için geliştirilen Astra Linux adında bir işletim sistemi geliştirdiğini belirtelim.
Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Windows XP kaynak kodlarının sızdırıldığı iddia ediliyor

Yazan:

Windows XP

Windows XP SP1 başta olmak üzere, eski Windows sürümlerine ait kaynak kodlarının çevrimiçi olarak olarak sızdırıldığı iddia ediliyor. Sızıntıyı yapan kişi, son iki ayını Windows sürümlerinin kaynak kodlarını koleksiyon yapmakla geçirdiğini belirtiyor. 43 GB boyutundaki koleksiyon, 4chan adlı forum sitesinde paylaşıldı.


İlginizi çekebilir: Windows 10 Meet Now ile Zoom’a rakip olmaya hazırlanıyor!

reklam
MSI reklamı

Koleksiyon, Bill Gates ile ilgili komplo teorilerini de içeriyor

Windows XP ve Windows Server 2003’ün yanı sıra, sistemin daha eski sürümlerinin de kaynak kodlarını içeren koleksiyonda başlıca göze çarpanlar şu şekilde;

♦  MS DOS 3.30
♦  MS DOS 6.0
♦  Windows 2000
♦  Windows CE 3
♦  Windows CE 4
♦  Windows CE 5
♦  Windows Embedded 7
♦  Windows Embedded CE
♦  Windows NT 3.5
♦  Windows NT 4

Windows XP

Koleksiyon içeriğinde Bill Gates hakkında komplo teorileri içeren videoların da bulunduğu iddia ediliyor. Koleksiyon içeriğindeki en önemli kısım; 2.9 GB boyutundaki arşivlenmiş bir klasör ve bu klasörün içerisinde bulunan Windows XP ve Windows Server 2003’e ait olduğu iddia edilen kaynak kodları. Sızıntıyı yapan kişi, söz konusu kaynak kodlarının yıllardır bilgisayar korsanları arasında paylaşıldığını belirtiyor.

Bill Gates

Kaynak kodlarını inceleyen uzmanlar, bunun gerçek kaynak kodları olup-olmadığını anlamanın imkansız olduğunu belirtiyorlar. Kaynak kodlarının gerçekliği ile ilgili Microsoft ile iletişime geçilse de, şirket tarafından herhangi bir geri dönüş sağlanmış değil.

Bu bir güvenlik sorunu teşkil ediyor mu?

Windows XP piyasaya sürüleli neredeyse 20 yıl oldu. Eğer sızdırılan kodlar, halihazırda kullanmakta olduğumuz modern Windows versiyonlarında da kullanıyorsa, bunun bir güvenlik sorunu oluşturduğu aşikar. Windows XP kaynak kodunda istismar edilebilir hatalar bulunursa ve söz konusu kaynak kodları halihazırda Windows 10’da da kullanılıyorsa, bilgisayar korsanları işletim sisteminin modern sürümündeki bu hataları kullanabilirler.

Kaynak kodu nedir?

Kaynak kodu; bir yazılımın işlenip makine diline çevrilmeden önce, insanların okuyabileceği ve üzerinde çalışabileceği programlama diliyle yazılmış hali. Kaynak koduna sahip olmak, Windows işletim sisteminin iç işleyişine ayrıntılı bir göz atmayı sağlıyor.

Source code
Bu sızıntı, Windows tarihine göz atmak isteyen kişiler için önemli bir kaynak oluşturabilir. Ancak söz konusu arşivi indirmenin büyük bir güvenlik riski oluşturduğunu söylemekte fayda var.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İşletim Sistemleri

Android 11 tabanlı Realme UI 2.0: Özellikler ve çıkış tarihi

Yazan:

Realme, akıllı telefonları için geliştirdiği yeni Realme UI 2.0 kullanıcı arayüzünü duyurdu. Android 11 tabanlı bu arayüz, birbirinden güzel özelleştirme seçenekleri ve yenilikle beraber geliyor.


İlginizi çekebilir: realme 6 vs Oppo A72 Karşılaştırma | Hangisi daha F/P?

reklam
MSI reklamı

Google’ın Android 11 işletim sistemini yayınlamasıyla beraber OPPO, OnePlus ve Xiaomi gibi üreticiler de kendi kullanıcı arayüzlerini duyurmaya başladı. Bu üreticilerin arasına katılan Realme’nin de akıllı telefonlarda kullandığı Realme UI 2.0′ın duyurulmasıyla beraber özellikleri de netleşmeye başladı.

Realme UI 2.0: Kapsamlı özelleştirme seçenekleri

Realme UI 2.0

Realme UI 2.0′la beraber akıllı telefonunuza gelecek yeni simge paketleri ve başlatıcılarla telefonunuza eşsiz ve büyüleyici bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu arayüzde, kullanıcıların akıllı telefonlarında genel olarak ön planda olacak renkleri ayarlayabilmeleri için Global Tema paketi de bulunuyor. İçerisinde ayar geçişlerini ve simgelerini özelleştirebileceğiniz 5 tür renk serisi ve 10 farklı tek renk barındıran bu paketle telefonunuzu özelleştirebilirsiniz.

Bunun da ötesinde Realme UI 2.0, birbirinden etkileyici görünüme sahip AOD özelleştirmeleri, yazı tipleri ve üç farklı mod sunan geliştirilmiş bir karanlık mod ile destekleniyor. Karanlık modun telefonunuzun duvar kağıdını ve uygulama simgelerini de karartmasını sağlayabilirsiniz. Realme, baloncuk bildirimleri ve yeni medya kontrolleri gibi Android 11 özelliklerini de bünyesinde barındıran Realme UI 2.0′ın özelleştirilmeye en açık akıllı telefon işletim sistemi olduğunu iddia ediyor.

Performans iyileştirmeleri ve gizlilik özellikleri

Realme UI 2.0

Realme UI 2.0, işletim sistemini daha verimli hale getirmek ve kullanıcı verilerini daha iyi korumak için bir dizi performans iyileştirmesi ve gizlilik özellikleri içeriyor. Bu bağlamda Realme, UI 2.0′a ekstra bir gizlilik koruması sağlayacak ‘Deep Sea Privacy’ adlı yeni bir güvenlik paketi ekledi.

Bu güvenlik paketi, temel olarak kullanıcıların kişisel bilgilerinin üçüncü parti uygulamalar tarafından ele geçirilmesini önleme yardımcı oluyor. Örneğin kullanıcıların hassas ve önemli olduğunu düşündüğü verilerini özel bir bölümde tutmalarını sağlayacak Deep Sea Privacy paketi, telefonda yapılan ödemeleri dahi kötü amaçlı yazılımlardan koruyacak.

Ayrıca kullanıcıları dolandırıcılık amaçlı mesajlardan ve reklamlardan da koruyacak olan Realme UI 2.0, ve kişisel hayatınızı birbirinden ayırmanızı kolaylaştıracak bir sistem kopyalama mekanizması da sunuyor. Böylelikle telefonda ayrı bir profil oluşturabilecek ve hatta her profil için ayrı parmak izi bile ayarlayabileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra Realme’nin yeni arayüzü, Android 11′i daha verimli hale getirmek amacıyla çoklu görev gibi birkaç adet işlevsellik odaklı yeniliklere de sahip. Örneğin ‘Mini Windows’ sayesinde aynı anda birden fazla uygulamayı tek ekranda küçük bir pencere halinde çalıştırarak diğer işlerinizi halledebilirsiniz. Uyku odaklı özelliklerle de telefonunuzun belirli bir saatte otomatik kilitlenmesini sağlayabilir ve böylece dinlendirebilirsiniz.

Realme UI 2.0, genel olarak sistem kaynaklarının kullanımında %45; sistem hızında ise %32 oranında performans iyileştirmesi içeriyor.

Realme UI 2.0 ne zaman yayınlanacak?

Realme UI 2.0, ilk olarak 24 Eylül’den itibaren Realme X50 Pro kullanıcıları için kapalı beta olarak sunulacak. Şirket, önümüzdeki ay herkese açık sürümünü yayınlamayı ve kasım ayında da nihai sürümü yayınlamayı hedeflediğini açıkladı.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 Meet Now ile Zoom’a rakip olmaya hazırlanıyor!

Yazan:

Windows 10 depolama alanında nasıl yer açılır?

Microsoft, Windows 10 için geliştirdiği Meet Now özelliğini, işletim sisteminin en son yayınlanan ön izleme sürümünde gün yüzüne çıkardı. Meet Now adlı özellik, Windows 10′la tümleşik bir biçimde kullanıcıların birbirleriyle görüntülü arama yapmasına olanak sağlıyor.


İlginizi çekebilir: Windows 10’un dokunmatik klavyesi, yeni özelliklerle güncelleniyor!

reklam
MSI reklamı

Microsoft, Windows 10 için yakında kullanıma sunmayı planladığı bir dizi yeniliği işletim sisteminin ön izleme sürümünde belirli kullanıcılarla test ediyor. Bu yenilikler arasında, Windows 10X’in WonderBar’ı ve yeni dokunmatik klavye özelliklerinin yanı sıra, kullanıcılara ücretsiz görüntülü arama işlevi sunan yeni bir servis yer alıyor.

Windows 10, görüntülü görüşmeleri kolaylaştırıyor

Microsoft’un Windows 10 Build 20211 sürümünde test etmeye başladığı Meet Now adlı yeni özellik, kullanıcıların Microsoft hesabı olsun veya olmasın görüntülü konferans başlatmalarına ve oluşturulmuş konferanslara katılmalarını sağlıyor. Normalde Microsoft, Meet Now’ı bu hafta başlarında yayınladığı bir başka ön izleme güncellemesiyle kaldırmıştı. Sonrasında da yeni bir güncellemeyle yeniden ekledi.

Normalde Windows 10 üzerinden görüntülü görüşme yapmak için Skype veya diğer uygulamaları kullanmak gerekir. Bu uygulamaların da hepsi, hem katılımcı için hem de konferansı başlatacak kişi için hesap oluşturmayı zorunlu kılıyor. Windows 10′un yeni özelliği ise işte kendisini tam bu noktada, hesap gerektirmemesi yönüyle ayırıyor.

Windows 10 işletim sistemine gelecek Meet Now özelliği sayesinde hesabınız olmasa bile tamamen ücretsiz görüntülü görüşme başlatabilir, aynı zamanda diğer arkadaşlarınızı da özel bir kodla görüşmeye davet edebilirsiniz. Üstelik davet ettiğiniz katılımcıların da hesabı olmasına gerek yok.

Windows 10 Meet Now özelliği böyle çalışıyor

Windows 10 Meet Now

Örnek ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Windows 10′un görev çubuğuna entegre edilen Meet Now butonuna tıklandığında kullanıcılara ‘Konferans oluştur’ ve ‘Bir konferansa katıl’ olmak üzere iki seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden her ikisi de direkt olarak Skype’ı uygulama veya Microsoft Edge vasıtasıyla çalıştırarak söz konusu konferansı açıyor ve bu şekilde görüntülü görüşme gerçekleşiyor.

Yalnız Microsoft, şu an test aşamasında olan bu özelliğin kullanıma sunulma zamanıyla ilgili kesin bir açıklama yapmadı. Ayrıca normalde bu tarz özelliklerini kendi sayfasında duyuran şirket, Meet Now için ise herhangi bir duyuru paylaşmadı.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu