Sosyal medya

Uzay - Bilim

Uzaya Çıkan İlk Otomobil: Tesla Roadster!

Tesla Roadster Starman

Elon Musk’ın çılgın planlarından biri olan Falcon Heavy testi başarıyla gerçekleşti. Üç adet Falcon 9 ve 27 adet Merlin roket motorlarına sahip olan Falcon Heavy’nin taşıdığı ilk nesil Roadster, Starman eşliğinde yörüngede süzülüyor!

Tesla’nın sahibi olan Elon Musk, uzay ile alakalı çılgın planları için de SpaceX firmasını kurmuştu. En son lav makinesi ürettiği The Boring Company ile projesinin ardından tüm dünya tarafından merakla beklenen Falcon Heavy test uçuşu da gerçekleşti. Üç adet Falcon 9 roketi ve toplamda 27 Merlin motoruna sahip olan Falcon Heavy, kargo bölümünde Starman ve Musk’ın bizzat kullandığı ilk nesil Tesla Roadster’ı uzaya taşımayı başardı.

Kalkışta uygulanan 5 milyon poundluk itiş gücü ile rekor kırmayı da başaran Falcon Heavy, bu uyguladığı kuvvet ile 18 Boeing 747’nin uygulayabileceği itiş gücünü geçmiş oldu. Musk’ın Mars görevi için test edilen bu hazırlıklar ise dün 23:00 gibi gerçekleşti ve ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nde yapıldı. Sorunsuz kalkış ve 16.000 km hızı aşan gücü ile Mars’ın yörüngesini dahi geçerek astroid kuşağına yaklaşarak bir yörünge çizen araç, aynı zamanda Starman ve Tesla Roadster ile de bir ilki başarmış oldu.

Ayrıca fırlatılan iki yanFalcon 9 roketini aynı şekilde dünyaya tekrar sorunsuz bir şekilde iniş yapmasını sağlayan SpaceX, ana roketin ise iniş yapamadığını doğruladı. 3’te 2 başarı yakalayan firma, iki yan destekleyici roketleri canlı canlı gösterebilirken ana roketin deniz üzerindeki platforma inişi sırasında sarsılma ve yüksek sıcaklık sonucu kamera arısazı vermesi nedeniyle görüntüleme yapamadı. Görünüşe göre görüntü kaybının ardından ana roket inişi düzgün bir şekilde gerçekleştirememiş.

Son olarak aşağıdan şu anda sonlandırılmış olsa da Starman ve Tesla Roadster’ın uzaydaki macerasını izleyebilir, bir Roadster üzerinden dünyanın nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz;

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay - Bilim

NASA, uzayda işlenen ilk suç için soruşturma başlattı!

Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu (NASA), bir astronotun görev esnasında suç işlediği gerekçesiyle soruşturma başlattı. Bu soruşturma, uzay tarihinde bir ilk anlamına geliyor.


İlginizi Çekebilir: 59 TL’ye BİM’de satılan Polosmart Smartfit akıllı bileklik incelemesi


Uzayda suç işleyen astronot için NASA devreye girdi

İddiaya göre astronot Anne McClain, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevi esnasında boşanma sürecinde olduğu eşinin banka hesaplarına izinsiz olarak girdi. Durumu tespit eden eşi Summer Worden ise McClain hakkında geçtiğimiz yıl Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu. Bunun üzerine NASA Teftiş Kurulu da ayrı bir iç soruşturma başlattığını duyurdu.

6 aylık özel görevinde böyle bir suç işlediği iddia edilen Anne McClain, ilginç olay ile ilgili açıklamasında suçlamayı kabul etmedi. Aile hesabında oğlunun bakımı ve ödemeler için yeterli paranın olup olmadığına baktığını söyleyen McClain, inceleme tamamlanana kadar sessiz kalacağını belirtti.

NASA‘nın kıdemli çalışanları arasında yer alan Anne McClain, iddialar ispatlanırsa uzayda suç işleyen ilk insan olarak tarihe geçebilir. Dünya yörüngesine yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu; Amerika, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu ortak bir mülkiyet altında bulunuyor. Yapılan anlaşmalara göre istasyonda görevli olan kişilerin suça karışması durumunda, yargılamanın ülkelerindeki yerel mahkemeler tarafından yapılması gerekiyor. Dolayısıyla eğer NASA McClain’i suçlu bulursa ve yargılanması istenirse dava Amerika mahkemelerinde görülecek. Ayrıca göreve devam eden personelin suç işlediği kesinleşirse Dünya’ya iade edilmesine ilişkin ilginç bir mevzuat da anlaşmanın maddeleri arasında yer alıyor.

Devamını oku

Haber

Norveç’te telefon kurtaran sevimli balina Rus Ajanı çıktı

rus casusu balina

Geçtiğimiz günlerde yayılan videoda; bir kadının suya düşen telefonunu kurtaran sevimli bir balina kalplerimizi okşamıştı. Sonraki günlerde bir tekneye çarpan bu dostumuzun, Rus donanması tarafından eğitildiğine dair kanıtlar ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Orijinal iPod eBay’de 20.000 dolardan satışa sunuldu!


Norveç Hammerfest civarında kayda alınan videoda, bir kadın yanlışlıkla elindeki telefonu okyanusa düşürüyor. Birkaç dakika sonra sevimli bir balina, ağzındaki cep telefonunu sahibine uzatarak cihazını kurtarıyor. Sosyal medyada pek çok paylaşım alan bu olay hakkında, telefonun sahibi olan Ina ManiskaOkyanusa bakmak için iskeleye oturduk ve kapatmayı unuttuğum ceketimin cebindeki telefonum okyanusa düştü. Balina, ağzında telefonumu bana doğru uzatana kadar, onu tamamen kaybettiğimi düşünmüştüm.” dedi.

https://www.instagram.com/p/BxFlIZpAT7a/?utm_source=ig_web_copy_link

Nisan ayının başında bir balıkçı teknesine çarpan balinada ise insanları oldukça tedirgin edecek bir koşum bulundu. Balina nın üzerine bağlanmış şekilde bulunan ve üzerinde “St. Petersburg Ekipmanı” yazan ve logosu bulunan bu ilginç koşum, balıkçılar tarafından çıkarıldı.

Balina hakkında Norveç Polisi, korkutucu koşumun şu anda ellerinde olduğunu ve bu sevimli canlının insanlar ve tekneler için güvenliksiz olabileceğini düşünüyor. Bu yüzden balinayı, İzlanda’da da bulunan bir sığınağa tahliye etmeyi düşündüklerini duyurdu.

Devamını oku

Uzay - Bilim

Japonya ilk özel roketini uzaya gönderdi!

Yazan:

japonya uzaya

Teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerden biri olan Japonya ilk özel roketini uzaya göndermeyi başardı.

İlginizi çekebilir: Mars’a en benzer “Mars Base 1” uzay üssü yakında ziyaretçilere açılıyor!

Roket uzaya nasıl gönderildi?

Böylece Japonya başarılı özel uzay kıyafetleri üretebilen sınırlı sayıdaki ülkelerin arasına girdi. Interstellar Technologies isimli şirket MOMO-3 sondaj roketini uzaya başarıyla taşıdı. Ve roket Pasifik‘e sıçramadan önce Kármán hattını kolayca geçmeyi başardı. Roket uzayda 8 dakika ve 35 saniye boyunca kaldı. Bu görece kısa bir süre olarak görülebilir. 

Şirketin asıl amacı bu yolla küçük uyduları uzaya taşımak ve devletin bu konudaki harcamalarını azaltmak. Bu başarı ayrıca şirketin kurucusu Takafumi Horie üzerindeki şaibeyi de ortadan kaldırdı. Geçmişinde muhasebe sahtekarlığı gibi çeşitli suçlar bulunan Horie, uzay projesiyle insanlara güven vermiyordu. Ülke tarihine geçen bu başarısı etrafında oluşan şüphe bulutlarının dağılmasına sebep olabilir. Bu başarı bir adım daha öteye götürülerek ileride farklı girişimlere ön ayak olabilir.

 

 

Devamını oku