Sosyal medya

Uygulama

Uygulama mağazaları rekorlarla geçen yıla bir yenisini daha ekledi!

Uygulama

Uygulama mağazaları, Covid-19 pandemisi nedeniyle evlerde geçen yılın kazananlarından biriydi. Bu yıl rekor düzeylere ulaşan mobil uygulama satışları, 2020’yi geride bırakırken de yakın bir tarihte hiç yavaşlayacakmış gibi gözükmüyor. Öyle ki, Noel günü olan 25 Aralık’ta mobil uygulama satışlarında yeni bir rekor kırıldı…


İlginizi çekebilir: Apple, App Store komisyon oranlarını düşürmeye başladı!

reklam
Aorus reklamı

Uygulama satışları rekor derecede kazandırdı, bir de üstüne Noel günü eklendi

Uygulama

İnsanları mobil cihazlarında her zamankinden çok daha fazla vakit geçirmeye iten Covid-19 salgını, tahmin edilebileceği üzere mobil uygulama satışlarına da olumlu yönde etki yaptı. Global anlamda 100 milyar dolar satış yaparak rekor kıran mobil uygulama pazarı, bu dönemde en güzel günlerini yaşamaya devam ediyor. Bu rekor geçen seneye kıyasla %30’luk bir büyümeyi ifade ediyor. Rekorlarla dolu 2020 yılının en büyük kazananı ise App Store’da yaptığı satışlarla Apple oldu. Toplam harcamanın yaklaşık %65’ini göğüsleyen Apple, 69 milyar dolarlık uygulama satışı yaptı. Google Play ise pastadan %30’luk bir pay alarak 37 milyar dolarlık satış yaptı.

Adventure İstanbul

Uygulama

Uygulama mağazalarının bu karlı yılına bir de rekor kıran Noel günü eklendi. 2020 Noel günü, geçen sene aynı gün satışlarına göre %27 daha büyüyerek, 407,6 milyon dolarlık uygulama satışına şahit oldu. Peki bu rekorlarla dolu yılda ve rekor günde neler sattı, hangi kategoriler pazarı domine etti gibi soruların cevabı ve daha fazlası haberimizin devamında…

Rekor yılın ve günün trendleri ve kazandıran kategorileri

Uygulama

2020 yılının en çok kazandıran kategorisi %71,7’lik pazar payıyla mobil oyunlar oldu. Pazarı domine eden kategori, 76 milyar dolar gibi yüksek bir gelir elde etti. Oyunlardan sonra gelen kategori ise Eğlence oldu. Yılın bir diğer dikkat çeken verisi ise, TikTok’un 2020 ilk çeyreğinde 315 milyon global indirmeye ulaşarak kırdığı çeyrek başına indirilme rekoru oldu. Göz alan başka bir trend de, İş ve Üretkenlik kategorisinin indirmelerini geçen yıla göre ikiye katlayarak 3,6 milyar indirme sayısına ulaşması oldu. Bu trendin de sorumlusu muhtemelen Covid-19 sebebiyle evlerde geçirdiğimiz pandemi yılı. Son olarak, PUBG 2,6 milyar dolar kar ederek, 2020 yılının en çok kazandıran oyunu oldu.

Uygulama

Rekor kıran Noel gününün en dikkat çeken istatistiği ise %75’e yaklaşan pazar payıyla 295,6 milyon dolar gelir elde eden oyun kategorisi oldu. Bu popüler kategorinin yıldızı ise 1 günde 10,7 milyon dolarlık uygulama içi satış yapan Çinli Tencent firmasının oyunu Honor of Kings oldu. Oyunlar dışında günün en çok kazananı tahtına ise 4,7 milyon dolarlık satışla TikTok oturdu.

Kaynak: MobileSyrup

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulama

Clubhouse kurucusu: “Android uygulaması bir numaralı önceliğimiz”

Clubhouse

Clubhouse, son ayların en popüler uygulamalarından. Dahası, uygulama her geçen gün sosyal medya platformları arasındaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Ancak, uygulama hala çok büyük bir eksikliğini giderebilmiş değil: Android uygulaması. Dünyada 2 milyarı aşkın kullanıcısı olan Android ekosisteminde henüz bulunmayan Clubhouse, görünüşe göre bu eksikliği gidermek için çalışmalara başladı. Platformun kurucusu, uygulamanın Android’deki geleceği hakkında umut veren açıklamalar yaptı…


Hazır konumuz uygulamalarken, sizler için özenle seçtiğimiz telefon aksesuarlarından oluşan bu listeyi sizlerle paylaşmak isteriz.

reklam
Aorus reklamı

Clubhouse, Android için kolları sıvadı

Clubhouse

Aslında, Clubhouse’un Andorid ekosisteminde yer almak adına çalışmalara başladığı yeni bir haber değil. Öyle ki, yaklaşık bir ay önce, uygulama resmi blogunda “Android için çalışmalara yakında başlıyoruz” demişti. Hatta, yine geçtiğimiz ay, Clubhouse’ın Android uygulamasında çalışması üzerine geliştirici işe alımları yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu iki haber, Android kullanıcılarını sevindirmiş ve heyecanlı bir bekleyişin içine itmişti. Fakat, bunların üzerine uygulamadan Android hakkında başka bir ses çıkmaması da umutları bir nebze kırmıştı desek abartmış olmayız. Neyse ki, bugün Android konusunda beklenen sevindirici açıklama bizzat uygulamanın kurucusu Paul Davison’ın ağzından geldi.

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: Clubhouse, güvenlik açığını kabul etti


Clubhouse

Uygulamanın kurucularından Paul Davison, Bill Gates ile beraber CNBC sunucusu Andrew Roskin’in sunduğu bir Clubhouse chat’ine katıldı. Aslında, Roskin, Davison’a uygulamanın Android’deki geleceği hakkında direkt bir soru sormamıştı. Her şey Bill Gates’in neden Android bir telefon kullandığını açıklarken kendiliğinden gelişti. Bu sırada sözü Gates’ten devralan Davison, önemli bir bilgi vermek istediğini söyledi. Bu bilgi, tabi ki de, Andorid’le ilgiliydi. Öyle ki, uygulamanın Android işletim sistemine gelmesi için çalışmaların tüm hızla devam ettiğini ve bunun Clubhouse için “en büyük önceliklerden” olduğunu söyledi. Özetle, Davison’ın Android hakkındaki bu açıklamaları kesinlikle umut verici. Umarız, Android kullanıcıları, artık daha fazla gecikmeye maruz kalmadan Clubhouse’da yerlerini alabilir.

Kaynak: 9To5Google

Devamını oku

Uygulama

Google Haritalar, sonunda karanlık moda kavuşuyor

Google Haritalar hayatımızın olmazsa olmazlarından. Yüzlerce milyonu bulan aylık aktif kullanıcı sayısıyla harita pazarının dominant oyuncularından olan uygulamanın eksikleri de yok değil tabi. Belki de bu eksiklerin en büyüklerinden biri kullanıcıların son zamanlarda uygulamalarda çok tercih ettiği karanlık mod. Nihayet, görünüşe göre, Google bu eksikliği gidermeye hazır…


Her bütçeye, her zevke uygun ve birbirinden faydalı kişisel bakım ürünleri listemizi incelemenizi öneririz!

reklam
Aorus reklamı

Google Haritalar Android uygulamasına karanlık mod geliyor

Google Haritalar

Google, Android’deki Haritalar uygulamasına nihayet “Gerçek Karanlık Mod’u” sunuyor. Aslında, Google, gece modunun aksine gerçek anlamda karanlık olan bu modu geçen yılın Eylül ayından beri test etmekteydi. Görünüşe göre, testler sıkıntısız geçmiş olacak ki, ABD’li teknoloji devi yeni özelliği dünyadaki tüm Android kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Şirket, yaptığı açıklamada, bu güncellemeyi kullanıcıların gözünü daha az yorma amacıyla getirdiğini söylemekte. Bunun yanında, Karanlık mod’un cihazların pil ömrü için de çok yararlı olacağını iddia ediyor. Karanlık Mod’u aktive etmek ise çok basit. İlk olarak, Android sürümünüzün güncel olduğundan emin olun. Bundan sonra, uygulama içinde ayarlara gidip, ‘Tema’ seçeneğine tıklayın. Son olarak ise, burdan ‘Always in Dark Theme (Daima Karanlık Mod) seçeneğini seçin. Karanlık modunuz kullanıma hazır!

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: Google, AI bölümündeki tartışmalı işten çıkarmalarına devam ediyor


İşte Google’ın bugün duyurduğu diğer yeni özellikler

Google Haritalar

Google, bugün resmi blogu aracılığıyla Android işletim sistemi için bazı yeni özellikler tanıttı. “Your Android is Now Safer-and 5 Other New Features” başlıklı yazı, adından da anlaşılacağı üzere 5 yeni özellik barındırıyor. Bunlardan ilki, şifre kaydedicisinin Android’in 9. sürümünü kullanan cihazlara kadar sunulmasıydı. Diğer bir yeni özellik olarak ise, mesaj uygulaması zamanlanabilen mesajlar özelliğine kavuştu. Üçüncü yeni özellik ise erişilebilirlik tarafındaydı. Görme engelli veya görme kaybı olan kullanıcılar için TalkBack uygulaması ciddi anlamda geliştirildi. Bir diğer yenilik ise Google Asistan tarafında. Öyle ki, artık  Google Asistanınızla telefonunuz kilitli veya uzaktayken bile çok daha fazla iş halledebileceksiniz. Son olarak ise, AndroidAuto’nun yeni duvar kağıtları, sesli oyunlar ve yeni kısayollar kazandığını belirtelim.

Kaynak: TheVerge, GoogleBlog-TheKeyword

Devamını oku

Apple

Apple M1 MacBook bilgisayarları Android uygulamalarını açabilecek

apple m1 macbook

BlueStacks uygulaması ARM tabanlı bilgisayarlara vereceği desteği açıkladı. Böylelikle görünüşe göre Android uygulamaları M1 işlemcisiyle çalışan yeni MacBook ve Mac cihazlara geliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Apple geçtiğimiz yıl Intel işlemcilerinden vazgeçip MacBook ve Mac cihazlarına ARM tabanlı M1 işlemcilerini yerleştirmişti. Böylelikle Apple M1 MacBook cihazlarının iOS uygulamalarını çalıştırması daha kolay hale gelmişti. Çünkü iPhone ve iPad cihazları da benzer bir ARM yapısını barındırıyorlardı. Dolayısıyla Mac cihazları geniş bir kütüphane imkanına sahip olmuş oldu. Şimdi ise bu kütüphane çok daha genişlemek üzere.

BlueStacks Android emülatörü, bilgisayarlar üzerinde Android uygulamalarını açmayı sağlayan bir uygulama. Şimdilik sadece Intel ve AMD işlemcileriyle birlikte çalışan uygulamaya yakın zamanda ARM desteği de geliyor. Söylediğimiz gibi Android uygulamalarının ARM işlemcili cihazlarda çalışmaları için emüle edilmeleri gerekiyor. Ancak BlueStacks yetkilisi Sharad Agarwal’ın söylediğine göre; Android uygulamaları genelde ARM üzerinde çalıştığı için bu cihazlarda ikili çevirilere gerek duyulmayacak.

Adventure İstanbul

apple m1 macbook

BlueStacks 5 ile beraber Android uygulamaları ARM tabanlı Windows 10 cihazlara da gelecek olsa da; şirket bu uygulamaları Mac cihazlara getirmeye daha çok odak veriyor gibi. Öyle ki Agarwal aynı zamanda Apple firmasının Mac cihazların akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmasında vereceği destekle birlikte BlueStacks uygulamasının daha da genişleyeceğini düşündüklerini söylüyor.

BlueStacks 5 şimdilik beta aşamasında ilerliyor. Katacağı yenilikler arasında ise; uygulamalar için daha hızlı kurulum ve açılış süresiyle birlikte %40 daha az RAM kullanımı var. Bununla beraber saniye başı kare sayısının artması ve çoklu işlemler yapılırken işlemci kullanımını %80’e kadar azaltan “Eco Modu” da yeniliklerin içerisinde.

Halihazırdaki Mac ve iOS uygulamalarına eklenecek Android uygulamalarıyla birlikte, macOS Big Sur üzerindeki kütüphane böylelikle daha da büyük bir hale gelmiş olacak.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler