Sosyal medya

İnternet

Ülkelere göre telekomünikasyon ücretleri

telekomünikasyon

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber telekomünikasyon ücretleri herkes için önemli hale gelmeye başladı. Bu makalede Almanya,İngiltere,Türkiye,Azerbeycan ve Dominik Cumhuriyeti’nde aylık 10 GB internete sahip olmak isteyen kullanıcıların ne kadar ödemeleri gerektiğini inceledik.

İlginizi çekebilir : Neden Turkcell’e geçtik? – Operatör Sohbetleri #4

Akıllı telefonlar ile birlikte iletişim sektörü tamamen değişti. Faturalı ve faturasız paketlerde bulunan dakikalar yerlerini internet paketlerine, mesajlaşmak için kullandığımız SMS servisi ise yerine Whatsapp’a bıraktı. Müşteriler tarife veya operatör değişiminde SMS ve dakikanın yanı sıra internet servisini de önemsiyor. Özellikle internet paketinin diğer operatörlerdeki ücretleri ile kıyaslamasını yapan müşteri tercihini genellikle ücret odaklı yapıyor. Maliyetin kullanıcılar için bu denli önemli olduğu bir zamanda telekomünikasyon ücretlerinin ülkemizde ve yurt dışında nasıl şekillendiğine beraber bakalım.

Not : Ülkelerde bulunan farklı operatörlerde ücretler farklılık gösterebilir. Vergiler dahil ücretler tarihe bağlı olarak güncellenebilir.

Dört farklı GSM operatörü dört farklı fiyat

Türkiye-Turkcell

Türkiye’de üç büyük GSM operatöründen biri olan Turkcell’in Platinum 10 GB Paketi’ni seçtik. Müşterilerine 10 GB internet sunan telekomünikasyon şirketi her yöne konuşma için 1000 dakika veriyor. Turkcell’liler ile sınırsız dakika ve 1000 SMS/MMS ile sunulan paketin aylık abonelik ücreti ise 169.90 TL. Pakette ayrıca

4.5G hızında TV+, fizy, BiP ve lifebox deneyimi paketiniz ile size özel ücretsiz!

 • BiP’e özel ek 5 GB ile yüksek kaliteli görüntülü arama
 • Ek 5 GB interneti ile birlikte Turkcell TV+
 • fizy’e özel ek 5GB internet ile doya doya müzik
 • Goller Cepte İddaa Paketi ile Süper Lig ve Dünya Liglerinin analizlerini detaylı inceleyebilirsiniz.
 • lifebox 100 GB Saklama Alan

hizmetleri sunuluyor.

telekomünikasyon

Azerbaycan-Azercell

1996 yılında Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’nin kuruculuğunda hayata geçen Azercell’in şimdiki sahibi %58 ortaklık payı ile Fintur Holdings. Azercell’den seçtiğimiz tarife ise ‘Serbest 10 GB’. Mobil kullanımda 10 GB internet sunan pakette 250 dakika her yöne konuşma fırsatı sunulmuş. Müşteriler Azercell kullanıcıları ile ise 600 dakika konuşabilecekler. Tarifenin fiyatı ise 25 Azerbaycan Manatı. 

Almanya- T-Mobile 

Dünyanın en büyük GSM operatörlerinden biri olan T-Mobile’ın MagentaMobil L tarifesini seçtik. 24 ay taahhüt süresi ile satılan tarifede 10 GB 50 Mbit/s internet, sınırsız konuşma ve SMS bulunuyor. Bazı hediyeler ile birlikte satılan paketin ücreti ise aylık 56.95 Euro.

telekomünikasyon

İngiltere-Vodafone ve Dominik Altice

Ülkemizde de hizmet vermeye devam eden uluslararası GSM operatörü Vodafone‘un ’10GB Red Extra 12 Ay’ paketini seçtik. Verinin yanında ücretsiz 3 aylık Secure Net hizmetinin sunulduğu paketin aylık fiyatı ise 17 Euro. Dominik Cumhuriyeti’nde 3.7 milyon müşteri sayısına sahip önemli operatör Altice’nin 10 GB internet paketine sahip tarifesini seçtik. %30 vergi uygulamasının yapıldığı sistemde paketin ücreti ise 1300 Dominik Pesosu.

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

4 yorum

4 yorum

 1. Fatih

  5 Temmuz 2019 at 22:40

  bu şekilde haber olmaz, bu haber sitesini takipten çıkartıyorum. en azından asgati ücretle ya da memur maaşı ile oranlasanız daha gerçekçi bir haber olurdu

 2. salih

  6 Temmuz 2019 at 15:22

  Türkiye fiyatları yanlış internet sitesine bakmanızı tavsiye ederim

 3. Jdjdjd

  7 Temmuz 2019 at 11:10

  Bu haber yanlış olmuş.ülkemizde asgari ücret 2020 birim ve seçtiğiniz paket 169 birim.ingiltere de asgari ücret 2000 birim seçtiğiniz paket 17 birim. Bu şekilde örnekler verirseniz daha adil olur

 4. Abdurahim

  9 Temmuz 2019 at 05:58

  Azerbaycan’da 25 azn’e 10gb internet mi varmış. Hemide Azercell’de. Çok iyi.
  Bu tarifenin konuşma ve mesajlaşma sürelerine pek de bakmayın. Çünki biz Azerbaycanlılar direk hat üzerinden pek sms yazmayız. Ve bir Aze.lının ortalama konuşma süresi de, bir TC vatandaşına göre çok az. Kısaca 250 dakika yeterli bir limit.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

TurkNet, internet tarifelerine zam yaptı!

Turknet

TurkNet, bildiğiniz üzere Türkiye içerisinde faaliyet gösteren internet sağlayıcı şirketlerden biri. Bugün Twitter’dan bir okurumuzun bizimle paylaştığı bilgiler neticesinde, önemli detaylar öğrendik ve bu durumu haberleştirmek istedik.


İlginizi çekebilir: TurkNet fiyatlarını arttırıyor!


Aşağıda gördüğünüz üzere bir takipçimizin mail adresine TurkNet’in resmi hesabından bir e-posta gönderiliyor. Bu e-posta içeriğinde ise okurumuzun halihazırda kullanmış olduğu internet paketine zam yapıldığı belirtiliyor.

Firma, yapılan fiyat artışının daha önce yapılması gerektiğini fakat yaşadığımız süreçten dolayı ertelendiği belirtilmiş. Ayrıca ilgili e-postada, TurkNet’lilerin veri kullanımlarının %50, maliyetlerinin ise %15’den fazla artış gösterdiği yazıyor.

Yeni zamlarla birlikte 75 TL olan paket, telefon hizmetiyle birlikte 88 TL’ye yükseliyor. Firma, burada küçük bir indirim sağlıyor. Telefon hizmetini istek dahilinde paketinizden çıkarabiliyorsunuz. Yine de fiyat çok büyük bir değişim göstermiyor. Toplamda paketiniz 85 TL’ye düşürülüyor.

Turknet

Şu an 85TL’lik abonelik seçeneğinden yararlananlar da bu zamdan nasibini alanlar arasında. 85 TL’lik paket ise 98 TL’ye çıkarılıyor.

Kullanıcılara atılan e-posta içerisinde, “yeni fiyatların” 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilmiş. 1 Temmuz ile birlikte, eğer yukarıda belirttiğimiz paketleri kullanıyorsanız, yeni fiyatlar size küçük bir şok etkisi yaratabilir.

Umarız ki, internet sektöründe bulunan diğer firmalar da abonelik seçeneklerinde herhangi bir artışa gitmezler. Ama şunu da söylemek lazım, doların sürekli artış gösterdiği bu günlerde, internet servis sağlayıcıların da giderleri o oranda artacaktır. Bunu durumu da göz ardı etmeyerek, aslında TurkNet’in yapmış olduğu zammı, yorumlamak gerekiyor.

Devamını oku

İnternet

Xiaomi CEO’su Lei Jun’un 5G ropörtajı: 8K, bulut servisler ve dahası

Lei Jun

Ulusal Halk Kongresi Başkanı ve Xiaomi CEO’su Lei Jun, Xinhuanet ile 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği 5G ana temalı röportajda dikkat çekici konulara değindi. Röportajdan ilgi çekici notlara ve orijinal metine makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

5G gelişim ve yayılım hızı nasıl arttırılabilir?

Lei Jun verdiği ropörtajda, 5G teknolojisinin gelişim ve yayılımının hızlandırılması konusunda baz istasyonları kurup yalnızca teknolojiyi yaygın hale getirmenin yetersiz olduğuna dikkat çekti. 5G istasyonlarının yayılımı kadar teknolojinin kullanım senaryolarının geliştirilmesine de yatırım yapılması gerektiğini belirten Jun, uygulama senaryoları geliştirilmediği takdirde 5G’nin istenilen seviyeye gelemeyeceğini söyledi. Peki nedir bu kullanım senaryoları?

Lei Jun’a göre 5G’nin önemli kullanım senaryoları

Çin’in Steve Jobs’ı olarak anılan Lei Jun, 5G teknolojisinin yayılımı ile ulaşılacak bağlantı hızlarının 4K ve 8K video konferanslarını popüler hale getireceğini belirtiyor. Bir diğer senaryo, 5G’nin sunduğu yüksek bant genişliği ve düşük gecikme değerleri ile bulut oyunculuk alanında yaratacağı gelişmelerden yararlanılması şeklinde. Son olarak otonom sürüş alanında da 5G ile büyük gelişmeler yaşanacağını belirten Lei Jun, hangi kullanım senaryolarının öncü nitelikte olacağını zaman alan testler ile öğreneceğimizi söylüyor.

5G ve Xiaomi

Lei Jun, içinde bulunduğumuz yılda 5G bağlantı teknolojisi destekli 5 akıllı telefon modeli duyuran Xiaomi’nin, 4G destekli cep telefonu üretimini durduğunu ve tamamen 5G’ye odaklandığını söyledi. Elbette yaşadığımız salgın herşeyi etkilediği gibi Xiaomi’nin 5G stratejilerini de etkilemiş. Şuan için stok depolarının boş olduğunu belirten firma yöneticisi, 5G cep telefonlarını tekrar üretmekte de sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor. Salgının 5G yayılım hızını gerçekten düşürdüğünü söyleyen Jun, stratejilerinin değişim göstermediğini de sözlerine eklemiş. Üretim sorunlarına çözüm olması amacıyla fabrikalarına 250.000  Yuan yatırım yapan Xiaomi, hala 5G’yi ileri taşıma hedefinde.

Xiaomi ve 5G

Bunlara ek olarak Xiaomi markalı cep telefonu ve AIoT cihazlarının 5G temelinde birlikte çalışacağı kullanım senaryoları içeren bir strateji geliştirdiklerini belirten Lei Jun, 5G’nin gelişimi için yapılması gereken üç önemli şey olduğuna inandığını söylüyor. İlk olarak sağlam bir temel oluşturmanın gerekliliğine değinen Jun, alışılmış teknolojilerden farklı düşünmek gerektiğini belirtiyor. İkinci olarak Çin pazarını savunmaya çok önem verdiğini aktaran CEO, son olarak küreselleşmek için her türlü çabayı göstermek gerektiğini söylüyor. Bu üç önemli maddenin, içinde bulunduğumuz liberal ekonomik sistemde her marka ve devletin kalkınma stratejileri arasında olması gerekiyor.

Xiaomi CEO’su sözlerine 5G ve AIoT (Yapay zeka destekli nesnelerin interneti) teknolojilerinin gelişimi ile afet durumlarında birbirine sürekli bağlı olacak olan akıllı cihazların yeni bir ulusal afet uyarı sistemi oluşturulmasında kullanmak istediklerini de ekledi.

Xiaomi’nin 6G hazırlıkları

Lei Jun, Xiaomi’nin 5G’ye ek olarak 6G üzerinde de ön araştırmalar yaptığını belirtti. Ayrıca bu konuda uydu interneti ve akıllı telefonların iş birliği içinde çalışması gerektiğine dikkat çekti. Konunun uydu kısmında direkt olarak yer almayacaklarını belirten Jun, konunun tüm süreçleri hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi. Söz konusu teknolojinin gelişimi için uydu haricinde karada bulunacak terminallere ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

6G

Makalemizin konu aldığı Lei Jun ropörtajının orijinal metnine (Çince) link üzerinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu röportajın Çince yayımlandığını ve çeviri konusunda Google Translate’den yararlandığımızı belirtelim.

Devamını oku

Haber

Facebook Venue canlı etkinlik uygulaması yayınlandı!

Facebook Venue

Facebook bünyesi altında bulunan Yeni Ürün Deneme (NPE) ekibi, canlı etkinliklere odaklanan Venue adında yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama sayesinde hayranların canlı spor etkinlikleri sırasında yorumcularla etkileşim kurabilecek.

İlginizi çekebilir: Opera tarayıcısına Instagram’a hızlı erişim geldi!

Facebook Venue

Facebook Venue, canlı etkinliklerde interaktif bir “ikinci ekran” deneyimi sunmayı amaçlıyor. Uygulama, o sırada devam eden ve başka mecralarda izlenen canlı etkinliklerle ilgili olarak gazeteciler, mevcut veya eski sporcular ve ünlü analistler gibi tanınmış kişiler yorumcu olarak katılabilecek. Ek olarak, bazı sosyal medya fenomenleri de etkinlikler sırasında kullanıcılarla etkileşim halinde olabilecek.

Facebook’un paylaştığı yazıda: “Canlı yayınlar milyonlarca insanın aynı anda içerik tüketmesi için nadir bir fırsat sunuyor. Geniş eşzamanlı görüntüleme sağlanmasına rağmen, canlı yayınlar hala çoğunlukla yalnızca görüntüleme deneyimidir. Tutkulu hayranlar sürekli olarak en sevdikleri etkinlikler etrafında diğer hayranlarla ve uzmanlarla iletişim kurmanın daha iyi yollarını arıyorlar. Facebook Venue, hayranlarla canlı spor etkinlikleri arasında köprü görevi görerek hayranların en sevdikleri etkinliklerin önemli anlarına odaklanan etkileşimli bir ikinci ekran deneyimi sunmayı amaçlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Facebook Venue

İlk olarak bir NASCAR etkinliğinde kullanılacak olan Facebook Venue pazar günü yapılacak olan Food City 500 etkinliğiyle başlayacak. Yeni uygulamanın ilk ev sahipliğini ise FOX Sports NASCAR muhabiri Alana Cavana ve NASCAR sürücüsü Landon Cassil yapacak.

Söz konusu uygulama şimdilik sadece ABD‘de kullanılabilir durumda. Facebook Venue’nun başka ülkelere ne zaman sunulacağı konusunda bir ayrıntı henüz mevcut değil. Ancak uygulamanın başarılı olması halinde diğer ülkeler için de kısa bir sürede kullanıma açılması bekleniyor.

Devamını oku