Sosyal medya

Yazılım

UEFA, Euro 2020 ‘de gol çizgisi teknolojisini kullanabilir

Euro 2020

İlk olarak 2016 UEFA Avrupa Ligi Finali’nde kulllanılan gol çizgisi teknolojisi ( Goal Line Technology GLT) Euro 2020 maçları için de kullanılabilir.

İlginizi çekebilir : FIFA 19 MOBILE (FIFA Futbol) oynadık! | BETA

Hawk gözü Fransa Euro 2016 maçlarında kullanılmıştı

Futbolda direkten dönen topların gol olup olmadığı, çizgiyi geçip geçmediği yıllar boyunca konuşuluyordu. Yanıltıcı yatay kamera açıları çoğu zaman skoru yanıltabiliyor, topun çizginin tamamını geçip geçmediğini tam olarak yansıtamıyordu. UEFA 2016 yılında Hawk gözü adını verdiği gol çizgisi teknolojisi ile bu tartışmaların önüne geçti. İlk olarak 2016 yılında gerçekleşen UEFA Avrupa Ligi Finali’nde kullanılan GLT, maçların daha adil yönetilmesine katkı sundu. Özellikle topun ve çizginin düzlem üzerinde 3 boyutlu olarak gösterilebilen Hawk gözü sistemi daha sonra Euro 2016’da kullanıldı. Şu anda elemeleri devam eden Euro 2020 ‘de UEFA’nın gol çizgisi teknolojisini kullanması bekleniyor. UEFA bu adımıyla beraber,  2020 yılında düzenlenecek Avrupa turnuvasında futbolseverlerin çizgiyi geçip geçmedi tartışmaları yaratmalarına izin  vermeyecek.

Gol çizgisi teknolojisi

Gol çizgisi teknolojisi nasıl çalışır?

UEFA, Hawk gözü sistemini kullanan gol teknolojisi sistemi için birçok kamera ve yazılım kullanıyor. Stadyum çevresine yerleştirilmiş farklı açılara sahip yedi kamera, topun konumu ve çizgi haritalandırılması için görev alıyor.

Goal

UEFA’nın sahip olduğu görme-işleme tekniklerini ve yazılımlarını kullanan Hawk gözü sistemi sanal görüntü oluşturup topun çizgiyi geçip geçmediğini gösterebiliyor. Ayrıca UEFA, maçta görevlendirdiği hakemlere içerisinde GLT teknolojisini barındıran saat veriyor. Olası GLT teknoloji kullanım durumlarında sonuçlar saat yardımı ile hakeme ulaştırılıyor. Gol olup olmadığı ekranda beliren ‘Goal’ veya ‘No Goal’ ibareleri ile hakeme bildiriliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

MIUI 11 ne zaman geliyor? Hangi cihazlar MIUI 11 alacak?

MIUI 11

Xiaomi bu sabah yaptığı Mi 9 Pro ve Mi Mix Alpha lansmanında aynı zamanda MIUI 11 beta ve çıkışı hakkında bilgi de paylaştı.


İlginizi çekebilir; Xiaomi Mi 9 Pro 5G tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı


Hangi telefonlar MIUI 11 beta güncellemesini alacak?

Xiaomi oldukça geniş bir skaladaki telefonda MIUI 11 beta güncellemesini vereceğini duyurdu. Güncellemeyi alacak cihazların tam listesi ise şu şekilde;

  • Xiaomi: Mi 5C, Mi MAX 2, Mi Note 2, Mi MIX, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 5X, Mi Play, Mi Note3, Mi 6X, Mi 6, Mi MIX 2, Mi 8 SE, Mi 8 Youth Edition, Mi MAX 3, Mi CC 9, Mi CC 9e, Mi CC 9 Meitu Custom Version, Mi 8, Mi 8 screen fingerprint version, Mi MIX 3, Mi 8 Explorer Edition, Mi MIX 2S, Mi 9 SE, Mi 9
  • Redmi: Redmi Note 4X, Redmi 4X, Redmi Note 5A standard version, Redmi Note 5A high version, Redmi 5A, Redmi 5, Redmi 5 Plus, Redmi 6A, Redmi 6, Redmi Note 5, Redmi 6 Pro, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi K20 Pro, Redmi K20, Redmi Note 8 Pro

MIUI 11 Beta ne zaman geliyor?

Xiaomi’den yapılan açıklamaya göre bugünden itibaren kapalı beta testi başlayan MIUI 11 için 27 Eylül tarihinde ise açık beta sistemine geçilecek. Yukarıda listelenen tüm cihazlar MIUI 11 beta desteğine sahip olacak.

MIUI 11 güncellemesi ne zaman başlıyor?

MIUI 11 güncellemesi için kesin bir tarih vermeyen Xiaomi kanadı önümüzdeki aydan itibaren Kasım ayının sonuna kadar MIUI 11 güncellemesi dağıtımını yapacak. Verilen bilgiye göre;

  • Ekim Ortası: Mi 9, Mi 9 Transparent, Mi 9 SE, Mi MIX 3, Mi MIX 2S, Mi 8, Mi 8 Youth, Mi 8 Explorer’s Edition, Mi 8 (in-display fingeprint), Mi 8 SE, Mi MAX 3, Redmi K20 Pro, Redmi K20 Pro Premium Edition, Redmi K20, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi 7
  • Ekim Sonu: Mi 9 Pro 5G version, Mi CC 9, Mi CC 9 Meitu Custom Version, Mi CC 9e, Mi MIX 2, Mi Note3, Mi 6, Mi 6X, Redmi 7A, Redmi 6 Pro, Redmi Note 5, Redmi 6A, Redmi 6, Redmi S2
  • Kasım Başı:Mi MIX, Mi 5s, Mi 5s plus, Mi 5X, Mi 5C, Mi Note2, Mi PLAY, Mi Max 2, Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro, Redmi 5 Plus, Redmi 5, Red Rice Phone 5A, Redmi Phone 4X, Redmi Note 5A Standard Edition, Redmi 5A High Edition

Yukarıda bahsedilmeyen Remi K20, CC 9e ve Note 8 Pro modelleri de daha geç sürede MIUI güncellemesini alacaklar.

Devamını oku

Haber

BenQ X-Sign Broadcast ile ineraktif eğitim sunacak

X-Sign Broadcast

X-Sign Broadcast sistemi BenQ İnteraktif Ekran (IFP) tabanlı Kampüs Yayın Sistemi’ne destek için piyasaya sürüldü. Sistem, öğretmenlerin BenQ interaktif ekranlarında metin, resim, dosya, ses ve video göndererek yeni nesil eğitime katkı sağlıyor. Öğretmenler bu sistem ile ders içeriği sunumu, duyuru ile öğrencilerin çalışmalarını anlık olarak inceleyebilecek.


İlginizi çekebilir; BenQ EL2870U: 4K HDR monitör!


X-Sign Broadcast Google Drive, OneDrive, Dropbox ve kendi ağ klasörü gibi bulut depolama hizmetlerini de kullanarak metin, ses, video ve MS Office dosyaları sunumu ve paylaşımı yapabiliyor. Web tabanlı bir sistem olan X-Sign ile bilgisayar, akıllı telefon veya tablet ile içerik teslimatı planlamalarına da olanak tanıyor.

Söz konusu sistemde iki ayrı mod bulunuyor. Araya girme modunda, mesajlar hemen yüklenip iletilebiliyor. Bu mod, iptal edilen dersler, oda atamaları veya son tarihler gibi hatırlatıcılar ve değişiklik bildirimleri sağlıyor. Zamanlanmış mod ise ekran kapatılmış olsa bile içerik, zamanlandığı anda görünüyor. Grup Mesajı Yayını ise belirlenen ya da tüm BenQ interaktf ekranlarda bildirim yayınlanmasını sağlıyor.

Temel ve Premium abonelik planı olan sistemde temel versiyonu basit metinleri, görüntüleri, videoları ve YouTube videolarını destekliyor. Premium ise bunlara ek olarak Google Drive, OneDrive, okulun kendi ağ klasörü ve Canlı Yayın gibi Cloud Depolama hizmetleri destekliyor. Her iki planla da, BenQ İnteraktif Ekran tarafından sunulan X-Sign Broadcast, okullara yeni nesil bir sistem sağlıyor.

X-Sign Broadcast Temel paketi 30 Ekim 2019’a kadar ücretsiz deneme için kullanılabilir durumda.

Devamını oku

Yazılım

OneUI 2.0 Android Q ile birlikte gelecek

Yazan:

OneUI 2.0

Samsung’un yeni arayüzü OneUI ikinci büyük güncellemesine hazırlanıyor. OneUI 2.0 tasarımı Android Q yeniliklerini barındıracak.

İlginizi çekebilir : Samsung’un yepyeni arayüzü One UI neler sunuyor?

OneUI 2.0 birçok yenilik ile beraber gelecek

Samsung’un akıllı telefonlar için geliştirdiği yeni arayüzü OneUI Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılmıştı. Kullanım deneyimi ve akıcılık başlıkları altında sürdürülen proje ilk etapta Galaxy S9, Galaxy S9+ ve Note 9 modellerinin kullanımına açılmıştı. Android 9 Pie işletim sistemi üzerinde çalışan arayüz Galaxy J7 Pro için de yayınlanmıştı. Android Q final sürümüne yaklaşılırken SAMMobile ekibi yeni Android sürümünün OneUI 2.0 arabirimi ile geleceğini belirtti. Android Q yeniliklerine sahip olacak yeni arayüzde Google’ın Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttığı Dijital Denge geliştirmelerinin de olması bekleniyor. Bu özellik ile birlikte akıllı telefon kullanıcıları cihazlarındaki uygulamalar hakkında detaylı bilgiye sahip olacak, uygulamaları tek merkezden denetleyebilecek.

OneUI 2.0

Samsung’un yeni arayüzünde gelmesi planlanan bir başka Android Q özelliği ise Live Caption. Live Caption özelliği kullanıcılara, videolarda ağ bağlantısına gerek duymadan altyazı desteği sunabilecek. Eş zamanlı yürütülen çevirim özelliğinin amiral gemisi modellere sunulması bekleniyor. Paylaşılan makalede ayrıca yeni Galaxy amiral gemisinden de bahsedildi. Yeni Galaxy amiral gemisinin diğer cihazlardan farklı olarak OneUI 2.1 arabirimi ile çıkış yapılacağı öngörülüyor. Sürüm versiyonunun değişikliğine işaret edilse bile, bu arayüze sahip olacak yeni cihazın yazılımsal yeniliklerinden henüz bahsedilmedi. 2019 yılı son çeyreğinde final sürümünün paylaşılması beklenen Android Q projesi son aşamalara gelinildiğinde ise yazılım hakkında daha çok detayın ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Devamını oku