Sosyal medya

Yazılım

UEFA, Euro 2020 ‘de gol çizgisi teknolojisini kullanabilir

Euro 2020

İlk olarak 2016 UEFA Avrupa Ligi Finali’nde kulllanılan gol çizgisi teknolojisi ( Goal Line Technology GLT) Euro 2020 maçları için de kullanılabilir.

İlginizi çekebilir : FIFA 19 MOBILE (FIFA Futbol) oynadık! | BETA

reklam
HONOR MagicWatch 2

Hawk gözü Fransa Euro 2016 maçlarında kullanılmıştı

Futbolda direkten dönen topların gol olup olmadığı, çizgiyi geçip geçmediği yıllar boyunca konuşuluyordu. Yanıltıcı yatay kamera açıları çoğu zaman skoru yanıltabiliyor, topun çizginin tamamını geçip geçmediğini tam olarak yansıtamıyordu. UEFA 2016 yılında Hawk gözü adını verdiği gol çizgisi teknolojisi ile bu tartışmaların önüne geçti. İlk olarak 2016 yılında gerçekleşen UEFA Avrupa Ligi Finali’nde kullanılan GLT, maçların daha adil yönetilmesine katkı sundu. Özellikle topun ve çizginin düzlem üzerinde 3 boyutlu olarak gösterilebilen Hawk gözü sistemi daha sonra Euro 2016’da kullanıldı. Şu anda elemeleri devam eden Euro 2020 ‘de UEFA’nın gol çizgisi teknolojisini kullanması bekleniyor. UEFA bu adımıyla beraber,  2020 yılında düzenlenecek Avrupa turnuvasında futbolseverlerin çizgiyi geçip geçmedi tartışmaları yaratmalarına izin  vermeyecek.

Gol çizgisi teknolojisi

Gol çizgisi teknolojisi nasıl çalışır?

UEFA, Hawk gözü sistemini kullanan gol teknolojisi sistemi için birçok kamera ve yazılım kullanıyor. Stadyum çevresine yerleştirilmiş farklı açılara sahip yedi kamera, topun konumu ve çizgi haritalandırılması için görev alıyor.

Goal

UEFA’nın sahip olduğu görme-işleme tekniklerini ve yazılımlarını kullanan Hawk gözü sistemi sanal görüntü oluşturup topun çizgiyi geçip geçmediğini gösterebiliyor. Ayrıca UEFA, maçta görevlendirdiği hakemlere içerisinde GLT teknolojisini barındıran saat veriyor. Olası GLT teknoloji kullanım durumlarında sonuçlar saat yardımı ile hakeme ulaştırılıyor. Gol olup olmadığı ekranda beliren ‘Goal’ veya ‘No Goal’ ibareleri ile hakeme bildiriliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Android 11 geliştirici önizleme sürümü yayınlandı!

Android 11

Android 11 işletim sisteminin, ilk geliştirici önizleme sürümü yayımlandı. Böylece yeni sürüm ile gelecek olan çoğu yenilik ortaya çıktı. Bu yeniliklere haberimizde yakından bakıyoruz.

Android geliştirici önizleme sürümleri, genellikle her yılın mart ayında yayımlanırdı. Normalden erken gelen sürüm, geliştiricilerin ilgisini Android 11’e çekmeyi amaçlıyor. Yayımlanan bu sürüm pek çok hata ve kararlılık sorunları barındırabileceğinden günlük kullandığınız Google Pixel serisi cihazlarınıza yüklememenizi tavsiye ediyoruz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginizi çekebilir: Android 10 alacak Xiaomi ve Redmi modelleri!


Android 11 ile gelecek özellikler

 • Ekran kayıt uygulaması: Google, uzun zamandır Android içine gömülü bir ekran kayıt uygulaması üzerinde çalışıyor. Geliştirici önizleme sürümünde sunulan özellik şuan için pek çok hataya sahip fakat, Android 11’in kararlı sürümü ile ekran kayıt özelliğininin tüm kullanıcılara sunulacağı kesinleşmiş oldu.
 • Video çekimi sırasında sessiz bildirimler: Video çekimi sırasında bildirimler almak çoğu kullanıcıyı rahatsız eden bir konu. Android 11 ile video çekimi sırasında bildirimleri sessiz moda alabilmek mümkün olacak.
 • Dokunmatik hassasiyetini arttırma: Ekran koruyucu cam kullanıcılarının hoşuna gidecek olan bu özellik, bazı markaların arayüzleri ile sunuluyordu. Android 11 ile dokunmatik hassasiyetini arttırma özelliği işletim sistemi içine gömülü olarak gelecek.
 • Bluetooth açık konumda uçak modu: Android 11 öncesi sürümlerde uçak modunun aktifleştirilmesi ile cihazlarımızın bluetooth bağlantısı da sonlanıyordu. Kablosuz kulaklıkların yaygınlaştığı düşünülmüş olacakki yeni sürüm ile uçak modu bluetooth bağlantısını kesmeyecek.
 • Ekran görüntüsü alırken kaydırma: Daha geniş çapta ekran görüntüleri almamızı sağlayan ekran görüntüsü alırken kaydırma özelliği, geliştirici önizleme sürümünde aktif değil. Fakat sürümün yapım kodları incelendiğinde kararlı sürüm ile gelecek özellikler arasında olduğu görülüyor.
 • Paylaş menüsüne uygulama sabitleme: Android 10 öncesinde kullanıcılara sunulmuş olan sık kullanılan uygulamaları paylaş menüsüne sabitleme özelliği, son sürümde bulunmuyordu. Android 11 ile bu özellik geri dönüyor.
 • Yeni teknolojiler: Android yeni sürümüyle günümüz teknolojilerine hiç olmadığı kadar uyum sağlayacağa benziyor. Android 11 5G, katlanabilir ekranlar ve Google Stadia gibi yeni oyun akış platformları için düşük gecikmeli video çözümleme teknolojilerine, tam uyumlu bir sürüm olacak.
 • Otomatik karanlık mod: Çoğu markanın kendi arayüzlerinde kullanıma sunduğu belirlenen saatte karanlık modun aktif olması özelliği yeni sürüm ile Android’e geliyor.
 • Tek seferlik uygulama izinleri: Android 10 işletim sistemi uygulamalara konum, mikrofon kullanımı gibi izinleri tek seferlik veya sadece kullanım sırasında izin vermemize olanak sağlamıyordu. Android 11 bu seçeneklere sahip olacak.
 • Google Play Store üzerinden sistem güncellemeleri: Android 10 ile sunulan özellik sayesinde sisteme gelen güncellemelerin bazıları Google Play Store üzerinden yapılabiliyordu. Yeni sürüm ile bu güncellemelerin kapsamı arttırılıyor.

Haberimize konu olan özellikler geliştirici önizleme sürümü temel alınarak belirlenen özelliklerdir. Kararlı sürüm yayımlandığında bu özellikler kapsamında değişiklikler olabilir. Bu özelliklere ek olarak geliştirici önizleme sürümünde olmayan özelliklerin de kararlı sürüm ile kullanıcılara sunulacağını belirtelim.

Devamını oku

Yazılım

Microsoft Office, tek uygulama ile iPhone’da!

Microsoft Office

Microsoft, tüm ofis uygulamalarını bir araya toplandığı Microsoft Office uygulamasının beta testlerine geçtiğimiz sonbaharda başlamıştı. Beta testleri sona eren uygulama bugün itibarıyla tüm iPhone kullanıcıları için App Store’da yayımlandı.

Office uygulamasının kararlı sürümü, mobil odaklı özellikler başlığı ile yayımlandı. Yapılan açıklamada, “Yeni uygulama Word, Excel ve Powerpoint uygulamalarını bir araya getirerek telefon üzerinde çalışmanızı kolaylaştırıyor ve tek uygulama içinde yapabileceğiniz işlemleri arttırıyor. Yeni uygulama Word, Excel ve Powerpoint uygulamalarının içerdiği tüm özellikleri tek uygulamada, 3 ayrı uygulamaya nazaran daha az depolama alanı işgal ederek sunuyor. Yeni “Eylemler” sekmesi ile uygulamalar arasında geçiş yapmadan pek çok mobil işlemi gerçekleştirebileceksiniz.” ifadelerine yer verildi.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Microsoft Office


İlginizi çekebilir: Microsoft Office: Tüm ofis uygulamaları, Android için bir arada!


Yeni uygulama ile sunulan özellikler şu şekilde:

 • Yeni fotoğraf çekerek, cihazınızdaki fotoğraflardan veya ofis belgelerinden PDF formatında dosyalar oluşturmak.
 • PDF formatındaki belgeleri parmağınız ile çizerek kolayca imzalamak.
 • QR kod taramak.
 • Telefonlarınız veya telefonunuz ile bilgisayarınız arasında kolay belge paylaşımı yapmak.
 • iCloud, Google Drive, Dropbox ve Box desteği.

Bu özelliklere ek olarak önümüzdeki günlerde Microsoft Office uygulamasına eklenecek özellikler ise şu şekilde:

 • Word Dictation özelliği ile konuşmaları Word uygulaması üzerinde yazıya çevirebilmek.
 • Excel Card View özelliği ile tüm verileri tek ekranda görüntüleyerek düzenleyebilmek.
 • Outline to Powerpoint özelliği ile sunum konunuzun ana başlığına göre sunum formatı ve ikon seçimlerinizi otomatik olarak oluşturabilmek.

Uygulama şuan için sadece iPhone’lar için yayında ve iPad sürümünün ne zaman yayımlanacağına dair bir açıklama bulunmuyor. Yeni Microsoft Office uygulamasını App Store üzerinden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

Devamını oku

Basın Bülteni

Huawei Türkiye’den geliştiricilere 50 milyon TL teşvik!

Huawei

Huawei Türkiye, bugün Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmiş olduğu Huawei Developer Day (HDD) etkinliğinde, şirketler ve geliştiricilerle bir araya geldi. Firma, Huawei Mobil Servisleri’nin (HMS) gelişimi için 50 milyon TL yatırım yapacak.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 30 Pro inceleme – Olaylı telefon neler sunuyor?

reklam
HONOR MagicWatch 2

Çok sayıda geliştirici ve içerik sağlayıcının katılımı ile birlikte Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alan Turkcell, DenizBank, Netmera ve Mobiscus firmalarının HMS süreci hakkındaki deneyimlerini paylaştıkları HDD’de ayrıca Türk geliştiricilere ayrılan ödenek, bonus ve ödüller vereceğini açıklandı.

HMS, tüketicileri, yazılım geliştiricileri ve içerik sağlayıcıları yakından ilgilendiren bir konu. HMS’nin yerli uygulama geliştiricileri arasında kullanımının artırılması, şirketin 2020 stratejik hedefleri arasında yer alıyor.

Huawei Türkiye’nin, geliştiriciler ve tüketiciler arasında HMS’i yaygınlaştırması için ayırdığı bütçe de günün önemli konu başlıklarından biri oldu.

Huawei

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

“HMS sistemi, yüksek performanslı firmamızın akıllı telefonların verimli kullanımı için önemli bir platform olacaktır. Bu bağlamda, AppGallery’i en iyi şekilde geliştirmek için uygulama geliştiricilerle çalışma ağımızı her geçen gün genişletiyoruz.

Tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcılarına daha kaliteli, ücretsiz ve zengin bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. HMS; daha akıllı, daha hızlı ve daha sorunsuz bir uygulama deneyimi sunacak.

Huawei Türkiye olarak şunu da paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bu projede Huawei’nin ikinci en büyük Ar-Ge merkezinden yüzlerce Türk mühendis, sadece bu ülkede değil tüm dünyaya yönelik olarak HMS dağıtımının kodlanması ve teknik desteği için gece gündüz çalışıyorlar. Türkiye, HMS gelişimi için dünyanın merkez ülkelerinden biri oldu ve yine Türkiye denizaşırı ülkeler için Ar-Ge Merkezi üssü olacak. Ve size, Türkiye için hali hazırda 50 milyon TL destek primi ayırdığımızı söylemek istiyorum”

Huawei

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü Kaan Arlı ise yaptığı sunumda sistemin işleyişini anlattı:

1+8+N uzun dönem stratejisi, üçüncü parti şirketlerin de iştirakleri ile birlikte çok daha geniş ve kapsamlı bir hale gelecek” dedi. HMS’nin ülkemizde yaygınlaşması için yapılacak çalışmalardan bahseden Kaan Arlı, yazılım geliştirici şirketlerin, uygulamalarında yapması gereken teknik geliştirmeler ve çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Kaan Arlı, son olarak HMS ile hem tüketicilerin, hem şirketlerin hem de markamız yepyeni bir deneyime tanıklık edecek”

Huawei, HMS entegrasyon çalışmalarına hızla devam ediyor!

Huawei Mobil Servisler Dijital Pazarlama Müdürü Ana Violante ise yaptığı sunum ile Huawei Asistan servisi üzerinde büyük önem taşıyan Huawei Ability Gallery (HAG) hakkında detayları bilgileri geliştirici şirketler ve basın mensupları ile paylaştı.

Konferans katılımcıları HMS entegrasyon sürecini, workshop alanları ile canlı olarak da deneyimleme fırsatı buldu. Katılımcılar, canlı kodlama oturumu ile uygulamaların HMS ile nasıl entegre edildiği konusunu uzman yazılım mühendisleri ile deneyimleme fırsatı buldu. Geliştiriciler, HMS Core’u kullanarak, ürünleri ekosistemimize nasıl kolayca entegre edebileceklerini ve Huawei’nin ortaklarının uygulamalarını AppGallery’den indirilebilir hale getirecek araçları incelediler.

Huawei Ar&Ge ekibi içinde kurulan DTSE (Developer Technical Support Engineer) takımı ise HMS çatısı altında bulunan servisler hakkında kodlama seviyesinde bilgiler verdi. Marka tarafından oluşturulan “Huawei AI” gibi yenilikleri sundu. HMS Core servisleri, uygulama içi satın alma, konum vb. servisleri kullanarak uygulamaya giriş yapma gibi temel hizmetlerin ayrıntıları sunuldu.

Devamını oku