Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Sağlık/Tıp

Uber, sürücülerinin maske takıp takmadıklarını denetleyecek!

Uber, Corona virüs ile mücadele kapsamında yeni tedbirler hayata geçiyor. Firma artık sürücülerin maske takıp takmadıklarını denetleyecek.


İlginizi çekebilir; Twitter kullanıcı sayısında Covid-19 nedeniyle artış gözlemlendi!

reklam

Uber sürücüleri denetleyecek!

Ünlü ulaşım şebekesi olan Uber, Corona virüs sebebiyle önlemleri arttırma kararı aldı. Firma artık sürücülerin maske takmasını zorunlu hale getirdi. Aynı şekilde yolcularında maskesiz alınmaması yönünde görüş bildiren firma, sürücülerin maske takıp takmadığını ise denetleyebilecek. Bu sistemi geliştirmeye başlayan firma, daha önceden yapmış olduğu gerçek zamanlı kimlik tespitine maske zorunluluğunu da ekleyecek gibi gözüküyor. Rastgele zamanlarda sürücülerden özçekim isteyerek kontrol sağlayan firma, bu şekilde maske olayını da çözmeyi planlıyor. Ancak firmanın bunu yaparken özel hayatın gizliliğine de oldukça önem verdiği öğrenildi. Henüz kullanılmaya başlanmayan sistemin, önümüzdeki günler de uygulamaya geçeceği öğrenildi.

Uber

Daha önceden de sağlık çalışanlarına ücretsiz hizmet veren Uber, Corona virüs konusunda oldukça titiz davranıyor. Sürücülerin denetlendiği kadar yolculara da maske zorunluluğu beklenirken, karşılıklı hijyenik bir ortam oluşturulmasını amaçlıyor. Ülkemizde çalkantılı süreçler yaşayan firma, bu uygulamayı şimdilik ABD sınırları içerisinde tutmayı planlıyor. Dünya genelinde böyle bir karar alınmazken, gelen bilgiler ABD‘de yaşanacak olumlu gelişmelere göre dünya geneline bu uygulamanın yayılabileceği yönünde. Özellikle şu günlerde zorluklarla karşılaşan firman daha önce de, çalışanların %20’sini işten çıkarmak zorunda kalmıştı. Bakalım ilerleyen günlerde ulaşım sektörü olumsuz etkilenmeye devam edecek mi bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Honor Play 4 Pro, ateş ölçer özelliği ile geliyor!

Yazan:

Honor Play 4 Pro

Honor firmasının yeni cihazı olarak karşımıza çıkması beklenen Play 4 Pro, ilginç bir özellikle bizleri karşılıyor. Edinilen bilgilere göre cihazda ateş ölçer olacak.


İlginizi çekebilir; Honor Magic Earbuds Türkiye’ye geliyor!

reklam

Play 4 Pro, ateşinizi ölçebilecek!

Honor, Huawei‘nin alt firması olarak piyasaya çıkardığı fiyat performans ürünleri ile biliniyor. Play 4 Pro cihazını yakında tanıtacak olan firma, görünüşe göre telefona ilginç bir özellik yerleştirmiş. SparrowNews isimli internet sitesinde yer alan habere göre, cihaz ateş ölçer özellikli olacak. Evet yanlış duymadınız. Firma telefonun gövdesine vücut sıcaklığını ölçebilen bir sensör yerleştirmiş. Dünya genelinde gündemden düşmeyen salgın için kullanışlı olacağı düşünülen bu özelliğin ilgili sitede paylaşılan videoda da nasıl kullanıldığı gösterilmekte. Ayrıca firma bu konu hakkında da bir afiş hazırlayarak bu özelliğini Weibo üzerinden tüm takipçilerine paylaştı.

Orta seviye telefonlar arasında konumlandırılabilecek Play 4 Pro cihazı gücünü, Kirin 820 5G işlemcisinden almakta. 6.57 inç IPS ekran ile bizleri karşılayacak cihaz, delikli ekran teknolojisine sahip olacak. Ön tarafta çift kameraya yer verilirken, bu kameralar sırasıyla, 16 MP ana kamera ve 2 MP derinlik kamerası olarak belirlenmiş. Arka tarafta da yine iki kamera kullanıcıları karşılamakta. Ana kamera 40 MP değerini alırken onu, 8 MP değerinde ultra geniş açı kamerası takip etmekte. 8 GB RAM ve 128 GB depolama seçeneklerine sahip olacak cihazın parmak izi okuyucusu da yan tarafta yer alıyor. Kızıl ötesi sensör ile sıcaklık ölçebilecek cihaz bakalım akıllı telefon dünyasında yeni bir gelişmenin öncüsü olabilecek mi bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku

Aksesuar

AirPods, sağlık konusunda yeni özelliklere sahip olacak!

Yazan:

AirPods Pro

Apple AirPods, yeni nesli ile birlikte sağlık yönünden daha fazla özelliğe sahip olabilir. Gelen bilgilere göre firma, kulaklıkları sağlık takibi konusunda geliştirmeyi düşünüyor.


 

reklam

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy Note 20 Plus için tasarımı belli oldu iddiası!


AirPods, sağlığınızı takip etmenizde size yardımcı olabilir!

Apple firmasının gerçek kablosuz kulaklıkları AirPods serisi, artık sadece müzik dinlemek için var olmayacak. Gelen son bilgilere göre firma, yeni nesil AirPods kulaklıkların içine, ışık sensörleri yerleştirmeyi düşünüyor. DigiTimes isimli haber sitesinde yer alan rapora göre Apple, ışık sensörlerini yeni nesil kulaklıklarına yerleştirerek kullanıcıların sağlık konusunda bilgi almayı planladığı öğrenildi. Nabız ve kanda yer alan oksijen yoğunluğu gibi bilgileri bu sensörler ile ölçmek isteyen firma, aynı zamanda spor sırasında kullanımı arttırmak adına adım sayar özelliğini de bu kulaklıklara yerleştirmek istiyor.

AirPods yutan adam

Apple hali hazırda Apple Watch ile birlikte sağlık konusunda önemli gelişmeler gerçekleştiriyor. Ancak bu gelişmeler sonrasında firma bu işi kulaklıklar yardımıyla da yapmayı deneyecek gibi duruyor. Rapora göre bir veya iki yıl içerisinde çıkacak AirPods kulaklıklar daha önce saydığımız özellikleri içerisinde bulunduracak. Firmanın zaten sağlık konusunda verdiği önem en başından beri bilinirken, Tim Cook da bu konu hakkında, insanlığa en büyük katkıyı yapma gayesi altında olduklarını belirtmişti. Hal böyle olunca gözler 2021 ve 2022 yılları içerisinde çıkartılacak AirPods ve Pro modellerine çevrildi. Bakalım firma bu konuda geliştirmeleri sağlayabilecek mi, yakın bir zamanda “kulaklık” kelimesi başka bir anlam daha içerebilecek mi merakla bekliyor olacağız.

MSI reklamı
Devamını oku

Mobil

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 için mobil uygulama geliştiriyor!

Yazan:

Dunya Saglik Orgutu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Corona virüs hakkında insanların daha sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla mobil uygulama geliştirme kararı aldı.


İlginizi çekebilir; Apple ve Google, Covid-19 konusunda iş birliğine gidiyor!

reklam

Covid-19 konusunda bilgilendirme amaçlı uygulama geliştirilecek!

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 konusunda daha kapsamlı projeler düşünüyor. Reuters isimli internet sitesinde yer alan habere göre, İnsanların salgın konusunda daha bilinçli olmalarını sağlamak isteyen örgüt, mobil uygulama geliştirme kararı aldı. Uygulama sayesinde, kullanıcıların daha sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşması amaçlanıyor. Aynı zamanda hastalık hakkında detaylı bilgileri de kullanıcılara sunmayı hedefleyen uygulama sayesinde, kişiler hasta olup olmadıklarını orada yazan belirtilere göre değerlendirebilecekler. Her ne kadar testin yerini tutmasa da, yanlış teşhis kaynaklı hastaneye gitmelerin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda uygulamanın, bu hastalığın gripten veya soğuk algınlığından farklı olmadığını düşünen kişiler için de bilgilendirici olması amaçlanıyor.

Covid-19 DSÖ

Uygulamada aynı zamanda bir hasta takip sistemi olması da bekleniyor. Ancak bu konuda yer alan gizlilik ve kişisel verilerin korunması gibi konu başlıklarında hala çözülemeyen sıkıntılar mevcut. Hali hazırda Apple ve Google‘a GPS verilerini kullanma yasağı getirilmişti. Bu şartlar altında Dünya Sağlık Örgütü işin altından nasıl kalkar bilinmez ancak onlar da uygulama sayesinde salgının yayılım hızını düşürmek istiyor. Örgütün bilgi kirliliğini engellemek ve daha sağlıklı bir şekilde insanlara ulaşmak amacıyla yaptığı bu atılım bakalım olumlu sonuçlanacak mı bekleyip göreceğiz. Umarız Covid-19 dünya gündemini daha fazla meşgul etmeden yok olur.

MSI reklamı
Devamını oku