Sosyal medya

İnternet

TurkNet, internet tarifelerine zam yaptı!

Turknet

TurkNet, bildiğiniz üzere Türkiye içerisinde faaliyet gösteren internet sağlayıcı şirketlerden biri. Bugün Twitter’dan bir okurumuzun bizimle paylaştığı bilgiler neticesinde, önemli detaylar öğrendik ve bu durumu haberleştirmek istedik.


İlginizi çekebilir: TurkNet fiyatlarını arttırıyor!

reklam
MSI reklamı

Aşağıda gördüğünüz üzere bir takipçimizin mail adresine TurkNet’in resmi hesabından bir e-posta gönderiliyor. Bu e-posta içeriğinde ise okurumuzun halihazırda kullanmış olduğu internet paketine zam yapıldığı belirtiliyor.

Firma, yapılan fiyat artışının daha önce yapılması gerektiğini fakat yaşadığımız süreçten dolayı ertelendiği belirtilmiş. Ayrıca ilgili e-postada, TurkNet’lilerin veri kullanımlarının %50, maliyetlerinin ise %15’den fazla artış gösterdiği yazıyor.

Yeni zamlarla birlikte 75 TL olan paket, telefon hizmetiyle birlikte 88 TL’ye yükseliyor. Firma, burada küçük bir indirim sağlıyor. Telefon hizmetini istek dahilinde paketinizden çıkarabiliyorsunuz. Yine de fiyat çok büyük bir değişim göstermiyor. Toplamda paketiniz 85 TL’ye düşürülüyor.

Turknet

Şu an 85TL’lik abonelik seçeneğinden yararlananlar da bu zamdan nasibini alanlar arasında. 85 TL’lik paket ise 98 TL’ye çıkarılıyor.

Kullanıcılara atılan e-posta içerisinde, “yeni fiyatların” 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilmiş. 1 Temmuz ile birlikte, eğer yukarıda belirttiğimiz paketleri kullanıyorsanız, yeni fiyatlar size küçük bir şok etkisi yaratabilir.

Umarız ki, internet sektöründe bulunan diğer firmalar da abonelik seçeneklerinde herhangi bir artışa gitmezler. Ama şunu da söylemek lazım, doların sürekli artış gösterdiği bu günlerde, internet servis sağlayıcıların da giderleri o oranda artacaktır. Bunu durumu da göz ardı etmeyerek, aslında TurkNet’in yapmış olduğu zammı, yorumlamak gerekiyor.

3 yorum

3 yorum

 1. Abdullah kesmenoglu

  4 Haziran 2020 at 14:01

  Daha bugün görüştük yeni abonelik için sitelerinde hala eski fiyatlar görünüyor bı artış dan bahsetmediler

 2. ali

  4 Haziran 2020 at 14:09

  direkt rakipleri Millenicom,netspeed vs zam yapmazsa çok müşteri kaybederler. temmuzda bir ay daha kullanırım baktım ki millenicom’da zam yok geçerim.

 3. batuhan

  4 Haziran 2020 at 22:24

  evet alalım görüşlerinizi efendiler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GSM

Ookla, Türkiye’deki GSM sağlayıcılarıyla ilgili verileri paylaştı

Ookla speedtest

Hemen hemen hepimizin speedtest.net ile aşina olduğu Ookla, Türkiye’deki GSM operatörleriyle ilgili birçok istatistiği halka açık olarak paylaştı. Yayınlanan veriler, DSL ve fiber internet verilerinin yanı sıra, mobil internet verilerini de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Instagram DM, müşteri hizmetleri sohbeti ekliyor

reklam
MSI reklamı

Ookla tarafından yayınlanan verilere göre en hızlı mobil internet sağlayıcı, Turkcell oldu

 • Yayınlanan verilere göre Turkcell, 44.85 puanlık hız skoruna ulaşarak; Türkiye’deki en hızlı mobil internet sağlayıcı oldu. 36.71 puanla ikinci sırada Türk Telekom bulunuyor. 3. sırada ise 25.82 puanla Vodafone bulunuyor.
 • 3 sağlayıcı da, çok yakın gecikme sürelerine sahip. Bu değerler her bir şirket için şu şekilde: Turkcell: 32 ms, Vodafone: 31 ms, Türk Telekom: 31 ms.
 • 4G desteği konusunda ise, %90.8’lik oranla Vodafone lider konumda. 2. sırada %86.6 ile Turkcell bulunurken 3. sırada %69.5 ile Türk Telekom bulunuyor.
 • Akıllı telefon üreticileri arasında, en hızlı internet desteğini sunabilen cihazlar Apple ürünleri oldu. Apple cihazlarla kullanıcılar, 39.17 Mbps indirme hızlarına ulaşabildi. Apple’ın ardından 35.79 Mbps ile Samsung, 35.08 Mbps ile Oppo, 34.63 Mbps ile Huawei ve 32.71 Mbps ile Xiaomi geliyor.
 • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler, İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.

Yerel internet ağlarına gelince, Turksat Kablo en hızlı interneti sunan şirket konumunda

 • En hızlı yerel internet sunan sağlayıcı, 32.25 puanla Turksat Kablo oldu. İkinci sırada 26.69 puanla TurkNet yer alırken; 21.59 puanla Turkcell 3. sırada kendine yer buldu. İlk 3 sıranın dışında kalan isimler ise sırasıyla 18.91 puan ve 13.47 puanla Vodafone ve Türk Telekom oldu.
 • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.
 • En düşük gecikme süresi sunan operatör, 15 ms ile yine Turksat Kablo olurken; 2.liği 25 ms ile TurkNet ve Turkcell paylaştı. 4. sırada ise  28 ms ile Türk Telekom bulunurken 5. sırada 38 ms ile Vodafone bulunuyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Donanım

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 destekli ilk menzil genişletici!

TP-Link RE505X

TP-Link, hem Wi-Fi 6 desteğine, hem de Mesh teknolojisine sahip yeni cihazı RE505X’i Türkiye’de satışa sundu. RE505X, yüksek Wi-Fi hızının yanı sıra TP-Link OneMesh destekli ürünlerle tüm evi kapsayan bir internet ağı oluşturabiliyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampül incelemesi

reklam
MSI reklamı

TP-Link RE505X, ölü bölge sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm sunuyor

RE505X, evinde ölü bölge sorunu yaşayan ve geniş kapsama alanı isteyen kullanıcılar için ideal bir çözüm. Wi-Fi 6 teknolojisinin (80211.ax) getirdiği daha yüksek Wi-Fi hızı, daha geniş kapsama alanı ve düşük gecikme süresi avantajlarını kullanıcılara sunan ürün, toplamda 1500 Mbps’ye (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps) varan kablosuz bağlantı hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu mekanlar da dahil olmak üzere; gecikmesiz ve bekleme olmadan tüm uygulamalar çalıştırılabiliyor. RE505X sinyal artırıcı, yönlendiriciye giden en hızlı bağlantı yolunu otomatik olarak seçiyor ve bu sayede ağın en yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 destekli yeni sinyal artırıcısı, aynı zamanda bir erişim noktası (access point) olarak da görev yapabiliyor. Cihazda yer alan girişe bir ethernet kablosu takılarak ve AP (erişim noktası) modu seçilerek; mevcut kablolu bağlantı, kolayca çift bantlı ve yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı haline getirilebiliyor. Ayrıca bu ethernet girişine kablo ile ağa bağlanabilen cihazlar da (akıllı TV, oyun konsolu, PC vb.) bağlanabiliyor.

RE505X (4)

TP-Link OneMesh desteği bu modelde de mevcut

RE505X modelinin sahip olduğu diğer bir önemli teknoloji ise, TP-Link OneMesh teknolojisi. Kolayca Mesh Wi-Fi ağı oluşturmayı sağlayan OneMesh teknolojisi ile, tüm evde kesintisiz ve tek bir ağ adı ve tek bir şifre ile dolaşmak mümkün oluyor. RE505X, OneMesh destekli bir yönlendiriciye bağlandığında Mesh Wi-Fi ağı da kurulmuş oluyor. Ayrıca TP-Link yetkilileri, OneMesh teknolojisinin sadece yeni satışa sunulan yönlendiricilerde yer almadığını; mevcut bazı yönlendirici modellerinin de yazılım güncellemeleri ile Mesh özelliğine kavuşabildiğini belirtiyorlar. Bunun için sadece donanım yazılımının (desteklenen modellerde) OneMesh sürümü ile güncellemesi yeterli oluyor. (OneMesh destekli modelleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Türkiye’de raflarda yerini alan RE505X’in tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 88 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

RE505X

TP-Link RE505X

Devamını oku

Haber

RTÜK’ten Spotify için 72 saat süre verildi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçtiğimiz aylarda internet üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonlara da lisans alma zorunluluğu getirmişti. Lisans başvurusu yapmadığı için uyarılan Spotify ve FOXPlay, 72 saat içerisinde başvuru gerçekleştirmezse erişime kapatılabilir!


İlginizi çekebilir: Apple, lansman öncesi Beats açılış sayfasını sitesinden kaldırdı!

reklam
MSI reklamı

RTÜK’ten Spotify ve FOXPlay’e lisans uyarısı: Erişim engeli gelebilir!

RTÜK, internet sitesi üzerinden yayınladığı duyuru ile internet ortamında lisanssız şekilde yayın yapan platformları paylaştı. Listede toplam 4 internet sitesi bulunurken, bunların arasında yer alan platformlardan Spotify ve FOXPlay dikkat çekiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta çıkan bazı haberlerde bu iki platformun uyarıldığı belirtiliyordu. Görünüşe göre aradan geçen süre içerisinde yayıncılık lisansı konusunda herhangi bir adım atılmadı ve RTÜK tarafından ikinci kez uyarı gerçekleşti.

rtük spotify

RTÜK’ün açıklamasına göre, FOXPlay ve Spotify’ın yayın lisansı için 72 saat içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurunun yanı sıra 3 aylık lisans ücretinin de peşin olarak ödenmesi şart koşuluyor. 72 saatlik süre sona erdiğinde yine resmi başvuru gerçekleştirilmezse platformlara erişim engeli getirilmesi için başvuruda bulunulacağı belirtiliyor. Ayrıca yetkili kişiler nezdinde de suç duyurusunda bulunulacak.

Aralarında Netflix, Amazon Prime Video ve Mubi’nin de yer aldığı pek çok dijital platformun lisans başvurusu bulunuyor. Lisans alması için uyarılan URL adresleri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • www.medyaporttv.com
 • www.paylasfm.com
 • https://open.spotify.com
 • https://www.foxplay.com.tr
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler