Sosyal medya

Genel

Türkiye’de Cep Telefonu Üretimi Duruyor mu?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve Türk Metal Sendikası  arasındaki görüşme sürecinde anlaşma sağlanamadı. Olumsuz geçen görüşme sonrasında toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamadığı ayrıca uyuşmazlık tutanağı tutulduğu açıklanmıştı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: OPPO A55 İnceleme | Segmentinin Sürpriz Telefonu


12 Ekim 2021 tarihinde başlayan müzakerede 5 oturum sonunda sözleşme taslağındaki 49 maddenin kabul edildiği, 75 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanmadığı açıklandı. Gerçekleşen son oturumda Türk Metal Sendikası, Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’e  ilk 6 ay için yüzde 12, diğer 6 aylık periyotlar için enflasyon oranında, sosyal haklara ise ilk yıl için yüzde 19,25, ikinci yıl için enflasyon oranında artış önerdi. Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) teklifi kabul edilemez bulduğu ve teklif üzerine sözleşme masasının terk edildiği, uyuşmazlık tutanağı tutularak resmi arabulucu sürecinin başlatıldığı açıklandı.

 

İlgili açıklamada, “MESS’in hayatın ve ekonominin gerçekleriyle bağdaşmayan bu teklifi, toplu iş sözleşmesine muhatap iş yerlerinde çalışan ve bu sözleşmeden insan onuruna yaraşır ücret artışı bekleyen 130 bin metal işçisinde büyük hayal kırıklığına neden olmuştur” açıklamasını yaptı.

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulunun, üyesi ise açıklamalarında şunlara yer verdi, “Sendikamız sosyal diyalog kapısını açık bırakmak kaydıyla yasal ve meşru eylemlere başlayacak, bu konudaki kararlılığını ortaya koyacaktır. Sendikamız, 14 Aralık Salı gününden itibaren, ayrıntıları daha sonra açıklanacak şekilde, iş yerlerinde ve kent meydanlarında eylemlere başlayacak, bu eylemler süreç içinde artarak sürdürülecektir. Bu amaçla, fabrikalarda ve iş yerlerimizin bulunduğu kentlerin meydanlarında kitlesel basın açıklamaları yapılacak, halkımızın metal emekçilerinin bu kutsal mücadelesine desteği sağlanacaktır. Türk Metal Sendikası üyeleri yine 14 Aralık günü MESS Genel Merkezine ve MESS’in bölge temsilciliklerine siyah çelenk koyacaktır. Bu eylemlerde MESS’in bu uzlaşmaz tavrı ve sendikamıza verdiği teklif protesto edilecektir. Sendikamız 20 Aralık Pazartesi gününden itibaren iş yerlerinde uygulanan fazla mesai uygulamasına son verecek, işverenin fazla mesai talepleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.”

TELEFON ÜRETİMİ DURACAK MI?

12 Ekim tarihinde başlayan otomotivden beyaz eşya üretimine kadar metal işkolundaki 130 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin 49 maddesinde anlaşma sağlanırken 75 maddesinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Hal böyle olunca Türkiye’de sinyallerini henüz yeni aldığımız akıllı telefon üretimi duracak mı sorusu akıllara geliyor. Birçok marka gibi  Samsung ve Xiaomi ülkemizde akıllı telefon üretimi yapan ve Türk Metal Sendikasına üye işyerleri olarak karşımıza çıkıyor. Sendikalar arasındaki anlaşmazlık kararının eyleme dönüşmesi ve gerilimin tırmanmasıyla ülkemizde üretim yapan markaların alacağı kararlar merak konusu oluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Dilşah İlan

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval